polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 31 stycznia 2019

Taśmy i wieże Prezesa

Fot.  printscreen Twitter (mix)
Inwestycje w wieżowce za ponad miliard złotych, sposoby na opłacenie faktur, powoływanie się na wpływy w zarządzie spółki „Srebrna" i szukanie „łatwego rozwiązania problemu" przez sąd. Gazeta Wyborcza ujawniła we wtorek tzw. taśmy Kaczyńskiego.

Ujawnione przez Gazetę Wyborczą „taśmy" zawierają nagrania rozmów, które odbyły się w 27 lipca 2018 roku w warszawskiej siedzibie PiS przy Nowogrodzkiej. W rozmowie brali udział prezes PiS Jarosław Kaczyński, jego kuzyn Grzegorz Tomaszewski, austriacki biznesmen Gerald Birgfellner i jego wspólniczka, pełniąca jednocześnie rolę tłumaczki. 

Rozmowa dotyczyła projektu budowy dwóch dwóch 190-metrowych wieżowców, które przy ul. Srebrnej 16 w Warszawie chciała zbudować spółka "Srebrna". Spółka należy do fundacji Instytutu im. Lecha Kaczyńskiego, w jej radzie nadzorczej zasiada prezes PiS. Po zawieszeniu prac nad inwestycją spółka miała problem z uregulowaniem należności za prace, które już zdążyła wykonać powołana specjalnie w tym celu spółka Nuneaton, której prezesem był Austriak Gerald Birgfellner. Chodziło głównie o dokumentację, w tym m in. projekt architektoniczny.

wtorek, 29 stycznia 2019

Cykl Bumeranga Polskiego - "Polacy w Australii": Krystyna Cyroń

Krystyna Cyroń - bohaterka naszego cyklu opowieści
"Polacy w Australii". Fot. K.Bajkowski
Na historię każdej emigracji składają się indywidualne historie poszczególnych osób, które zdecydowały się  lub których życie do tego zmusiło porzucić ojczyznę i udać się w inne bliższe lub dalsze, przynoszące nadzieję na lepsze i bezpieczne życie strony świata.   Historie podróżników zawsze nas fascynują. Historie emigrantów  fascynują tym bardziej, bo to  nie tylko doraźna przygoda podyktowana ciekawością świata. To mniej lub więcej  szczęśliwa lub dramatyczna przygoda życia.   Wiele takich historii zostało spisanych, nakręcono filmy fabularne.  Najciekawsze jest jednak to, jak sami emigranci  o tym opowiadają. Dziś swoją historią życia dzieli się z nami Pani Krystyna Cyroń z zachodniej dzielnicy Sydney - Canley Hights.  
 

Bumerang Polski kontynuuje rozpoczęty we wrześniu ub. roku   cykl  nowych reportaży  filmowych wypełnionych unikatowymi  opowieściami   życia  polskich emigrantów, którzy za swoją drugą ojczyznę wybrali  Australię.

niedziela, 27 stycznia 2019

Andrzej Duda: Każdy musi zacząć od rozliczenia siebie

Prezydent Duda na szczycie w Davos. Fot. KPRP
Jeśli ma się coś zmienić w polskiej wspólnocie, to powinniśmy dokonać rachunku sumienia - każdy powinien rozliczyć sam siebie, a nie kogoś, z kim się ścierał - powiedział prezydent Andrzej Duda w wywiadzie dla TVP Info udzielonym podczas szczytu w Davos. Dodał, że jemu też się zdarzały "emocjonalne wystąpienia czy odpowiedzi".

Można mi je przypomnieć i z pokorą będę musiał spuścić głowę (...) Pamiętam o tym i staram się wyciągnąć wnioski po to, żeby tej trudnej sytuacji nie pogłębiać, ale starać się ją uleczyć - oświadczył prezydent. 

sobota, 26 stycznia 2019

Dzień Australii. Kiedy naprawdę Australia stała się niepodległa?

designed by Harryarts - Freepik.com
Dziś obchodzimy w Krainie Kangurów Australia Day czyli  „Dzień Australii”  -  święto państwowe obchodzone 26 stycznia na pamiątkę założenia przez kapitana Arthura Phillipa (późniejszego Gubernatora Australii) pierwszej stałej osady w Australii – kolonii karnej przy Port Jackson, nad którym położona jest dzisiejsza największa metropolia australijska -  Sydney.   W Polsce obchodziliśmy  w ub roku 100 lecie niepodległości a właściwie jej odzyskania. Kiedy uzyskała ją Australia?  Okazuje się, ze zaskakująco  całkiem niedawno.

Australia Day obchodzony jest we wszystkich stanach i terytoriach Australii. Jest to dzień wolny od pracy, jeżeli przypada w sobotę lub w niedzielę to dniem wolnym od pracy staje się poniedziałek.

czwartek, 24 stycznia 2019

Oddolna demokracja w Polsce – pytania i odpowiedzi

Demokrajcja bezpośrednia. KOD po Pałacem Prezydenckim
Fot. Lukasz2 (public domain)
Jedni uważają ją za utopię, bez szans wprowadzenia w Polsce. Tylko nieliczni widzą w niej realną szansę dla przyszłości państwa polskiego. Mowa tu o demokracji bezpośredniej, czyli o oddolnym rządzeniu państwem, a więc o systemie politycznym, w którym nie tzw. władza, ale obywatele/suweren mają decydujący głos w sprawach ważnych dla Polski. Nie chodzi tu bynajmniej o podejmowanie wszystkich decyzji przez społeczeństwo, lecz o uzupełnienie aktualnego systemu semidemokratycznego o instrumenty oddolnego współdecydowania: referendum, inicjatywy obywatelskiej i weta obywatelskiego.

Weto obywatelskie (zmiana ustawy) oraz inicjatywa obywatelska (zmiana Konstytucji) to instrumenty demokracji bezpośredniej, mające charakter proceduralny, których następstwem powinno być w każdym wypadku bezprogowe i wiążące referendum, mające charakter prawny.

Na pytania dotyczące oddolnej demokracji w Polsce odpowiada prof. Mirosław Matyja  politolog, ekonomista i historyk mieszkający w Szwajcarii, wykładowca Polskiego Uniwersytetu na Obczyźnie (PUNO).

środa, 23 stycznia 2019

Podsumowanie 27. Finału WOŚP w Perth, Melbourne i Sydney

fot. WOSP Melbourne - fb
Dramat, jaki wydarzył się na zakończenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku wstrząsnął całą Polska a także Polakami za granicą. Okres żałoby narodowej, pogrzebu prezydenta Gdańska , refleksji  po tym, co się stało,  kazało na chwilę zamilknąć nad materialnymi rezultatami tej największej akcji charytatywnej w Polsce. Czas jednak już na podsumowanie.
 
 
27. Finał WOŚP  czyli  jednodniowej zbiórki publicznej, organizowanej przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zakończył się zadeklarowaną sumą (oprócz bezpośredniej zbiórki były tez aukcje  cennych podarunków i gadzetów)  92 143 798 PLN - wynika z oficjalnej strony WOŚP. Tegoroczna zbiórka była poświęcona ufundowaniu   sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych w Polsce.  W ciągu 26. Finałów WOŚP Orkiestra zebrała na wsparcie polskiej medycyny sumę ponad 951 mln PLN. 

wtorek, 22 stycznia 2019

Antyirańska konferencja w Warszawie. Porażka i straty Polski

mapa: Wikipedia
Antyirańska konferencja w Warszawie? W Warszawie, w dniach 13-14 lutego, ma odbyć się konferencja w sprawie Bliskiego Wschodu, na której ma być omawiane bezpieczeństwo tego regionu, w tym głównie zagrożenia płynące jakoby ze strony Iranu. Najpierw zamierzenie odbycia takiej konferencji ogłosił amerykański Departament Stanu, kiedy to, w telewizji Fox News, ogłosił o tym Mike Pompeo.[i] Stawiało to Polskę w roli udostępniającego tylko miejsce na tę konferencję. Dopiero po pewnym czasie nastąpiło wspólne oświadczenie polskiego MSZ i Departamentu Stanu. Oficjalnie ma to się nazywać “Spotkanie ministerialne poświęcone budowaniu pokoju i bezpieczeństwa na Bliskim Wschodzie”.

Od samego początku są z nim same kłopoty i straty dla Polski. I tak, od razu, zareagował Iran, którego przedstawiciele nie żałowali ostrych słów rządowi polskiemu, za podjęcie się organizacji tej antyirańskiej, w ich rozumieniu, konferencji. Irański Ambasador w Warszawie oświadczył wprost, że Polska niszczy 500 lat dobrych stosunków z Iranem.[ii] I rzeczywiście, z Polską Iran miał wyłącznie dobre stosunki i wychodzi na to, że psuje je,  dopiero teraz, obecny pisowski rząd.

poniedziałek, 21 stycznia 2019

"Konsul" Bogumiły Żongołłowicz wyróżniony w konkursie MSZ

Bogumiła Żongołłowicz wśród laureatów konkursu
 historycznego MSZ. Fot. K.Czajka
W Warszawie na Zamku Królewskim podczas uroczystości otwarcia wystawy ”Odrodzenie polskiej służby zagranicznej 1917-1921”, która odbyła się 17 stycznia ogłoszono  nazwiska laureatów Konkursu Historycznego Ministra Spraw Zagranicznych na najlepsze publikacje promujące historię Polski i historię polskiej dyplomacji. Wśród nagrodzonych jest Polka z Australii. Wyróżnienie w kategorii "Najlepsza publikacja w języku polskim z zakresu historii polskiej dyplomacji” otrzymała Bogumiła Żongołłowicz z Melbourne za pracę „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego”. O książce tej informowaliśmy pod koniec 2017 roku.

Władysław Noskowski, bratanek znakomitego kompozytora Zygmunta Noskowskiego w 1935 roku został pierwszym – z polskim rodowodem – generalnym konsulem honorowym Rzeczypospolitej  Polskiej w Sydney. Służba konsularna Noskowskiego była konsekwencją jego zaangażowania w sprawy ojczyzny na stanowisku sekretarza Ignacego Jana Paderewskiego. Wieńczyła dotychczasową karierę hollywoodzkiego aktora, nauczyciela, dziennikarza i wydawcy. Z nielicznych zachowanych dokumentów, listów, wycinków prasowych, fotografii i biletów wizytowych Bogumiła Żongołowicz odtworzyła życiorys tego nieprzeciętnego  Polaka w nagrodzonej książce, która  ukazała się w październiku 2017. W Australii jest nadal dostępna w internetowej księgarni Bumeranga Polskiego.

niedziela, 20 stycznia 2019

Mocne słowa o. Ludwika Wisniewskiego

O. Ludwik Wiśniewski na pogrzebie Pawła Adamowicza
 wezwał do skończenia z nienawiścią. Fot. screen z gdansk.pl
Niewiele jest mów pogrzebowych , które przechodzą do historii. Ta z pewnością tak. Ojciec Ludwik Wiśniewski, dominikanin, honorowy obywatel Gdańska, przyjaciel zamordowanego 13 stycznia   na scenie  Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej  prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas pogrzebu, który odbył się wczoraj w samo południe, mówił o konieczności skończenia z nienawistnym językiem, pogardą i bezpodstawnym oskarżaniem innych. Po jego słowach rozległy się rzęsiste brawa.
 
O. Ludwik Wiśniewski, dominikanin jest  wychowawcą całego pokolenia gdańskiej inteligencji w czasach PRL, moralnym przewodnikiem i  przyjacielem  śp. Pawła Adamowicza. Jego słowa wypowiedziane na zakończenie mszy pogrzebowej w Bazylice Mariackiej w Gdańsku usłyszała cala Polska. Uroczystości pogrzebowe były transmitowane we wszystkich głównych kanałach telewizyjnych i w Internecie.  Bezpośrednio tych słów słuchali obecni w świątyni najwyżsi przedstawiciele władz polskich: prezydent, premier, wszyscy byli prezydenci Polski, byli premierzy (z wyjątkiem Jarosława Kaczyńskiego) parlamentarzyści, samorządowcy z całej Polski, dziennikarze.

Adamowicz - człowiek oddychający powietrzem wolności


Paweł Adamowicz - woluntariusz 27 Finalu WOŚP
fot. istagram@ adamowiczpawel
„Miałam wrażenie z kontaktów z Pawłem Adamowiczem, że on jest naprawdę, bez żadnego udawania, bardzo otwartym człowiekiem. Otwartym na ludzi, na jakieś nowe pomysły, na idee". Znana rosyjska dziennikarka "Rosyjskiej Gazety" Ariadna Rokossowska odpowiada na pytania komentatora Agencji Sputnik Leonida Swiridowa.

—  Pani Ariadno, kilka razy spotkała się Pani osobiście z panem Adamowiczem, prezydentem Gdańska. Może Pani coś powspomina, jakieś ciekawe historie, pierwsze spotkanie z Panem Prezydentem?

—  Jeśli chodzi o pierwsze spotkanie z panem Adamowiczem, to było śmieszne, bo mój mąż — zastępca redaktora naczelnego „Rossijskiej gazety", w której ja też pracuję, pojechał zrobić wywiad z panem prezydentem Lechem Wałęsą do Gdańska, i w czasie tego pobytu został oszukany przez miejscowych oszustów. Ponieważ ja się znam i komunikuje się z wieloma polskimi dziennikarzami, ta historia stała się dość sławna w pewnych kręgach.
No i z tego, co ja rozumiem, dowiedział się o tym również prezydent Gdańska.
 To było bodajże w 2010 roku, w Kaliningradzie, na forum prasy polskiej i rosyjskiej. Pan Prezydent Gdańska, kiedy mnie zobaczył, nawet nie mówiąc, kim on jest, rzucił się do mnie z krzykiem: „Wybacz nam, Waćpanno, wybacz".

sobota, 19 stycznia 2019

Zabójstwo Adamowicza w kontekście polskiej wojny plemiennej

Marsz przeciwko przemocy w Warszawie zorganizowany
 na pl. Defilad w dniu 14 stycznia 2019 po śmierci prezydenta
 Gdańska Pawła Adamowicza. Fot. T.rudzki (CC BY-SA 4.0) 
Zabójstwo Pawła Adamowicza dokonane podczas 27-go finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy stanowi kolejną odsłonę wojny polsko-polskiej. Jak wiadomo jest to wojna bezwzględna, która ma już wiele ofiar na swoim sumieniu by przytoczyć Barbarę Blidę, Andrzeja Leppera, ofiary ataku na biuro poselskie PIS w Łodzi z 2010 roku, ofiarę samospalenia Piotra S. przed Pałacem Kultury w Warszawie w październiku 2017 roku, nie mówiąc już o ofiarach katastrofy smoleńskiej. Niestety, tragedia w Gdańsku, podobnie jak i tamte tragiczne wydarzenia – jeszcze bardziej scementuje strony sporu i przyczyni się do zaognienia uprzedzeń.

Co prawda, bezpośrednio po zamachu umilkną wzajemne ataki. Już słychać wezwania do pokuty i pojednania, przebaczenia i zgody narodowej, artykułowane czy to przez przedstawicieli duchowieństwa czy polityków. Jednak nie miejmy złudzeń i przypomnijmy sobie jak wyglądała sytuacja po katastrofie smoleńskiej.  Jak głośno nawoływano wówczas do pojednania. Ba, mówiono nawet o pojednaniu polsko-rosyjskim. Potem wybuchła nienawiść ze zdwojoną siłą.

GACA System o zdrowiu: 6 wymówek przy odchudzaniu

Przejście na dietę to zawsze poważna decyzja, która wymaga odpowiedniego przygotowania psychicznego i fizycznego. Chodzi przecież o zmianę całego Twojego życia. Czasem jednak umysł staje w opozycji do Twoich ambitnych planów i podsuwa Ci wiele wymówek, którym trudno się oprzeć. Podpowiadamy, jak za pomocą rzetelnej wiedzy samego siebie przekonać, że odchudzanie jest jak najbardziej możliwe, a liczne przeszkody są jedynie pozorne.

 
Lenistwo, przekonanie o własnej niemocy i utrwalone mity na temat diety i ruchu to najpopularniejsi przeciwnicy rozpoczęcia odchudzania. Czas ucieka, nadwaga przeszkadza Ci coraz bardziej, a decyzja wciąż odwlekana jest na później, bo w głowie wciąż mnożą się wymówki. Kluczem do przerwania tej stagnacji jest porcja wiedzy, która pomoże Ci uporać się z popularnymi wymówkami.
 

piątek, 18 stycznia 2019

#GramyDlaOwsiaka - dołącz do akcji

Jurek Owsiak. Fot. Ł.Widziszowski materiały prasowe WOŚP
 - Sprzeciwiamy się zwycięstwu hejtu. Niech Wielka Orkiestra zagra teraz dla Jurka - apeluje redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk.

W związku z ogłoszeniem przez Jurka Owsiaka rezygnacji z funkcji szefa Fundacji WOŚP, ruszyła akcja #GramyDlaOwsiaka.


                                                                                                                                                                      
Nagrajcie ulubioną piosenkę lub jej fragment, zagrajcie na instrumencie swój ulubiony kawałek. Jeśli, tak jak ja, nie potraficie śpiewać i grać, nagrajcie jakikolwiek dźwięk, który jest dla Was ważny: śmiech swego dziecka, stukot łap psa, ryk ulubionego motocykla, czy szum lasu. Wrzućcie do internetu, koniecznie z hashtagiem #GramyDlaOwsiaka przekonuje redaktor naczelny Onetu Bartosz Węglarczyk

czwartek, 17 stycznia 2019

X edycja Konkursu "Być Polakiem"

Rusza X a więc jubileuszowa edycja Konkursu "Być Polakiem" organizowana przez warszawską fundację "Świat na tak". Temat tegorocznej edycji :  "Jestem Polakiem" .  Konkurs jest przeznaczony dla dzieci i młodzieży polonijnej a także dla nauczycieli. Jego celem jest - jak informują organizatorzy -  głębsze uświadomienie i umacnianie tożsamości narodowej oraz rozwój postaw patriotycznych i społecznych  wśród dzieci i młodzieży mieszkających poza granicami Polski . Dotychczas, po 10  edycjach  Konkursu około tysiąca nagrodzonych uczestników było gośćmi na dorocznych Galach na Zamku Królewskim w Warszawie.

 Joanna Fabisiak, Poseł na Sejm RP Przewodnicząca Komitetu Organizacyjnego Konkursu i inicjatorka fundacji "Świat na tak" pisze:

Mamy nadzieję, że tegoroczny temat Konkursu szczególnie zachęci dzieci i młodzież do myślenia o własnej tożsamości. Nieodparcie będą się, szczególnie młodzieży, nasuwać pytania: „czy być  Polakiem poza granicami kraju to wartość dodana i dlaczego ? Jak życie w dwukulturowości wzbogaca i rozszerza horyzonty myślenia ? Jakie wartości kultury polskiej najsilniej wzmacniają polskość i pomagają czuć się Polakiem ?” Na te i inne pytania będą odpowiadali, zmagając się z zadaniem konkursowym.

wtorek, 15 stycznia 2019

Morderstwo, które wstrząsnęło całą Polską

Paweł Adamowicz (1965 - 2019) . Fot. FB - Pawel Adamowicz
Z najgłębszym żalem musimy państwa poinformować, że przegraliśmy walkę o życie pana prezydenta. Pan prezydent Adamowicz zmarł. Cześć jego pamięci. Mimo wszelkich starań nie udało się go uratować” – powiedział doktor Tomasz Stefaniak, dyrektor ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

W niedzielę wieczorem prezydent Gdańska Paweł Adamowicz został zaatakowany nożem w Gdańsku przez 27-letniego Stefana W., który podczas finału WOŚP wtargnął na scenę. Prezydent Gdańska został trzykrotnie ugodzony nożem. Walka o jego życie trwała kilkanaście godzin.

Owsiak o ataku na prezydenta Gdańska


Szef WOŚP - Jerzy Owsiak komentuje incydent w Gdańsku
Fot. printscreen YT
Jerzy Owsiak w ostrych słowach skomemntował atak nożownika na prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza podczas koncertu finałowego WOŚP. Apelował, aby Polacy nie ulegali tym, którzy próbują ich podzielić.
 
— To się dzieje w środkowej Europie, w Polsce, która słynęła z tego, że wymyśliła wolność, Solidarność, w XX wieku dla innych krajów. W tym kraju tak strasznie się zakręciliśmy od trzech lat, że nie możemy nawet uszanować takiego dnia jak Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy — mówił Owsiak w niedzielę wieczorem.

poniedziałek, 14 stycznia 2019

Reportaż z sydnejskiego sztabu WOŚP


Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy zagrała po raz pierwszy w Sydney. Sydnejski sztab powstał z inicjatywy Szymona Kuca. Byliśmy z kamerą w siedzibie sztabu w centrum Sydney przy York St. Poza Polską Orkiestra zagrała w 23 krajach, w Australii w trzech miejscach: Melbourne, Perth i Sydney. 

Wkrótce więcej informacji  z australijskich sztabów. Tymczasem zobaczcie relacje Bumeranga Polskiego z Sydney.

sobota, 12 stycznia 2019

Melbourne, Perth i Sydney grają w 27. Finale WOŚP!


27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  - największej zbiórki publicznej w Polsce odbędzie się jutro,  13 stycznia 2019 roku. Zbiórką pieniędzy będą zajmowały się jak tradycyjnie co roku  tysiące zarejestrowanych woluntariuszy w sztabach WOŚP na terenie całej Polski od metropolii po najmniejsze miasteczka i wsie  a także poza granicami kraju - w ponad 23 krajach w tym w Australii. W tym roku w Australii powstały aż trzy sztaby WOŚP: w Melbourne, Perth i Sydney. 
 
Tego dnia w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie odbędą się setki imprez, koncertów, happeningów i wydarzeń organizowanych oddolnie i autonomicznie przez sztaby WOŚP. Po raz kolejny dzień Finału WOŚP będzie dniem pełnym energii, radości, karnawału i zabawy a głównym celem jest zbiorka pieniędzy na  zakup nowoczesnego sprzętu medycznego dla specjalistycznych szpitali dziecięcych. Są to placówki z oddziałami II oraz III stopnia referencyjności, czyli takie, które mogą dokonać specjalistycznej diagnozy oraz udzielić pomocy medycznej najciężej chorym dzieciom.

Miliony Polaków mieszkających za granicą mogą wesprzeć WOŚP

Już w tę niedzielę odbędzie się 27. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy  (WOŚP). W tym roku miliony Polaków mieszkających poza granicami kraju będą mogły wesprzeć doroczną zbiórkę organizacji w prosty sposób przez PayPal, globalną platformę płatniczą. W ten sposób Polonia z całego świata może pomagać w doposażeniu polskich szpitali w nowoczesny sprzęt medyczny w prosty i łatwy sposób. Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i PayPal ogłasili strategiczne partnerstwo w zakresie darowizn zza granicy.

 
Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy – ciesząca się największym zaufaniem społecznym organizacja charytatywna w Polsce[*] i PayPal, globalna platforma płatnicza, ogłosili wspólnie strategiczne partnerstwo umożliwiające milionom Polaków mieszkającym poza granicami kraju wpłacanie darowizn za pośrednictwem PayPal.

Widmo przyspieszonych wyborów do Sejmu

Jarosław Kaczynski. Czy przywódca rządzącej od 2015 roku
 partii Prawo i Sprawiedliwość ogłosi przyspieszone wybory?
.Fot. P.Drabik - Wikimedia Commons
Czy będą przyśpieszone wybory do Sejmu? Widmo przyspieszonych  wyborów do Sejmu, które mają być jakoby planowane przez PiS na wiosnę, krąży i straszy klasę polityczną w Polsce. Ażeby uspokoić wszystkich zainteresowanych pojawiają się różne zaprzeczenia i zapewnienia, że PiS absolutnie nie chce takiego rozwiązania. Dają je różne osoby, także z kręgów PiS. Należy do nich Jacek Sasin[i], Beata Mazurek[ii], czy Michał Dworczyk[iii]. W tej kwestii wypowiedział się także prezydent Duda, który zapewnił, jednak trochę asekuracyjnie,  że na razie nic mu o tym nie wiadomo[iv]. Szczególnie aktywne, w zaprzeczaniu możliwości wyborów do Sejmu w marcu, są media Sakiewicza. Portal „Niezalezna” wręcz wyśmiewa Grzegorza Schetynę, który podał nawet konkretny termin tych wyborów – 17 marca.[v]

Książę Aleksander Gorczakow oznajmił ongiś, że nie wierzy w niezdementowane wiadomości. W tym przypadku, wobec tylu dementi, książę Gorczakow byłby pewny, że takie wybory jednak będą.

piątek, 11 stycznia 2019

I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych


 W  perle polskich uzdrowisk i w jednym z najważniejszych kurortów polskich  20 lutego wystartują I Młodzieżowe Polonijne Mistrzostwa Sportów Zimowych organizowane przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska".  W imprezie mogą wziąć udział wszystkie osoby będące Polakami, bądź mające polskie pochodzenie, stale mieszkające za granicą*, bez względu na posiadane obywatelstwo, w wieku 14-28 lat. Impreza potrwa pięć dni.  


W Mistrzostwach zawodnicy będą startować w  czterech dyscyplinach sportowych: narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, shorttrack i snowboard.

Każda dyscyplina będzie realizowana zgodnie ze standardami amatorskich imprez sportowych, jednakże zachowując profesjonalną obsługę organizacyjną i przy dochowaniu wszelkiej staranności w zakresie bezstronności sędziów i w duchu fair play. Mistrzostwom towarzyszyć będą imprezy rozrywkowe, ceremonie otwarcia i zamknięcia, ceremonie medalowe, młodzieżowe forum polonijne, możliwość korzystania z atrakcji turystycznych regionu, wycieczka krajoznawcza oraz spotkania i mecze gościnne z młodymi sportowcami z Polski.


środa, 9 stycznia 2019

Co łączy Matteo Salviniego z Jarosławem Kaczyńskim?

Time Magazine: Matteo Salvini is the New Face of Europe
Fot. You Tube printscreen
Prezes PiS Jarosław Kaczyński przyjął w siedzibie partii przy ul. Nowogrodzkiej w Warszawie włoskiego wicepremiera i szefa MSW Matteo Salviniego. W spotkaniu wzięli udział także m.in. wicemarszałek Senatu Adam Bielan i europoseł Tomasz Poręba. Spotkanie trwało niespełna dwie godziny. Jak twierdzą uczestnicy spotkania, "atmosfera była bardzo serdeczna", a Jarosław Kaczyński przyjął zaproszenie do Mediolanu.

Zdjęcie ze spotkania opublikowała w sieci rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości Beata Mazurek.
Po zakończeniu spotkania Mazurek napisała, że rozmowa była "pozytywna, pełna wzajemnego zrozumienia".
"Podniesiono kwestie w których istnieje rozbieżność poglądów pomiędzy PiS a Ligą. Rozmowy otworzyły drogę do dalszych kontaktów odnoszących się do kwestii przyspieszenia rozwoju UE i zapewnienia UE właściwego miejsca w skali globalnej" — napisała Mazurek.

poniedziałek, 7 stycznia 2019

Polski teatr robi premierę nowej sztuki nie w Polsce a w Australii

Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak w sztuce pt. "Błekitny
 expres". Fot. mat. promocyjne
 Po raz pierwszy chyba zdarza się, że polski teatr robi premierę nowej sztuki nie w Polsce a w Australii.

Znani już doskonale Polonii australijskiej aktorzy „Mam Teatr”  Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak podjęli się tego wyzwania. Dla swoich wiernych widzów z drugiego końca świata przygotowali niezwykle wzruszające przedstawienie pt „Błękitny expres” w reżyserii Karola Stępkowskiego. Amerykański dziennikarz (w tej roli Aleksander Mikołajczak) spotyka na swej drodze kolejne kobiety (wciela się w każdą z nich Marzanna Graff), które łączą dwie sprawy: koszmar przeżyć na zsyłce i miłość do piosenek Ordonki. Każda historia jest inna, inaczej opowiedziana ale każda odciska piętno na redaktorze Alanie Smith.

niedziela, 6 stycznia 2019

Koniec PolArtu w Brisbane ...aż żal

Święta, święta i po świętach. to samo można powiedzieć o Festiwalu PolArt’u. Trzy lata przygotowań, 10 dni szaleństwa i koniec, aż żal.

Aby  pobyć jeszcze troche w tej atmosferze, spróbujmy powspominać.

Koncert Niepodległości - koncert muzyki hybrydowej, czyli połączenie wielu gatunków muzyki i dźwieków, także archiwalnych. Artyści z Polski dali z siebie wszystko i koncert, szczególnie dla nas, tak daleko od Ojczyzny okazał sie koncertem specjalnym i, z uwagi na dobór utworów, bardzo nostalgicznym. Wykonawcy: Ola Turkiewicz, wokalistka i kompozytorka znana i ceniona nie tylko w Polsce, wiele lat działała i wystepowała w Kanadzie i Tomasz Bacajewski, aktor i wokalista polski, wystepujący głównie na Wybrzeżu. Narrację prowadził nasz lokalny, polsko-australijski Kristof Kaczmarek, aktor teatralny, filmowy oraz założyciel pierwszego teatru emigranckiego „Zart” w Zachodniej Australii. No i dziękujemy muzykom, bez niech nie byłoby koncertu.

sobota, 5 stycznia 2019

Słowo „Konstytucja” wybrane Słowem Roku 2018

Transparent z najpopularniejszym słowem Roku 2018 - "Konstytucja"
na gmachu Sądu Najwyższego w Warszawie. Fot. Twitter
Słowo „Konstytucja” wybrane zostało Słowem Roku 2018. Tak zdecydowali internauci i kapituła językoznawców w konkursie Słowa na Czasie, przeprowadzonym przez Instytut Języka Polskiego Uniwersytetu Warszawskiego.

„Konstytucja” to słowo, które od 2016 roku nie daje o sobie zapomnieć. Stała się hasłem, pod którym odbywają się pikiety czy demonstracje, przypomina o sobie na plakatach, na pomnikach czy na fasadach budynków, jest elementem garderoby i biżuterii. Stała się słowem, które łączy — nazywa fundamentalną wartość, wokół której ludzie się jednoczą. Wypełniła niezagospodarowaną dotąd przestrzeń w symbolice i wartościach. Wcześniej duża część społeczeństwa nie miała swojego aksjologicznego spoiwa, jakim są np. „żołnierze wyklęci” dla innej części społeczeństwa, nie miała słowa, które symbolizowałoby to, co w życiu publicznym najważniejsze: stabilność, praworządność, wolność. To właśnie za sprawą tego jednego słowa ta część społeczeństwa stała się widoczna i doszła do głosu” – powiedziała prof. Katarzyna Kłosińska z kapituły konkursu.

czwartek, 3 stycznia 2019

GACA System o zdrowiu: Noworoczne postanowienia

Początek nowego roku wielu z nas skłania do stworzenia listy noworocznych postanowień. Ile pięknych noworocznych postanowień nie przetrwa nawet do wiosny? Co decyduje o sukcesie w ich realizacji? Jak ustrzec się "słomianego zapału"? Nadszedł czas na kilka cennych wskazówek, dzięki którym Twoje zamierzenia będą łatwiejsze do wykonania.


Bądź konsekwentny

Więcej ruchu, zdrowe nawyki żywieniowe, a może redukcja 10 kg? Odchudzanie to od lat jedno z najpopularniejszych postanowień noworocznych. Ty także już nie raz zapisywałeś ten punkt w swoim planie na nadchodzący rok, ale do tej pory nie udało Ci się wcielić go w życie? Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Może Twoje nastawienie było nieodpowiednie, byłeś niekonsekwentny albo wciąż zasłaniałeś się nowymi wymówkami? W 2019 musisz zrozumieć, że nadszedł Twój czas i wszystko może się udać! Nowa sylwetka, dobre samopoczucie, poprawa zdrowia – pomyśl tylko, ile korzyści przyniesie ta zmiana. Warto więc o to walczyć z zaangażowaniem. Ważne, aby być konsekwentnym i nie poddawać się, nawet jeśli po drodze przydadzą się niepowodzenia.

środa, 2 stycznia 2019

Festiwal PolArt2018 w Brisbane na półmetku

Tak niedawno zachęcaliśmy Państwa do udziału w PolArt 2018, a tu już minął półmetek. Festiwal udał się wspaniale, jeszcze jutro i pojutrze oczekują nas fascynujące imprezy i w sobotę koniec.
A było to tak...

Festiwal uroczyście otworzyła pani premier Queensland Annastacia Palaszczuk, bardzo ciepło wspominając o swoim polskim pochodzeniu. Towarzyszyli jej ambasador Polski pan Michał Kołodziejski, członek parlamentu QLD hon. Stirling James Hinchliffe i prezes prezydium Rady Naczelnej Polonii Australijskiej pani Małgorzata Kwiatkowska.