"Lajkonik" podczas występu na Polish Festiwal w Plumpton Fot. K.Bajkowski |
Na całodzienny festyn pełen muzyki, tańców, polskiego jadła pojawiło się wielu członków społeczności polonijnej z Sydney i okolic szczególnie tych, którym bliska była atmosfera już niestety ze względu na ogromne koszty upadłego tradycyjnego Polskiego Festiwalu - Polish Christmas na Darling Harbour. Klub Sportowy "Polonia" już od trzech lat przejął pałeczkę organizowania podobnej imprezy przedświątecznej na własnym terenie.
Goście festiwalu mogli zapoznać się z ofertami wystawców na rozstawionych stoiskach na murawie boiska klubowego m.in. polskich wyrobów artystycznych, choinkowych, polskich gadżetów narodowo - patriotycznych, polskich przysmaków i trunków. Szkoły polonijne oferowały piękne ozdoby i słodycze świąteczne własnej produkcji.
Wystawcy w pewnym momencie musieli stoczyć istną batalię z pojawiającym się porywistym wiatrem usiłując utrzymać swoje markizy nad stoiskami. Wytrwali jednak do końca. Gorzej było na scenie. Ze względu bezpieczeństwa, po tym jak kolumna głośnikowa przewróciła się na jedną z tancerek "Lajkonika", co skończyło się podróżą do szpitala, organizatorzy postanowili przenieść program artystyczny do pomieszczeń klubowych.
W części oficjalnej na scenie pojawili się goście z władz miejskich i stanowych: burmistrz Blacktown Stephen Bali - wypróbowany przyjaciel Klubu "Polonia" oraz członek parlamentu NSW - Edmond Atalla, p/o konsula generalnego RP w Sydney - Irena Juszczyk jak również prezesi polskich organizacji: RNPA - Małgorzata Kwiatkowska i Federacji PO NSW - Adam Gajkowski.
Edmond Atalla w swoim wystąpieniu ogłosił miłą wiadomość dla Klubu - przyznanie grantu z funduszu rządu Nowej Południowej Walii w wysokości 48 tys. dolarów na renowację klubowego boiska piłkarskiego. Jest to największa suma jaka została przyznana polonijnej placówce ze strony władz stanowych.
W części artystycznej - najpierw na scenie ustawionej na boisku potem wewnątrz klubu występowały zespoły "Lajkonik" i "Kujawy", indywidualni artyści Nadya Golski, Halina Wywsik oraz zachwycająca słychaczy charyzmatycznym głosem młoda piosenkarka - Marta Kupisz. Program obfitował też w wiele elementów dedykowanych dzieciom m. in. inscenizacja książki o Włodku Pierogu autorstwa Anny Nassif. Na zakończenie festiwalu wystąpili odbywający tournee po Australii artyści z Polski - Artur Gotz i Dawid Lutkiewicz.
Całość prowadzili Michal Macioch i Partycja Mikołajski a nad udźwiękowieniem w niełatwych warunkach czuwał niezawodny Mirek Boguszewicz.
kb/BumerangMedia
Nasz reportaż filmowy z Festiwalu:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy