polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: W piątek wieczorem w Myanmarze doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 7,8. Wstrząsy były odczuwalne w sąsiednich krajach : Bangladeszu, Indiach, Chinach, Tajlandii i Laosie. W wyniku trzęsienia ziemi w Myanmarze zginęło ponad 1700 osób, 3400 zostało rannych, a 300 osób uznaje się za zaginione.
POLONIA INFO:

sobota, 29 grudnia 2018

Cykl reporterski BP - "Polacy w Australii": Mieczysław Swat (cz. 3)

Mieczysław Swat. W styczniu 2019 roku
ukończy 90 lat. Fot. K.Bajkowski
Dziś w cyklu Bumeranga Polskiego - Polacy w Australii trzecia i ostatnia  część opowieści historii życia  Pana Mieczysława Swata z Sydney. 
 
Bumerang Polski kontynuuje  cykl  nowych reportaży  filmowych wypełnionych unikatowymi  opowieściami   życia  polskich emigrantów, którzy za swoją drugą ojczyznę wybrali  Australię.

Pan Mieczysław Swat urodził się 8 stycznia 1929 roku na Wołyniu w malej miejscowości Rafałówka niedaleko miasta Sarny. Do Australii przybył w 1951 roku.  Jest jedną z najbardziej znanych postaci życia polonijnego w Sydney. Aktywny społecznie przez długie  lata szczególnie w Klubie Polskim w Ashfield i sydnejskim Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. Wielu z Polaków uczestniczących w różnych uroczystościach patriotycznych czy kościelnych pamięta go w roli chorążego, którą niedawno  z racji wieku musiał już przekazać nowemu pokoleniu. Nadal żywo  interesuje się polonijnymi sprawami, w kole kombatanckim SPK oraz aktywnie korzysta z internetu skąd najbardziej interesują go wiadomości z Polski . W styczniu 2019 roku Pan Swat będzie obchodził swoje 90-te urodziny.
W trzeciej  części wywiadu-rzeki Pan Mieczysław opowiada o swojej działalności społecznej w środowisku polonijnym,  głownie w sydnejskim kole SPK (Stowarzyszenie Kombatantów Polskich) i Polskim Klubie w Ashfield.
Cykl reportaży powstal dzięki wsparciu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska".  Realizacja nagrań - Krzysztof Bajkowski.
Kanał BumerangMedia  - YT


Poprzednie dwie części:

Część 1
Część 2

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy