polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 14 grudnia 2018

Cykl reporterski BP - "Polacy w Australii": Mieczysław Swat (cz.1)

Mieczysław Swat (l. 89)  - opowiada nam swoją historię życia.
Fot. K.Bajkowski
Na historię każdej emigracji składają się indywidualne historie poszczególnych osób, które zdecydowały się  lub których życie do tego zmusiło porzucić ojczyznę i udać się w inne bliższe lub dalsze, przynoszące nadzieję na lepsze i bezpieczne życie strony świata.   Historie podróżników zawsze nas fascynują. Historie emigrantów  fascynują tym bardziej, bo to  nie tylko doraźna przygoda podyktowana ciekawością świata. To mniej lub więcej  szczęśliwa lub dramatyczna przygoda życia.   Wiele takich historii zostało spisanych, nakręcono filmy fabularne.  Najciekawsze jest jednak to, jak sami emigranci  o tym opowiadają. Dziś swoją historią życia dzieli się z nami Pan Mieczysław Swat z Sydney. 
 
Bumerang Polski kontynuuje  cykl  nowych reportaży  filmowych wypełnionych unikatowymi  opowieściami   życia  polskich emigrantów, którzy za swoją drugą ojczyznę wybrali  Australię.

W ubiegłych latach prezentowaliśmy  kilka opowieści emigrantów polskich w Australii m. in. Wandy Wiłkomirskiej, Zofii Krzyszkowskiej, Seweryna Ozdowskiego  i  Witolda Hulewicza. (poszukajcie na naszym kanale You Tube - BumerangMedia)  W nowym cyklu "Polacy w Australii"  powstałym dzięki wsparciu "Wspólnoty Polskiej" a rozpoczętym we wrześniu,   bohaterem był Pan Józef Kozłowski  z Sydney. Dziś kolejna opowieść Polaka z Sydney - tym razem Pana Mieczysława Swata.

Pan Mieczysław Swat urodził się 8 stycznia 1929 roku na Wołyniu w malej miejscowości Rafałówka niedaleko miasta Sarny. Do Australii przybył w 1951 roku.  Jest jedną z najbardziej znanych postaci życia polonijnego w Sydney. Aktywny społecznie przez długie  lata szczególnie w Klubie Polskim w Ashfield i sydnejskim Stowarzyszeniu Polskich Kombatantów. Wielu z Polaków uczestniczących w różnych uroczystościach patriotycznych czy kościelnych pamięta go w roli chorążego, którą niedawno  z racji wieku musiał już przekazać nowemu pokoleniu. Nadal żywo  interesuje się polonijnymi sprawami, w kole kombatanckim SPK oraz aktywnie korzysta z internetu skąd najbardziej interesują go wiadomości z Polskiego Radia.
W pierwszej części wywiadu-rzeki Pan Mieczysław opowiada o czasach wojennych, od okresu  dzieciństwa w Rafałowce, ucieczce od Sowietów i  przymusowej tułaczce wraz z rodziną  po obozach niemieckich, pracy w Rzeszy Niemieckiej  i powojennej decyzji wyjazdu z Niemiec do Anglii.
 Realizacja reportażu: Krzysztof Bajkowski (BumerangMedia YT Channel )



Zob. poprzednie części naszego cyklu "Polacy w Australii":
Józef Kozłowski  cz. 1 , cz. 2cz. 3

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy