polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

wtorek, 27 listopada 2018

O franciszkanach i Papui Nowej Gwinei w sydnejskim konsulacie

Spotkanie z bp. Dariuszem Kałużą (PNG) w Konsulacie RP.
Fot. T.Syka
Niezwykle wieczorne spotkanie zorganizował Konsulat Generalny RP w Sydney w czwartek, 15 listopada.  Przybyłych ponad 100 osób usłyszało  ciekawą opowieść  bp. Dariusza Kałuży   z  Papui Nowej  Gwinei. Hierarcha pięć  dni wcześniej przybył do Sydney  aby  przewodniczyć   w Katedrze sydnejskiej uroczystej mszy świętej  z okazji  100 lecia Niepodległości Polski . W trakcie wieczoru  odbył się także  pokaz filmu dokumentalnego  „Outcasts - Szare Anioły” i spotkanie z  jego twórcami.

 Na samym  początku  spotkania bp Dariusz Kałuza  ordynariusz diecezji  Goroka w Papui Nowej Gwinei przybliżył gościom  swoją codzienną prace w papuaskim buszu.  W tle jego egzotycznej  opowieści mogliśmy zobaczyć barwne fotografie z życia lokalne ludności oraz posługi kapłana. Spotkanie prowadził ks. Kamil Zyłczyński.

Po prelekcji odbyła się seria pytań i odpowiedzi.  Jedno z nich dotyczyło możliwości zaangażowania się Polonii australijskiej w pomoc papuaską. Następnie Konsul  Irena  Juszczyk zaprezentowała warszawską ekipę filmową przybyłą na zaproszenie australijskiej Prowincji  Księży Chrystusowców w składzie:  Maciej i Tadeusz Sykowie - producenci filmowi,  Joanna Jackowska - dziennikarka oraz Lukasz Perkowski - operator.  Młodzi warszawiacy reprezentowali studio filmowe High Hope Films zlokalizowane przy warszawskiej parafii  Bł. Edmunda Bojanowskiego. Ekipa współtworzy również Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego, które od 2015 roku tworzy wyjątkowy film dokumentalny pt. „Pewność”. Zwiastun do zobaczenia tutaj: 
 Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego kanał YT.


Po krótkim  wstępie ze strony ekipy odbył się fascynujący pokaz filmu „Outcasts - Szare Anioly” .

 Film ten  powstawał ponad 10 lat. Opowiada o wspólnocie franciszkanów odnowy, którzy swoją główna siedzibę maja w Nowym Jorku. W swoim założeniu posługują w najtrudniejszych środowiskach: więzienia, narkomani, bezdomni i przestępcy. Na samym film prezentuje bohaterów w nowojorskiej scenerii, później widz przenosi się na ulice Irlandii i do mrocznego więzienia w Hondurasie.  Więcej o filmie: Komandosi św. Franciszka (Gość Niedzielny)

Franciszkanie odnowy obecnie są zakonem, który cieszy się największa ilością powołań. Film wyprodukowała nowojorskie studio filmowe: Grassroots Films, znane m.in.  z takich filmów jak The Human Experience czy Child 31. Reżyserem filmu jest Joseph Campo a dystrybutorem w Polsce oraz środowiskach polonijnych studio braci Syków: High Hope Films w Warszawie.


 Następnie odbyła się  ciekawa dyskusja o powstawaniu filmu oraz o misji studia, które w swojej działalności skupia się również na dokumentowaniu życia Polonii na całym świecie. Filmowcy przybyli do Australii, aby w duchu patriotycznym przygotować film o pracy polskich kapłanów oraz pokazać dorobek i kulturę  australijskiej Polonii. Film będzie gotowy na przełomie stycznia i lutego 2019 roku. Swój honorowy patronat nad produkcja zadeklarował już Ambasador RP Michał Kołodziejski.

Tekst i zdjecia Tadeusz Syka

1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy