polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 27 listopada 2018

O franciszkanach i Papui Nowej Gwinei w sydnejskim konsulacie

Spotkanie z bp. Dariuszem Kałużą (PNG) w Konsulacie RP.
Fot. T.Syka
Niezwykle wieczorne spotkanie zorganizował Konsulat Generalny RP w Sydney w czwartek, 15 listopada.  Przybyłych ponad 100 osób usłyszało  ciekawą opowieść  bp. Dariusza Kałuży   z  Papui Nowej  Gwinei. Hierarcha pięć  dni wcześniej przybył do Sydney  aby  przewodniczyć   w Katedrze sydnejskiej uroczystej mszy świętej  z okazji  100 lecia Niepodległości Polski . W trakcie wieczoru  odbył się także  pokaz filmu dokumentalnego  „Outcasts - Szare Anioły” i spotkanie z  jego twórcami.

 Na samym  początku  spotkania bp Dariusz Kałuza  ordynariusz diecezji  Goroka w Papui Nowej Gwinei przybliżył gościom  swoją codzienną prace w papuaskim buszu.  W tle jego egzotycznej  opowieści mogliśmy zobaczyć barwne fotografie z życia lokalne ludności oraz posługi kapłana. Spotkanie prowadził ks. Kamil Zyłczyński.

Po prelekcji odbyła się seria pytań i odpowiedzi.  Jedno z nich dotyczyło możliwości zaangażowania się Polonii australijskiej w pomoc papuaską. Następnie Konsul  Irena  Juszczyk zaprezentowała warszawską ekipę filmową przybyłą na zaproszenie australijskiej Prowincji  Księży Chrystusowców w składzie:  Maciej i Tadeusz Sykowie - producenci filmowi,  Joanna Jackowska - dziennikarka oraz Lukasz Perkowski - operator.  Młodzi warszawiacy reprezentowali studio filmowe High Hope Films zlokalizowane przy warszawskiej parafii  Bł. Edmunda Bojanowskiego. Ekipa współtworzy również Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego, które od 2015 roku tworzy wyjątkowy film dokumentalny pt. „Pewność”. Zwiastun do zobaczenia tutaj: 
 Centrum Dzieł Społecznych Edmunda Bojanowskiego kanał YT.


Po krótkim  wstępie ze strony ekipy odbył się fascynujący pokaz filmu „Outcasts - Szare Anioly” .

 Film ten  powstawał ponad 10 lat. Opowiada o wspólnocie franciszkanów odnowy, którzy swoją główna siedzibę maja w Nowym Jorku. W swoim założeniu posługują w najtrudniejszych środowiskach: więzienia, narkomani, bezdomni i przestępcy. Na samym film prezentuje bohaterów w nowojorskiej scenerii, później widz przenosi się na ulice Irlandii i do mrocznego więzienia w Hondurasie.  Więcej o filmie: Komandosi św. Franciszka (Gość Niedzielny)

Franciszkanie odnowy obecnie są zakonem, który cieszy się największa ilością powołań. Film wyprodukowała nowojorskie studio filmowe: Grassroots Films, znane m.in.  z takich filmów jak The Human Experience czy Child 31. Reżyserem filmu jest Joseph Campo a dystrybutorem w Polsce oraz środowiskach polonijnych studio braci Syków: High Hope Films w Warszawie.


 Następnie odbyła się  ciekawa dyskusja o powstawaniu filmu oraz o misji studia, które w swojej działalności skupia się również na dokumentowaniu życia Polonii na całym świecie. Filmowcy przybyli do Australii, aby w duchu patriotycznym przygotować film o pracy polskich kapłanów oraz pokazać dorobek i kulturę  australijskiej Polonii. Film będzie gotowy na przełomie stycznia i lutego 2019 roku. Swój honorowy patronat nad produkcja zadeklarował już Ambasador RP Michał Kołodziejski.

Tekst i zdjecia Tadeusz Syka

1 komentarz:

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy