polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 9 listopada 2018

Laureaci XIII Festiwalu „Losy Polaków 2018”. Dwie nagrody dla Australii

Grand Prix wręczył Leszkowi Wiśniewskiemu z Lublina
 przewodniczący Jury Paweł Woldan.
Fot. K.Kozerski - FB Festiwal Polonijny Losy Polaków

Jury XIII Festiwalu Polonijnego „Losy Polaków 2018” organizowanego przez  fundację Polska-Europa-Polonia  przyznało nagrody za  filmy, teledyski, programy telewizyjne, radiowe i multimedialne ukazujących zycie Polaków w ponad 20 krajach swiata.  Na Festiwal nadesłano 109 prac. Wśród nagrodzonych są dwie produkcje z Sydney autorstwa  Ernestyny Skuriat Kozek -„Ngarigo w Krakowie” i Andrzeja Siedleckiego - „Historia Polski w literaturze od Piasta do współczesności”.   Nagrody wręczono 3 i 4 listopada 2018 r w Centrum Prasowym Foksal w Warszawie.

Grand Prix Festiwalu otrzymał Leszek Wiśniewski z TVP Lublin  za zestaw filmów historycznych: „Śladem legionowych bojów”, „Błękitna Armia 1917 - 1919, „Trzy losy – jedna Polska”, „Jastków 1915 – późne słowo o bitwie”.


Festiwal Polonijny „Losy Polaków” to przegląd profesjonalnych i amatorskich dzieł multimedialnych z zakresu: filmu, telewizji, radia, Internetu, którego tematem przewodnim w latach 2016 - 2022 roku jest 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Jego celem jest promocja polskiej historii, kultury, tradycji wśród odbiorców krajowych, a także środowisk polonijnych w świecie, pokazywanie losów Polaków mieszkających za granicą i ich związków z ojczyzną. Festiwal ma również służyć wyszukiwaniu wśród Polonii osób, które odniosły sukces w dziedzinie kultury, nauki, biznesu i ich promowaniu w kraju i za granicą.

Dwie nagrody tegorocznego Festiwalu jury przyznało autorom prac z Australii.
Wśród nagród regulaminowych podzielonych na 9 kategorii,  III Nagrodę w kategorii Film i produkcje telewizyjne  otrzymała - Ernestyna Skuriat-Kozek z sydnejskiego Kosciuszko Heritage Incorporation  za film „Ngarigo w Krakowie” ex equo  z  Grażyną Śpiewak (Białoruś), która z kolei wyróżniona została za film  „Polska szeroko otwartymi oczami”.

Film „Ngarigo w Krakowie” to reportaż z historycznej wyprawy Aborygenów - tradycyjnych kustoszy Mt. Kosciuszko do Krakowa w październiku 2017 r. na obchody dwustulecia śmierci Tadeusza Kościuszki. Organizatorem wyprawy było Stowarzyszenie   Kosciuszko Heritage Inc. z Sydney.  Na zaproszenie Kopca Kościuszki delegacja wzięła udział w Międzynarodowej Konferencji "Integracje wokół Kościuszki", w uroczystościach na Kopcu Kościuszki oraz we Mszy św. w katedrze wawelskiej.




 

Wśród sześciu  nagród specjalnych na  „100-lecie Odzyskania Niepodległości” nagrodę  Prezesa Wspólnoty Polskiej- Dariusza Bonisławskiego  otrzymał  Andrzej Siedlecki z  Sydney za multimedialny program edukacyjny „Historia Polski w literaturze od Piasta do współczesności”.

Ten dwustuminutowy  cykl multimedialny w narracji autora z dedykacją dla nauczycieli historii lub języka polskiego obejmuje nagrania dźwiękowe wierszy, lub prozy z podkładem muzycznym, oraz komentarz historyczny. Zawiera utwory J. Ursyna Niemcewicza, Wyspiańskiego, Artura Oppmana, Tadeusza Gajcego, Feliksa Konarskiego, Z. Herberta, A. Bursy, E. Brylla, T. Różewicza i innych.


 


Pełna lista nagrodzonych osób podana została na stronie:  
 
Organizatorzy Festiwalu informują jednocześnie, że ze względu na trwające jeszcze na całym świecie Obchody 100-lecia Odzyskania Niepodległości,  nie przyznało tradycyjnych nagród w kategoriach teledysków i stron internetowych.  Będą one ogłoszone w końcu roku, po zapoznaniu się z aktywnością twórców na całym świecie.
Festiwal „Losy Polaków" organizowany jest przez Fundację Polska-Europa-Polonia we współpracy ze Stowarzyszeniem Dziennikarzy Polskich, Fundacją Solidarności Dziennikarskiej  przy wsparciu organizacji polonijnych. Honorowy patronat nad imprezą objęli: marszałek Senatu RP, Stanisław Karczewski oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
kb/BumerangMedia/ Komitet Org. Festiwalu” LOSY POLAKOW 2018”

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy