polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

piątek, 23 listopada 2018

GACA System o zdrowiu: Dlaczego tyjemy?

Monument nad jez. Bodeńskim Fot. pixabay CC0
Nadwaga i otyłość są charakterystyczne dla naszych czasów. Mamy pod dostatkiem jedzenia i nie musimy wkładać wiele wysiłku fizycznego w jego pozyskanie. Dodatkowo siedzący tryb życia na pewno nie sprzyja redukcji wagi. Mimo to część osób pozostaje szczupła, inni borykają się z dodatkowymi kilogramami...

Niektórzy pochłaniają ogromne ilości jedzenia, a mimo to pozostają szczupli. Inni zaś jedzą skromnie, a i tak zmagają się z nadwagą. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Przyczyn przybierania na wadze może być wiele. Na początku zastanów się, jak się dotąd odżywiałeś, czy jadłeś regularnie?

 
(Nie)regularność posiłków

Nieregularne pory posiłków lub jedzenie raz dziennie to sygnał dla organizmu, by spowolnił metabolizm
i kiedy tylko nadarzy się okazja, magazynował tłuszcz. Nie ma mowy, żeby w takich warunkach człowiek mógł schudnąć, skoro cały organizm przeprogramowuje się na tycie. Nieregularność tyczy się zarówno częstych zmian pór jedzenia, jak i „podjadania” między posiłkami. 4 lub 5 posiłków dziennie
o stałych porach to pierwszy krok w stronę zgrabnej sylwetki. Organizm „przyzwyczajony” do stałych „dostaw energii” nie będzie magazynował każdej zjedzonej porcji w postaci tkanki tłuszczowej.

Wcześniejsze próby odchudzania

Wcześniejsze próby odchudzania także nie pozostają bez znaczenia dla organizmu. Wybór monotonnej lub bardzo rygorystycznej diety, poza efektem jo-jo, może doprowadzić do dalszego tycia. Krótkotrwałe spadki wagi organizm rekompensuje sobie z nawiązką i przez to pogłębia nasz problem. Lepiej więc zredukować wagę „raz a dobrze” niż często się odchudzać i następnie wracać do starych nawyków odżywiania. Pamiętaj, że nawet jeśli Twoja historia redukcji wagi jest już długa, nie oznacza to, że trwały spadek wagi jest poza Twoim zasięgiem.

Geny

Kolejnym powodem, dla którego niektórzy z nas łatwiej przybierają na wadze, są uwarunkowania genetyczne. Wśród wielu cech, jakie znalazły się w Twoim kodzie genetycznym, są predyspozycje do tycia. Genetyka ma ogromny wpływ na nasz organizm. Odziedziczenie predyspozycji do gromadzenia tkanki tłuszczowej nie musi być wyrokiem. Nie można o nim jednak zapominać podczas procesu odchudzania oraz po jego zakończeniu.

Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia to cecha charakterystyczna naszych czasów. Coraz częściej ruch jest zastępowany przez... siedzenie przed telewizorem czy komputerem, co także powoduje tycie. Dlatego zastanów się, na ile Twoje życie zwolniło, czy nie warto trochę się uaktywnić... Nawet po całym dniu pracy biurowej można spędzić wieczór na siłowni lub wybrać rower jako środek transportu do miejsca pracy. Spacery to także niedoceniana forma ruchu, dzięki której można wzmocnić metabolizm.

 
Czekolada na radości i smutki

 
Nasze nastawienie do jedzenia też może być przyczyną tycia. Jeśli traktujemy je jako nagrodę lub sposób rozwiązania problemów i kojarzy nam się z zadowoleniem, będziemy po nie sięgać zarówno w chwilach radości jak i smutku. Aspekt psychologiczny tycia to bardzo złożona kwestia, o której należy pamiętać, jeśli planujemy skutecznie schudnąć. Jedzenia nie powinniśmy traktować jako nagrody lub rekompensaty. Posiłek nie powinien być celem, lecz środkiem, który sprawi, że nasz organizm będzie odżywiony.

 
Należy pamiętać również o szkodliwym działaniu soli i cukru. Czytanie etykiet na produktach pod kątem obecności konserwantów i szkodliwych substancji nie pozostaje bez znaczenia. Najważniejsze jednak, by samemu kontrolować ilość spożywanych pokarmów i cieszyć się posiłkami bez dodatkowych emocji.
 
GACA System

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy