polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Islamiści wkroczyli do Damaszku i ogłosili go "wolnym", dodając, że prezydent Baszar Asad uciekł ze stolicy. Były prezydent otrzymał azyl w Rosji i przybył do Moskwy wraz z rodziną - poinformowały w niedzielę rosyjskie agencje informacyjne RIA Novosti i TASS, powołując się na źródła kremlowskie. Szybkie zajęcie syryjskiej stolicy stanowi kulminację zakrojonej na szeroką skalę ofensywy przeprowadzonej przez Hayat Tahrir al-Sham (HTS). Dowodzone przez byłego dowódcę Al-Kaidy, wcześniej znanego jako Dżabhat an-Nusra, ugrupowanie rozpoczęło w zeszłym tygodniu niespodziewaną ofensywę z kontrolowanej przez opozycję prowincji Idlib w północnej Syrii. Wcześniej dżihadyści wyparli armię syryjską z miast Aleppo, Hama, Homs i Al-Kusajr na granicy z Libanem, zanim wkroczyli do Damaszku.* Rosyjski minister spraw zagranicznych, Siergiej Ławrow, w opublikowanym wywiadzie dla Tucker Carlsona, stwierdził, że kluczowym warunkiem zakończenia wojny na Ukrainie jest uznanie jej za "państwo nieblokowe". Ławrow przekonywał, że Rosja jest gotowa dołączyć do grupy krajów, które zapewnią Ukrainie zbiorowe gwarancje bezpieczeństwa.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 23 listopada 2018

GACA System o zdrowiu: Dlaczego tyjemy?

Monument nad jez. Bodeńskim Fot. pixabay CC0
Nadwaga i otyłość są charakterystyczne dla naszych czasów. Mamy pod dostatkiem jedzenia i nie musimy wkładać wiele wysiłku fizycznego w jego pozyskanie. Dodatkowo siedzący tryb życia na pewno nie sprzyja redukcji wagi. Mimo to część osób pozostaje szczupła, inni borykają się z dodatkowymi kilogramami...

Niektórzy pochłaniają ogromne ilości jedzenia, a mimo to pozostają szczupli. Inni zaś jedzą skromnie, a i tak zmagają się z nadwagą. Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego tak się dzieje? Przyczyn przybierania na wadze może być wiele. Na początku zastanów się, jak się dotąd odżywiałeś, czy jadłeś regularnie?

 
(Nie)regularność posiłków

Nieregularne pory posiłków lub jedzenie raz dziennie to sygnał dla organizmu, by spowolnił metabolizm
i kiedy tylko nadarzy się okazja, magazynował tłuszcz. Nie ma mowy, żeby w takich warunkach człowiek mógł schudnąć, skoro cały organizm przeprogramowuje się na tycie. Nieregularność tyczy się zarówno częstych zmian pór jedzenia, jak i „podjadania” między posiłkami. 4 lub 5 posiłków dziennie
o stałych porach to pierwszy krok w stronę zgrabnej sylwetki. Organizm „przyzwyczajony” do stałych „dostaw energii” nie będzie magazynował każdej zjedzonej porcji w postaci tkanki tłuszczowej.

Wcześniejsze próby odchudzania

Wcześniejsze próby odchudzania także nie pozostają bez znaczenia dla organizmu. Wybór monotonnej lub bardzo rygorystycznej diety, poza efektem jo-jo, może doprowadzić do dalszego tycia. Krótkotrwałe spadki wagi organizm rekompensuje sobie z nawiązką i przez to pogłębia nasz problem. Lepiej więc zredukować wagę „raz a dobrze” niż często się odchudzać i następnie wracać do starych nawyków odżywiania. Pamiętaj, że nawet jeśli Twoja historia redukcji wagi jest już długa, nie oznacza to, że trwały spadek wagi jest poza Twoim zasięgiem.

Geny

Kolejnym powodem, dla którego niektórzy z nas łatwiej przybierają na wadze, są uwarunkowania genetyczne. Wśród wielu cech, jakie znalazły się w Twoim kodzie genetycznym, są predyspozycje do tycia. Genetyka ma ogromny wpływ na nasz organizm. Odziedziczenie predyspozycji do gromadzenia tkanki tłuszczowej nie musi być wyrokiem. Nie można o nim jednak zapominać podczas procesu odchudzania oraz po jego zakończeniu.

Siedzący tryb życia

Siedzący tryb życia to cecha charakterystyczna naszych czasów. Coraz częściej ruch jest zastępowany przez... siedzenie przed telewizorem czy komputerem, co także powoduje tycie. Dlatego zastanów się, na ile Twoje życie zwolniło, czy nie warto trochę się uaktywnić... Nawet po całym dniu pracy biurowej można spędzić wieczór na siłowni lub wybrać rower jako środek transportu do miejsca pracy. Spacery to także niedoceniana forma ruchu, dzięki której można wzmocnić metabolizm.

 
Czekolada na radości i smutki

 
Nasze nastawienie do jedzenia też może być przyczyną tycia. Jeśli traktujemy je jako nagrodę lub sposób rozwiązania problemów i kojarzy nam się z zadowoleniem, będziemy po nie sięgać zarówno w chwilach radości jak i smutku. Aspekt psychologiczny tycia to bardzo złożona kwestia, o której należy pamiętać, jeśli planujemy skutecznie schudnąć. Jedzenia nie powinniśmy traktować jako nagrody lub rekompensaty. Posiłek nie powinien być celem, lecz środkiem, który sprawi, że nasz organizm będzie odżywiony.

 
Należy pamiętać również o szkodliwym działaniu soli i cukru. Czytanie etykiet na produktach pod kątem obecności konserwantów i szkodliwych substancji nie pozostaje bez znaczenia. Najważniejsze jednak, by samemu kontrolować ilość spożywanych pokarmów i cieszyć się posiłkami bez dodatkowych emocji.
 
GACA System

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy