polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 26 października 2018

Odwiedziny Polish Hill River

Prezes RNPA Małgorzata Kwiatkowska i dr Zdzislaw Derwiński
z wizytą w muzeum Polish Hill River w Australii Poludniowej
W sobotę 20 pażdziernika br. wraz z dr. Zdzisławem Derwińskim, prezesem Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej i p. Barbarą Grzybek z Archiwum Państwowego we Wrocławiu (oddział w Bolesławcu), odwiedziliśmy Muzeum Polish Hill River oraz przylegający do niego zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Na tę wycieczkę udaliśmy się z nieocenionymi Państwem Ireną i Janem Sosnowskimi, którzy opiekują się tym miejscem wraz z pozostałymi osobami tworzącymi zarząd organizacji Muzeum Polish Hill River z prezesem Jerzym Mrotkiem na czele.

Polish Hill River znajduje się w odległości około 135 km na północ od Adelajdy w rejonie Clare i Sevenhill, gdzie usytuowane są znane winiarnie.


Tam właśnie w 1856 roku przybyła pierwsza większa grupa Polaków z Dąbrówki Wielkopolskiej.  W okolicy było już wtedy kilka innych rodzin. W 1871 roku wybudowali mały kościół, który był pierwszym polskim kościołem w Australii, a ksiądz Leon Rogalski SJ był pierwszym polskim kapłanem w tym kraju.

Do kościoła dodano szkołę, a w 1871 r. ks. Rogalski umieścił w prasie katolickiej artykuł, że "Polacy ... w Sevenhill i Hill River ... mają własną szkołę w języku polskim i angielskim". Przez następne 30 lat wokół kościoła rozwijało się życie religijne i społeczne. Szkoła zapewniała podstawowe wykształcenie, naukę czytania, pisania i arytmetyki , a także uczono tam języka polskiego i muzyki.

Po latach liczba mieszkańców tego niezwykłego osiedla zaczęła powoli spadać. W 1950 r. Kościół został zdekonsekrowany, a budynki wymagały podstawowych napraw, szczególnie sale szkolne.

W 1971 r., imigranci przybyli po II wojnie światowej rozpoczęli renowację kościoła i pomieszczeń szkolnych. 

Następnie Polonia z Australii Południowej zorganizowała w tym miejscu Muzeum Polish Hill River, w celu udokumentowania i upamiętnienia wkładu polskich migrantów w rozwój Australii.








W dniu 24 lipca 1980 r. Muzeum Polish Hill River zostało wpisane do rejestru dziedzictwa narodowego. Zostało ono oficjalnie otwarte przez prałata Horgana w dniu 9 października 1988 r. Parę lat później ukonstytuował się komitet, który organizował wystawy w muzeum. Obecnie Muzeum Polish Hill River jest otwarte dla publiczności w każdą pierwszą niedzielę miesiąca.

W 2016 roku obchodzono tam bardzo uroczyście 160-lecie przybycia pierwszych polskich osadników. Polscy osadnicy odegrali tak ważną rolę w regionie, że nazwy miejsc, dróg i szlaków dziś noszą ich nazwiska: Pętla Ojca Rogalskiego, Droga Pawelskiego, Droga Ruciocha, Polish Hill River Road.

Więcej na temat historii Polish Hill River można przeczytać na witrynie Rady Naczelnej Polonii Australijskiej http://www.polishcouncil.org.au/index.php/polish-hill-river .

Małgorzata Kwiatkowska
Rada Naczelna Polonii Australijskiej

Zdjęcia: Małgorzata Kwiatkowska, Zdzisław Derwiński

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy