polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 16 października 2018

Obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża

To właśnie dziś  przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, wyboru, który wpłynał na życie całego pokolenia Polaków w wymiarze duchowym, społecznym i politycznym.  Cztery dekady temu wybór  kolegium kardynalskiego człowieka z kraju komunistycznego  na lidera Kościola katolickiego  rozpoczął  pontyfikat o przelomowym znaczeniu nie tylko dla Polski ale i Europy oraz w szerokim świecie.

40. rocznica wyboru Polaka na papieża  jest dla nas również wielkim wydarzeniem wpisującym się  w stulecie odzyskania niepodległości. Bo przecież to w tym stuleciu, nieraz tragicznym, pojawia się Jan Paweł II, który przynosi Polsce, Europie i światu nadzieję na historyczna zmianę, która stała się faktem.  Podkreślił to abp Marek Jędraszewski w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich podczas prezentacji programu jubileuszowych uroczystości.

Centralnym punktem ogólnopolskich wydarzeń będzie Msza św. o godz. 16.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Penacchio z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych.

W Warszawie Polska Opera Królewska o godz. 19.00 zaprezentuje w Świątyni Opatrzności Bożej „Oratorium minorum – Pieśń o Bogu ukrytym”. Wystąpią w nim Włodek Pawlik ze swoim triem jazzowym, Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej pod dyrekcją Tadeusza Karolaka oraz soliści: Aneta Łukaszewicz i Witold Żołądkiewicz. Fragmenty poematu oraz innych utworów Karola Wojtyły recytować będzie Ryszard Peryt.

Uniwersytet Papieski Jana Pawła II wraz z Instytutem Dialogu Międzykulturowego przygotował międzynarodową konferencję naukową pt. „Jan Paweł II, który zmienił oblicze świata. 40 lat wyboru na Stolicę św. Piotra kard. Karola Wojtyły metropolity krakowskiego”.

W przeddzień 40. rocznicy pontyfikatu św. Jana Pawła II w Watykanie prezydent Andrzej Duda wraz z malżonka zostal przyjęty przez papieża Franciszka.  Para prezydencka wzięla  udział w mszy przy grobie Jana Pawła II w bazylice św. Piotra.

zob. Wizyta Prezydenta Dudy w Watykanie

Dziś wieczorem w Oknie Papieskim zostanie odsłonięty nowy wizerunek papieża, wykonany z szkła weneckiego techniką mozaiki. Jego autorką jest Magdalena Czeska, artystka z Poznania. „Ukaże Jana Pawła II jako człowieka radości duchowej” – wyjaśniał ks. Witko. Jubileuszowy dzień zakończy się na Rynku Głównym koncertem artystów scen polskich.

Specjalnie na tę okoliczność Poczta Polska przygotowała znaczek, który przedstawia mozaikę z Okna Papieskiego.

 
Z okazji 40-tej rocznicy wyboru Polaka na tron Piotrowy Telewizja Polska przygotowała wydanie sześciu filmów dokumentalnych pt. Jan Paweł II. 40-lecie wyboru Polaka na Papieża, ukazujących drogę Lolka z Wadowic do Watykanu.

Jutro na  Zamku Królewskim w Warszawie odbędzie się konferencja naukowa  pt. „Wspólnota – rodzina – ojcostwo – współczesne wyzwania”. Obrady otworzy kard. Kazimierz Nycz a głównymi prelegentami będą m.in. o. prof. Jarosław Kupczak OP z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie i prof. Blanca Castilla z Uniwersytetu Nawarry. Celem konferencji jest namysł nad ojcostwem w dwóch fundamentalnych wymiarach: Rodziny i Ojczyzny dokonany w świetle nauczania Jana Pawła II.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy