Bp Wieslaw Lechowicz i m.in. ks. Wiesław Slowik SJ na Forum Duszpasterzy Polonijnych V Zjazdu Polonii Swiata Fot. A.Pawłowska/Senat RP |
Celem Światowego Forum Duszpasterstw Polonijnych było przedstawienie roli Kościoła oraz księży w środowiskach polonijnych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz w umacnianiu ducha patriotycznego. Duszpasterze Polonii dyskutowali o roli tego duszpasterstwa w kształtowaniu tożsamości narodowej oraz o pracy na rzecz zdynamizowania pracy służącej pogłębianiu patriotyzmu Polonii i Polaków z Zagranicy.
Podczas Forum uczestnicy mogli wymienić się swoim doświadczeniem w dynamizowaniu działań służących pogłębieniu patriotycznej tożsamości Polonii oraz Polaków z Zagranicy. Ks. Wieslaw Słowik SJ, który jako jedyny z polskich duszpasterzy z Australii przybył na Forum powiedział, że w spotkaniu uczestniczyło 48 polskich księży z całego świata.
Fot. Wspólnota Polska |
Forum Duszpasterstwa Polonijnego zainaugurował wykład prof. Wiesława Wysockiego zatytułowany Wkład Kościoła polskiego „IV Dzielnicy” w dzieło odzyskania Niepodległości na zachodzie i wschodzie. O. Janusz Błażejak wspólnie z przedstawicielami duszpasterstwa polonijnego w Ameryce i Australii przybliżyli najważniejsze fakty z okresu formowania się „Błękitnej Armii” i rolę, jaką w Stanach Zjednoczonych oraz Kanadzie odegrali kapłani. Kapitan Józef Sierociński – adiutant gen. Hallera w swoim wspomnieniach pisze: „Księża-Polacy z ambon głosili prawdy narodowe, budzili ducha, uświadamiali konieczność ofiary dla Ojczyzny, tłumaczyli cel wysiłków. W większości wypadków stali na czele Komitetów obywatelskich, nie szczędzili osobistych ofiar pieniężnych, udzielali z całą gotowością lokali parafialnych na zebrania i biura rekrutacyjne”.
Ksiądz prof. Roman Dzwonkowski mówił, że nastąpiła zmiana pokoleniowa wśród Polaków poza granicami i język polski rugowany jest z Kościoła na rzecz języków narodowych. Zarówno wierni jak i księża posługują się językami narodowymi. Wskazywał, że tak się dzieje na Ukrainie, Białorusi i Litwie. „Oczywiście są takie miejsca, gdzie msze w całości odprawiane są po polsku – tam, gdzie są środowiska polskie.
Księża zastanawiali się także nad tym, jak bronić dobrego imienia Polski. Np. misjonarki Chrystusa Króla dla Polonii w Paryżu, z pomocą Senatu, realizują projekt „Akademia Młodego Polaka”. Ideą programu jest nauka historii, patriotyzmu. Młodzi ludzie uczą się jak być ambasadorem Polski w świecie.
Z kolei siostry zakonne na Litwie założyły Centrum Kształcenia Rodziny w Nowej Wilejce, gdzie krzewią znajomość historii Polski i patriotyzm.
Ksiądz Leszek Kryża, dyrektor Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie mówił o granicach obrony dobrego imienia Polski. Wskazywał, że to jest tak, jak z granicą wolności człowieka, która się kończy tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka. Podkreślił, że nie można bronić dobrego imienia Polski obrażając przy tym innych.
Ks. bp Wiesław Lechowicz. Delegat KEP ds. Emigracji Polskiej powiedział, ze wśród Polonii na całym świecie posługuje ok. 2 tys. polskich kapłanów. W ub. roku wyjechało w tym celu 18 kapłanów, w tym roku będzie ich trzynastu.
(info. Polonijna agencja Informacyjna Wspólnoty Polskiej, BumerangMedia)
Nagranie: BumerangMedia Kanal You Tube (Realizacja: Krzysztof Bajkowski)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy