Do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zostało kilka tygodni. Przez cały 2018 rok w polskich szkołach i stowarzyszeniach działających poza granicami kraju były realizowane projekty edukacyjne, kulturalne związane z tą rocznicą.
Powstaly niedawno, bo w kwietniu bieżącego roku e-magazyn dla młodzieży polonijnej na całym świecie - „Cogito dla Polonii” w najnowszym numerze pisze o wielkich Polakach, którzy tworzyli wybitne dzieła ku pokrzepieniu serc, ale i o wydarzeniach bolesnych w naszej historii. Edytorzy magazynu pokazują młodą, ambitną Polonię, ciekawą polską kulturę.
W 10. wydaniu „Cogito dla Polonii” znajdziesz teksty o tym:
• gdzie zdobyć pomoc finansową na studia i rozwijanie pasji;
• dlaczego warto być dwujęzycznym i dbać o swój język ojczysty,
• jak młodzież polonijna świętuje niepodległość,
• które kierunki warto studiować w Polsce,
• dlaczego Jan Matejko namalował „Bitwę pod Grunwaldem”,
• jak omawiać na lekcji „Treny” Jana Kochanowskiego,
• co nowego słychać w polskiej kulturze.
Numer do pobrania jest bezpłatnie w Polonijnej Bibliotece Cyfrowej:
PRZEJDŹ DO POBRANIA
Magazyn "Cogito dla Polonii" to nowoczesny i bezpłatny magazyn edukacyjny dla uczniów i licealistów mieszkających za granicą Polski. Jego tematyka dotyczy życia młodej Polonii, nauki języka ojczystego, historii Polski. Pierwszy numer ukazał się w kwietniu bieżącego roku
W każdym numerze e-pisma można także znaleźć informacje o studiach w Polsce, nowościach kulturalnych. Publikowane są również wywiady i reportaże o tym, jak żyją młodzi Polacy za granicą.
Twórcami „Cogito dla Polonii” są redaktorzy miesięcznika ogólnopolskiego „Cogito” oraz młodzież polonijna z całego świata.
Kilka słów o wydawcy:
Istniejące oficjalnie od 1996 roku Polskie Bractwa Kawalerów Gutenberga, stanowi integralną część Europejskiej Konfraterni Kawalerów Gutenberga, organizacji działającej w sześciu krajach naszego kontynentu. Idea powstania Bractwa narodziła się we Francji, skąd została przeszczepiona do Niemiec, Włoch, Belgii, Szwajcarii i Polski.
W konsekwencji członkowie polskiego stowarzyszenia należą do elitarnego grona skupiającego ponad 700 obywateli państw, należących do ścisłej europejskiej czołówki pod względem rozwoju przemysłu poligraficznego. Konfratrzy Gutenberga z nad Wisły są przy tym jedynymi przedstawicielami Europy środkowo-wschodniej w szeregach tej ogólnoeuropejskiej organizacji.
Historia Bractwa zaczęła się w Paryżu w roku 1978, wówczas to grupa wydawców i dziennikarzy francuskich, chcąc przeciwdziałać procesowi zanieczyszczania języka francuskiego anglicyzmami, założyła Europejską Konfraternię Kawalerów Gutenberga.
Polskie Bractwo zajmuje się digitalizacją zbiorów kultury polskiej, dzięki czemu dokonano odkryć naukowych na skalę międzynarodową.
Stowarzyszenie wydaje również unikalne pozycje książkowe, tu szczególnie należy wspomnieć album ‘Poligrafia sztuce – sztuka poligrafii”, który stał się obiektem pożądania środowisk bibliofilskich. Regularnie organizowane są konferencje naukowe i sympozja branżowe, a w roku 2011 wspólnie z jedną z największych światowych firm audytorskich KPMG, wydany został pierwszy raport pod tytułem ‘Rynek poligraficzny w Polsce’.Priorytetem jest jednak międzynarodowa promocja polskiej kultury, sztuki oraz osiągnięć gospodarczych i naukowych.
W gronie członków stowarzyszenia znaleźli się byli Marszałkowie Sejmu, Premierzy oraz ministrowe Polskiego Rządu, członkowie Parlamentu, Ambasadorowie Niemiec, Francji, Chińskiej Republiki Ludowej, artyści, naukowcy, przedsiębiorcy, a nawet osoby duchowne.
W tym miejscu warto podkreślić fakt, że Polskie Bractwo Kawalerów Gutenberga, jako jedna z niewielu organizacji pozarządowych, konsekwentnie współpracuje z urzędami kolejnych trzech Prezydentów Polski.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy