polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 14 października 2018

Apel uczestników I Światowego Forum Mediów Polonijnych

Część uczestników Forum Mediów z Janem Marią
 Jackowskim, z-cą przewodniczącego Komisji Kultury
 i Środków Przekazu Senatu RP i Filipem
Frąckowiakiem, z-cą dyrektora TVP Polonia
 Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia    
 
Na I Światowym Forum Mediów Polonijnych, które zakonczylo się w niedzielę, 23 września w Centrum Okopowa w Warszawie jego uczestnicy zwrócili się z prośbą do organizatorów oraz do Senatu RP o umożliwienie kontynuowania Forum w przyszłych latach. Obrady zakończyło przyjęcie przez uczestników Forum  dokumentu, w którym sformułowano najważniejsze merytoryczne wnioski konferencji. W Forum wzięlo udział 80 dziennikarzy polonijnych  z 25 krajów świata.
 

Uczestnicy Forum zaapelowali do "Wspólnoty Polskiej" o pozyskanie środków finansowych na realizację projektu utworzenia polonijnej grupy medialnej i dofinansowanie wspólnego portalu, który będzie obejmował swoją strukturą media polonijne z różnych krajów,  Do Senatu RP  o przyznanie środków finansowych na organizowanie corocznych forów mediów polonijnych, polegających na szkoleniach i warsztatach dla dziennikarzy i redaktorów polonijnych ze świata a do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o archiwizację polonijnych wydawnictw i audycji.


Poniżej treść uchwały i apelu oraz nasze nagranie wideo z wystąpienia Teresy Sygnarek - prezes Zrzeszenia Organizacji Polonijnych w Szwecji,  podsumowującego Forum  w sali plenarnej Sejmu RP na zakończenie Zjazdu Polonii. I Światowe Forum Mediów Polonijnych odbyło się w ramach tego Zjazdu.
 
Niebawem pokażemy relację fotograficzną z Forum Mediów a dziennikarze, edytorzy i wydawcy polonijnii z innych krajów  uczestniczący w Forum  zaprezentują się Wam osobiście.
 
  

 

 
UCHWAŁA I ŚWIATOWEGO FORUM MEDIÓW POLONIJNYCH
 
 
Uczestnicy „I Światowego Forum Mediów Polonijnych” (ŚFMP) w Warszawie dziękują organizatorom:

Zrzeszeniu Organizacji Polonijnych w Szwecji, Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” i Europejskiej Unii Wspólnot Polonijnych za zorganizowanie tegorocznego Forum oraz merytoryczne i profesjonalne przygotowanie programu Forum.

 
Zarówno organizatorzy, jak i uczestnicy dziękują Marszałkowi Senatu RP, Panu Stanisławowi Karczewskiemu za objęcie Forum patronatem honorowym oraz TVP Polonia za patronat medialny.
Podziękowania składamy Prezydentowi RP Panu Andrzejowi Dudzie za spotkanie w Pałacu Prezydenckim oraz przedstawicielom Sejmu RP za możliwość wzięcia udziału w dwóch sesjach, inauguracyjnej i podsumowującej, w siedzibie Sejmu RP.

Obecnością na Forum zaszczycili następujący prelegenci:
 


dr Jan Maria Jackowski, z-ca przewodniczącego Komisji Kultury i Środków Przekazu Senatu RP;
Krzysztof Malinowski, Naczelnik Wydz. Strategii Promocji Polski, Departamentu Dyplomacji Publicznej   Kulturalnej MSZ;

Andrzej Fąfara, z-ca dyrektora Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ;
Grzegorz Jopkiewicz, Departamentu Dyplomacji Publicznej i Kulturalnej MSZ;
Artur Lompart, dyrektor Biura Rzecznika Prasowego MSZ;
Filip Frąckowiak, z-ca dyrektora TVP Polonia;
Cezary Ciszewski, Akademia Filmowa TV C.A;
Wojciech Surmacz, prezes Polska Agencja Prasowa;
Aleksander Główczewski, Polska Agencja Prasowa;
dr Agnieszka Kamińska, z-ca dyrektora redaktora naczelnego Polskiego Radia 24;
 
Halina Ostas, kierownik Redakcji Polskiego Radia dla Zagranicy;

 Edyta Późniak, magazyn radiowy „Polacy w świecie”;
Krzysztof Skowroński, prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich.
 

Dziękujemy wyżej wymienionym za obecność na Forum Mediów i wzięcie udziału w programie.
Światowe Forum Mediów Polonijnych odbyło się w ramach V Zjazdu Polonii Świata zorganizowanego przez Radę Polonii Świata, Senat RP i Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”.
Tegoroczne Forum było piątym z kolei spotkaniem, poprzednie cztery spotkania odbywały się jako Europejskie Fora Mediów Polonijnych. Udział w tegorocznym Forum wzięło 80 przedstawicieli mediów polonijnych (wydawnictw prasowych, portali, blogów, radia i telewizji) z 25 krajów z całego świata.
I Światowe Forum Mediów Polonijnych pokazało postępujący proces odchodzenia od wydawnictw drukowanych na rzecz portali, jednocześnie dostrzegając konieczność utrzymywania prasy drukowanej. Uczestnicy stwierdzają, że integracja poprzez merytoryczną współpracę i podnoszenie umiejętności poprzez szkolenia jest podstawową potrzebą środowisk mediów polonijnych.
Zwracamy się do władz polskich i organizatorów o wsparcie wszelkich inicjatyw i działań w tym zakresie.

 

Uczestnicy Forum przyjęli następujące wnioski:


Konieczna jest kontynuacja organizowania Forum Mediów Polonijnych przez Zrzeszenie Organizacji Polonijnych w Szwecji przy współpracy ze Stowarzyszeniem „Wspólnota Polska” i Europejską Unią Wspólnot Polonijnych.
 
Do Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” wnioskujemy o:

pozyskanie środków finansowych na realizację wartości dodanej Forum Mediów Polonijnych zgłoszonej podczas IV Forum w 2017 roku - projektu utworzenia polonijnej grupy medialnej
i dofinansowanie wspólnego portalu, który będzie obejmował swoją strukturą media polonijne z różnych krajów,

 Do Senatu RP wnioskujemy o:
 
- przyznanie środków finansowych na organizowanie corocznych forów mediów polonijnych,
 polegających na szkoleniach i warsztatach we współpracy z takimi mediami w Polsce jak: TVP, Polskie Radio i PAP, dla dziennikarzy i redaktorów polonijnych ze świata,
- wprowadzenie rzecznika reprezentującego media polonijne do udziału w posiedzeniach Komisji Senackiej spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą.
 
Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wnioskujemy o:
 
- archiwizację polonijnych wydawnictw i audycji.
Powyższa treść została zatwierdzona przez uczestników I Światowego Forum Mediów Polonijnych.
 
Warszawa, 21 września 2018
 
 
  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy