polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 31 października 2018

Zjazd Okregu ZHP Australia i poświęcenie Sztandaru

Instruktorzy ZHP Okręgu Australia z nowym sztandarem
Ostatni weekend października grono instruktorskie ZHP w Australii bardzo pracowicie spędziło 3 dni na Konferencji Instruktorskiej i XXI Zjeździe Okręgu.   Były to najróżniejsze dziedziny poruszane związane z naszą pracą z dziećmi i młodzieżą, sprawozdania z pracy w naszym Związku z ostatnich dwóch lat, wybór nowych funkcyjnych i opracowanie programu na następne dwa lata.  Cieszyliśmy się z osiągnieć poszczególnych Chorągwi, Obwodów i Okręgu. 

Druh hm Krzysiu Dutkowski Przewodniczący Zarządu Okręgu nie tylko przygotował jak inni dokładne sprawozdanie, ale przypomniał nam filmikiem zdjęć jak dużo zajęć instruktorzy zorganizowali dla podopiecznych i ile radości uśmiechów bije z każdego zdjęcia.  Kiedy przyszedł czas na wybory to nie było dużo zmian, bo proponowane kandydatury na funkcyjnych były osoby, które pełniły te funkcje w ostatniej kadencji i ku radości ogółu zostały zaakceptowane na następne 2 lata.  Wszystkim Funkcyjnym życzymy wspaniałego kolejnego bardzo pracowitego okresu waszej kadencji.  Wiele się będzie działo, bo to 100-lecie Niepodległości, Pol-Art, Zlot Okręgu Australia, a harcerstwo jest w to i wiele innych aktywności zaangażowane. 

Prof Adam Wielomski: Fort Trump vs. Fort Putin

no comment
Prezydenta RP Andrzeja Duda spotykają ostatnie same przykre sytuacje. Gdy, dzięki nowelizacji ustawy o IPN i depenalizacji kłamstwa o polskim udziale w Holokauście, mógł zawitać w Białym Domu, to fotograf Donalda Trumpa zrobił mu nieszczęsne zdjęcie, które Prezydent USA zamieścił w mediach społecznościowych. Zaraz potem Prezydent RP zaliczył wpadkę oczekiwania na korytarzu na premiera Izraela Benjamina Netanjahu. Wszystkie te wpadki zaciemniają – w języku pisowskim określane jest to terminem „maskirowka” – słoneczną nowinę, że wkrótce będziemy mieli, być może, amerykańskie bazy w Polsce, konkretnie Fort Trump.

Pewnie mało kogo zdziwię stwierdzeniem, że gdy w solidarnościowych mediach wszyscy się cieszą, że – być może – wojska amerykańskie będą stacjonować na stałe w Polsce, w sile bodaj dywizji pancernej, to ja tradycyjnie wyrażę wielką wątpliwość z tego rzekomego sukcesu. Moje wątpliwości wynikają nie tylko z groteskowej propozycji Prezydenta RP, że Polska jest gotowa płacić Amerykanom za utrzymywanie bazy w Polsce kwotę w wysokości 2 miliardów dolarów (nie bardzo w końcu wiem czy jest to kwota jednorazowa czy wypłacana corocznie?). Byłby to chyba jedyny przykład w świecie, gdy państwo, które nie przegrało żadnej wojny, miałoby płacić innemu za utrzymywanie baz na swoim terytorium. Być może, mimo wszystko, koszt ten byłby nawet i sensowny, gdyby zabezpieczał nasze państwo przed cudzą (=rosyjską) agresją. Lepiej co roku zapłacić firmie ochroniarskiej pensję, niż zostać okradzionym.
 
Cały problem w tym, że nie przekonują mnie przedstawiane nam argumenty, że baza amerykańska w Polsce, taki Fort Trump, rzeczywiście znacząco podniesie polskie bezpieczeństwo militarne. Skąd te wątpliwości?

wtorek, 30 października 2018

Polonijny Bieg Niepodległości 1918 w Sydney

W roku obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Polskę Polski Komitet Olimpijski oraz Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” (SWP) zainicjowały organizację w dniu 11 listopada 2018 r. na całym świecie Polonijnych Biegów Niepodległości. Bieg odbędzie się również tego dnia w Sydney na terenie Klubu Sportowego „Polonia” w Plumpton.

Szczególna rocznica stała się okazją do organizacji wyjątkowej imprezy sportowej, a tym samym łączy Polonię i Polaków w świecie. Jest to również okazja do ukazania wszystkim, jak ważna dla całych pokoleń Polek i Polaków była i jest idea walki o wolność.
Uczestnicy V Zjazdu Polonii i Polaków z Zagranicy, który odbył się we wrześniu br, w Warszawie podjęli tȩ inicjatywę i w wielu krajach ten Bieg jest organizowany.

poniedziałek, 29 października 2018

Po Światowym Forum Mediów: Dziennikarze poloniijni o sobie

Maria Pyż z Radia Lwów., Fot. K.Bajkowski
80 dziennikarzy i edytorów polonijnych mediów z 25 krajów powróciło do swych domów i miejsc pracy po  I światowym Forum Mediów Polonijnych, które odbylo się w ramach V Zjazdu Polonii Swiata w Warszawie.  Intensywne kilka wrześniowych dni przyniosło m.in. bezpośrednie zapoznanie się i nawiązanie kontaktów pomiędzy rożnymi redakcjami, poznanie wspaniałych ludzi.  Wymiana doświadczeń redakcyjnych a także  spotkanie z polskimi gwiazdami mediów i posłuchanie ich rad  były najcenniejszymi rzeczami tego dziennikarskiego zlotu.

Dziś w Bumerangu Polskim prezentujemy przegląd niektórych mediów polonijnych, których redaktorzy uczestniczyli w Forum. W naszym reportażu filmowym przegląd Forum i prezentacje dziennikarzy  - tych , z którymi udało się w bardzo ograniczonym czasie zrobić nagranie.


niedziela, 28 października 2018

Prof. Mirosław Matyja: Polskie konstytucje dla demokracji (2)

Nowe rozwiązania konstytucyjne, dopasowane do wymogów postępu i aktualnej sytuacji politycznej w Polsce, są w najbliższej przyszłości konieczne i niezbędne - podkreśla prof. Mirosław Matyja w wykładzie  wygłoszonym w Polskim Uniwersytecie na Obczyznie w Londynie (PUNO) 12.10.2018 r. na otwarcie roku akademickiego. Mieszkający w Szwajcarii Prof. Matyja - polski politolog, ekonomista i historyk, autor książki „Szwajcarska demokracja szansą dla Polski", nawiązuje do słów prezydenta Andrzeja Dudy, który  3 maja bieżącego roku zapowiedział  na listopad konsultacyjne referendum ogólnopaństwowe w sprawie zmian w konstytucji. Referendum nie dojdzie jednak do skutku, bowiem – jak wiemy – Senat RP ustosunkował się negatywnie do propozycji prezydenta. Dziś druga część wykładu.

Część druga wykładu prof. Mirosława Matyi:

Nowa Konstytucja
Historia nauczyła nas, że konstytucja Polski winna odpowiadać swoim czasom. Dzisiejsza konstytucja, pisana na miarę Polski XXI wieku, wymaga poważnych zmian. Prezydent RP zakładał, ze to naród w zapowiadanym referendum będzie oceniał nowy kierunek, jaki zostanie zaproponowany. Konstytucja nie tylko powinna chronić prawa jednostki, ale również całego państwa. Powinna dać instrumenty prawne do prowadzenia własnej suwerennej polityki i zachowania bezpieczeństwa oraz współdecydowania obywateli o losie państwa.

Wystawa o polskich osadnikach w NZ w Methven. 100 polskich słów

Z otwarcia wystawy w Methven (NZ)
W związku z  obchodami  145 rocznicy polskiego osadnictwa w Nowej Zelandii, które odbyly się   w ubieglym roku, wystawa  prezentowana wówczas w Chritchurch Canterbury Museum, jest obecnie wystawiana w innym miejscu regionu Canterbury - miejscowości Methven (Mt Hutt Memorial Hall) - informuje  Dorota Szymanska-Prokop z BTW Polish Legacy in NZ. Informuje też o nowej inicjatywie: 100 polskich słów na 100-lecie Niepodległości.

BTW Polish Legacy in NZ  - rozszyfrujmy ten skrót - to fundacja “Between the Waters – Polish Legacy in New Zealand” powstała w lipcu br. O inicjatywie tej pisaliśmy już w sierpniu: "Between the Waters" . Nowa fundacja polonijna w NZ .

sobota, 27 października 2018

Prof. Mirosław Matyja: Polskie konstytucje dla demokracji (1)

Prezydent Andrzej Duda 3 maja bieżącego roku zapowiedział na rok 2018 konsultacyjne referendum ogólnopaństwowe w sprawie zmian w konstytucji. Prezydent oświadczył: „...chciałbym, aby to właśnie naród, aby polskie społeczeństwo zostało zapytane przez rządzących o to, w jakim kierunku chce, żeby podążały polskie sprawy ustrojowe, które kwestie są z konstytucyjnego – tego fundamentalnego – punktu widzenia najważniejsze.” Referendum nie dojdzie jednak do skutku, bowiem – jak wiemy – Senat RP ustosunkował się w lipcu tego roku negatywnie do propozycji Prezydenta.


Nowe rozwiązania konstytucyjne, dopasowane do wymogów postępu i aktualnej sytuacji politycznej w Polsce, są w najbliższej przyszłości konieczne i niezbędne - podkreśla prof. Mirosław Matyja w wykładzie  wygłoszonym w Polskim Uniwersytecie na Obczyznie w Londynie (PUNO) 12.10.2018 r. na otwarcie roku akademickiego.

piątek, 26 października 2018

Odwiedziny Polish Hill River

Prezes RNPA Małgorzata Kwiatkowska i dr Zdzislaw Derwiński
z wizytą w muzeum Polish Hill River w Australii Poludniowej
W sobotę 20 pażdziernika br. wraz z dr. Zdzisławem Derwińskim, prezesem Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej i p. Barbarą Grzybek z Archiwum Państwowego we Wrocławiu (oddział w Bolesławcu), odwiedziliśmy Muzeum Polish Hill River oraz przylegający do niego zabytkowy kościół pod wezwaniem św. Stanisława Kostki. Na tę wycieczkę udaliśmy się z nieocenionymi Państwem Ireną i Janem Sosnowskimi, którzy opiekują się tym miejscem wraz z pozostałymi osobami tworzącymi zarząd organizacji Muzeum Polish Hill River z prezesem Jerzym Mrotkiem na czele.

Polish Hill River znajduje się w odległości około 135 km na północ od Adelajdy w rejonie Clare i Sevenhill, gdzie usytuowane są znane winiarnie.

czwartek, 25 października 2018

GACA SYSTEM o zdrowiu: jak dieta wpływa na nasze zdrowie?


To, jak żyjemy na co dzień, bezpośrednio wpływa na funkcjonowanie naszego organizmu. Dieta, którą stosujemy, może być naszym wrogiem lub sprzymierzeńcem w walce o zdrowie. Warto dowiedzieć się, jak za pomocą odpowiednich produktów można zadbać o nasze najważniejsze narządy!

Najczęściej, dokonując codziennych wyborów żywieniowych, myślimy o tym, jak dany produkt wpłynie na naszą sylwetkę. Nie zastanawiamy się przy tym, jak pożywienie może wpływać na działanie naszych organów wewnętrznych. Tymczasem dieta ma dla nich kluczowe znaczenie. Pożywienie dostarcza naszemu organizmowi niezbędnych mu do życia składników odżywczych: białek, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów oraz wody. Od tego, ile jest ich w naszej diecie, zależy, jakie procesy chemiczne będą zachodzić w ciele. Dieta ma więc wpływ na to, jak się czujemy i jak wyglądamy. Narządy wewnętrzne również potrzebują wsparcia ze strony diety. Jakie produkty jeść, gdy chcemy im pomóc?

Sydney. 3 lata w 6 minut - niezwykły film Adriana Wójtowicza

Kadr z filmiku "Best of Sydney | 3 years in 6 minutes"
autor: Adrian Wójtowicz
Adrian Wójtowicz  wraz z żoną Kamilą podróżuje po świecie i filmuje miejsca, które wspólnie odwiedzają. Tym oto sposobem powstały niezwykle  filmiki m. in. z  Bali, Malezji czy właśnie z Australii (NSW), który ze względu na jakościową wyjątkowość zdjęć i edycji chcielibyśmy Wam polecić.

 - Ten filmik jest moim ulubionym dziełem, bo spędziłem nad nim 3 lata i dopracowałem go w każdym szczególe, dlatego chciałbym, aby dotarł do jak największej liczby osób a w szczególności Polonii mieszkającej w Australii. – mówi Adrian.

środa, 24 października 2018

Bal z okazji 15-lecia Szkoły Polskiej w Randwick

Piętnaste urodziny Szkoły Polskiej w Randwick to wyjątkowa okazja do świętowania. Edukacja w języku polskim poza granicami kraju jest nielada wyzwaniem, nie tylko dla uczniów i ich rodzin, ale również dla placówek szkolnych i nauczycieli.

Nasze sobotnie lekcje przygotowywane są bardzo starannie, tak, aby wyposażyć naszych uczniów w nowe, ciekawe i przydatne doświadczenia. Co tydzień od piętnastu już lat staramy się przekazać uczniom wiedzę na temat języka polskiego, historii i kultury polskiej w kontekście wychowania bilingualnego. Tak zdobyte doświadczenia i kompetencje językowe poszerzają horyzonty, dają lepszy start w dorosłym życiu, zbliżają do rodziny i nadają nauce języka polskiego większy sens.

Wybory samorządowe w Polsce: Wszyscy wygrali?

Rafał Trzaskowski prezydentem Warszawy. W stolicy i innych
 wielkich miastach Polski wygrali konkurenci rządzącej
parti PiS. Zob. WYNIKI
Wrzód wyborczy został przekłuty. To, co się pod skórą zbierało, wreszcie znalazło swoje ujście. Emocje, które targały Polską przez ostatnie tygodnie na moment zelżały. Jedni się cieszą, drudzy liżą rany. Najwięksi ogłaszają zwycięstwo i robią dobrą minę do złej gry.
 
Wybory samorządowe, które się właśnie zakończyły, nie przyniosły jednoznacznego rozstrzygnięcia. Wprawdzie na poziomie sejmików bezapelacyjnie wygrało Prawo i Sprawiedliwość plus przystawki, to jednak jego zdolność koalicyjna, a w zasadzie jej brak, sprawia, że w większości lokalnych parlamentów władzą podzielą się najwięksi konkurenci PiS, czyli Platforma Obywatelska/Nowoczesna oraz Polskie Stronnictwo Ludowe. Także w wielkich miastach Jarosław Kaczyński musi obejść się smakiem. W nich zdecydowanie wygrali przeciwnicy „dobrej zmiany”.

wtorek, 23 października 2018

„Cogito dla Polonii”: Jak młodzież polonijna świętuje niepodległość?

Do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości zostało kilka tygodni. Przez cały 2018 rok w polskich szkołach i stowarzyszeniach działających poza granicami kraju były realizowane projekty edukacyjne, kulturalne związane z tą rocznicą.

Powstaly niedawno, bo w kwietniu bieżącego roku  e-magazyn dla młodzieży polonijnej na całym świecie -  „Cogito dla Polonii” w najnowszym  numerze pisze  o wielkich Polakach, którzy tworzyli wybitne dzieła ku pokrzepieniu serc, ale  i o wydarzeniach bolesnych w naszej historii. Edytorzy magazynu pokazują młodą, ambitną Polonię, ciekawą polską kulturę.

poniedziałek, 22 października 2018

Wywiad Czaputowicza dla "Kommiersantu". Żadnej zmiany nie będzie

 Jacek Czaputowicz obecny szef MSZ
Fot. K. Konstantinov - Wikimedia  (CC BY 2.0)
Minister Spraw Zagranicznych Jacek Czaputowicz udzielił wywiadu rosyjskiej gazecie „Kommiersant” (w numerze 183 z 8.10.2018 r.). Chciałoby się krzyknąć „Nareszcie!”, z nadzieją na choćby jakiś wstęp do przełomu w zamrożonych przez Polskę stosunkach z Rosją. Tym bardziej, że media podjęły natychmiast słowa ministra, iż „Jesteśmy zainteresowani współpracą handlowo-przemysłową w sferze nieobjętej sankcjami”.

Natychmiast muszę jednak przeciąć Państwa nadzieje. Żadnej zmiany nie będzie. Żaden ruch mający poruszyć lodowiec istniejący pomiędzy Warszawa a Moskwą, nie został przez Czaputowicza wykonany. Cały wywiad sprawia wrażenie kompendium pretensji Polski do Rosji, podanych tym razem w jednym miejscu i w jednym czasie. Można wręcz odnieść wrażenie, że czytelnicy rosyjscy otrzymali w postaci tego wywiadu skondensowany elementarz polskiej rusofobii i odtąd nie będą musieli już sięgać do kilkunastu czy kilkudziesięciu źródeł na ogół kłopotliwie dla nich pisanych „łaciną”, bo w Kommiersancie wszystko będą mieli w jednym i do tego cyrylicą. Jeżeli nie wierzyli, nie mając zaufania do zachodnich ośrodków przekazu, że jest możliwe prowadzić taką politykę jak Polska, to teraz dostali dowód.

Polonijny Dzień Dwujęzyczności w Marayong

 20-21 października 2018 obchodzony był Polonijny Dzień Dwujęzyczności. Jest to inicjatywa dość nowa, choć bardzo szybko zyskująca sobie sympatyków wśród Polonii na całym świecie.  Również w Australii wiele polskich szkół sobotnich chętnie świętuje to polonijne wydarzenie.
W tym roku, do jednej ze szkół zawitał wyjątkowy gość- bohater dwujęzycznej książki dla dzieci autorstwa Anny Nassif pt. „His Secret Power”. Uczniowie Polskiej Szkoły Świętej Rodziny w Marayong mieli okazję zapoznać się z historią zagadkowego bohatera- pieroga Włodka, oraz dowiedzieć się, czym jest jego tytułowa tajemnicza moc.

niedziela, 21 października 2018

Polonia australijska na V Światowym Zjeździe Polonii

Część australijskich  uczestników Zjazdu w budynku Sejmu
Fot. K.Bajkowski
W V Światowym Zjeździe Polonii i Polaków z Zagranicy zorganizowanym przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", Radę Polonii Świata i Senat RP wśród 600 delegatów byli również przedstawiciele Polonii australijskiej. Dziś przedstawiamy fotoreportaż i nagrania wideo  obrazujące udział Polaków z Australii w Zjeździe.

W zjeździe wzięli udział przedstawiciele organizacji polonijnych, działacze organizacji kulturalnych i animatorzy kultury polonijnej, sportu, reprezentanci polonijnych mediów oraz osoby duchowne.

sobota, 20 października 2018

Forum Duszpasterstwa Polonijnego V Światowego Zjazdu Polonii

Bp Wieslaw Lechowicz i m.in. ks. Wiesław Slowik SJ
 na Forum Duszpasterzy Polonijnych V Zjazdu Polonii Swiata
Fot. A.Pawłowska/Senat RP
W ramach V Swiatowego Zjazdu Polonii w Warszawie miało miejsce Forum Duszpasterstwa Polonijnego, w którym  udział wziął bp Wiesław Lechowicz, delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracyjnego, rektorzy Polskich Misji Katolickich w tym z Australii ks. Wiesław Słowik oraz koordynatorzy duszpasterstw polskich poza granicami kraju, siostry zakonne i przedstawiciele laikatu zaangażowani w duszpasterstwa polonijne na świecie.

Celem Światowego Forum Duszpasterstw Polonijnych było przedstawienie roli Kościoła oraz księży w środowiskach polonijnych w odzyskaniu przez Polskę niepodległości oraz w umacnianiu ducha patriotycznego. Duszpasterze Polonii dyskutowali o roli tego duszpasterstwa w kształtowaniu tożsamości narodowej oraz o pracy na rzecz zdynamizowania pracy służącej pogłębianiu patriotyzmu Polonii i Polaków z Zagranicy.

„I think I have swallowed butterflies”. Urocza książka nie tylko dla dzieci

George i Monika Athanasiou, Maria Bukowska Marmur,
Dr. Eddy Marmur   Fot. M. Latona
W niedzielę, 16 września odbyła się prezentacja pierwszej książki Moniki Athanasiou, pisarki i poetki z Melbourne pt. „I think I have swallowed butterflies”. Książka była prezentowana przez Greek Australian Cultural League of Melbourne, w pięknej sali budynku Panarcadian Association (Nth Melb.), a popierało ją Polskie Koło Literackie oraz kilka organizacji związanych z grecką kulturą.

W przemiłej atmosferze autorka podpisywała książki przed rozpoczęciem uroczystości. Towarzyszył jej mąż, George Athanasiou, wydawca książki i również pisarz i poeta. Przy długim stole dzieci rysowały kolorowe motyle, a na ekranie przewijały się piękne ilustracje, których autorem był wspaniały grecki artysta i rysownik, Con Constantinou.

piątek, 19 października 2018

"Kolory i cienie Fryderyka Chopina" - widowisko w Canberze i Sydney

2018 rok jest rokiem Jubileuszu 100. Rocznicy  Odzyskania Niepodległości przez Polskę. 
Odzyskanie  niepodległości  dokonano nie tylko na polach bitew, ale również  przez bohaterstwo naszych emigrantów, patriotów w całym świecie, Do takich Polaków należy Fryderyk Chopin,  który był kimś więcej jak genialnym kompozytorem. Dla Polaków był symbolem Ojczyzny, symbolem Kraju, który został wymazany przez zaborców z mapy Europy

Dlatego też Teatr Muzyczny im. Jana Pawła II z Sydney pragnie przedstawić biografię  Fryderyka Chopina  w formie  widowiska teatralno – muzycznego  „KOLORY I CIENIE FRYDERYKA CHOPINA” dla uczczenia 100. Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

czwartek, 18 października 2018

„Accordions for World” przed ponowną wizytą w Australii

Piotr Motyka, Piotr Poterała, Mikołaj Skopek czyli
 "Accordions for World" z świeżo wydanymi dyskami.
Fot. K.Bajkowski
Znane Polonii australijskiej sprzed trzech lat rewelacyjne trio „Accordions for World” wydało debiutanckie płyty z muzyką klasyczną i kolędami. Prezentacja albumów odbyła się podczas koncertu przy inauguracji I Światowego Forum Mediów Polonijnmych w Warszawie. Bumerang Polski jest patronem medialnym nagrań.

Piotr Motyka, Piotr Poterała, Mikołaj Skopek należą do najlepszych.Tworzą trio akordeonowe ”Accordions for World” i mimo młodego wieku osiągają z miesiąca na miesiąc kolejne miedzynardowe sukcesy muzyczne.  Byli w w Australii w 2015 roku. Teraz przygotowują się do ponownej wyprawy na antypody  na czas Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku. Swoją muzyką uswietnią kolejny festiwal PolArt, który tym razem odbędzie się w Brisbane  na przełomie roku 2018/19.  Inauguracja trasy, Accordians for World  będzie miała miejsce  w Concert Redland Performing Arts Centre w Brisbane,  3 stycznia 2019 r.
 
 
 

środa, 17 października 2018

TheMuBa - nowe oblicze polskiego teatru

Trudno jest integrować się z ojczyzną, kiedy przebywa się poza jej granicami. Brakuje nam rodziny, polskiej kuchni i chyba przede wszystkim polskiej kultury. Koncerty, musicale, spektakle, opery – to od nich zaczyna się definiowanie polskości. W jaki sposób można z nią obcować będąc poza granicami kraju?  TheMuBa– nowa platforma oferuje obejrzenie polskich spektakli teatralnych w internecie.

Tysiące kilometrów od teatru, niekorzystne terminy premier, brak wolnych miejsc, różne strefy czasowe...Teraz to już nie problem! Borys Szyc otworzył TheMuBa – teatr w internecie.

Fotoreportaż z I Forum Mediów Polonijnych

I Światowe Forum Mediów Polonijnych, które odbyło się od 20 do 23 września w Warszawie  przeszło do historii. Do tej pory dziennikarze z zagranicy spotykali się począwszy od  2014 roku jedynie w gronie przedstawicieli mediów z Europy.  Teraz  zaproszenie do udziału w Forum otrzymali również dziennikarze z poza Europy w tym   edytor  Bumeranga Polskiego.  Była to unikalna okazja do zapoznania się z kolegami z innych redakcji polonijnych  niemal z całego świata. O oficjalnych wnioskach i postulatach Forum  pisaliśmy wcześniej . Dziś przedstawiamy fotoreportaż Krzysztofa Bajkowskiego z  tego niezwykłego spotkania i kilka refleksji.

 Już w środę, wieczorem, 19 września  przy kolacji w Centrum Okopowa  należacego do Caritas Polska w Warszawie, każdy z obecnych dziennikarzy  przedstawił siebie i swoją redakcję.  Relaksującym akcentem muzycznym wieczornych przygotowań do intensywnego pierwszego dnia Forum był występ trio akordeonowego „Accordions of World”, którego wirtuozyjnych popisów Polonia australijska mogła  doświadczyć  trzy lata temu.  Chłopcy przygotowują się teraz na ponowne odwiedziny  Australii, gdzie pod koniec roku wystąpią z nowym repertuarem na Festiwalu  PolArt w Brisbane. (wkrótce prezentacja wideo z tego koncertu i najnowszych dysków zespołu).

wtorek, 16 października 2018

Obchody 40. rocznicy wyboru Karola Wojtyły na papieża

To właśnie dziś  przypada 40. rocznica wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową, wyboru, który wpłynał na życie całego pokolenia Polaków w wymiarze duchowym, społecznym i politycznym.  Cztery dekady temu wybór  kolegium kardynalskiego człowieka z kraju komunistycznego  na lidera Kościola katolickiego  rozpoczął  pontyfikat o przelomowym znaczeniu nie tylko dla Polski ale i Europy oraz w szerokim świecie.

40. rocznica wyboru Polaka na papieża  jest dla nas również wielkim wydarzeniem wpisującym się  w stulecie odzyskania niepodległości. Bo przecież to w tym stuleciu, nieraz tragicznym, pojawia się Jan Paweł II, który przynosi Polsce, Europie i światu nadzieję na historyczna zmianę, która stała się faktem.  Podkreślił to abp Marek Jędraszewski w Pałacu Arcybiskupów Krakowskich podczas prezentacji programu jubileuszowych uroczystości.

Centralnym punktem ogólnopolskich wydarzeń będzie Msza św. o godz. 16.30 w Sanktuarium św. Jana Pawła II w Krakowie pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego w Polsce abpa Salvatore Penacchio z udziałem Episkopatu Polski i władz państwowych.

Harcerski Biwak Wiosenny: „Trzeba Gonić Marzenia”

Harcerski biwak w Shoalhaven Heads. Fot. M.Nowak
Sydnejskie Hufce Harcerskie „Krakow” i „Polesie” korzystając z wakacji szkolnych wybrały się na biwak do przepięknej miejscowości Shoalhaven Heads położonej nad Berrys Bay, 160 km na południe od Sydney. Hasłem biwaku była „Woła nas las, pola i jeziora”.

W czwartek raniutko, bo zbiórka była już o 8-mej rano na stacji Glenfield skąd pociągami dojechaliśmy do stacji Nowra a z stamtąd autobusem do miejsca biwakowania w Shoalhaven Heads.

Dnie były wypełnione od rannej pobudki o godzinie 7-mej rano do wieczora ciekawymi zajęciami i przeplatane smakowitymi posiłkami. Najlepiej oddajmy głos niektórym uczestnikom. Niech oni sami powiedzą nam o swoich wrażeniach z biwaku.
 

poniedziałek, 15 października 2018

Wybory samorządowe: Kampania o "dajcie nam władzę"

Centum Warszawy. Fot.K.Bajkowski
To, co widzieliśmy w Warszawie, to debata o niczym. W ogóle kampania samorządowa toczy się dosłownie o „dajcie nam władzę”! Poza nielicznymi przypadkami samorządowców, cała reszta naszej sceny politycznej jest mniej więcej taka jak widzieliśmy w Warszawie.
Tych przypadków nawet nie ma po co opisywać, chociaż co ciekawe może być wśród nich nawet aspekt kryminalny. Najgorsze jest to, że to co było widać i słychać – to ludzie, którzy nie mają nam nic do przekazania. Być może dlatego główne telewizje ograniczyły im czas wypowiedzi do kilkudziesięciu sekund?
 
Generalnie jeżeli mielibyśmy zdefiniować jak nie powinna wyglądać debata polityczna, to ta, którą widzieliśmy w Warszawie jest idealnym wzorcem. Duża grupa ludzi mająca jeden cel, z czego na jego osiągnięcie realną możliwość ma najwyżej dwoje z nich, to środowisko specjalne. W którym większość to tło i hunwejbini głównych zwaśnionych obozów, szczujący na głównych adwersarzy. To było widoczne, podobnie jak stronniczość jednej z dziennikarzy prowadzących.

IV Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Już w najbliższy weekend , 20-21października, będziemy świętować IV Polonijny Dzień Dwujęzyczności. Dzień ten to coś więcej, niż tylko kolejna polska impreza.


Polonijny Dzień Dwujęzyczności powstał z myślą, by zachęcać polonijne dzieci do nauki języka przodków, bo przyniesie im to wiele korzyści nie tylko w zakresie możliwości porozumiewania się z krewnymi w Polsce, ale i usprawni, najprościej rzecz ujmując, pracę ich mózgu. Ale powstał i po to, by zachęcać wszystkich zaangażowanych w dwujęzyczne wychowanie i edukację do głoszenia dobrego słowa tam, gdzie tylko można. Tym słowem jest przesłanie: nie bójmy się dwujęzyczności, poliglotyzmu, one nie gryzą, a wręcz przeciwnie – nagradzają. Jednocześnie chcemy, by święto służyło akcji odczarowywania mitów krążących na temat dwujęzyczności, a propagowania korzyści, jakie z niej płyną.

niedziela, 14 października 2018

Apel uczestników I Światowego Forum Mediów Polonijnych

Część uczestników Forum Mediów z Janem Marią
 Jackowskim, z-cą przewodniczącego Komisji Kultury
 i Środków Przekazu Senatu RP i Filipem
Frąckowiakiem, z-cą dyrektora TVP Polonia
 Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia    
 
Na I Światowym Forum Mediów Polonijnych, które zakonczylo się w niedzielę, 23 września w Centrum Okopowa w Warszawie jego uczestnicy zwrócili się z prośbą do organizatorów oraz do Senatu RP o umożliwienie kontynuowania Forum w przyszłych latach. Obrady zakończyło przyjęcie przez uczestników Forum  dokumentu, w którym sformułowano najważniejsze merytoryczne wnioski konferencji. W Forum wzięlo udział 80 dziennikarzy polonijnych  z 25 krajów świata.
 

Uczestnicy Forum zaapelowali do "Wspólnoty Polskiej" o pozyskanie środków finansowych na realizację projektu utworzenia polonijnej grupy medialnej i dofinansowanie wspólnego portalu, który będzie obejmował swoją strukturą media polonijne z różnych krajów,  Do Senatu RP  o przyznanie środków finansowych na organizowanie corocznych forów mediów polonijnych, polegających na szkoleniach i warsztatach dla dziennikarzy i redaktorów polonijnych ze świata a do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego wniosek o archiwizację polonijnych wydawnictw i audycji.

sobota, 13 października 2018

Katarzyna Podjaska o języku: Pijany jak świnia?

Fot. demotywatory.pl
Brzydkie stereotypy o Polakach sugerują, że naród za kołnierz nie wylewa. Potocznych i wulgarnych określeń libacji oraz człowieczego stanu w czasie libacji polszczyzna oferuje wiele. Jednym z nich jest, znane nam chyba wszystkim, powiedzenie: pijany jak świnia.
 
Znaczenie tego powiedzenie jest powszechnie znane. Nieznane jest natomiast pochodzenie tego przysłowia. Dlaczego bardzo pijany człowiek porównywany jest do świni? Czyżby dlatego, że świnia kojarzy się z brudem i niesalonowym zachowaniem – a pijany człowiek, cóż – nie odznacza się raczej manierami z Windsoru…
 
 

piątek, 12 października 2018

Lenino. W 75 rocznicę zapomnianej bitwy

Pomnik poległych pod Lenino żołnierzy
1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki.
Cmentarz Wojskowy na Powązkach
Wikimedia (CC BY-SA 3.0) 
12 października był od 1950 r. aż do 1992 r. świętowany jako Dzień Wojska Polskiego. Bitwa pod Lenino, którą w ten sposób upamiętniano, przedstawiana była wówczas jako jeden z największych sukcesów wojska polskiego w czasie drugiej wojny światowej i jeden z fundamentów Polski Ludowej. Dzisiaj na wydarzenie to patrzy się tak, jak na inne „komunistyczne mity”, z kpiną i lekceważeniem. A szkoda, bo tak jak wiele wydarzeń z polskiej historii XX wieku jest to opowieść złożona i tragiczna.
 
Wraz z zerwaniem stosunków polsko-radzieckich w kwietniu 1943 r. Stalin postanowił stworzyć w ZSRR polski ośrodek polityczny alternatywny do londyńskiego. W ten sposób powstał Związek Patriotów Polskich, na czele którego stanęła Wanda Wasilewska i Alfred Lampe. Następnym krokiem było powołanie polskich oddziałów wojskowych, które walczyłyby obok Armii Czerwonej. Decyzje w tej sprawie podjęto w maju 1943 r. Dowódcą dywizji formowanej w ZSRR został płk Zygmunt Berling (awans na generała otrzymał wówczas z rąk dowództwa radzieckiego), dyplomowany oficer armii II RP, cieszący się zaufaniem NKWD. Taka postać był komunistom potrzebna – będąc dyspozycyjnym wobec ZSRR i ZPP, mógł sprawiać wrażenie patriotycznego, polskiego oficera.
 

Andrzej Szlęzak: Polska zwariowała od “Kleru”

Fragment plakatu filmu "Kler" Wojciecha Smarzowskiego
Polska dosłownie zwariowała na punkcie filmu “Kler”. Zwariowali subtelni intelektualiści i prostaccy propagandziści. Zrobiło się jakieś wielkie qui pro quo. Subtelny intelektualista, profesor Jacek Bartyzel, krzyczy w internecie, że “tylko świnie siedzą w kinie”.
Aktor Włodzimierz Matuszak, który popularność zawdzięcza serialowej roli proboszcza bez skazy, nawołuje żeby koniecznie oglądać “Kler”. Z kolei prostacki propagandzista Jerzy Urban, po swojemu przewrotnie narzeka, że “Kler” odbiera czytelników jego osławionemu pismu “Nie”. Po co to wszystko?

czwartek, 11 października 2018

GACA SYSTEM: 10 zasad zdrowego serca

30 września obchodziliśmy Światowy Dzień Serca. To doskonały moment, by zastanowić się, jak nasz styl życia i codzienny sposób odżywiania wpływają na stan zdrowia serca – jednego z najważniejszych narządów w organizmie.

 
W trosce o zdrowie serca kluczowe są trzy elementy: aktywność fizyczna, zdrowa dieta i zmniejszenie masy ciała, jeśli występuje problem nadwagi lub otyłości.

Nadwaga i otyłość sprzyjają rozwojowi chorób układu krążenia. Nie każdy wie, że nadmiar tkanki tłuszczowej poważnie obciąża serce i może prowadzić do wielu skomplikowanych chorób serca. Dlatego to ważne, by zwracać uwagę na to, co się je i o jakich porach.

środa, 10 października 2018

Fort Trumpa i fundusz Trumpa


Ta hipotetyczna warownia obok zdjęcia stojącego prezydenta Andrzeja Dudy z rozpartym w fotelu Donaldem Trumpem w chwili podpisywania  wspólnej deklaracji w Gabinecie Owalnym zdominowały przekaz z wizyty polskiego prezydenta w USA.

Zdjęcie jest ewenementem niespotykanym w praktyce protokołu dyplomatycznego i posłuży w przyszłości jako przykład nierównego potraktowania stron. Pierwsza sprawa jest o wiele poważniejsza, bo dotyka kwestii bezpieczeństwa i samej istoty polsko-amerykańskich stosunków.

Znaczenie tej wizyty polega na przywróceniu normalnych kontaktów z USA po okresie ostracyzmu w stosunku do polskich polityków, spowodowanym niefortunną nowelizacją ustawy o IPN. Przykre jest tylko to, że Waszyngton nie potraktował w podobnych kategoriach łamania praworządności i pogwałcenia niezawisłości sądów w Polsce, przechodząc wobec tych spraw do porządku dziennego w myśl zasady business as usual. Potwierdzałoby to marginesowe potraktowanie demokracji, wolności i innych wartości jako spoiwa polsko-amerykańskich stosunków w we wspólnej deklaracji podpisanej w trakcie wizyty.

wtorek, 9 października 2018

Otwarcie wystawy pt. „Time For Heroes” w Perth

Komitet Pilecki Projekt wraz ze Związkiem Więźniów Politycznych przygotował wystawę propagującą historię Polski. Tym razem impreza odbędzie się w listopadzie w Parlamencie WA w  Perth.
Wystawa obejmuje ciekawe tematy dotyczące niezłomnej postawy rtm Witolda Pileckiego, jedynego ochotnika do KL Auschwitz, heroizm Powstania Warszawskiego, dzieje Polaków ratujących społeczność żydowską oraz mało rozpowszechniane fakty działalności AK w akcjach dywersyjnych o czym informuje Zofia Musiał - Prezes Zarządu Komitetu Pilecki Projekt.

poniedziałek, 8 października 2018

Sprawozdanie z Forum Kultury V Zjazdu Polonii Świata

Marek Domaradzki - podsumowuje Forum Kultury Polonijnej
w sali plenarnej Sejmu RP. Fot. A.Pawlowska/SenatRP
W obradach Światowego Forum Kultury Polonijnej V Zjazdu Polonii w Warszwie wzięło udział 72 delegatów. Australię reprezentowali: Maria Koter-Rosiak i Grzegorz Machnacki(Towarzystwo Polskiej Kultury) oraz Joanna Borkowska-Surucić (Teatr Fantazja).   Twórcami Forum  byli: Maria Koc, Wicemarszałek Senatu Rzeczpospolitej Polskiej, prof. dr hab. Jan Wiktor Sienkiewicz, Marta Sokołowska ze Stowarzyszenia ‘Wspólnota Polska’ oraz Marek Domaradzki z Prezydium Rady Polonii Świata. Podsumowanie obrad ŚFKP   zostało wygłoszone przez Marka Domaradzkiego w czasie Sejmu Polonijnego w sobotę, 22 września. Na forum wyszczególniono  m.in. charakterystyczne motto odnoszące się również do kultury:  "Polonia i Polacy za granicami to najlepsi ambasadorzy polskości”. Sformułowano  15 ważnych dla kultury polskiej zagranicą postulatów pod adresem władz RP i organizacji polonijnych.  


Światowe Forum Kultury Polonijnej otworzyła wicemarszałek Maria Koc. Jak zaznaczyła, podczas forum podjęta zostanie próba odpowiedzi na pytania, czym jest kultura na emigracji, jaką pełni funkcję, kim są jej twórcy, animatorzy i jej odbiorcy. Podkreśliła, że kultura na emigracji to „budowanie polskiej tożsamości w milionach polskich rodzin za granicą dzięki znajomości treści, kodów, symboli i wartości, które tę kulturę tworzą. To także codzienna praca tysięcy organizacji i instytucji polonijnych na całym świecie, które kulturę polską upowszechniają i uczą jej młodych ludzi”. Zdaniem wicemarszałek bez polskiej kultury za granicą nie byłoby Polaków poza ojczyzną, bo właśnie kultura jest tym spoiwem, które nas łączy. „Poczucie tożsamości narodowej, to, co czyni nas Polakami w kraju i za granicą, dokonuje się na płaszczyźnie kulturowej. Stąd nieodzowność kultury dla integralności wspólnoty narodowej w kraju i za granicą” – powiedziała wicemarszałek Senatu.