polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Donald Tusk odniósł się do wydarzeń ostatnich godzin. Premier podczas spotkania z nauczycielami podkreślił, że wojna na Wschodzie wchodzi w "rozstrzygającą fazę". — Czujemy, że zbliża się nieznane, Szef rządu wskazał, że zagrożenie jest naprawdę poważne i realne, jeśli chodzi o konflikt globalny. * * * AUSTRALIA: Premier Anthony Albanese i prezydent Chin Xi Jinping odbyli 30-minutowe spotkanie dwustronne na marginesie szczytu G20. Xi Jinping wezwał premiera Anthony'ego Albanese do promowania "stabilności i pewności w regionie" oraz przeciwstawienia się protekcjonizmowi. Chiński prezydent zwrócił uwagę na niedawny "zwrot" w stosunkach z Australią, po zakończeniu gorzkiego, wieloletniego sporu handlowego, w wyniku którego zablokowano dostęp do ponad 20 miliardów dolarów australijskiego eksportu. Pekin wcześniej nałożył szereg karnych ceł handlowych na australijski węgiel, wino, homary i inne towary po tym, jak napięcia osiągnęły punkt krytyczny pod rządami Morrisona. * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 8 września 2018

Otwarcie Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney

Widok z okien nowo otwartego  biura PAIH w Sydney.
Fot.K.Bajkowski
We wtorek 21 sierpnia br.  w Sydney na 40 piętrze prestiżowego  Governor Phillip Tower  w sydnejskim CBD rozpoczęło oficjalną działalność przedstawicielstwo Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu . Otwarcie biura nastąpiło w obecności prezydenta Andrzeja Dudy, który przebywał z 4-dniową oficjalną wizytą w Australii. Zagraniczne Biuro Handlowe PAIH w Sydney jest 50. przedstawicielstwem Agencji na świecie.

Państwo, które likwiduje swoje placówki na świecie, cofa się, a państwo, które je tworzy rozwija się, pokazuje siłę, moc a przede wszystkim swoją ambicję - powiedział Prezydent Andrzej Duda, otwierając w Sydney 50-te Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu. Do końca 2018 roku liczba zagranicznych biur Agencji ma wzrosnąć do 70. Na otwarciu byli m.in. prezes PAIH Tomasz Pisula, delegacja prezydenta, ambasadorowie:  Polski w Australii – Michal Kołodziejski  i Australii w Polsce - Paul Wojciechowski, przedstawiciele najważniejszych instytucji biznesowych Australii i inwestorzy w Polsce.

Podczas otwarcia biura PAIH przedstawicielka Rady Miejskiej Sydney -  Angela Vithoulkas przekazała  prezydentowi  Polski, kraju słynącego  z produkcji  najlepszej jakości wódki  podarunek w  postaci... australijskiej wódki  organicznej - Small Mouth Vodka.



Oddział  PAIiH  w Sydney  będzie zajmował się m.in.  poszukiwaniem dobrych okazji biznesowych dla polskich firm  i pomocą  polskim przedsiębiorcom w  realizowaniu ich  projektów w Australii. Biuro ma dostarczyć przedsiębiorcom niezbędną wiedzę, pozwalającą zredukować ryzyko biznesowe na  rynku australijskim . M.in. dzięki udostępnianiu branżowych analiz czy raportów, kontaktów z lokalnymi firmami i instytucjami, doradztwu w pozyskaniu lokalnej pomocy publicznej, czy weryfikacji partnerów biznesowych oraz poddostawców – wylicza kierownik australijskiego biura Mike Wapole-Skawarczyński.  Zadaniem biura jest także identyfikowanie lokalnych firm zainteresowanych inwestowaniem zagranicznym i pozyskanie ich jako inwestorów dla Polski.

 Prezes Agencji Tomasz Pisula, który był obecny podczas uroczystości otwarcia sydnejskiego biura  powiedział PAP , że Australia to ocean biznesowych możliwości, ale trzeba wiedzieć, jak po nim surfować.   Rejestracja działalności trwa zaledwie 20 minut,  ale  osoba zarządzająca firmą musi być lokalnym rezydentem .

Poza tym  polscy przedsiębiorcy, którzy chcą działać na australijskim rynku, muszą wziąć pod uwagę wysokie koszty pracy.  Mimo to  warto inwestować w Australii.

Portal Promocji Eksportu – Polska  podaje ekonomiczne i społeczne atuty Australii, m.in.  niskie ryzyko gospodarcze i polityczne,  stały roczny wzrost PKB (ok.3.3%) od ponad ćwierćwiecza, trzynasta gospodarka świata pod względem wielkości  i ocena trzech największych agencji ratingowych na AAA.

Przewiduje się również , że przez najbliższe pięć lat PKB Australii będzie rosło o 2,9% rocznie, co jest najwyższym wzrostem wśród rozwiniętych gospodarek świata. Australia jest jednym z wiodących producentów żywności ekologicznej i głównym eksporterem na rynki azjatyckie. Australia jest jednym z wiodących producentów złota, rud żelaza, uranu i gazu LNG oraz jest regionalnym liderem w zarządzaniu inwestycjami. Gospodarka kraju  oparta jest na usługach, dlatego dobrze rozwinięte są sektory opieki medycznej, edukacji i turystyki zaś siła robocza jest jedną z najbardziej wykształconych, wielokulturowych i wielojęzycznych na świecie. Jakość życia w Australii oceniana jest na siódmym miejscu w skali globalnej.

Polskie produkty cieszą się coraz większą i pozytywną rozpoznawalnością w Australii.  Wśród towarów z Polski eksportowanych do Australii warto wyliczyć urządzenia mechaniczne i elektryczne  do rejestracji i odbioru dźwięku, reaktory  jądrowe,  okrętowe żurawie masztowe, maszyny rolnicze,  wózki transportu wewnętrznego,  zmywarki do naczyń,  silniki turboodrzutowe,  turbiny gazowe; części do maszyn dźwigowo-transportowych, drogowych i ziemnych; wentylatory i pompy powietrzne, samochody osobowe i ciężarowe, wagony, jachty łodzie i kajaki, oraz wyroby przemysłu chemicznego w tym szczególnie farmaceutycznego i kosmetycznego.  Również  popularne  wsród detalicznych konsumentów australijskich  gotowe artykuły spożywcze, napoje bezalkoholowe i alkoholowe oraz tytoń.
Jak wynika z danych GUS, Australia to kraj, z którym Polska odnotowała w ubiegłym roku jeden z największych wzrostów w wymianie towarowej spośród krajów poza Unią Europejską. W 2017 roku eksport wzrósł o ok. 27 proc. (ponad 714 mln dolarów) a import o 62 proc. (559,44 mln dolarów).

Fragmenty z uroczystości otwarcia Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Sydney i briefingu prasowego Prezydenta Andrzeja Dudy w naszej relacji filmowej.
kb/BumerangMedia/ Portal Promocji Eksportu/ KPRP

Video -BumerangMedia YT


Zdjęcia i wideo: Krzysztof Bajkowski

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy