polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

środa, 12 września 2018

Nowy cykl reporterski BP - "Polacy w Australii": Józef Kozłowski (cz.1)

Por. rez. Józef Kozłowski, Sydney. Fot. K.Bajkowski
Na historię każdej emigracji składają się indywidualne historie poszczególnych osób, które zdecydowały się  lub których życie do tego zmusiło porzucić ojczyznę i udać się w inne bliższe lub dalsze, przynoszące nadzieję na lepsze i bezpieczne życie strony świata.   Historie podóżników zawsze nas fascynują. Historie emigrantów  fascynują tym bardzej, bo to  nie tylko doraźna przygoda podyktowana ciekawością świata. To mniej lub więcej  szczęśliwa lub dramatyczna przygoda życia.   Wiele takich historii zostało spisanych, nakręcono filmy.  Najciewawsze jest jednak to, jak sami emigranci  o tym opowiadają.  W najbliższych miesiacąch niektórych z nich będzie  można usłyszeć i zobaczyć  na naszym portalu.
Bumerang Polski rozpoczyna cykl  nowych reportaży  filmowych wypełnionych  unikatowymi  opowieściami   życia  polskich emigrantów, którzy za swoją drugą ojczyznę wybrali  Australię.  Pierwszym bohaterem naszego  nowego cyklu pt. „Polacy w Australii”  jest Pan Józef Kozłowski  z Sydney. W marcu tego roku ukończył 97 lat.  

W ubieglych latach prezentowaliśmy  kilka opowieści emigrantów polskich w Australii m. in. Wandy Wiłkomirskiej, Zofii Krzyszkowskiej, Seweryna Ozdowskiego  i  Witolda Hulewicza.

Tytułem wstępu  krótka   historia Polonii australijskiej.  Sięga ona  XIX w. kiedy to pierwsza grupa osadników, pochodząca z Wielkopolski, osiedliła się w 1856 r. w Polish Hill River niedaleko miejscowości Sevenhill  w Australii Południowej.  . Obecnie mieści się tam  muzeum polskiej imigracji - Polish Hill River Church Museum, jako jeden ze znaczących punktów polonijnej mapy Australii.

Wg danych z 1947 roku do końca II wojny światowej niewielu Polaków przybywało do Australii. Statystyki mówią o zaledwie 6,5 tys. nowych osadników australijskich  urodzonych na terenach ówczesnej Polski.

Dopiero   znaczący  napływ Polaków nastąpił po zakończeniu wojny, kiedy do Australii przyjechało kilkadziesiąt tysięcy weteranów , ludzi uratowanych z obozów jenieckich i koncentracyjnych oraz innych uchodźców wojennych.  W latach 1947-54 W Australii osiedliło się ponad 50 tys. osób polskiego pochodzenia.  Później statystyki odnotowują dwa okresy napływu polskich emigrantów po tzw. odwilży gomułkowskiej   - 1957-66 (prawie 15 tys. osób) i  okres Solidarności i stanu wojennego - 1980-91 (ponad 25 tys. osób). Obecnie imigracja z Polski  do Australii jest niewielka. Imigrantami są głównie młodzi Polacy, którzy podejmują studia albo przyjeżdżają na kontrakty do pracy.

Do polskich korzeni  w Australii przyznaje się prawie 164 tys. jej mieszkańców. Co trzeci z tutejszych Polaków   urodził się w Polsce. Co trzeci też mówi na co dzień po polsku. Najwięcej  osób pochodzenia polskiego mieszka w australijskich metropoliach i ich okolicach -  Melbourne i Sydney.

Pierwszym bohaterem naszego cyklu jest jeden z najstarszych członków Polonii australijskiej,  97 letni Pan Józef Kozłowski.  Urodził się w Jarocinie w poznańskiem. Był uczestnikiem kampanii wrześniowej 1939 roku, jako kadet szkoły wojskowej  bral udział w obronie Lwowa. Do Australii przybył  w 1949 roku. Mieszka w sydnejskiej dzielnicy Ashfield. Kultywuje niezmiennie wszystko co Polakowi drogie: język, tradycje,  obyczaje .  Posiada stopień porucznika rezerwy.   Mimo sędziwego wieku w miarę możliwości aktywnie uczestniczy w polonijnych  wydarzeniach  na terenie Sydney. 

Pierwsze trzy części naszego cyklu filmowego poświęcone są opowieści Pana Józefa. Pierwsza z nich dotyczy okresu od czasów młodości  w rodzinnym Jarocinie, kampanii wrześniowej 39 roku i pierwszego okresu okupacji niemieckiej do 1943 roku.
kb/BumerangMedia


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy