polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 24 września 2018

Konferencja Nauczycieli Języka Polskiego w Nowej Południowej Walii

Józefa Sobski - Przewodnicząca Komisji 
ds. Programu Szkół Etnicznych w NPW.
„O wielkich sprawach w prostej formie, czyli o tym, jak kształtować u dzieci dumę z polskości”  oraz „ Obchody 100 lecia odzyskania przez Polskę niepodległości w szkołach polskich, w NPW” – to główne, choć nie jedyne tematy, które zostały poruszone w gronie blisko 50 nauczycieli pracujących w szkołach polonijnych w stanie NPW .

1 września 2018 roku odbyła się trzecia już Konferencja Nauczycieli Języka Polskiego w Nowej Południowej Walii. Podobnie jak w poprzednich latach, do udziału w konferencji zostały zaproszone wszystkie szkoły polonijne działające na terenie stanu NPW. Tegoroczne spotkanie miało miejsce na Uniwersytecie Sydnejskim, a swoją obecnością zaszczycili nas ważni dla naszej społeczności goście i prelegenci.

Pierwszy dzień konferencji rozpoczęły przemówienia gości, którymi byli: pani Regina Jurkowska - Konsul Generalny RP, ksiądz Kamil Żyłczyński - Wiceprowincjał Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Australii i Nowej Zelandii  oraz pani Józefa Sobski - Przewodnicząca Komisji ds. Programu Szkół Etnicznych w NPW.
W konferencji uczestniczyli również: panie Dorota Preda i Irena Juszczyk z konsulatu RP oraz pan Albert Vella, przewodniczący Federacji Szkół Etnicznych w NPW. Konferencję poprowadziły pani Anna Jacobi (Polska Szkoła w Randwick) i pani Ewelina Ellsmore (Polska Szkoła Sobotnia w Liverpool).
Pani Konsul Regina Jurkowska wyraziła szczególne podziękowania przede wszystkim dla nauczycieli szkół polonijnych za krzewienie języka ojczystego oraz propagowanie polskości, ale również dla instytucji australijskich, które od lat aktywnie wspierają pracę polonijnych nauczycieli i działalność polonijnych szkół na terenie Australii.
Po części oficjalnej konferencji zgromadzeni nauczyciele wzięli udział w warsztatach prowadzonych zarówno przez prelegentów australijskich, jak i gości przybyłych z Polski.
Pan Alex di Prinzio zaprezentował bardzo ciekawy temat utrzymania dyscypliny w klasie i radzenia sobie z pewnymi trudnościami, jakie mogą wystąpić podczas lekcji w szkole sobotniej.
Pani Vera Szyjan z kolei szczegółowo przedstawiła system, według którego działają szkoły języków etnicznych, co otworzyło ciekawą dyskusję i dało szansę na zadanie dodatkowych pytań ze strony dyrektorów szkół polonijnych.
Niezwykle ważną dla wszystkich nauczycieli kwestię omówiła pani Voula Valanidis, która w bardzo przystępny sposób opowiadała o pracy nauczyciela z uczniami, którzy z różnych powodów wymagają specjalnej opieki i dodatkowej, zmodyfikowanej stymulacji w procesie nauczania.
Natomiast pani Cate Chapple mówiła o tym, jak ważna jest kontynuacja nauki uczniów kończących szkoły na poziomie podstawowym i zachęcała do promowania klas szkół średnich wśród naszych uczniów.
Jest już niemal tradycją, że Konferencję Nauczycieli Języka Polskiego w Nowej Południowej Walii uświetniają swoją obecnością prelegenci z Polski. Ten niezwykle ważny element szkoleń pozwala przede wszystkim na zdobycie praktycznej wiedzy, a tym samym na wzbogacenie i urozmaicenie pomysłów potrzebnych do prowadzenia zajęć lekcyjnych.
W tym roku mieliśmy przyjemność czerpać wiedzę od niezwykle doświadczonych pedagogów i metodyków: pani Małgorzaty Małyskiej, autorki serii podręczników do nauki języka polskiego dla dzieci polonijnych, trenera i szkoleniowca nauczycieli w ponad dwudziestu krajach oraz od pań Katarzyny Mickiewicz i Agnieszki Kaczmarczyk z Fundacji Dziecięcy Uniwersytet Ciekwej Historii w Waszawie (DUCH).
Nawiązując do jakże ważnej rocznicy 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, podczas warsztatów nauczyciele rozmawiali o tym, jak o tak ważnych i wielkich sprawach rozmawiać z dziećmi, które Polskę odwiedzają raz do roku, a może nawet nigdy tam jeszcze nie były.
Wykonując kotyliony w barwach narodowych, wyklejając czapki żołnierskie i rozwiązując quiz na temat marszałka Piłsudskiego, otrzymaliśmy całą masę pomysłów na wprowadzenie tego ważnego historycznego tematu na zajęcia z dziećmi  w każdej grupie wiekowej.
Pod kierownictwem pani Małgorzaty Małyskiej, w rytm znanego poloneza autorstwa Wojciecha Kilara, wszyscy nauczyciele stworzyli przepiękną pracę plastyczną nawiązującą do polskich krajobrazów, polskich barw narodowych i emocji towarzyszących mówieniu o Polsce.
Warsztaty pani Małyskiej miały swoją kontynuację drugiego dnia konferencji w Marayong. Były to bardzo praktyczne zajęcia przedstawiające innowacyjne prowadzenie lekcji poprzez wprowadzenie elementów muzyki, prac maunalnych, ruchu i tym samym umożliwienie uczniom emocjonalnego przeżycia omawianego tematu. Całości przyświecała myśl: „Istotą edukacji jest rozwój dziecka”.
Tegoroczne spotkanie nauczycieli nie mogło się odbyć bez wysiłku i pomocy wielu osób. Największe podziękowania należą się pani konsul Reginie Jurkowskiej za wsparcie finansowe i pokrycie kosztów podróży pani Małyskiej, pani Elżbiecie Cesarski z Komisji Oświatowej Polonii Australijskiej za pomoc w organizacji warsztatów i otoczenie szczególną opieką naszych prelegentów z Polski. Ogromne uznanie należy się The Polish School of Sydney, w szczególności pani Gosi Vella za inicjatywę zorganizowania tegorocznej konferencji, zaproszenie gości oraz zdobycie grantu w wysokości $4120 przyznanego przez Departament Edukacji NPW, bez którego konferencja nie byłaby możliwa do zrealizowania. Ogromną pomoc i zaangażowanie ofiarowała pani Marianna Łacek (Zrzeszenie Nauczycieli Polskich w NPW ), która nie tylko zdobyła fundusze na przelot pań z DUCHa, ale też wraz z mężem gościła je przez cały czas ich pobytu w Australii. Na uznanie zasługuje też pomoc siostry Agnieszki przy organizacji niedzielnych warsztatów.

Śmiało można stwierdzić, że Konferencja Nauczycieli Języka Polskiego NPW 2018 okazała się sukcesem, miarą którego będą uśmiechnięte buzie naszych uczniów, dumnie podnoszących polską flagę i wiwatujących na cześć Polski niepodległej, noszących polskość w sercach i na ustach.

Anna Jacobi

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy