polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 17 sierpnia 2018

Zakup australijskich fregat zablokowany przez premiera?

 Frigate HMAS Adelaide .
Fot. Jason A. Johnston (public domain)
Prezydent Andrzej Duda i delegacja MON z Mariuszem Błaszczakiem jest w drodze do Australii. Rozpoczynająca się jutro pierwsza oficjalna wizyta  głowy państwa polskiego w Związku Australijskim  miała się zakończyć podpisaniem listu intencyjnego na zakup sprzętu dla polskiego wojska, a konkretnie – fregat rakietowych typu Adelaide.  Tymczasem, jak podają TVN24 i Polska The Times, zakup ten został w ostatniej chwili zablokowany przez premiera  Mateusza Morawieckiego.

Według ustaleń Onetu, który powołuje się na źródło z otoczenia premiera, Morawiecki w ostatniej chwili miał zablokować zakup. Powodem miało być to, że australijskie fregaty są przestarzałe, nie spełniają wymagań i są nieprzystosowane do potrzeb polskiej armii. Jak informują media okręty tej serii są aktualnie złomowane albo zatapiane w celu przekształcenia ich w sztuczne rafy (jako atrakcja turystyczna).

Jeszcze kilka dni temu Kancelaria prezydenta informowała , że efektem zbliżających się rozmów polskiej delegacji w Australii będzie podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych, które miały wzmocnić polską Marynarkę Wojenną.

Zwolennikami tego zakupu byli: zwierzchnik sił zbrojnych prezydent Andrzej Duda oraz szef MON Mariusz Błaszczak. Sprzeciw wyrażała natomiast opozycja  a także minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk, który uważa, że zahamuje to proces budowania statków dla armii w polskich stoczniach.

Jako pierwszy informację o zablokowaniu zakupu fregat przez Morawieckiego podał Piotra Zaremba na łamach „Polskia The Times”. Według szacunków „Polska The Times” na inwestycję trzeba zarezerwować w budżecie 2-3 miliardy złotych. Jak zaznaczył portal Defence24.pl, fregaty z Australii dysponują starszą wersją uzbrojenia rakietowego, ich zakup może zahamować rozwój budowy rodzimych okrętów oraz zmusza do korzystania z pomocy zagranicznych wykonawców.
 
Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą  są w drodze na antypody.  Jutro rozpoczyna się   oficjalna 6-dniowa  wizyta głowy państwa polskiego   w  Australii i Nowej Zelandii. Pierwsza w historii wizyta prezydenta Polski w tych krajach ma dotyczyć kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych. Zaplanowano rozmowy Andrzeja Dudy z najważniejszymi politykami obu krajów oraz podpisanie licznych umów bilateralnych. W czasie czterodniowej wizyty w Australii para prezydencka odwiedzi Melbourne, Canberrę oraz Sydney.  Z kolei podczas dwudniowego pobytu w Nowej Zelandii prezydent i pierwsza dama odwiedzą Wellington i Auckland.  

W Sydney  Andrzej Duda weźmie udział w Polsko-Australijskim Forum Energetycznym,  w otwarciu Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu  i spotka się  także z Polonią.

 Jak wynika  z komunikatu Konsulatu Generalnego RP w Sydney spotkanie z Polonią australijską  odbędzie  w poniedziałek wieczorem  (godz. 20:00) na terenie  sanktuarium maryjnego w sydnejskiej dzielnicy Marayong.
kb/BumerangMedia/Onet.pl/ Polska The Times/ Defence24.pl
 
* * *
 
Komentarz:

Polska marynarka wojenna bez australijskich fregat?

 

Prezydent Andrzej Duda i delegacja MON z szefem resortu na czele wyruszyli do Australii. Jednym z punktów wizyty miało być podpisanie listu intencyjnego na zakup fregat rakietowych dla Marynarki Wojennej. Ścisłe źródła Onetu w otoczeniu premiera potwierdzają: Mateusz Morawiecki w ostatniej chwili zablokował ten zakup.

Co mogło zadecydować o tak ostrej decyzji premiera Morawieckiego? Korespondent radia Sputnik Leonid Sigan rozmawiał na ten temat z publicystą Adamem Śmiechem.

— Wydaje mi się, że była to transakcja prawdopodobnie nieopłacalna. Po pierwsze finansowo, po drugie niemająca przełożenia na strategię zarówno rozwoju polskiej marynarki wojennej, jak i strategię jej ewentualnego użycia w sytuacji wojennej. Jak wiemy już od kilkunastu lat — chociaż tu są zapóźnienia jeszcze dalej sięgające — polska marynarka znajduje się w bardzo trudnym stanie. I zakup takich nie najnowszych fregat byłby oczywiście możliwy propagandowo do wyzyskania. Natomiast w sensie wartości bojowej i tego przełożenia finansowo-strategicznego, wydaje mi się, to mogło zadecydować, że ewentualne plusy propagandowe były mniejsze niż minusy. Zapewne w związku z tym tak zadecydował premier.
 
Więcej: Sputnik Polska
 

 

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy