Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego w Sydney Fot. K.Bajkowski |
Państwo, które likwiduje swoje placówki na świecie, cofa się, a państwo, które je tworzy rozwija się, pokazuje siłę, moc a przede wszystkim swoją ambicję - powiedział Prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).
Prezes PAIH Tomasz Pisula podkreślił, że biuro w Sydney jest już 50. placówką agencji na świecie. - Pan Prezydent był z nami od samego początku. 15 miesięcy temu mieliśmy zaszczyt, że Prezydent otworzył nasze pierwsze biuro w Mexico City – mówił Pisula.
Spotkanie z inwestorami Fot. J.Szymczuk |
Inauguracja Forum Ekonomicznego. Fot. J.Szymczuk |
W organizowanym z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy Polsko-Australijskim Forum Energetycznym , które rozpoczęło się w godzinach porannych wzięli udział przedstawiciele m.in.: PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Węglokoks. W swym przemówieniu Prezydent zwrócił uwagę, że polski sektor energetyczny koncentruje się wokół węgla. - Sektor wydobywczy jest postrzegany jako kluczowy motor i gwarant polskiego dobrobytu i bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczył.
Podczas forum w obecności Prezydenta zostały podpisane dwa porozumienia. Pierwsze między Polskim LNG a Uniwersytetem Zachodniej Australii, drugie pomiędzy Jastrzębską Spółką Węglową a Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation (CSIRO).
Na zakończenie agendy gospodarczej wizyty w Sydney prezydent spotkał się w Governor Phillip Tower z polskimi dziennikarzami. W krótkiej rozmowie prezydent wyraził satysfakcję, że kolejne biuro PAIH zostało otwarte „w centrum biznesowym wielkiego australijskiego miasta”, jakim jest Sydney. - Także moje spotkanie z wielkimi australijskimi inwestorami, którzy inwestują w Polsce, pokazuje jak bardzo wiele można zdziałać będąc otwartym na inwestycje i będąc samemu zdecydowanym, by dokonywać ekspansji na rynki międzynarodowe - powiedział Andrzej Duda. Pytany o to, czy Polska zrezygnowała z pomysłu zakupu od Australii fregaty typu Adelaide zapewnił, że żaden temat nie jest zamknięty. Mówił też o atutach Polski dla tych, którzy chcieliby powrócić do kraju z emigracji. (nagranie z konferencji poniżej)
Tego samego dnia Prezydent wraz z Pierwszą Damą spotkali się z Gubernatorem Nowej Południowej Walii Davidem Hurleyem i jego Małżonką.
Spotkanie z Gubernatorem Nowej Południowej Walii Davidem Hurleyem i jego Małżonką. Fot. J.Szymczuk
|
Andrzej Duda wyraził wdzięczność władzom australijskim za ich otwartość i chęć przyjęcia polskich migrantów na przestrzeni ostatniego siedemdziesięciolecia. Obecnie społeczność polska liczy tu 180 tysięcy osób. Prezydent podkreślił, że Australia jest dla Polski bardzo ważnym partnerem handlowym i inwestycyjnym. Wyraził też nadzieję na dalszą aktywizację współpracy, oraz zwiększenie skali australijskich inwestycji w Polsce.
Wtorek jest czwartym i ostatnim dniem wizyty Andrzeja Dudy z Małżonką w Australii.
Kolejnym etapem wizyty Pary Prezydenckiej na Antypodach jest Nowa Zelandia. W środę i czwartek Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda odwiedzą Wellington oraz Auckland, gdzie zaplanowano rozmowy polityczne i biznesowe oraz spotkanie z Polonią, w tym z Dziećmi z Pahiatua.
kb/BumerangMedia/KPRP/PAP
Briefing prasowy w Sydney (BumerangMedia YT )
Pierwsza oficjalna wizyta Prezydenta RP w Australii. Zobacz podsumowanie (KPRP)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy