polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 29 sierpnia 2018

Czajkowski w Edynburgu czyli Eurowizja na poważnie

Miasto mego urodzenia, Edynburg (23 sierpnia), zdobył i rzucił na kolana młody, 16-letni rosyjski pianista - Iwan Biessonow. Na dodatek - moim ulubionym koncertem fortepianowym Piotra Czajkowskiego. Młodemu laureatowi specjalnym telegramem pogratulował prezydent Władimir Putin.

W finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Talentów (Eurovision Young Musicians 2018) Iwan Biessonow zaprezentował, ostatnią część I koncertu fortepianowego b-moll - Allegro con fuoco.  
Zwycięzcę Konkursu Eurowizji wybrało światowej klasy jury, w skład którego weszli: szkocki kompozytor i dyrygent – sir James MacMillan, amerykańska dyrygentka i wiolonczelistka - Marin Alsop, brytyjska kompozytorka i producentka muzyki akustycznej oraz elektronicznej - Anna Meredith, brytyjski wiolonczelista i dyrygent, szef zespołu Strings w Royal Conservatoire of Scotland – David Watkins (przewodniczący jury) oraz dyrektor muzyczny Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu - Andrew Moore.


Po raz pierwszy finał Eurowizji dla Młodych Muzyków odbył się w Szkocji a w samej Wielkiej Brytanii - dwukrotnie. W tym roku w konkursie wzięło udział 18 uczestników, z których wybrano 6 najlepszych muzyków. Każdy z młodych muzyków (16-18 lat) miał maksymalnie 12 minut na oczarowanie jury swoim talentem. 
Finaliści Konkursu, występowali w pięknej Usher Hall w Edynburgu, młodym muzykom towarzyszyła BBC Scottish Symphony Orchestra pod batutą duńskiego dyrygenta - Thomasa Dausgaarda, szefa szkockiej orkiestry od 2015r.
W finale konkursu z Rosjaninem o zwycięstwo rywalizowali:  węgierski saksofonista Máté Bencze, niemiecka skrzypaczka Mira Marie Foron, wiolonczelistka Birgitta Oftestad z Norwegii, czeski kontrabasista Indi Stivín i słoweński skrzypek Nikola Pajanović, który zajął II miejsce i również sięgnął po Czajkowskiego na prezentację finałową.

Niestety, polska flecistka Marta Chlebnicka nie zakwalifikowała się do finału.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków odbywa się od 1982 roku, dotychczas najczęściej zwyciężali muzycy z Austrii (6 zwycięstw), na drugim miejscu są Polacy (3 zwycięstwa), a na trzecim Niemcy (2 zwycięstwa). Kolejna edycja konkursu odbędzie się za dwa lata w 2020 roku.
Iwan Biessonow pochodzi z Petersburga, rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku sześciu lat. Obecnie studiuje w  Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie fortepianu Wadima Rudienko.
Chłopak jest obyty już ze sceną muzyczną. Współpracował z Państwową Orkiestrą Symfoniczną Republiki Tatarstanu oraz z Orkiestrą Symfoniczną Państwowej Akademickiej Capelli w Petersburgu, i to z wybitnymi rosyjskimi dyrygentami: Walerym Giergiewem, Władimirem Spiwakowem, Aleksandrem Sładkowskim i innymi.

W 2016 roku wystąpił z recitalem w Teatrze Maryjskim w Petersburgu.


Młody Rosjanin komponuje również muzykę;  w 2015 roku zadebiutował się jako kompozytor filmowy w filmie dokumentalnym „Varicella” Wiktora Kossakowskiego, którego premiera odbyła się na międzynarodowym festiwalu filmowym „Message to Man” w Sankt Petersburgu. 


 Na koncie ma kilka konkursów muzycznych. W 2015 zdobył Grad Prix na Międzynarodowym Konkursie Młodych im Fryderyka Chopina w Petersburgu, rok później, też w Petersburgu, zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Antona Rubinsteina oraz został zwycięzcą oraz zdobył nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Muzyków w Moskwie.

Uczestniczył  w konkursie młodych talentów Sinjaja Ptitsa (Błękitny Ptak) po którym został wybrany do reprezentowania Rosji w Eurowizji Young Musicians 2018 w Edynburgu.
 Zdjecia i nagrania: Eurovision Young Musicians 2018
Finałowy koncert zwycięzcy Konkursu Eurowizji dla Młodych Talentów Edynburg 2018:

GRAND FINAL:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy