polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

środa, 29 sierpnia 2018

Czajkowski w Edynburgu czyli Eurowizja na poważnie

Miasto mego urodzenia, Edynburg (23 sierpnia), zdobył i rzucił na kolana młody, 16-letni rosyjski pianista - Iwan Biessonow. Na dodatek - moim ulubionym koncertem fortepianowym Piotra Czajkowskiego. Młodemu laureatowi specjalnym telegramem pogratulował prezydent Władimir Putin.

W finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Talentów (Eurovision Young Musicians 2018) Iwan Biessonow zaprezentował, ostatnią część I koncertu fortepianowego b-moll - Allegro con fuoco.  
Zwycięzcę Konkursu Eurowizji wybrało światowej klasy jury, w skład którego weszli: szkocki kompozytor i dyrygent – sir James MacMillan, amerykańska dyrygentka i wiolonczelistka - Marin Alsop, brytyjska kompozytorka i producentka muzyki akustycznej oraz elektronicznej - Anna Meredith, brytyjski wiolonczelista i dyrygent, szef zespołu Strings w Royal Conservatoire of Scotland – David Watkins (przewodniczący jury) oraz dyrektor muzyczny Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu - Andrew Moore.


Po raz pierwszy finał Eurowizji dla Młodych Muzyków odbył się w Szkocji a w samej Wielkiej Brytanii - dwukrotnie. W tym roku w konkursie wzięło udział 18 uczestników, z których wybrano 6 najlepszych muzyków. Każdy z młodych muzyków (16-18 lat) miał maksymalnie 12 minut na oczarowanie jury swoim talentem. 
Finaliści Konkursu, występowali w pięknej Usher Hall w Edynburgu, młodym muzykom towarzyszyła BBC Scottish Symphony Orchestra pod batutą duńskiego dyrygenta - Thomasa Dausgaarda, szefa szkockiej orkiestry od 2015r.
W finale konkursu z Rosjaninem o zwycięstwo rywalizowali:  węgierski saksofonista Máté Bencze, niemiecka skrzypaczka Mira Marie Foron, wiolonczelistka Birgitta Oftestad z Norwegii, czeski kontrabasista Indi Stivín i słoweński skrzypek Nikola Pajanović, który zajął II miejsce i również sięgnął po Czajkowskiego na prezentację finałową.

Niestety, polska flecistka Marta Chlebnicka nie zakwalifikowała się do finału.

Konkurs Eurowizji dla Młodych Muzyków odbywa się od 1982 roku, dotychczas najczęściej zwyciężali muzycy z Austrii (6 zwycięstw), na drugim miejscu są Polacy (3 zwycięstwa), a na trzecim Niemcy (2 zwycięstwa). Kolejna edycja konkursu odbędzie się za dwa lata w 2020 roku.
Iwan Biessonow pochodzi z Petersburga, rozpoczął naukę gry na fortepianie w wieku sześciu lat. Obecnie studiuje w  Moskiewskim Konserwatorium im. Piotra Czajkowskiego w klasie fortepianu Wadima Rudienko.
Chłopak jest obyty już ze sceną muzyczną. Współpracował z Państwową Orkiestrą Symfoniczną Republiki Tatarstanu oraz z Orkiestrą Symfoniczną Państwowej Akademickiej Capelli w Petersburgu, i to z wybitnymi rosyjskimi dyrygentami: Walerym Giergiewem, Władimirem Spiwakowem, Aleksandrem Sładkowskim i innymi.

W 2016 roku wystąpił z recitalem w Teatrze Maryjskim w Petersburgu.


Młody Rosjanin komponuje również muzykę;  w 2015 roku zadebiutował się jako kompozytor filmowy w filmie dokumentalnym „Varicella” Wiktora Kossakowskiego, którego premiera odbyła się na międzynarodowym festiwalu filmowym „Message to Man” w Sankt Petersburgu. 


 Na koncie ma kilka konkursów muzycznych. W 2015 zdobył Grad Prix na Międzynarodowym Konkursie Młodych im Fryderyka Chopina w Petersburgu, rok później, też w Petersburgu, zdobył I nagrodę w Międzynarodowym Konkursie im. Antona Rubinsteina oraz został zwycięzcą oraz zdobył nagrodę publiczności na Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym dla Młodych Muzyków w Moskwie.

Uczestniczył  w konkursie młodych talentów Sinjaja Ptitsa (Błękitny Ptak) po którym został wybrany do reprezentowania Rosji w Eurowizji Young Musicians 2018 w Edynburgu.
 Zdjecia i nagrania: Eurovision Young Musicians 2018
Finałowy koncert zwycięzcy Konkursu Eurowizji dla Młodych Talentów Edynburg 2018:

GRAND FINAL:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy