polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Prezydent elekt USA Donald Trump ogłosił szeroko zakrojone plany uchylenia ostatecznych działań wykonawczych ustępującego prezydenta Joe Bidena. Przemawiając w niedzielę do tłumu na wiecu w Waszyngtonie, Trump powtórzył swoje kluczowe obietnice z kampanii reelekcyjnej, przyrzekając po raz kolejny rozpocząć masową rozprawę z nielegalną imigracją w USA, zatrzymać konflikt na Ukrainie i "zapobiec III wojnie światowej". "Każde radykalne, głupie rozporządzenie wykonawcze administracji Bidena zostanie uchylone w ciągu kilku godzin od złożenia przeze mnie przysięgi prezydenckiej" – stwierdził Trump.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

piątek, 31 sierpnia 2018

IV Festiwal Polskich Filmów w Perth

W dniach 6-24 września odbędzie się czwarta edycja  Festiwalu Polskich Filmów w Perth. Festiwal powstał z inicjatywy kilku reprezentantów Polonii zachodnioaustralijskiej, miłośników kina chcących promować polską kinematografię i kulturę w Perth. Z roku na rok Festiwal zyskuje sobie coraz szersze grono stałych widzów, którzy z niecierpliwością wyglądają jego kolejnych odsłon. 
 
Podobnie jak w poprzednich latach kinomani  zamieszkujący stolicę  Australii Zachodniej będą mieli okazję zapoznać się z wyborem najważniejszych i najlepiej przyjętych polskich filmów minionego roku. Wśród dziewięciu prezentowanych tytułów, znalazły się m.in. „Cicha noc” Piotra Domalewskiego (niemal jednogłośnie uznawany za najlepszy film 2017 roku, absolutny wygrany tegorocznych Orłów, nagród Polskiej Akademii Filmowej, nagrodzony aż 10 statuetkami, w tym tymi najważniejszymi - Najlepszy Film oraz Nagroda Publiczności, a także laureat Grand Prix ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni), „Twarz” Małgorzaty Szumowskiej (zdobywca Srebrnego Niedźwiedzia na Festiwalu w Berlinie), „Jestem mordercą” Macieja Pieprzycy (laureat Srebrnych Lwów za Najlepszy Film na Festiwalu w Gdyni) oraz "Ptaki Śpiewają w Kigali" ostatni wspólny film Joanny-Kos Krauze i Krzysztofa Krauze, którego akcja rozgrywa się w Polsce i Rwandzie (laureat wielu nagród filmowych w kraju i na świecie).

Prof. Mirosław Matyja: Etyka polskich polityków

Fot. R.Pastryk  - Pixabay(CC0)
Konsultacyjne referendum ogólnokrajowe w sprawie zmiany konstytucji nie dojdzie do skutku, bowiem – jak wiemy – Senat RP ustosunkował się w lipcu tego roku negatywnie do propozycji Prezydenta. Niemniej jednak nowe rozwiązania konstytucyjne, dopasowane do wymogów postępu i aktualnej sytuacji politycznej w Polsce, są w najbliższej przyszłości niezbędne. Obecnie mija prawie 20 lat od ostatniej rewizji konstytucji w Polsce – najwyższy czas na ponowną nowelizację ustawy zasadniczej. Mimo to, najwyższe organy władzy państwowej nie wyrażają zgody na nowelizację Konstytucji RP. Dla suwerena – czyli polskich obywateli – jest to co najmniej niezrozumiałe.

Aktualna Konstytucja

Konstytucja PRL ze zmianami wprowadzonymi w 1989 roku w wielu swoich zapisach przetrwała aż do pierwszych lat III Rzeczypospolitej. W części dotyczącej stosunków między władzą wykonawczą a ustawodawczą, a także samorządu terytorialnego została zastąpiona tzw. Małą Konstytucją z 1992 roku.

czwartek, 30 sierpnia 2018

Polsko - Australijskie Forum Energetyczne w Sydney. Reportaż

Inauguracja Polsko - Australijskiego Forum Energetycznego
w Sydney przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.
Fot. K.Bajkowski
We wtorek, 21 sierpnia w sydnejskim CBD odbyło się Polsko - Australijskie Forum Energetyczne. Zainaugurował je przebywający z oficjalną wizytą w Australii Prezydent RP Andrzej Duda. W Bumerangu Polskim przedstawiamy obszerne fragmenty inauguracji Forum wraz z wypowiedziami prestiżowych uczestników.

W organizowanym z inicjatywy Prezydenta Andrzeja Dudy Polsko-Australijskim Forum Energetycznym , które rozpoczęło się w godzinach porannych  w sali balowej Merivale przy George Street w centrum Sydney wzięli udział przedstawiciele m.in.: PGNiG, Gaz-System, Polskie LNG, Jastrzębska Spółka Węglowa czy Węglokoks. W swym przemówieniu  Prezydent zwrócił uwagę, że polski sektor energetyczny koncentruje się wokół węgla. - Sektor wydobywczy jest postrzegany jako kluczowy motor i gwarant polskiego dobrobytu i bezpieczeństwa energetycznego – zaznaczył.

środa, 29 sierpnia 2018

Czajkowski w Edynburgu czyli Eurowizja na poważnie

Miasto mego urodzenia, Edynburg (23 sierpnia), zdobył i rzucił na kolana młody, 16-letni rosyjski pianista - Iwan Biessonow. Na dodatek - moim ulubionym koncertem fortepianowym Piotra Czajkowskiego. Młodemu laureatowi specjalnym telegramem pogratulował prezydent Władimir Putin.

W finale Konkursu Eurowizji dla Młodych Talentów (Eurovision Young Musicians 2018) Iwan Biessonow zaprezentował, ostatnią część I koncertu fortepianowego b-moll - Allegro con fuoco.  
Zwycięzcę Konkursu Eurowizji wybrało światowej klasy jury, w skład którego weszli: szkocki kompozytor i dyrygent – sir James MacMillan, amerykańska dyrygentka i wiolonczelistka - Marin Alsop, brytyjska kompozytorka i producentka muzyki akustycznej oraz elektronicznej - Anna Meredith, brytyjski wiolonczelista i dyrygent, szef zespołu Strings w Royal Conservatoire of Scotland – David Watkins (przewodniczący jury) oraz dyrektor muzyczny Międzynarodowego Festiwalu w Edynburgu - Andrew Moore.

wtorek, 28 sierpnia 2018

Abp Vigano: W Kurii Rzymskiej działa homoseksualne lobby

Czy papież Franciszek wiedział o homoseksualnym lobby
 w Kościele? Fot. © Mazur/catholicnews.org.uk
 -Flickr  (CC BY-NC-SA 2.0) 
W niedzielę świat poznał treść  wstrząsajacego listu abpa Carlo Marii Vigano. Były nuncjusz apostolski w USA stwierdza w nim, że pedofilskie i homoseksualne akty usuniętego już z Kolegium Kardynalskiego  byłego arcybiskupa Waszyngtonu, Theodora McCarricka były znane niektórym hierarchom z papieżem włącznie. Jednak mimo tego nic nie zrobiono z niemoralnym duchownym i – co więcej – proszono go o rady. Arcybiskup Viganò  wskazuje, że w Kurii Rzymskiej działa homoseksualne lobby i apeluje do wszystkich, w tym do biskupów o przerwanie zmowy milczenia oraz do ustąpienia Franciszka.

Szokujący  dla wiernych Kościola katolickego pełny tekst listu (pt. „Świadectwo”) księdza arcybiskupa Vigano ,  w tłumaczeniu na język polski jako pierwszy opublikował portal  Polonia Chritiana.

Amerykańska „partia wojny” straciła swojego lidera

John McCain (1936-2018) Fot. G.Skidmore
 (Flickr - CC BY-SA 2.0) 
25 sierpnia 2018 roku zmarł John McCain – wpływowy senator Partii Republikańskiej ze stanu Arizona (1987-2018), jej kandydat na prezydenta USA w 2008 roku, uczestnik wielu tajnych i jawnych misji politycznych, uważany za nieformalnego lidera amerykańskiej „partii wojny” lub po prostu „jastrzębia”, jak w USA określa się polityków reprezentujących skrajne siły polityczne.
 
Prezydent Andrzej Duda napisał, że jest głęboko poruszony „przedwczesnym odejściem senatora Johna McCaina” (przedwczesnym?, miał 82 lata). Prezydent Duda stwierdził również, że McCain „był bohaterem wojennym, prawdziwym mężem stanu i oddanym przyjacielem Polski”. W tym krótkim zdaniu są trzy zdumiewające stwierdzenia. Gloryfikacja udziału McCaina w wojnie wietnamskiej, przypisywanie mu cech wybitnego męża stanu oraz – co najbardziej zdumiewa – nazwanie go oddanym przyjacielem Polski, kiedy McCain nawoływał do sankcji przeciw rządowi PiS. Widocznie taki drobiazg dla prezydenta Dudy i obecnego obozu władzy nie ma znaczenia. Liczy się zapewne tylko to, że McCain śmiertelnie nienawidził Rosji. Także „Gazeta Polska” na swoim portalu napisała, że McCain był „oddanym przyjacielem Polski” oraz zacytowała słowa jego córki: „Był wielkim płomieniem, który świecił jasno, a my żyliśmy w jego świetle (…)”. Ten „wielki płomień” m.in. osobiście podpalał Ukrainę w 2014 roku. Do dzisiaj nie wiadomo kto ten pożar zgasi.

poniedziałek, 27 sierpnia 2018

Jan Engelgard: Upadek polskiej myśli politycznej

Kiedy czyta się polską prasę, słucha wypowiedzi polityków i dziennikarzy w mediach, mówiących o polityce zagranicznej, zwłaszcza zaś o Rosji – rzuca się w oczy nie tylko jednostronność, ale i bardzo często prostactwo. Ci którzy wyłamują się z tego zgodnego chóru od razu są klasyfikowani, jeśli nie „agenturą Putina”, to w najlepszym przypadku jako „kontrowersyjni”.
 
Należy zadać pytanie – co jest takiego „kontrowersyjnego” w poglądzie, wedle którego Polska nie powinna ustawiać się w roli państwa buforowego, tylko jako kraju łączącego zachód i wschód, jako kraju zabiegającego usilnie o deeskalację sytuacji międzynarodowej, a nie o jej zaostrzanie? Przecież żaden z owych „agentów Putina” nie proponuje wyjścia z NATO, czy zmiany sojuszy, proponuje tylko prowadzenie realistycznej i spokojnej polityki wschodniej, takiej, jaką prowadzą np. Węgry, kraj mający przecież tradycję walki z Rosją jeszcze większą niż my.

niedziela, 26 sierpnia 2018

Magdalena Rudzka znowu w akcji

Magdalena Rudzka podczas wywiadu dla Bumeranga Polskiego
w trakcie  ostatniego rejsu charytatywnego w marcu br.
 Nasza Former Miss Poland 2016 Pageant of the World - Magdalena Rudzka znowu w akcji. Za tydzień już jej kolejna aukcja charytatywna. 

Krótka karta z kalendarza. Magdalena rodowita warszawianka, przeprowadziła się z Niemiec do Sydney ponad 2,5 roku temu. W 2016 roku reprezentowała nasz kraj na międzynarodowym konkursie piękności Pageant of the World jako Miss Poland. Od tej chwili nieustanie zaskakuje nas swoją sydnejowską aktywnością. 

sobota, 25 sierpnia 2018

Kolejny dramat polityczny w Australii: ScoMo nowym premierem

Scott Morrison - 30. premierem Australii
Fot. Wikipedia (CC BY-SA 4.0) 
Dotychczasowy minister skarbu Australii 50-letni Scott Morrison z centroprawicowej Partii Liberalnej Australii (LPA) został w piątek zaprzysiężony na nowego premiera kraju. Jego poprzednik Malcolm Turnbull został zmuszony do rezygnacji przez rywali wewnątrz partii.  W wewnątrzpartyjnym  głosowaniu Scott Morrison odniósł zwycięstwo, pokonując kandydującego na stanowisko nowego premiera  byłego ministra spraw wewnętrznych Petera Duttona stosunkiem głosów 45 do 40. Dramatyczny rozwój wydarzeń politycznych w Canberze komentuje red. Eugeniusz Bajkowski.
 
A więc po niecałych paru tygodniach jawnych, dramatycznie sensacyjnych  oraz mniej nagłośnianych lecz stale zaostrzających się zakulisowych rozgrywek politycznych na federalnej arenie politycznej w Australii ponownie mamy nowego, 30-go już federalnego  premiera. W osobie dotychczasowego ministra ekonomii (Federal Treasurer) Scotta Morrisona ("ScoMo"). Na jego miejsce wszedł zasłużony i dzielny Josh Frydenberg, który jednocześnie został zastępcą przywódcy federalnej parlamentarnej frakcji liberalnej i pierwszym Żydem na tych stanowiskach. Jego matka była "Holocaust Survivor".

Odznaczenia dla Polonii od Prezydenta Andrzeja Dudy

Podczas spotkania z Polonią  sydnejską, które odbyło się w poniedziałek w Sali Jana Pawła II na terenie ośrodka  polskiego w Marayong,  Prezydent Andrzej Duda  wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym obywatelom Rzeczypospolitej Polskiej zamieszkałym w Związku Australijskim, a także obywatelom Związku Australijskiego zasłużonym w działalności polonijnej.

Wśród odznaczonych były osoby , które  współpracują z naszym portalem  poprzez publikacje swoich artykułów - refleksji  i reportaży: red. Eugeniusz Bajkowski, Andrzej Siedlecki, Elżbieta Cesarska, Marysia Nowak i Ewelina Elismore . W Bumerangu Polskim przedstawiamy pełną listę odznaczonych i filmową relację z uroczystości  wręczania wyróżnień.

piątek, 24 sierpnia 2018

W Europie skończyła się epoka Pax Americana

Rozmowa Władimira Putina i Angeli Merker  w ogrodach
  rezydencji Meseberg pod Berlinem . Fot. en.kremlin.ru
Czy Polska wybierze politykę bycia cierniem w relacjach pomiędzy Europą a Rosją? Czy nasz kraj chce stać się niezatapialnym lotniskowcem USA, na którego pokład można wjechać czołgiem? Wizyta pana Władimira Putina w Austrii i Niemczech tworzy jednoznacznie czytelny kontekst sytuacyjny. Oto w Europie skończyła się pewna epoka. Nie ma już Pax Americana. Właśnie wróciliśmy do realiów traktatowych, przypomnijmy sobie Kongres Wiedeński, przypomnijmy sobie Monachium. Właśnie tak wygląda europejska polityka z Mitteleuropą, jako nadrzędną orientacją polityczną Niemiec wobec krajów Europy Środkowej. 
Jakby ktoś nie zrozumiał co się takiego wydarzyło, to niech ma świadomość, że nie chodzi tylko o piękny bukiet kwiatów od pana Władimira Putina Prezydenta Federacji Rosyjskiej dla austriackiej Minister Spraw Zagranicznych. Co prawda wizyta i w Austrii i w Niemczech, to wielki powrót Rosji na unijne salony, jednak kluczowe było to, co ustalono z panią Merkel. 

czwartek, 23 sierpnia 2018

Prezydent Duda w Marayong: Warto pomyśleć o powrocie

Prezydent RP Andrzej Duda w Marayong. Fot. K.Bajkowski
- Zapraszam do Polski.  Jest coraz lepiej, może warto pomyśleć o powrocie. Proszę to rozważyć. (…) ...życzę, byście byli Państwo tacy, jacy jesteście, żebyście się nie zmieniali, żebyście zawsze pamiętali o tej niezwykle ważnej rzeczy, Rzeczypospolitej, której na imię Polska, waszej ojczyźnie. - powiedział prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu podczas spotkania w Sali Jana Pawla II w Marayong z kilkusetosobową grupą Polaków z Sydney i okolic a także delagacjami przybyłymi ze wszystkich stanów Australii.

Para Prezydencka przybyła wieczorem w poniedziałek 20 sierpnia do polskiego ośrodka w Marayong, gdzie znajduje się jedyna wyłącznie polska świątynia na terenie metropolii sydnejskiej . W kościele Matki Bożej Częstochowskiej nazywanym urzędowo w j. angielskim Polish War Memorial Chapel znajduje się kaplica-mauzoleum, gdzie umieszczone są urny zwierające ziemię z pól bitewnych i miejsc kaźni Polaków w II wojnie światowej oraz Dom Opieki dla seniorów.

środa, 22 sierpnia 2018

Zmarł kapłan, który 34 lata pracował wśród Polaków w Australii

Zmarł  o. Zygmunt Nowicki, jezuita, który przez 34 lat posługiwał wśród Polonii w Australii szczególnie w Melbourne. Miał 87 lat. Jak pisze portal jezuici.pl przez tamtejszą Polonię został zapamiętany jako troskliwy duszpasterz, który dbał o wychowanie religijne dzieci.  Pozostawił po sobie również opinię szczególnego opiekuna chorych, których otaczał stałą duchową opieką w szpitalach, przytułkach, ośrodkach opieki, w nursing-homes i w domach prywatnych. Był przyjacielem wielu polskich rodzin.

Wspomnienie o Ojcu Nowickim napisał Ks. Wiesław Słowik SJ , rektor Polskiej Misji Katolickiej w Australii i Nowej Zelandii.

wtorek, 21 sierpnia 2018

Prezydent Andrzej Duda w Australii. Dzień 4

Prezydent Andrzej Duda podczas inauguracji
Polsko-Australijskiego Forum Energetycznego w Sydney
Fot. K.Bajkowski
W ostatnim dniu oficjalnej wizyty w Australii prezydent Andrzej Duda   uczestniczył w otwarciu Biura Polskiej Agencji Inwestycji  i  Handlu  w Governor Phillip Tower w biznesowej dzielnicy w centrum Sydney.  Andrzej Duda spotkał się w Sydney również z inwestorami oraz z młodymi polskimi przedsiębiorcami i start-upowcami działającymi w Australii. Rano zainaugurował Polsko-Australijskie Forum Energetyczne.

Państwo, które likwiduje swoje placówki na świecie, cofa się, a państwo, które je tworzy rozwija się, pokazuje siłę, moc a przede wszystkim swoją ambicję - powiedział Prezydent Andrzej Duda, otwierając we wtorek w Sydney Zagraniczne Biuro Handlowe Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Spotkanie Prezydenta RP z Polonią w Marayong

Zdjecie z zespołami folklorystycznymi podczas spotkania
z Polonią w Marayong. Fot. G.Jakubowski/KPRP
− To niezwykle ważne, że w tak symbolicznym dla naszej wolności roku, roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, mogę być tu z Państwem. Tu, gdzie oficjalnie jeszcze nigdy nie było Prezydenta wolnej, niepodległej i suwerennej Rzeczypospolitej – mówił w poniedziałek Andrzej Duda podczas spotkania z rodakami.  Spotkanie z miejscową Polonią w sanktuarium w Marayong na przedmieściach Sydney zakończyło trzeci dzień wizyty Pary Prezydenckiej w Australii.

− Jestem tu, aby Was uścisnąć na 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, ale też by Wam podziękować – mówił Prezydent. Swe słowa skierował do wszystkich, którzy w Australii wychowują dzieci i młodzież w duchu polskich tradycji, prowadzą polskie szkoły i w nich uczą. Podziękował też osobom duchownym: – Za umacnianie ducha. Za umożliwienie trwania w wierze. Za umożliwienie praktykowania naszej katolickiej wiary, która stanowi fundament naszej kultury i tożsamości. Za te wszystkie niezliczone razy, kiedy Polak w Australii, często samotny, przyłamany życiowymi wichrami, mógł przyjść do kościoła i uzyskać duchowe wsparcie.
 

poniedziałek, 20 sierpnia 2018

Prezydent Andrzej Duda w Australii. Dzień 3

Prezydent Andrzej Duda z premierem Malcolmem
Turnbullem w Canberze. Fot. J.Szymczuk/KPRP
Trzeci dzień wizyty w Australii Prezydent Andrzej Duda rozpoczął od spotkania z Premierem Australii Malcolmem Turnbullem. Rozmowa odbyła się na Wzgórzu Capitol w siedzibie Parlamentu Federalnego Australii.

- Polska podchodzi bardzo poważnie do spraw dotyczących polityki bezpieczeństwa i obronności i mamy nadzieję na rozwój współpracy w tym zakresie z Australią. Liczymy na dobre rozmowy w tej sprawie – powiedział Prezydent Andrzej Duda w Canberze.

Prezydent RP Andrzej Duda w Australii. Dzień 2

Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystości przy Mauzoleum
Pamięci. Fot. J.Szymczuk/KPRP
W niedzielę, w drugim dniu oficjalnej wizyty w Australii prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystości w Mauzoleum Pamięci (Shrine of Rememberance) poświęconej wspólnym walkom polskich i australijskich żołnierzy pod Tobrukiem.  Spotkał się też z miejscową Polonią i wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym obywatelom Polski zamieszkałym w Australii.

– Chcę podziękować Australii, że po II wojnie światowej, gdy Polska była w komunistycznej niewoli, dom znalazło tutaj tak wielu polskich żołnierzy – powiedział Prezydent Andrzej Duda w Melbourne podczas ceremonii .

niedziela, 19 sierpnia 2018

Pierwsza Dama w Domu Polskim Syrena w Rowville

Agata Kornhauser-Duda podczas spotkania z dziećmi i
nauczycielami w Domu Polskim SYRENA w Rowville
Fot. G.Jakubowski/KPRP
Agata Kornhauser-Duda, która towarzyszy Prezydentowi Andrzejowi Dudzie podczas wizyty w Australii, odwiedziła Dom Polski SYRENA w Rowville, gdzie spotkała się z dziećmi i nauczycielami ze szkół działających pod egidą Federacji Polskich Organizacji w Wiktorii oraz z podopiecznymi dwóch najmłodszych Polskich Szkół Etnicznych. 

Wśród zrzeszonych w Federacji pacówek, jest m.in. Szkoła im. Marii Konopnickiej w Essendon, Szkoła im. Tadeusza Kościuszki w South Melbourne, Szkoła im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rowville czy Szkoła im. Mikołaja Kopernika w St. Albans.

Prezydent RP Andrzej Duda w Australii: Dzień 1

Oficjalna wizyta prezydenta Andrzeja Dudy w Australii
rozpoczęła się od spotkania w siedzibie gubernator Wiktorii
 Lindy Dessau. Fot. J.Szymczuk/KPRP
- Są dwa powody mojej wizyty w Australii: chęć spotkania z rodakami w krajach, gdzie są ich większe skupiska oraz ambicje, by rozwijać międzynarodową współpracę Polski - głównie gospodarczą  - powiedział dziś w Melbourne Andrzej Duda.  Wizyta Pary Prezydenckiej w Australii rozpoczęła się od uroczystego spotkania z Gubernator  stanu  Wiktoria, Lindą Dessau i jej Małżonkiem.

– Jestem szalenie wzruszony, że w tak ważnym dla nas, wszystkich Polaków, roku stulecia odzyskania niepodległości w 1918 roku mogę stać tu, w Australii, po drugiej stronie świata, patrząc na moich rodaków, którzy tutaj żyją – mówił Prezydent Andrzej Duda podczas uroczystej recepcji wydanej przez Gubernator stanu Wiktoria z okazji 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości przez Rzeczpospolitą Polską. W  uroczystości obecnych było także kilkudziesięciu Polaków z Melbourne.

sobota, 18 sierpnia 2018

Historia i polityczny marketing

Polskę uratowali generałowie, przede
 wszystkim Tadeusz Rozwadowski.
Fot. NAC - domena publiczna
Józef Piłsudski powiedział kiedyś, że trzeba samemu pisać historię, bo w przeciwnym razie napisze ją ktoś inny. I spece od politycznego marketingu wzięli to sobie do serca – i stworzyli wersję historii wedle życzeń Pana Marszałka. Po chudych latach po 1939 roku ta załgana wersja historii wróciła do Polski jako prawdą objawioną, jako oczywista oczywistość, jako narodowy skarb, który chcieli utopić komuniści, wobec tego nie podlega on żadnej weryfikacji. 

Przy okazji kolejnych rocznic, 15 sierpnia i 11 listopada, mamy coroczną dawkę sanacyjnej wazeliny, która z prawdą historyczną ma związek dosyć luźny. Oto 15 sierpnia – wielkie zwycięstwo marszałka, jego geniuszu nad hordami ze Wschodu. To on uratował Polskę, ba, nie tylko Polskę, całą Europę a może i cały świat. Nikt nie wchodzi w niuanse – nie pyta: jak to właściwie doszło do tego, że w kilkanaście miesięcy po odzyskaniu niepodległości mogliśmy ją stracić? Czy rzeczywiście jest tak jak głosi infantylna propaganda – że zostaliśmy najechani przez bolszewików a Wódz nas obronił? 

Porady językowe Katarzyny Podjaskiej: Po co nam przypadki?

Nie wierzę w przypadki. Nie wierzę w przypadki losowe – w przypadki gramatyczne wierzę całym sercem (sercem się wierzy??) a właściwie całym mózgiem (chociaż podobno używamy go tylko w 10%…).

obcokrajowiec vs przypadki


Jeden z moich uczniów-obcokrajowców, nazwijmy go Roberto, opowiedział mi taką oto historię:
szef poprosił go o skontaktowanie się z kobietą o imieniu Aleksandra, należało przekazać jej jakieś dokumenty. Mój uczeń powierzone zadanie wykonał. Następnego dnia szef pyta:
— Dałeś dokumenty Aleksandrze?
— Nie — z pełną pewnością odpowiedział biedny Roberto.
Zaczęły się szybkie i gorączkowe poszukiwania Aleksandry i dokumentów. Gdy wyjaśniło się, że dokumenty jednak trafiły tam, gdzie trafić miały, zdezorientowany szef zapytał Roberto:
— Dlaczego powiedziałeś, że nie przekazałeś dokumentów Aleksandrze?
Na co jeszcze bardziej zdezorientowany Roberto odpowiedział:
— Nie dałem Aleksandrze, nie znam jej, dałem Aleksandra.
I tu właśnie pojawiają się nasze rodzime przypadki. Chociaż takie do końca rodzime to one nie są – sporo zapożyczyliśmy z łaciny, ale nie o tym dziś.

piątek, 17 sierpnia 2018

Zakup australijskich fregat zablokowany przez premiera?

 Frigate HMAS Adelaide .
Fot. Jason A. Johnston (public domain)
Prezydent Andrzej Duda i delegacja MON z Mariuszem Błaszczakiem jest w drodze do Australii. Rozpoczynająca się jutro pierwsza oficjalna wizyta  głowy państwa polskiego w Związku Australijskim  miała się zakończyć podpisaniem listu intencyjnego na zakup sprzętu dla polskiego wojska, a konkretnie – fregat rakietowych typu Adelaide.  Tymczasem, jak podają TVN24 i Polska The Times, zakup ten został w ostatniej chwili zablokowany przez premiera  Mateusza Morawieckiego.

Według ustaleń Onetu, który powołuje się na źródło z otoczenia premiera, Morawiecki w ostatniej chwili miał zablokować zakup. Powodem miało być to, że australijskie fregaty są przestarzałe, nie spełniają wymagań i są nieprzystosowane do potrzeb polskiej armii. Jak informują media okręty tej serii są aktualnie złomowane albo zatapiane w celu przekształcenia ich w sztuczne rafy (jako atrakcja turystyczna).

Gospodarcze determinanty opcji politycznych dla Polski

Współczesne centrum Warszawy. Fot. Skitterphoto (CC0 1.0)
Toczy się wiele dyskusji na temat wyboru geopolitycznego jakiego powinna dokonać Polska. Czy nadal opierać się na Unii Europejskiej i relacjach z Niemcami, czy postawić na sojusz z USA i Izraelem, czy tworzyć Międzymorze, czy też może budować jakąś konfederację z Ukrainą, bo i takie głosy, szczególnie z PiS-u i okolic, się przebijały?
Można spory prowadzić długo, ale rzeczą najważniejszą jest to jak wygląda w tym kontekście obecny stan polskiej gospodarki i jej powiązania. I to nie jakieś luźne dywagacje, ale twardy konkret. A zatem, „liczy się gospodarka, głupcze” (It’s the economy, stupid), czyli hasło jakim swego czasu Clinton wykończył w kampanii wyborczej George’a Busha, mimo że ten w swojej pierwszej kadencji zwycięsko zakończył zimną wojnę i odniósł sukces w wojnie z Irakiem o Kuwejt.

czwartek, 16 sierpnia 2018

Konrad Gaca - autorytet w zakresie dietetyki nie żyje

Konrad Gaca (1976-2018)
 Fot. GacaSystem 
Konrad Gaca - autorytet w zakresie zdrowego stylu życia i odchudzania zmarł nieoczekiwanie dzisiaj nad ranem  w wieku 42 lat. Jego diety i programy były inspiracją dla wielu osób. Wielu też pomógł wrócić do zdrowia.  Stworzył autorski program Mądrego Odchudzania GACA SYSTEM. Od czerwca 2015 roku  współpracował z  Bumerangiem Polskim. Na naszym portalu regularnie przedstawiał cenne porady zdrowotne. Powstał w ten sposób cykl  ponad 60 odcinków.  

Około godziny 5 rano w czwartek ciało Konrada Gaca znaleźli jego bliscy w domu pod Lublinem. - informuje Kuriel Lubelski . Wstępnie wykluczono udział osób trzecich. Sprawą zajmuje się policja i prokuratura.
Konrad Gaca był dietetykiem,  ekspertem z zakresu walki z otyłością,  twórcą przełomowego programu Mądrego Odchudzania GACA SYSTEM, Jego centra, które powstawly w wielu miastach Polski  były nie tyle siłowaniami, co profesjonalnymi ośrodkami pomagającymi ludziom zrzucić zagrażające zdrowiu i życiu kilogramy. Przez lata Konrad Gaca pomógł w ten sposób wielu osobom.

"Between the Waters" . Nowa fundacja polonijna w NZ

 Na bazie  ubiegłorocznego projektu Polonii nowozelandzkiej  "Between the Waters - 145 years of PolishSettlement in NZ" w lipcu br. powstala Fundacja o tej samej nazwie – informuje Dorota Szymańska-Prokop z Zarządu Fundacji.

Fundacja ta zajmować  się będzie głównie promocją polskiego dziedzictwa narodowego i  będzie miala zasieg na Nową Zelandię, Australię i Polskę . Głównym jej  celem będzie   "zaszczepianie"  polskości wsród nastęnych pokoleń pierwszych osadników,  promowanie wszystkiego co polskie, dzielenie się polskim bogactwem narodowym, kulturowym i historycznym.

środa, 15 sierpnia 2018

Gej, który ma szansę pogodzić Polaków

Robert Biedroń - na razie prezydent
Słupska. Fot. Silar - Wikipedia
(CC BY-SA 4.0) 
Z Pomorza do Sejmu - a może do Pałacu Prezydenckiego? O politycznych ambicjach Roberta Biedronia huczą wszystkie media. Prezydent Słupska chce się ponoć włączyć do ogólnokrajowej gry, czeka tylko na odpowiedni moment.

Robert Biedroń nie wystartuje w wyborach samorządowych i nie będzie się ubiegał o drugą kadencję w Słupsku — doniosło tajemnicze źródło „Gazety Wyborczej". I oczywiście — nie jest to pierwszy taki medialny alarm. Ale do tej pory komentatorzy spekulowali głównie na temat tego, że Biedroniowi „żyrandole" w Słupsku nie świecą już tak jasno — i że polityk wolałby patrzeć na te w Pałacu Namiestnikowskim.

Tymczasem „GW" pisze o zupełnie innych planach — Biedroń miałby stworzyć nowe polityczne ugrupowanie o nazwie „Kocham Polskę". Czeka na odpowiedni moment, aby wystartować.

wtorek, 14 sierpnia 2018

System partyjny w Polsce wyczerpał swoje możliwości...

Sala Posiedzeń Sejmu widziana z mównicy
Fot. A.Grycuk - Wikimedia commons
(CC BY-SA 3.0 PL) 
 
System partyjny w Polsce wyczerpał swoje możliwości i nie służy już demokracji. Najlepszym dowodem na to jest sytuacja z planowaną zmianą ordynacji wyborczej do Parlamentu Europejskiego, w której nawet inicjatorzy pomysłu zorientowali się, że jest nonsensowna. Na szczęście pan Prezydent zastanawia się nad jej zawetowaniem i prawdopodobnie się tak stanie, dzięki czemu unikniemy kolejnych komplikacji na poziomie unijnym oraz po prostu oligarchizacji systemu.


 Nie można się zgodzić na sytuację, w której realnym progiem przydziału mandatów byłoby uzyskanie około 20% poparcia. Takie postawienie sprawy zmusiłoby opozycję do porozumienia, a to w konsekwencji mogłoby spowodować dla rządzących efekt odwrotny od zamierzonego.

Metoda przeliczania głosów D’Hondta powoduje, że system proporcjonalny preferuje, a nawet silnie preferuje zwycięzców – tych z możliwie najlepszym wynikiem. Ma to swoje zalety i wady, prawdopodobnie więcej zalet i się sprawdza, ponieważ dzięki takiemu sposobowi przeliczania głosów z odpowiednio ustawionym progiem wejścia nie mamy rozdrobnienia politycznego. O tym także można dyskutować, albowiem zasada reprezentatywności również jest wartością na której powinno nam zależeć, jednakże przyzwyczailiśmy się do tego modelu i warto go utrzymać. Chociaż oczywiście zwolennicy okręgów jednomandatowych mają swoje zdanie na ten temat, nie bez istotnych i wartych rozważenia argumentów.

poniedziałek, 13 sierpnia 2018

10 lat od gruzińskiego obłędu. Prawda i mity

Gruzja  Fot. Ssolbergj/Wikimedia Commons/CC
Przekłamanie rzeczywistości zagubiło się w kłamstwach na temat Rosji. Oto kilka dni temu dowiedzieliśmy się, że minęła 10-ta rocznica „napaści” Federacji Rosyjskiej na Gruzję, powstrzymana przez nieżyjącego już polskiego Prezydenta Lecha Kaczyńskiego.

Pierwszym wybitnym kłamstwem, tak niesamowicie bezczelnym, że pozbawiającym jego wyrazicieli jakichkolwiek zdolności honorowych jest samo twierdzenie, że to Federacja Rosyjska napadła na Gruzję. Piewcy tych kłamstw nie chcą pamiętać o tym, jak gruzińskie wojska specjalne potraktowały mieszkańców Południowej Osetii, co więcej nikt nie chce nawet przebąknąć o tym że Osetyńczyków atakowały różne nierozpoznawane formacje zbrojne, które grasowały w rejonie przygranicznym. Pisaliśmy o tym wiele razy, na szczęście w wielu źródłach można znaleźć bardzo dużo rzetelnych informacji na ten temat. Być może właśnie z tego powodu mamy do czynienia z tak wściekłym atakiem? Proste i bezczelne kłamstwo zawsze jest najbardziej skuteczne i szkodliwe.

niedziela, 12 sierpnia 2018

Silni – zwarci – gotowi. Sto samolotów na 100-lecie niepodległości

Żołnierze kompanii reprezentacyjnej WP  podczas parady
w Święto Wojska Polskiego w Warszawie, 15 sierpnia 2006 r.
Fot. Halibutt, Wikipedia -(CC BY-SA 3.0)  
 
Wojsko w świadomości Polaków odgrywało zawsze rolę szczególną. Taka była nasza historia, taki przekaz, formowany przez romantycznych poetów – ale i cynicznych graczy politycznych.

Od słów naszego hymnu przez „ułani, ułani, malowane dzieci” „wojenko, wojenko” aż do tych warszawskich urwisów co na tygrysy mają wisy – wojsko wszędzie jest bardzo ważne. Zawsze budowało poczucie dumy, pozwalało poczuć się częścią wspólnoty narodowej.

Tak było i tak jest.

Za kilka dni, w dniu święta Wojska Polskiego, odbędzie się tradycyjna defilada w Warszawie. Zapowiadana jako największa, najbardziej okazała, maszerująca nową trasą, odbierana przez nowego ministra obrony narodowej towarzyszącego Prezydentowi RP, pełniącemu – jak zawsze – funkcję zwierzchnika sił zbrojnych.

Bohdan Piętka: Kiedy myślę o Powstaniu Warszawskim...

Pomnik „Polegli Niepokonani” na Cmentarzu Powstańców
Warszawy. Spoczywa pod nim nawet do 12 ton ludzkich
prochów zebranych m.in. z miejsc straceń na Woli.
 Fot. J.Dyr - Wikipedia CC BY-SA 3.0
Kiedy myślę o Powstaniu Warszawskim, myślę o rzezi Woli – eksterminacji od 30 do 65 tys. mieszkańców tej dzielnicy w dniach 5-7 sierpnia 1944 roku. Pod względem barbarzyństwa mordu porównywalnej tylko z masakrą nankińską*. 


Temat zagłady Woli i Ochoty został w moim odczuciu zmarginalizowany na ekspozycji w Muzeum Powstania Warszawskiego. Są tam co prawda eksponowane powojenne protokoły ekshumacyjne PCK, ale dokumenty te niewiele mówią osobie, która nie posiada wiedzy na temat zbrodni niemieckich popełnionych podczas tłumienia powstania. Nie sposób też dowiedzieć się czegokolwiek w tym muzeum o transportach warszawiaków z obozu przejściowego w Pruszkowie do KL Auschwitz i innych niemieckich obozów koncentracyjnych.

sobota, 11 sierpnia 2018

Pierwsza oficjalna wizyta prezydenta RP w Australii i NZ. Program

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Andrzej Duda
wraz z Małżonką, Agatą Kornhauser-Dudą. Fot. KPRP 
W dniach 18-23 sierpnia 2018 roku (sobota-czwartek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda z Małżonką złoży wizytę oficjalną w Australii i Nowej Zelandii. Będzie to pierwsza oficjalna wizyta prezydenta Polski na antypodach.

Pierwsza wizyta polskiego prezydenta w Australii i Nowej Zelandii skupi się wokół kwestii politycznych, gospodarczych, obronnych i polonijnych - zapowiedział w piątek Szef Gabinetu Prezydenta Krzysztof Szczerski podczas konferencji prasowej w Pałacu Prezydenckim.

Porady językowe Katarzyny Podjaskiej: ji i ii 😀

„Są trzy prawdy: świento prawda, tys prawda i gówno prawda” jak to słusznie zauważył ks. Józef Tischner. Nikt nie ma też monopolu na prawdę, choć „naprawdę” piszemy razem 😊. Niemniej – istnieją w języku pewne reguły, które pomagają uporać się z wątpliwościami, jakie mogą pojawić się podczas pisania i/lub mówienia.

Poprzedni odcinek uregulował nam sprawę, kiedy „ziemia” piszemy małą – a kiedy dużą literą. Dziś chciałabym się pochylić nad szerszym problem, obejmującym nie tylko „ziemię”, ale w ogóle pisownię rzeczowników zakończonych na -ja i -ia.

piątek, 10 sierpnia 2018

Kamil Waćkowski: Czy są granice szaleństwa?

Warszawa podczas powstania. Płonący warszawski drapacz
 chmur. Fot. S. Braun Public domain,  (Wikimedia Commons)
Jak co roku w okolicach 1 sierpnia mnóstwo ,,ekspertów’’ wmawia ludziom, że Powstanie Warszawskie było zwycięstwem, a wszelkie głosy krytyczne nie są pokazywane w mediach. Prym w hagiografii Powstania Warszawskiego wiodą wszystkie  media głównego nurtu, w szczególności  media pisowskie . Stalin mówił ,że ,,walka klasowa zaognia się wraz z rozwojem socjalizmu’’.

Podobnie jest z  Powstaniem Warszawskim: im dalej od tego tragicznego zrywu, tym więcej jego zwolenników w przestrzeni medialno-propagandowej. Działania te, niestety, odnoszą skutek . Jak wynika  z badań CBOS przeprowadzanych na przestrzeni lat, najwięcej zwolenników ów tragiczny zryw ma wśród najmłodszego pokolenia [1]. Od czasu konfliktu na Ukrainie  w narracji o Powstaniu Warszawskim głównym czarnym charakterem nie są Niemcy ,a są nimi Rosjanie, przy czym pomija się udział ukraińskich formacji kolaboracyjnych w tłumieniu powstania. Nawet pojawiają się głosy ,że powstanie uratowało Niemców przed całkowitym wejściem we wpływy sowieckie.

czwartek, 9 sierpnia 2018

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Odchudzanie po przerwie

Fot. zasoby Gaca System
Jak wrócić do odchudzania po przerwie? Tak jak sportowcom wyczynowo uprawiającym sport zdarzają się przerwy w treningach, spowodowane słabością, urazem czy poważniejszą kontuzją, tak i w Twoim procesie odchudzania mogą pojawić się przerwy spowodowane przeciwnościami losu. Każda pauza powoduje spadek formy i motywacji, ale nie można się poddać. Tylko od nas i naszej silnej woli zależy, czy i jak szybko powrócimy na drogę sukcesu. Pamiętaj: Kryzys to nie porażka! To tylko drobna przeszkoda na szlaku do zdrowej sylwetki.

KARA CZY NOWA DROGA ŻYCIA?

 Bardzo istotną rzeczą jest Twoje podejście do procesu odchudzania. Czy wcześniej nie pojawiły się inne nieudane próby? Jakie towarzyszyły temu emocje? Czy nie zrzucałeś masy ciała trochę na siłę? Nie obarczałeś się wizjami wyrzeczeń, niepowodzeń i porażek? Jeżeli tak, to normalne. Lęk, obawa, niepewność to typowe uczucia pacjentów, z którymi spotykam się każdego dnia. Widzę w ich oczach chęć odmiany swojego życia, ale także te mało pozytywne emocje. Wielkie znaczenie ma tutaj nastawienie. Powinna Ci towarzyszyć radość, wszak zmieniasz swoje życie na lepsze. To etap korzystnych zmian i przeobrażeń.

środa, 8 sierpnia 2018

III Forum Gospodarcze Polonii Świata w Tarnowie. Rejestracja

Od 2 do 4 września w Tarnowie odbędzie się już po raz trzeci  prestiżowe Forum Gospodarcze Polonii Świata.   Przez trzy dni uczestnicy Form będą mieli okazję  uczestniczyć w panelach dyskusyjnych i debacie poświęconej najważniejszym tematom dotyczącym globalnej gospodarki w obszarze internacjonalizacji i współpracy Polonii z polskimi przedsiębiorcami, organizacjami i instytucjami.

FGPŚ w Tarnowie skupia polonijnych przedsiębiorców, związki i stowarzyszenia reprezentujące Europę, Azję, Bliski Wschód, Amerykę Północną i Południową, Australię oraz kraje byłego bloku Wspólnoty Niepodległych Państw.

wtorek, 7 sierpnia 2018

Mit rosyjskiego zagrożenia gazowego. Propaganda i rzeczywistość

Ceremonia otwarcia nitki gazowej NordStream z Rosji do
Niemiec po dnie Bałtyku (2011 r.)
Fot. Wikimedia  kremlin.ru  Creative Commons License Logo
Polska nie może zmienić swojego położenia geograficznego, a to oznacza, że naszym największym partnerem mogącym dostarczyć najtańsze surowce energetyczne jest Rosja. Nie chcą się z tym pogodzić polscy decydenci od lat zatruwają atmosferę wizją jakiegoś gigantycznego zagrożenia suwerenności, mimo że kraje takie jak Węgry, Finlandia czy Słowacja widzą to zupełnie inaczej.
 
Mit zagrożenia gazowego ze strony Rosji jest w Polsce wszechpotężny, mimo że w bilansie energetycznym Polski gaz rosyjski nie odgrywa większej roli. Co ciekawe, póki co, w sprawie importu rosyjskiej ropy takiej propagandy nie ma, co jest o tyle dziwne, że akurat w tej dziedzinie uzależnienie Polski od Rosji jest znacznie większe niż w przypadku gazu.

poniedziałek, 6 sierpnia 2018

Sydney International Boat Show z polską ofertą

Jachty na Sydney International Boat Show w Darling Harbour
Fot. K.Bajkowski
W dniach od 2 do 6 sierpnia    w Sydney na Darling Harbour odbyło się jedno z największych morskich wydarzeń biznesowych na półkuli południowej:  Sydney International Boat Show. Na imprezie było obecne po raz pierwszy  polskie stoisko narodowe zorganizowane przez Polską Agencję Inwestycji i Handlu.

Polska w branży jachtów jest potęgą. Polscy producenci specjalizują się w łodziach motorowych o długości od 6 do 9 metrów i w tym sektorze zajmują 2. miejsce na świecie po Stanach Zjednoczonych. Rocznie produkuje się w Polsce  22 tys. jednostek pływajacych od motorówek po luksusowe jachty pełnomorskie.