polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 21 lipca 2018

Ukończenie pierwszego półrocza w The Polish School of Sydney

Nauczyciele języka polskiego na  konferencji stanowej
dla nauczycieli . Fot. The Polish School of Sydney
Trudno jest uwierzyć, że pierwszą połowę roku szkolnego mamy już za sobą. W ciągu minionego półrocza, nasi uczniowie, jak zwykle,  starli się osiągnąć jak najlepsze wyniki w nauce języka polskiego. Włożyli w to wiele wysiłku poprzez aktywny udział w pracach klasowych  oraz odrabianie prac domowych.

Nasi uczniowie są priorytetem na każdej lekcji, gdzie w miłej atmosferze, wspólnie z kolegami i koleżankami zgłębiają aktywnie znajomość języka polskiego. Nie byłoby to możliwe bez ogromnego zaangażowania naszych  nauczycieli oraz ich troski o każdego ucznia.


Obecnie, nasi nauczyciele są bardzo zajęci sprawdzaniem egzaminów końcowych z drugiego okresu szkolnego oraz przygotowywaniem półrocznych raportów. Rodzice otrzymają te raporty w czasie zaplanowanej  na 11 sierpnia wywiadówki. Raporty te zawierają podsumowanie i ocenę pracy  uczniów w pierwszym półroczu (okres 1 i 2). Kadra nauczycielska naszej szkoły wkłada wiele trudu i wysiłku w przygotowanie tych raportów oraz  portfolios zawierających prace i egzaminy uczniów. Chciałabym zachęcić wszystkich rodziców do wzięcia udziału w spotkaniu z nauczycielem swojego dziecka w celu przedyskutowania jego postępów w nauce oraz wspólnego wytyczania  celów na drugie półrocze.

Nasi nauczyciele przykładają dużą wagę do swojego rozwoju zawodowego, ponieważ zależy im na udoskonalaniu umiejętności w zakresie nauczania, a tym samym wychodzeniu  naprzeciw potrzebom swoich uczniów. W tym półroczu, wszyscy  nauczyciele wzięli udział w dorocznej konferencji stanowej dla nauczycieli szkół etnicznych zorganizowanej przez Federację Szkół Etnicznych w NPW. Konferencja ta miała miejsce 28 kwietnia na University of Sydney. Tematem wiodącym konferencji był: Języki Etniczne w XXI wieku.

Głównymi prelegentami byli światowej sławy eksperci w nauczaniu języków: Profesor David Nunan oraz Profesor Ingrid Piller. Ponadto, uczestnicy konferencji mogli wziąć udział w kilku z 30 zaoferowanych warsztatów szkoleniowych prowadzonych przez znanych i cenionych prezenterów z ogromnym doświadczeniem  w zakresie nauczania języków etnicznych,  pracowników naukowych oraz nauczycieli. Wszystkie warsztaty były nadzwyczaj praktyczne i przydatne.

Konferencja ta umożliwiła naszej kadrze dalszy rozwój zawodowy poprzez nabycie nowych i ważnych umiejętności takich jak:  przygotowywanie materiałów do nauczania, planowanie i przygotowywanie egzaminów, ocenianie uczniów, a także wykorzystywanie na lekcjach technologii informacyjno-komunikacyjnych.

Z ogromną przyjemnością chciałbym Państwa poinformować, ze Pani Anna Sawicka i Pani Anna Jordan ukończyły kurs “ Certifikat w Nauczaniu Języków” prowadzony przez University of Sydney na zlecenie Departamentu Edukacji NPW. Gratulujemy serdecznie obu Paniom ukończenia tego nadzwyczaj przydatnego kursu, który był nie lada wyzwaniem – wymagał bowiem 60 godzin nauki (kosztem  czasu wolnego!)

Ponadto, gratuluję :

·         Pani Marii Gizie ukończenia kursu pierwszej pomocy oraz jednodniowego kursu na temat zarządzania klasą, nauczania wielopoziomowego oraz programowania.

·         Pani Anicie Książek ukończenia kursów pierwszej pomocy, resuscytacji oraz zachowania w niebezpiecznych sytuacjach i ewakuacji.

 
Obecnie, nasza szkoła jest w trakcie współorganizowania kolejnej dorocznej Konferencji Nauczycieli Języka Polskiego, która odbędzie się 1 września na Sydney University.  W tym  szczególnym roku kiedy Polonia na  całym świecie celebruje 100 lecie odzyskania przez Polskę niepodległości, konferencja nasza odbędzie się pod hasłem : Utrzymanie języka, kultury i obyczajów polskich wśród diaspory polskiej. Konferencja ta będzie w znacznej mierze sponsorowana przez rząd Rzeczypospolitej  Polskiej. Oczekujemy również dotacji z Departamentu Edukacji NPW.

Gratulacje dla wszystkich uczniów The Polish School of Sydney za pomyślne ukończenie pierwszego półrocza . Chciałabym także podziękować serdecznie naszej niestrudzonej i ciężko pracującej kadrze nauczycielskiej za ogrom pracy jaką wykonała w pierwszym półroczu oraz wszystkim rodzicom za wspieranie swoich dzieci w nauce języka polskiego.

Gosia Vella
Koordynator do Spraw Nauczania
The Polish School of Sydney


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy