polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Donald Trump ogłosił chęć kupna, należącej do Danii, Grenlandii. Prezydent elekt USA uważa kontrolę nad wyspą za "absolutną konieczność”. We wtorek oświadczył, że Stany Zjednoczone potrzebują Grenlandii "ze względu na bezpieczeństwo narodowe". Dodał, że nie wyklucza użycia siły, by zrealizować ten cel.
POLONIA INFO: Marcin Daniec, satyryk z Polski wystąpi: w Sydney Piątek 17.01.2025 – godz. 19:30 - Polski Klub w Ashfield, Sobota 18.01.2025 – godz. 17:30 – Polski Klub w Bankstown, Niedziela 19.01.2025 – godz. 12:30 – Sala J.P. II w Marayong, w Melbourne Sobota 25.01.2025 – godz. 17:30 – Polish Club - Albion, Niedziela 26.01.2025 – godz. 17:30 – Polish House Syrena – Rowville

niedziela, 1 lipca 2018

„The Trial of Dali”- nowa, ekscentryczna sztuka Teatru Fantazja

„The Trial of Dali” to sztuka przewrotna – mówi Joanna Borkowska-Surucic, reżyser  nowego spektaklu Teatru Fantazja w Sydney.  Kolejna premiera tej polonijnej grupy teatralnej  już w sierpniu. Tym razem nie po polsku. O  scenicznej nowości  Teatru Fantazja z Joanną Borkowską-Surucic rozmawia Krzysztof Bajkowski.

Po raz pierwszy  polonijny Teatr Fantazja w Sydney wystawia sztuke nie w języku polskim a angielskim. Dlaczego?
Australia jest wielokulturowa, jest krajem emigrantów. Prawie każda polska rodzina zaprasza do swego grona reprezentantów innych narodowości. Moje przyszłe synowe już nie są Polkami, moja wnuczka jeśli będzie mówić po polsku to przede wszystkich dzięki rodzicom, którzy zawożą małą  Emilkę do Polskiej Szkoły w Randwick.  Często nasi najbliżsi chcą zobaczyć sztukę, koncert, film razem z nami ale ze względu na barierę językową nie są w stanie cieszyć się w pełni naszą twórczością. Wystawialiśmy już sztuki z napisami w języku angielskim ale to nie to samo! Teraz możemy zaprosić wszystkich „międzynarodowych” członków  rodzin,  australijskich przyjaciół i podzielić się z nimi naszą pasją.

Teatr to przede wszystkim sztuka slowa mowionego, sztuka języka. To zatem duże wyzwanie zrobić coś dobrze w nierodzimym języku...
Na pewno. Myśle ze chyba po 30 latach dojrzałam do tego aby wyreżyserować sztukę po angielsku. W końcu i do tego języka mam stosunek emocjonalny ha...ha... Oczywiście to duże wyzwanie. Artystyczne i lingwistyczne wyzwanie dla aktorów i dla mnie!

Skąd pomysł na temat sztuki?
Już prawie dwa lata temu dzięki kontaktom z kalifornijskim Klubem Polskim im Heleny Modrzejewskiej i uprzejmości obecnego konsula generalnego Mariusza Brymory wystawiliśmy w Los Angeles dwie sztuki „Damy i Huzary” i „Klub Kobiet Porzuconych”. Scenografię do tych przedstawień  wykreował dla nas autor komedii „The Trial of Dali”, Andrzej Koło. Andrzej wysłał do mnie skrypt a ja, zawsze jestem zafascynowana twórczością Surrealistów, w szczególności Salvadora Dali.

Już samo pomysł zrobienia czegoś o Salwadorze Dalim jest ekscentryczny i niebezpieczny . Mówię tak, bo byłem przed laty w muzeum-teatrze  Dalego w katalonskim Figueres  i  mogę powiedzieć, że niesamowity escentryzm bijący tam z każdego kąta pozostaje w umyśle nieścieralnie.
Zdecydowałam się na wystawienie scenicznego obrazu o tym niezwykłym człowieku, który szokował świat zachowaniem, ekscentryczna twórczością i był w mojej skromnej opinii, pierwszym celebrytą w czasach kiedy nikt jeszcze o celebrytach nie słyszał. Fascynująca postać!

Komu powierzyłaś główną rolę w tym spektaklu?
Wśród fantazyjnych aktorów  nie widziałam wykonawcy roli Dali więc  zorganizowaliśmy casting i poszukiwania do głównej roli. Spotkałam Jamesa Domeyko, pra pra wnuczka wybitnego naukowca polskiego, przyjaciela Adama Mickiewicza, Ignacego Domeyko. Spotkałam Jamesa w konsulacie na koncercie i dzięki naszemu sponsorowi Tomkowi Koprowskiemu i Jerzemu Domaradzkiego, znanemu reżyserowi filmowemu który często współpracuje z nami, poznaliśmy się! James to urodzony Dali!

 Kiedy zatem będzie można go zobaczyć na scenie wraz z Teatrem Fantazja?
Zapraszamy do wspólnej zabawy 10 i 11 sierpnia o godzinie 19:30 w uroczym i niezwykle klimatycznym Zenith Theatre w Chatswood i 8 września o 16:00 w naszym rodzimym Klubie Polskim w Bankstown.  Przy okazji  chcialam podziekować  kierownictwu Klubu w Bankstown za użyczenie sali do prob. Dziękujemy sponsorom i przyjaciołom za pomoc w realizacji teatralnych pomysłów, bez nich nasza działalność byłaby niemożliwa.

Jak zamawiać bilety na spektakl?
Na przedstawienie w Zenith Theatre można już teraz wykupić bilety wchodząc na stronę internetowa teatru www.teatrfantazja.org. Wystarczy kliknąć buy tickets i przez Ticketek otrzymamy bilety mailem. Prosto i wygodnie!  Zapraszam serdecznie na „The Trial of Dali” Trial Do zobaczenia...


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy