polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Wystawa o rtm. Witoldzie Pileckim w melbourneńskim Queen's Hall

Podczas instalacji wystawy "Report X" w Queen's Hall
Parlamentu Stanowego w Melbourne
W dniach 8–10 maja 2018 w Parlamencie australijskiego stanu Wiktoria w Melbourne byla prezentowana wystawa „Report X”, poświęcona Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, Powstaniu Warszawskiemu oraz wątkowi udziału żołnierzy australijskich  biorących udział w Powstaniu Warszawskim wystawie towarzyszyly dwie tematyczne ekspozycje IPN dotyczące Rady Pomocy Żydom „Żegota” i rodziny Ulmów z Markowej, ktore elektronicznie zostaly opracowane przez Pana Jacka Glinke.

 Wydarzenie pod honorowym patronatem Ambasadora Michała Kołodziejskiego oraz Instytutu Pamieci Narodowej organizowal – Zarzad Komitetu Pilecki Projekt, Federacja  Polskich Organizacji w Wiktorii oraz Koło Byłych Żołnierzy AK. Prezentowana ekspozycja jest pomysłem i dziełem Zarządu Komitetu Pilecki Projekt w Melbourne, który opracowal  projekt wystawy, książki, plakaty, biuletyny.

Wystawa byla prezentowana w Stanowym Parlamencie Wiktoriańskim w Melbourne, w prestiżowym Queen’s Hall.

Historia Polski przez wiele lat po II Wojnie Światowej była zakłamywana przez reżim komunistyczny.  O prawdziwej historii Polski i o ludziach, którzy niezłomnie walczyli do końca swojego życia o Polskę wolną , nie poddańczą  zacierano wszelkie ślady . To są nam wszystkim oczywiste i znane fakty. Niewielu jednak ludzi zadało sobie trud w bieganinie życia codziennego  , zwłaszcza na emigracji,  aby prawdziwą , zaszczytną historię Polski propagować.   

W Melbourne jednak stało się inaczej. Andrzej Nowak zainspirowany postacią rtm. Witolda Pileckiego , jedynego ochotnika  do KL Auschwitz aby zdobyć informacje o dokonywanych tam zbrodni, postanowił rozpropagować bohaterską, heroiczną  historię życia  rotmistrza.  Zaproponował współpracę swojemu przyjacielowi Jackowi Glince i wspólnie zaczęli pracować nad realizacją swojego pomysłu . W 2008 r powstał Komitet Pilecki projekt. Choć nie było łatwo , bo praca nad projektem była realizowana równolegle z wykonywana pracą zawodową,  to  wysiłki z czasem zaczęły przynosić realne efekty . Na uwagę zasługuje fakt, że pełniący funkcje koordynatora projektu  Andrzej Nowak dzięki swojej rzetelnej i konsekwentnej pracy, aby projekt był realizowany , potrafił zainteresować i skonsolidować  wiele środowisk polonijnych , australijskich, instytucji, organizacji i osób. Zwrócono się do Instytutu Pamięci Narodowej w Warszawie z prośbą o udostępnienie i możliwość publikacji materiałów, które były w zasobach Instytutu. O długotrwałych zabiegach taką zgodę Komitet Pilecki Projekt uzyskał .



Powstała wystawa w formie plakatów, biuletynów, broszur i również w wersji elektronicznej. Wydano książkę o życiu i działalności rtm. Witolda Pileckiego . Poszerzono wystawę o zagadnienia dotyczące bohaterstwa i udziału ludności cywilnej w czasie Powstania Warszawskiego oraz udziału żołnierzy australijskich w Powstaniu Warszawskim
plakaty:  opracowanie graficzne Jacek Glinka,Andrzej Nowak
opracowanie tekstów : Andrzej Nowak, jacek Glinka
Korekta tłumaczenie na język angielski : Andrzej Balcerzak,Wojciech Balcerzak,Mark Homer

książka:  „Raport W KL Auschwitz 1940-1943” z dwukrotnym wydaniem
Opracowanie Ksiazki : Jacek Glinka
Opracowanie tekstu oraz korekta tekstu Polskiego :Jacek Glinka, Zofia Musial Tłumaczenie tekstu na język angielski : Eva Hussain
Opracowanie graficzne okładki : Jacek Glinka,Andrzej Nowak, IPN Warszawa
Obecnie książka jest dostępna dla czytelników : Muzeum Auschwitz , Instytut Yad Vashen w Jerozolimie, Uniwersytet Monash w Melbourne, Muzem Polin, Żydowskie Centrum Kultury Kadimah w Melbourne, Biblioteka Narodowa w Canberze, Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie ,Zydowskie Centrum Holokaustu w Melbourne.

Biuletyny i broszury :
Opracowanie graficzne,Henryk Olejniczak,jacek Glinka, Andrzej Nowak, Opracowanie tekstu :Andrzej Nowak.Jacek Glinka, Korekta tłumaczenie na język angielski: Andrzej Balcerzak,Wojciech Balcerzak,Mark Homer
Na szczególny szacunek  zasługuje zaangażowanie i dyspozycyjność Prezesa Koła Byłych Żołnierzy Armii Krajowej w Melbourne Pana Zbigniewa Lemana, żołnierza Armii Krajowej , uczestnika Powstania Warszawskiego, ktory prezentowal bardzo emocjonalne przemowienia podczas oficjanych uroczystosci otwarcia naszych wystaw.







Praca Zarządu Komitetu Pilecki Projekt zaowocowała wieloma wystawami, imprezami powiązanymi z obchodami patriotycznych rocznic.

Z większych projektów , które Zarząd Komitetu Pilecki Projekt odniósł sukces i które odbiły się dużym echem wśród społeczności polonijnej i australijskiej należy wymienić :

-2014 r. Jewish Holocaust Center – pierwsze muzeum na świecie, które przyjęło opracowane przez Komitet Pilecki Projekt w Melbourne publikacje dotyczące rtm Witolda Pileckiego

- 2015 r. Federation Square „ Atrium” wystawa dotycząca rtm Witolda Pileckiego oraz Powstaniu Warszawskiemu. Wystawa była udostępniona bezpłatnie, celowo w centrum Melbourne, aby przybliżyć społeczności australijskiej historię Polski

- 2016 Komitet Pilecki Projekt po negocjacjach oficjalnie przekazał materiały dotyczące rtm Witolda Pileckiego do Muzeum „Polin” w Warszawie
-2017 Wystawa w Centrum Kultury Żydowskiej „Kadimah” w Melbourne poświęcona rtm Witoldowi Pileckiemu, Powstaniu Warszawskiemu z wątkiem udziału Żołnierzy australijskich w Powstaniu Warszawskim.
-2018 r Wystawa w Parlamencie Wiktoriańskim w Melbourne dotycząca heroicznej postawie rtm. Witolda Pileckiego, bohaterstwa Powstańców Warszawskich. Poszerzono tematykę mówiącą o udziale Polaków ratujących społeczność żydowską w czasie II Wojny Światowej poprzez udostępnionych przez Instytut Pamięci Narodowej w Warszawie wystaw o Rodzinie Ulmów i działalności Rady Pomocy Żydom „ Żegota” . Wystawa w parlamencie Wiktoriańskim zainteresowała zarówno wielu znaczących polityków australijskich, ale również liczne rzesze osób zwiedzających w tym czasie Parlament  oraz młodzież, która w ramach wycieczek szkolnych mogła okazję poznać zaszczytną, prawdziwa historię Polski.
- obecnie trwają prace nad udostępnieniem wystawy autorstwa Zarzadu Komitetu Pilecki Projekt w Sydney oraz Perth .
Osiągnięć Zarządu Komitetu Pilecki Projekt można wymieniać jeszcze wiele , ale najważniejsze jest to , że dzięki pomysłowi Andrzeja Nowaka, pracy i zaangażowaniu Jacka Glinki, ciężkiej pracy społecznej calego Zarzadu Komitetu Pilecki Projekt powstały projekty, z których wszyscy Polacy powinni być dumni . Propagowana jest do dziś  bohaterska, trudna do zrozumienia dla niektórych narodowości prawdziwa, zaszczytna historia Polski. W statucie Zarządu Pilecki Projekt jest zawarte między innymi, że żadne materiały nigdy nie będą mogły być użyte dla celów komercyjnych lub zarobkowych. Wystawy, książki, biuletyny i broszury autorstwa Zarządu Komitetu Pilecki Projekt mają służyć tylko do celów szerzenia prawdy historycznej  Polski i dobrego imienia Polaków czyli nas wszystkich .

Zofia Musial     
Członek Zarządu Komitetu Pilecki Projekt
Zdjecia: Bogdan Platek, Zofia Musial, Jacek Glinka, Andrzej Nowak

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy