polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 19 czerwca 2018

Antarktyczny rejs Katharsis II już w Księdze Guinnessa

Rada Dyrektorów Światowych Rekordów Guinnessa (GWR) w Londynie poinformowała o przyznaniu i zatwierdzeniu nowego Rekordu Świata Guinnessa dla Polskich Żeglarzy na jachcie Katharsis II (klasa OYSTER 72) w kategorii "Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym po wodach antarktycznych - na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej" (First circumnavigation of Antarctica in a sailboat south of the 60th paralel). Tak blisko kontynentu, non-stop i tak szybko nie opłynął Antarktydy jeszcze nikt.


Antarktyczny rejs Katharsis II rozpoczął w Kapsztadzie, RPA, 23 grudnia 2017 roku i do zakończenia w Australii trwał 102 dni i ok. 23 godziny, przy czym samo pełne okrążenie najzimniejszego kontynentu Ziemi zostało aktualnie oficjalnie zweryfikowane jako trwające: 72 dni i 6 godzin. Żegluga non-stop została zakończona 6 kwietnia w Hobart w australijskiej Tasmanii, ale do ubiegłego tygodnia trwała procedura dokładnej weryfikacji i zatwierdzania rekordu. Niezależnie od danych pozycyjnych dostarczanych przez kapitana Mariusza Kopera, głównego organizatora rejsu i jednocześnie armatora jachtu Katharsis II, weryfikowano także tracking satelitarny firmy Yellow Brick a także specjalny wykres pozycjonowania jachtu prowadzony przez Światową Radę Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC), autoryzowaną przez Światową Federację Żeglarską (World Saling, poprzednia nazwa ISAF).


Antarktyczny rejs Katharsis II  "Dookoła Antarktydy, non-stop, wzdłuż i na południe od 60° S" wyniósł łącznie 15 853 mile morskie (29 360 km), w tym sama "Pętla Antarktyczna" to: 10 180 mil morskich (18 853 km). Celem wyprawy kpt. Mariusza Kopera i jego 8-osobowej załogi (Tomasz Grala, Hanna Leniec, Michał Barasiński, Magdalena Żuchelkowska, Wojtek Małecki, Ireneusz Kamiński, Piotr Kukliński, Robert Kibart)  było okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym Katharsis II non-stop i jak najbliżej najzimniejszego kontynentu Ziemi, po wodach antarktycznych, wzdłuż i na południe od 60° szerokości geograficznej południowej. Podczas rejsu - okrążenie Antarktydy zostało zrealizowana w całości na południe od 62° szerokości  geograficznej południowej.

Wyjątkowy wyczyn polskich żeglarzy został już oficjalnie odnotowany w ubiegłym miesiącu w światowym rejestrze osiągnięć żeglarskich WSSR (Certyfikat nr 54). Wyprawę Katharsis II dedykowano promocji profilaktyki walki z rakiem piersi u kobiet. Społeczny projekt Hanny Leniec „Badajmy Się Nie Dajmy Się” (BSNDS) adresowano do żeglarek oraz wszystkich młodych kobiet i ich rodzin. Kampanię prowadzono od grudnia 2016 roku we współpracy m.in. z Centrum Onkologii - Instytutem im. M. Skłodowskiej-Curie w Warszawie.  W trakcie rejsu prowadzono także badanie wód  antarktycznych we współpracy z Instytutem Oceanologii Polskiej Akademii Nauk w Sopocie oraz w ramach światowego programu naukowego ARGO. Eksperymenty naukowe na pokładzie Katharsis II koordynował członek załogi profesor Piotr Kukliński.


Niezależnie od obecnego rekordu Katharsis II, w historii światowego żeglarstwa odnotowano także wcześniejsze, zweryfikowane opłynięcie Antarktydy jachtem żaglowym, ale po szerszym kręgu, znacznie dalej od kontynentu, to jest pomiędzy 45. i 60. równoleżnikiem południowym. 7 maja 2008, Rosjanin Fedor Konyukhov został pierwszym żeglarzem, który w trakcie  "Antarctica Cup Racetrack" opłynął Antarktydę w rejsie z i do Australii (Albany do Albany) w łącznym czasie 102  dni, 1 godzina, 35 minut i 50 sekund. W ubiegłym roku - 25 lipca 2017, Australijka Lisa Blair została pierwszą kobietą, która żeglując trasą Konyukhova okrążyła Antarktydę w łącznym czasie 183 dni, 7 godzin, 21 minut i 38 sek. (w tym jeden postój).
Warunkiem uznania wszystkich powyższych rekordów była samodzielna żegluga wyłącznie pod żaglami i zgodnie z wymaganiami Światowej Rady Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC) w Anglii, jedynej organizacji autoryzowanej przez Światową Federację Żeglarską (World Saling, poprzednia nazwa ISAF) do weryfikacji rekordów i osiągnięć pod żaglami.
Planowane wręczenie Dyplomów Rekordu Świata i pamiątkowych medali GWR odbędzie się 23 czerwca, w Bydgoszczy, w trakcie 11ej edycji Bydgoskiego Festiwalu Wodnego „STER NA BYDGOSZCZ 53N, 18E”. W trakcie spotkania w sobotę 23 czerwca pomiędzy 14tą i 16tą w centrum hotelowo-konferencyjnym „Przystań Bydgoszcz”, ul. Tamka 2, planowana jest specjalna prezentacja, w tym premiera unikalnych zdjęć i relacji wideo, przygotowana przez kapitana Mariusza Kopera oraz II oficer – Hannę Leniec. Będzie to także pierwsze publiczne spotkanie w Polsce załogi Katharsis II po rekordowym rejsie dookoła Antarktydy.
Szczegółowy opis najnowszego Rekordu Świata Guinnessa dla polskich żeglarzy jest już dostępny na oficjalnym portalu Guinness World Records, link:
http://www.guinnessworldrecords.com/world-records/527119-first-circumnavigation-of-antarctica-in-a-sailboat-south-of-the-60th-parallel, a program spotkań Katharsis II w Bydgoszczy dostępny jest na stronie projektu Katharsis II, tutaj:
Oprac. JJC. Wyprawa Antarctic Circle 60 S.pl


O rejsie  polskiej załogi na Katharsis II pisaliśmy tu: Antarktyda

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy