polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: Były prezydent Rosji, obecnie wiceprzewodniczący Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew nie wykluczył scenariusza, w którym Rosja będzie musiała uderzyć na bazy wojskowe NATO w Polsce i Rumunii w przypadku eskalacji spowodowanej użyciem przeciwko Rosji broni dalekiego zasięgu produkcji zachodniej. * Rosyjskie Siły Zbrojne po raz pierwszy użyły hipersonicznej rakiety balistycznej średniego zasięgu Oresznik przeciwko celom wojskowym na terytorium Ukrainy. Celem był teren produkcyjny zakładów wojskowych Jużmasz w Dniepropietrowsku. * Siły izraelskie uderzyły w różne obszary Strefy Gazy, przy czym najbardziej skoncentrowane uderzenia miały miejsce w Gazie i Nuseirat. Na północy Strefy Gazy jednostki IDF przeprowadziły również operację w rejonie szkoły Aouni al-Hartani w Beit Lahiya. Siły izraelskie otoczyły szkołę i aresztowały znajdujących się tam mężczyzn. Wszyscy zatrzymani zostali przewiezieni w nieznane miejsce. Pozostałym nakazano opuścić miasto.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 1 czerwca 2018

Już dziś zaplanuj tegoroczny Polonijny Dzień Dwujęzyczności

Mijający rok szkolny odznaczył się kalendarzach na całym świecie obchodami już trzeciego Polonijnego Dnia Dwujęzyczności (PDD). To nowe święto zainicjowane i koordynowane przez Dobrą Polską Szkołę, z roku na rok zyskuje coraz więcej entuzjastów i przyjaciół, popularyzując wśród polonijnych społeczności ideę dwujęzyczności oraz potrzeby celebracji języka polskiego i polskiego dziedzictwa w polonijnych rodzinach. 

Polonijny Dzień Dwujęzyczności obchodzony jest co roku w trzeci weekend października, w tym roku  przypadnie więc na dni 20-21 października. Co przyniesie? Jakie nowe inicjatywy i projekty? Ile z nas dołączy się do jego obchodów? W 2017 r. PDD świętowano w ponad 200 ośrodkach polonijnych na czterech kontynentach. Czy w 2018 r. święto dotrze do jeszcze większej  rzeszy Polonii w kolejnych zakątkach globu? Liczymy na to, że tak i najserderczniej zachęcamy do włączenia się w tę ważną inicjatywę!

Tych, którzy jeszcze nie słyszeli o Polonijnym Dniu Dwujęzyczności, odsyłamy do informacji w Wikipedii oraz linków zamieszczonych na końcu tego artykułu. Wszystkich pragniemy poinformować, że w przygotowaniach do tegorocznej edycji PDD pomogą Państwu informacje i materiały znajdujące się na stronie PDD pod adresem: www.polishbilingualday.com. Platforma nieustannie się rozbudowuje i jak zwykle będziemy starali się dostarczać Państwu wciąż nowych pomysłów, materiałów oraz inspiracji do przygotować PDD w Waszych szkołach i ośrodkach.

Oprócz fotorelacji i sprawozdań z obchodów PDD na świecie w poprzednich latach, które już stanowią imponującą bazę pomysłów i podpowiedzi, w tym roku znajdą Państwo na stronach m.in.:
Nowe grafiki 2018 do wykorzystania na plakatach, broszurach, koszulkach, upominkach itp.

Nowy klip muzyczny do piosenki-hymnu PDD pt. „Trzy słowa”
Nową reklamę PDD oraz dwujęzycznej edukacji do promocji PDD w Waszych lokalnych środowiskach polonijnych

Nowe hasła i wiersze propagujące dwujęzyczność oraz PDD

Nowe propozycje zabaw, konkursów, quizów i skeczów do przeprowadzenia podczas PDD
Nowe prezentacje i przedstawienia do wykorzystania podczas PDD

Informacje o nowych konkursach i inicjatywach w związku z tegorocznym PDD i dwujęzyczną edukacją na świecie

Informacje o tym, jak zostać Ambasadorem Dnia Dwujęzyczności – do udziału w tym projekcie zapraszamy wszystkie polonijne szkoły, instytucje i stowarzyszenia pracujące z polonijnymi dziećmi!
Wszystkie wymienione powyżej materiały będą systematyczne zamieszczane już od czerwca. Zachęcamy do częstego odwiedzania platformy!

Życzymy wszystkim wspaniałego, letniego wypoczynku, a wraz z nastaniem nowego roku szkolnego mnóstwa kreatywności, wspólnoty oraz pozytywnej energii przy przygotowaniach i w realizacji Polonijnego Dnia Dwujęzyczności 2018! Bądźcie z nami i dzielcie się własnymi pomysłami i przemyśleniami. Czekamy na wasz odzew i waszą współpracę. Łączmy się i bądźmy dla siebie inspiracją oraz pomocą! 
 
Zespół portalu i Fundacji Dobra Polska Szkoła
Nowy Jork, USA
www.DobraPolskaSzkola.com
www.PolishBilingualDay.com


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy