polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 14 czerwca 2018

Grand Prix Katolickiego Festiwalu Filmowego dla "Błękitnej Armii"

Tegoroczny Festiwal „KSF Niepokalana” odbył się w dniach 20-27 maja 2018 w Józefowie oraz w Katedrze Kurii Warszawsko-Praskiej w Warszawie pod osobistym patronatem JE bpa Romualda Kamińskiego.
Grand Prix Festiwalu - film "Błękitna Armia 1917-1919" - reżyser Leszek Wiśniewski  ukazujący niezbyt powszechnie znane dzieje ponad 70-tysiecznej polskiej Armii utworzonej sto lat temu pod dowództwem Generała Hallera przez przebywających poza granicami kraju Polaków.
   

       
 Pierwsze Nagrody za dzieła w poszczególnych kategoriach filmowych otrzymali: 
"Sprawiedliwy" - Michał Szczerbic o powojennych losach rodziny opiekującej się osieroconym podczas okupacji niemieckiej żydowskim dzieckiem, "Dwie Korony" –-  Michał Kondrat o życiu i dziele św. Maksymiliana Kolbe, "Film dla Stasia" - Monika Meleń o dzielnej postawie osób niepełnosprawnych, zarówno dorosłych jak i dzieci, "Janek" - Franciszek Mazur , "Ada-Krysia Willenberg" - Krzysztof Żurowski świadectwo Żydówki uratowanej przez Polaków , "Egzekucja w Markowej" - Rafał Gużkowski o rodzinie Ulmów zamordowanych za pomoc sąsiadom żydowskiego pochodzenia, Nagroda Specjalna Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego za film "Luter i rewolucja protestancka" - Grzegorz Braun, Nagroda za programy radiowe: "Majka" – Joanna Sikora, za programy multimedialne: prezentacja "św. Urszula – wzór patriotyzmu"  - s. Katarzyna Purska i s. Anna Pawłowska, za strony internetowe: - Fundacja OPOKA za Portal Opoka News  współtworzony przy udziale współpracujących z nim autorów.



Podobne możliwości stworzył Portal Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA,  który otrzymał trzecia nagrodę, zaś druga nagroda przypadła dla dynamicznie rozwijającej się Telewizji Internetowej Salve TV.

 
Wykaz nagród wraz z opisami w Katalogu Festiwalu na stronie
www.ksfniepokalana.pl

      Na Festiwal nadesłano 110 prac z 16 krajów: Chorwacji, Czeskiej Republiki, Cypru, Dominikany, Egiptu, Indii, Indonezji, Libanu, Sudanu, Ukrainy, USA, Wenezueli, Włoch, Węgier, Turcji i z Polski.
Laureaci tegorocznego Festiwalu „KSF Niepokalana”. Fot. mat. prasowe

Organizowany już od 33 lat przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego jest jednym z najstarszych i jedynym nie tylko w Polsce, ale i na świecie festiwalem nie tylko filmowych, ale i multimedialnym. Festiwalem oceniającym dzieła filmowe, również amatorskie oraz programy telewizyjne, teledyski, programy radiowe i multimedialne oraz strony internetowe o wartościach duchowych, respektujących nauczanie społeczne Kościoła Katolickiego.
W oparciu o doświadczenia organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe z wieloletnim wsparciem Klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie festiwalu, a także z wykorzystaniem gromadzonych  adresów twórców i producentów powstały - inicjowane bardzo często przez laureatów Festiwalu KSF - kolejne festiwale, ukazujące ukrywane wcześniej fakty historyczne i religijne.

Dotyczy to kilkunastu nowych festiwali,  powstałych zarówno w kraju jak i zagranicą takich jak „Sacrofilm” w Zamościu, jak wyłoniony z Festiwalu w Niepokalanowie w 2004 roku - Polonijny Festiwal Multimedialny „Polskie Ojczyzny” w Częstochowie, a obecnie Festiwal Polonijny „Losy Polaków” w Warszawie, Katolicki Festiwal Chrześcijańskich Filmów i Programów  „Magnificat” w Mińsku na Białorusi, Festiwal Ekumeniczny w Sankt Petersburgu,  Festiwal Filmów Chrześcijańskich Moskwie czy Festiwal Telepace i TV Noe w Morawskiej Ostrawie oraz Mirabile Dictu - International Catholic Film Festiwal w Watykanie czy  Religion Today” we Włoszech, a także w Polsce – Festiwal Twórczości ReligijnejPsalite Deo” w Bielsku, Dominikański Festiwal Filmowy „Slavangard” w Krakowie, Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, Dni Filmu Katolickiego im. Artura Górskiego w Warszawie, Ogólnopolski Festiwal Filmów Chrześcijańskich  „Arka” Wydawnictwa Rafael, Festiwal „Kino z Duszą” w Warszawie,  Festiwal Kina Niezależnego  „Okno”,  Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych w Częstochowie, Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci „Mundi” w Nowym Sączu , czy  wspierany od trzech lat przez Klasztor Niepokalanów - Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów we Wrocławiu, za którego przyczyną uległa zmianie część nazwy festiwalu.
Tradycyjne coroczne Nagrody  KSF im. Juliana Kulentego „Media w służbie Ewangelii”  otrzymali:
- Abp Henryk Hoser za wspieranie mediów krajowych i zagranicznych oraz twórcy
- Iouri Gorulov i o. Jan Glinka - Signis Białoruś za wieloletnią organizację Festiwalu "Magnificat" w Mińsku.

info KSF Niepokalana 2018



zob. zwiastun filmu 'Błękitna Armia":

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy