polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 14 czerwca 2018

Grand Prix Katolickiego Festiwalu Filmowego dla "Błękitnej Armii"

Tegoroczny Festiwal „KSF Niepokalana” odbył się w dniach 20-27 maja 2018 w Józefowie oraz w Katedrze Kurii Warszawsko-Praskiej w Warszawie pod osobistym patronatem JE bpa Romualda Kamińskiego.
Grand Prix Festiwalu - film "Błękitna Armia 1917-1919" - reżyser Leszek Wiśniewski  ukazujący niezbyt powszechnie znane dzieje ponad 70-tysiecznej polskiej Armii utworzonej sto lat temu pod dowództwem Generała Hallera przez przebywających poza granicami kraju Polaków.
   

       
 Pierwsze Nagrody za dzieła w poszczególnych kategoriach filmowych otrzymali: 
"Sprawiedliwy" - Michał Szczerbic o powojennych losach rodziny opiekującej się osieroconym podczas okupacji niemieckiej żydowskim dzieckiem, "Dwie Korony" –-  Michał Kondrat o życiu i dziele św. Maksymiliana Kolbe, "Film dla Stasia" - Monika Meleń o dzielnej postawie osób niepełnosprawnych, zarówno dorosłych jak i dzieci, "Janek" - Franciszek Mazur , "Ada-Krysia Willenberg" - Krzysztof Żurowski świadectwo Żydówki uratowanej przez Polaków , "Egzekucja w Markowej" - Rafał Gużkowski o rodzinie Ulmów zamordowanych za pomoc sąsiadom żydowskiego pochodzenia, Nagroda Specjalna Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego za film "Luter i rewolucja protestancka" - Grzegorz Braun, Nagroda za programy radiowe: "Majka" – Joanna Sikora, za programy multimedialne: prezentacja "św. Urszula – wzór patriotyzmu"  - s. Katarzyna Purska i s. Anna Pawłowska, za strony internetowe: - Fundacja OPOKA za Portal Opoka News  współtworzony przy udziale współpracujących z nim autorów.



Podobne możliwości stworzył Portal Młodzieżowej Agencji Informacyjnej MAIKA,  który otrzymał trzecia nagrodę, zaś druga nagroda przypadła dla dynamicznie rozwijającej się Telewizji Internetowej Salve TV.

 
Wykaz nagród wraz z opisami w Katalogu Festiwalu na stronie
www.ksfniepokalana.pl

      Na Festiwal nadesłano 110 prac z 16 krajów: Chorwacji, Czeskiej Republiki, Cypru, Dominikany, Egiptu, Indii, Indonezji, Libanu, Sudanu, Ukrainy, USA, Wenezueli, Włoch, Węgier, Turcji i z Polski.
Laureaci tegorocznego Festiwalu „KSF Niepokalana”. Fot. mat. prasowe

Organizowany już od 33 lat przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe im. św. Maksymiliana Marii Kolbego jest jednym z najstarszych i jedynym nie tylko w Polsce, ale i na świecie festiwalem nie tylko filmowych, ale i multimedialnym. Festiwalem oceniającym dzieła filmowe, również amatorskie oraz programy telewizyjne, teledyski, programy radiowe i multimedialne oraz strony internetowe o wartościach duchowych, respektujących nauczanie społeczne Kościoła Katolickiego.
W oparciu o doświadczenia organizowanego przez Katolickie Stowarzyszenie Filmowe z wieloletnim wsparciem Klasztoru Ojców Franciszkanów w Niepokalanowie festiwalu, a także z wykorzystaniem gromadzonych  adresów twórców i producentów powstały - inicjowane bardzo często przez laureatów Festiwalu KSF - kolejne festiwale, ukazujące ukrywane wcześniej fakty historyczne i religijne.

Dotyczy to kilkunastu nowych festiwali,  powstałych zarówno w kraju jak i zagranicą takich jak „Sacrofilm” w Zamościu, jak wyłoniony z Festiwalu w Niepokalanowie w 2004 roku - Polonijny Festiwal Multimedialny „Polskie Ojczyzny” w Częstochowie, a obecnie Festiwal Polonijny „Losy Polaków” w Warszawie, Katolicki Festiwal Chrześcijańskich Filmów i Programów  „Magnificat” w Mińsku na Białorusi, Festiwal Ekumeniczny w Sankt Petersburgu,  Festiwal Filmów Chrześcijańskich Moskwie czy Festiwal Telepace i TV Noe w Morawskiej Ostrawie oraz Mirabile Dictu - International Catholic Film Festiwal w Watykanie czy  Religion Today” we Włoszech, a także w Polsce – Festiwal Twórczości ReligijnejPsalite Deo” w Bielsku, Dominikański Festiwal Filmowy „Slavangard” w Krakowie, Festiwal „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, Dni Filmu Katolickiego im. Artura Górskiego w Warszawie, Ogólnopolski Festiwal Filmów Chrześcijańskich  „Arka” Wydawnictwa Rafael, Festiwal „Kino z Duszą” w Warszawie,  Festiwal Kina Niezależnego  „Okno”,  Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych w Częstochowie, Międzynarodowy Festiwal Filmów i Programów Religijnych dla Dzieci „Mundi” w Nowym Sączu , czy  wspierany od trzech lat przez Klasztor Niepokalanów - Międzynarodowy Festiwal Filmów Niepokalanów we Wrocławiu, za którego przyczyną uległa zmianie część nazwy festiwalu.
Tradycyjne coroczne Nagrody  KSF im. Juliana Kulentego „Media w służbie Ewangelii”  otrzymali:
- Abp Henryk Hoser za wspieranie mediów krajowych i zagranicznych oraz twórcy
- Iouri Gorulov i o. Jan Glinka - Signis Białoruś za wieloletnią organizację Festiwalu "Magnificat" w Mińsku.

info KSF Niepokalana 2018



zob. zwiastun filmu 'Błękitna Armia":

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy