polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 16 czerwca 2018

100. rocznica urodzin polsko-australijskiego artysty

Władysław Dutkiewicz „Self Portrait”, 1945,
Hohenfels DP Camp, Germany
Obchody 100-lecia odzyskania wolności przez Polskę (1918-2018) zbiegają się z obchodami 100. rocznicy urodzin Władysława Dutkiewicza (1918-1999), Polsko- Australijskiego artysty malarza, rzeźbiarza, autora sztuk teatralnych, scenografa, aktora i reżysera teatralnego.
Władysław Dutkiewicz urodził się 21 lutego 1918 roku we wsi Stara Sól blisko Lwowa, w środku zawieruchy wojny Polsko-Ukraińskiej. Pierwsze dni, tygodnie i miesiące jego życia to burzliwa bitwa o Lwów i oblężenie Lwowa. Z piątki dzieci Dutkiewiczów trójka posiadła talenty artystyczne w sztukach plastycznych: Jan (1911-1985), tworzył i zmarł w Lublinie; Władysław, przybył do Australii z falą polskiej emigracji z Niemiec w roku 1949, osiadł w Adelajdzie gdzie tworzył i zmarł 2 października 1999; Ludwik (1921-2008), żył, tworzył i zmarł w Adelajdzie.


Zdolności artystyczne Władysława odziedziczyła trójka z pięciorga jego potomków: Michał Dutkiewicz, komercjalny artysta plastyk; dr Adam Dutkiewicz, dziennikarz, pisarz, malarz, krytyk i historyk sztuki; oraz Urszula Dutkiewicz, rzeźbiarka i artystka specjalizująca się w ceramice.
W latach 1935-37 Władysław Dutkiewicz studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, w 1937-38 w Ecole des Beaux-Art w Paryżu, w roku 1939 zgłębiał wiedzę w  Teatrze Wielkim we Lwowie.

Druga Wojna Światowa przerwała studia i karierę Artysty na długie pięć lat. Władysław włączył się w walkę podziemnych organizacji walczących z okupantami. Działał w ruchu oporu na terenie Kresów Polskich przeciwko agresji Związku Radzieckiego, a następnie w okupowanej przez nazistowskie Niemcy Polsce. Aresztowany i osadzony w obozie POW, uciekł z niewoli. W Niemczech doczekał się wyzwolenia.

W sierpniu 1946 obrazy Władysława Dudkiewicza wystawiono na zbiorowej wystawie Festiwalu Sztuki w Regensburgu w Niemczech, na YMCA-YWCA UNRA Displaced Person’s Exhibition.

Władysław Dutkiewicz „For Strawinski”

W 1949 Władysław (Wlad) przybył do Australii. Jego wysokie kwalifikacje malarskie zrobiły wrażenie na urzędnikach rządowych Południowej Australii. Wlada  zatrudniono jako malarza pokojowego do malowania ścian dworca kolejowego (Adelaide Railway Station) w stylu Art.-Deco. Czeski artysta plastyk, Aleksander Sadlo, i Wlad malowali ściany, sufity i kolumny na niebiesko. Ten okres swojego malarstwa Wlad określił „blue period”.  
Następnym projektem Wlada były ściany i sufity pomieszczeń w Elder Conservatorium. Wlad spotkał tam profesora Johna Bishopa, z czego zrodziła się wizja Festiwalu Sztuki w Adelajdzie, na wzór Festiwalu w Regenzburgu.
Władysław Dutkiewicz „Travellers”
Począwszy od 1951 roku obrazy Wlada prezentowane były na wystawach wokół Australii i zagranicą, zdobywając szereg nagród, medali i wyróżnień. W latach 50 i 60 Wlad należał do plejady artystów eksperymentujących we wszystkich dziedzinach sztuki, tworzących początki nowoczesnych kierunków w literaturze, muzyce, teatrze i plastyce. Wlad był gwiazdą modernistycznego malarstwa w Adelajdzie. Jego artystyczna wizja nowoczesnego malarstwa stanowiła rewolucyjny przewrót w pojęciach o sztuce konserwatywnej publiczności Australii. Wśród fali artystów nowych kierunków w sztukach plastycznych Władysław Dutkiewicz zajmował frontowe miejsce.

Wraz z nastaniem nowych kierunków, stylów i technik w sztukach plastycznych, jego gwiazda przygasła. Dziś obrazy Wlada zachwycają swoimi ponadczasowymi walorami artystycznymi.

Do roku 1960 obrazy Wlada prezentowane były na 25 zespołowych i ośmiu indywidualnych wystawach. Na pierwszym Adelide Festival of Art w 1960 roku Wlad zaprezentował kolekcję obrazów na indywidualnej wystawie w Twin Street Gallery. Do roku 2018 jego prace prezentowane były na 67 wystawach zbiorowych, (ostatnia w latach 2016-17, na Modern Being Exhibition, Art Galerii of South Australia), oraz na 44 wystawach indywidualnych. Trwająca od 4 maja do 10 czerwca 2018 wystawa prac Wlada w Murray Bridge Regional Gallery Władysław Dutkiewicz: 100th Anniversary Exhibition zaprezentowała 42 obrazy, z których szereg zostało sprzedanych.

Władysław Dutkiewicz “Kitchen”
Jego obrazy znajdują się w kolekcjach Watykanu, Krakowa, Sydney, Melbourne i 17 innych miejscach dostępnych dla publiczności, oraz w prywatnych zbiorach w Australii, US, Kanadzie, Anglii, Francji, Japonii, Wenezueli i Nowej Zelandii.
Archiwum twórczości Władysława Dudkiewicza znajduje się w State Library of South Australia. Ponad 200 oryginalnych prac Wlada umieszczonych jest na stronie internetowej SLSA, wraz z wywiadem z artystą.
Syn Władysława Dutkiewicza, Dr Adam Dutkiewicz, jest autorem albumów prezentujących sztukę Wlada:
“A Matter of Mind; An Introduction to the Art of Władysław Dutkiewicz (1918-1999), 2006
„Władysław Dutkiewicz, A Partisan for Art: Polish-Australian Artist, Actor and Theatrical Director”, 2013.

Talent i wiedzę w dziedzinie sztuk pięknych Władysław Dutkiewicz dzielił z adelajdzką społecznością polonijną, pełniąc szereg funkcji w organizacjach polskich Południowej Australii i nie tracąc związku z kulturą oraz tradycją polską.
Tekst i zdjęcia: Marysia Thiele


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy