polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 30 czerwca 2018

Polacy wezmą udział w Invictus Games w Sydney

Powitanie na sydnejskim lotnisku. Od lewej: M. Kwiatkowska,
M. Nowak, A. Krzeminska, B.Abadzijew R. Kokoszka,
H. Grochulska, V. Grochulska. Fot. M.Nowak
W tym roku szykują siȩ wspaniałe prestiżowe igrzyska – Invictus Games – potocznie zwane „igrzyskami niezwyciężonych”, w których po raz pierwszy uczestniczyć będą również Polacy.

Z Polski przyjeżdża 15 weteranów poszkodowanych w działaniach poza granicami państwa wraz z osobami opiekującymi się nimi. Będą uczestniczyć w nastȩpujących konkurencjach sportowych: pływanie, łucznictwo, lekka atletyka, Jaguar Land Rover, golf, wioślarstwo halowe, piłka siatkowa na siedząco i kolarstwo.

Invictus Games (IG) po raz pierwszy odbyły siȩ w 2014 roku z inicjatywy księcia Harry’ego, wnuka królowej  Elżbiety II i żołnierza brytyjskiej armii.

Tegoroczne Igrzyska odbȩdą siȩ w dniach 20-27 października na terenie Sydney Olympic Park i zatoki przy Operze. W zawodach biorą udział reprezentacje z 18 krajów.

Porady językowe Katarzyny Podjaskiej: "Tytułowy tytuł"

Fot. K.Bajkowski/BumerangMedia
Jestem polonistką i próbuję nauczyć młodych (i tych troszkę starszych) ludzi tego i owego, aby nasz polski Internet był bardziej przejrzysty i czytelny, co pewnie wielu może bawić – czasem mnie samą to troszkę śmieszy. Zresztą zawód nauczyciela jest w swej istocie dość zabawny, więc tak sobie przez życie idę z uśmiechem.

Niemniej – dziś chciałam Wam opowiedzieć o zjawisku, które obserwuję od lat: w pracach uczniów i w zapisie internetowym. „Tytułowy tytuł” powoduje sporo zamieszania głównie z powodu swego kuzyna, jakim jest anglosaski zapis tytułów, w którym pojawiają się właściwie same duże litery (oprócz przyimków i spójników), np.: Pride and Prejudice albo Sense and Sensibility; tymczasem polskie odpowiedniki zapiszemy tak: Duma i uprzedzenie oraz Rozważna i romantyczna. Reguła w języku polskim jest taka, że pierwsza litera tytułu powinna być duża – pozostałe są małe, chyba że same w sobie stanowią nazwę własną, np.: Anna Karenina czy Nad Niemnem.

piątek, 29 czerwca 2018

Zanim rozpocznie się Rok Moniuszkowski

Stanisław Moniuszko urodził się 5 maja 1819 r.
 Fot. Adolphe Lafosse (ca 1810-1879) public domain
Któż z nas od czasu do czasu nie nuci “Znasz-li ten kraj …”, “Po nocnej rosie płyń dźwięczny głosie …” czy “Cichy domku modrzewiowy …” ? Otóż słowa tych pieśni znów mają szansę wypełnić nasze sale i salki koncertowe, jeśli tylko ochoczo włączymy się do ogólnoświatowych obchodów 200 setnej rocznicy urodzin Ojca polskiej Opery Narodowej - Stanisława Moniuszki.

Jak czytamy na stronie internetowej MONIUSZKO2019, już prawie pięć miesięcy temu, bo 16 lutego bieżącego roku w Warszawie w Teatrze Wielkim Operze Narodowej odbyła się inauguracja Społecznego Komitetu obchodów rocznicowych kompozytora. Przewodniczącą (która jest zarazem pra- pra- prawnuczką twórcy “Halki”) została Elżbieta Stanisława Janowska Moniuszko.

Jeszcze nie minęła 100-letnia rocznica odzyskania przez Rzeczpospolitą niepodległości przypadająca na dzień 11 listopada, a już z inicjatywy wyżej wymienionego komitetu rozpoczął się cykl zatytułowany “Stanisława Moniuszki - muzyczna walka o Niepodległość Polski”.  Przy okazji uświadomiono nam, że do wolności prowadziły bardzo różne drogi.  Walka o zachowanie języka w szeroko pojętym kontekście kultury polskiej i chrześcijańskiej była nie mniej ważna niż ofiarna walka zbrojna.

Po meczu Polski z Japonią: Zwycięstwo na pożegnanie

Polska wygrała z Japonią 1-0 w ostatnim meczu grupy H. W równolegle rozegranym spotkaniu, w którym Kolumbia podejmowała Senegal, zespół z Ameryki Południowej zwyciężył podobnie jak Biało-czerwoni 1-0.

W meczu z Japonią Polacy zaprezentowali się całkiem przyzwoicie. Przez zdecydowaną większość spotkania grę mieli pod kontrolą. Mogliśmy prowadzić już po pierwszej połowie, ale bardzo groźny strzał głową, który oddał Kamil Grosicki został zatrzymany przez Kawashimę. Zwycięska bramka padła w 59 minucie po stałym fragmencie gry. Z rzutu wolnego bardzo dobrze dośrodkował Rafał Kurzawa, piłka trafiła na nogę Jana Bednarka, a następnie do siatki. Polacy grę mieli pod kontrolą do końca spotkania.

czwartek, 28 czerwca 2018

Od wczoraj wiemy kto dla Prawa i Sprawiedliwości jest Suwerenem

Rząd Mateusza Morawieckiego  ugiął się pod naciskiem
czynników zagranicznych. Fot. printscreen YT
Od wczoraj wiemy, kto dla Prawa i Sprawiedliwości jest Suwerenem – nie są to Polacy! Oj na pewno nie są, a nawet jeżeli są to nie są Suwerenem suwerennym, samoistnym i ostatecznym. Okazuje się, że Prawo i Sprawiedliwość oraz pewna część opozycji (sądząc po ilości głosów w Sejmie), za Suwerena superwizora uważa kogoś innego, niż własny Naród.

Po pierwsze sama sytuacja, w której przeprowadza się zmianę w ustawie pod naciskiem czynników zagranicznych, to już jest dowód na słabość i przyjęcie do wiadomości, że nie jest się suwerennym podmiotem władzy. Abstrahujemy już od faktu, że ta zmiana w ustawie była potrzebna, albowiem sama ustawa w tym kształcie była niepotrzebna. Chodzi o coś zupełnie innego. Dosłownie o suwerenność, samodzielność w rządzeniu – decydowaniu o swoim własnym losie. Niestety Polski pod rządami Prawa i Sprawiedliwości oraz ich politycznych sojuszników, nie można już nazywać krajem suwerennym. Nie tylko z powodów ekonomicznych, bo te są oczywiste. Pan premier może sobie mówić, że nie ma walki o prawdę za darmo. Jednak straty ponieśliśmy i w końcu się wycofaliśmy z ich własnych ustaleń, to podwójna porażka. Dosłownie porażka w porażce, przygniatająca porażka! W istocie samo-upokorzenie, oto Polacy podjęli decyzje z której wycofali się, ponieważ jawnie żądały tego wiadome środowiska zagraniczne. 

Sejm usunął kary za pomawianie Polaków o Holokaust

Sejm pospiesznie przegłosowuje nowelizację nowelizacji
ustawy o IPN. Poseł Robert Winnicki (Ruch Narodowy)
na znak protestu blokuje mównicę. Fot. printscreen YT
Po burzliwych i pospiesznych obradach Sejmu, PiS wspólnie z liberalną opozycją usunął wczoraj  z ustawy o IPN zapisy penalizujące przypisywanie narodowi polskiemu zbrodni nazistowskich, czego żądały środowiska żydowskie, a także USA i Izrael. Wcześniej na znak protestu poseł Robert Winnicki zablokował sejmową mównicę. Prezydent Andrzej Duda jeszcze tego samego dnia przebywając poza krajem  podpisał nowelizację ustawy. Po tym co się stało wczoraj elektorat partii rządzącej jest skonfudowany.

Wczoraj w sejmowym głosowaniu w trybie pilnym przyjęta została nowelizacja ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej. Głosowanie poprzedziła burzliwa, choć skrócona dyskusja posłów.

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Słodyczom mówimy NIE

Fot. A.Kozłowska
Ciastka, cukierki, pralinki, czekolada, torty – cały świat kocha słodycze! Naukowcy i lekarze regularnie ostrzegają przed ich nadmiernym spożywaniem, a jednak producenci słodkich wyrobów mają się świetnie. Czasem nawet przekonują do zakupów swoich produktów argumentami zdrowotnymi: wysoką zawartością witamin i minerałów czy błonnika (ciasteczka z pełnoziarnistej mąki). Czy warto więc sięgać po słodycze?

Naturalnym dążeniem człowieka jest sięganie po produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i węglowodanów. To „spadek” po czasach prehistorycznych, kiedy koniecznością było gromadzenie zapasów energetycznych. Innymi słowy: należało najeść się do syta (albo nawet mocno się przejeść) przy każdej możliwej okazji, bo nie wiadomo było, kiedy znów będzie na to szansa. A smak? No, właśnie... wśród preferowanych przez nas smaków i aromatów do dziś jest smak słodki oraz inne intensywne smaki (tłuszcz jest ich nośnikiem).

środa, 27 czerwca 2018

Model demokracji szwajcarskiej wzorem dla Polski?

Zgromadzenie Ludowe w kantonie Glarus.
Fot. A. Sulc (Wikipedia CC BY-SA 3.0 )
Szwajcaria jest rządzona oddolnie i bezpośrednio. To właśnie demokracja bezpośrednia wywarła istotny wpływ na sukces szwajcarskiego „fenomenu demokratycznego”. Nic tak bowiem nie jednoczy ludzi, jak świadomość podstawowej wartości ich demokratycznych, suwerennych praw i opieka nad wspólnie wypracowanym bogactwem. - mówi dla portalu kresy.pl mieszkający w Szwajcarii prof. Mirosław Matyja.

Z profesorem Mirosławem Matyją, politologiem, ekonomistą i historykiem, absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie i Uniwersytetu w Bazylei, o demokracji bezpośredniej w Szwajcarii i jej nieobecności w Polsce, rozmawia Tomasz Kwaśnicki.

wtorek, 26 czerwca 2018

Premiera polskiej super-baterii do rowerów elektrycznych

Fot. Flickr
Premiera polskiej baterii do rowerów elektrycznych, pozwalającej pokonać ponaddwukrotnie większy dystans niż dotychczas odbędzie się w lipcu podczas prestiżowych targów rowerowych w Niemczech.

Bateria Precursor została wymyślona i wyprodukowana w firmie BMZ Poland z siedzibą w Gliwicach. „Nasza bateria może jeszcze bardziej wzmocnić popularyzację rowerów ze wsparciem elektrycznym. Ten produkt przełamuje wiele barier, które do tej pory ograniczały rozwój e-bików. Jego przewaga polega na łatwej adaptacji do każdego rodzaju roweru” – powiedział w poniedziałek Zdzisław Madeja z firmy BMZ Poland.

poniedziałek, 25 czerwca 2018

Po meczu Polski z Kolumbią: Ogromny zawód

Po porażce z Senegalem pojedynek z Kolumbią był meczem „o wszystko”. Na początku spotkania Polacy ruszyli na rywali z animuszem, jednak wraz z upływem czasu widoczna była przewaga rywali. Pierwszą bramkę w tym spotkaniu zdobył w 40 minucie Yerry Mina. Po przerwie- podobnie jak na początku spotkania zaatakowali Polacy, ataki nie przyniosły rezultatu. Kolumbia niczym doświadczony bokser punktowała nasz zespół, w 70 minucie na 2-0 podwyższył Radamel Falcao. Nie minęło 5 minut, a bramkę na 3-0 zdobył Juan Cuadrado.

Podobnie jak w meczu z Senegalem Polacy nie mięli za wiele do powiedzenia. Pod bramką rywala działo się nie wiele. To spotkanie od meczu z Senegalem różniło się tym, że bramki padły nie po naszych błędach, ale po wzorowych kontrach piłkarzy rywala.

Wystawa o rtm. Witoldzie Pileckim w melbourneńskim Queen's Hall

Podczas instalacji wystawy "Report X" w Queen's Hall
Parlamentu Stanowego w Melbourne
W dniach 8–10 maja 2018 w Parlamencie australijskiego stanu Wiktoria w Melbourne byla prezentowana wystawa „Report X”, poświęcona Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu, Powstaniu Warszawskiemu oraz wątkowi udziału żołnierzy australijskich  biorących udział w Powstaniu Warszawskim wystawie towarzyszyly dwie tematyczne ekspozycje IPN dotyczące Rady Pomocy Żydom „Żegota” i rodziny Ulmów z Markowej, ktore elektronicznie zostaly opracowane przez Pana Jacka Glinke.

 Wydarzenie pod honorowym patronatem Ambasadora Michała Kołodziejskiego oraz Instytutu Pamieci Narodowej organizowal – Zarzad Komitetu Pilecki Projekt, Federacja  Polskich Organizacji w Wiktorii oraz Koło Byłych Żołnierzy AK. Prezentowana ekspozycja jest pomysłem i dziełem Zarządu Komitetu Pilecki Projekt w Melbourne, który opracowal  projekt wystawy, książki, plakaty, biuletyny.

niedziela, 24 czerwca 2018

Polscy kibice w Rosji i mecz o przetrwanie na Mundialu

Polscy kibice w Moskwie. Fot. © Sputnik . N. Seredin
Rosja na miesiąc stała się epicentrum świata - miasta, w których są rozgrywane mecze mistrzostw świata zostały zapełnione przez fanów piłki nożnej. Wielu z nich przejechało tysiące kilometrów samochodem lub odbyło długie i wyczerpujące loty, aby wesprzeć swoją reprezentację, zobaczyć największe gwiazdy futbolu i stać się częścią wielkiego święta.

Piotr Gigoń z Polski, który wraz z kolegami i rodziną przyjechał do rosyjskiej stolicy na mecz Polska-Senegal, podzielił się swoimi wrażeniami z Moskwy ze Sputnikiem.

— Moskwa jest piękna. Jest dużo przestrzeni, zielono, ale jednocześnie jest zimna jako miasto, chłodna (surowa). Co do ludzi — pozytywne zaskoczenie, cała organizacja — na plus. Z ludźmi można się dogadać bez problemu, są życzliwi, jak nie po polsku, to po rosyjsku, po angielsku. Są punkty informacyjne. W sklepach też ok. Pod względem organizacji Putin stanął na poziomie — powiedzieli Piotr i jego żona.

Międzynarodowy Dzień Dziecka w Plumpton

Jedna z atrakcji podczas MDD w Klubie "Polonia"
w Plumpton. Fot. K.Bajkowski
Międzynarodowy Dzień Dziecka (MDD) – dzień ustanowiony w 1954 przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych  dla upowszechniania ideałów i celów dotyczących praw dziecka zawartych w Karcie Narodów Zjednoczonych   obchodzony jest od 1955 w różne dni roku w różnych krajach członkowskich ONZ. W Australii obchodzony jest  nawet  Tydzień   Dziecka, ktory przypada pod koniec października. W  Polsce MDD obchodzony jest  1 czerwca.  W środowisku polonijnym w Australii podtrzymywana jest tradycja  Dnia Dziecka  z początkiem czerwca.  Z tej okazji odbyła się impreza dziecięca w Klubie Sportowym w Plumpton, z której przedstawiamy Wam relację filmową.

 Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzony  jest  w Australii  z początkiem czerwca w wielu polonijnych ośrodkach, szczególnie w szkołach sobotnich.   Po raz drugi  dla całej Polonii sydnejskiej  zorganizowany został w  Klubie Sportowym  „Polonia” w Plumpton pod patronatem Ambasadora RP w Canberze Michala Kołodziejskiego, który wraz z dwójką poslów bawiących  właśnie   w Sydney był obecny na imprezie.   

sobota, 23 czerwca 2018

200 lat temu: Drugi pogrzeb Tadeusza Kościuszki

Tadeusz Kościuszko w czasie wojny polsko-rosyjskiej
 1792 r. (domena publiczna)
23 czerwca 1818 roku na Wawelu w Krakowie odbył się drugi pogrzeb Tadeusza Kościuszki. Po raz pierwszy został pochowany w szwajcarskim Solury, gdzie spędził ostatnie lata swojego życia. W Szwajcarii pochowano republikanina, którego ideały nie zamieniły się w karykaturę – jak w przypadku co najmniej części rewolucjonistów francuskich. W Polsce natomiast pogrzebano naczelnika insurekcji i orędownika sprawy chłopskiej, co stało się okazją do zamanifestowania swojej polskości.

Po raz pierwszy Tadeusz Kościuszko odwiedził Kraków w 1775 roku. Jechał wtedy do Saksonii, gdzie zamierzał znaleźć służbę u elektora saskiego, którym był wówczas Fryderyk August I, późniejszy książę warszawski. Bezskuteczność poszukiwań sprawiła, że pojechał dalej, do Francji, a później do Ameryki, gdzie walczył w obronie niepodległości rodzącego się państwa. Urodzony w Mereczowszczyźnie na terenie obecnej Białorusi nie przypuszczał, jak mocno historia zwiąże go z dawną stolicą Polski.

Porady językowe Katarzyny Podjaskiej: Jak zapisywać daty?

Fot. CC0 Public Domain
Dziś o cyfrach i liczbach – zacznę więc od myśli Juliusza Pawła Schaudera – polskiego matematyka: „Prawdziwy profesor mówi a, pisze b (które wygląda jak c), myśli d, a powinno być e”. Postaram się jednakowoż wyjaśnić Wam podstawy posługiwania się liczebnikami w języku polskim w sposób jasny i czytelny. No, to jedziemy.☺
 
Najtrudniejsze, tak mi się wydaje, w odmianie są liczebniki zbiorowe i o nich opowiem Wam innym razem, dziś chciałabym się skupić na dość potocznych problemach z cyferkami.

piątek, 22 czerwca 2018

Nowość: Studia online na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie

Polski Uniwersytet na Obczyźnie (PUNO) w Londynie istnieje juz od prawie 80 lat. PUNO został uznany jako jednostka uniwersytecka przez Unię Europejską oraz posiada status wyższej uczelni w Wiekiej Brytanii. Od początku roku akademickiego 2018/2019 PUNO wprowadza studia w systemie online.

Jest to na pewno atrakcyjna propozycja dla ogromnej rzeszy młodej Polonii rozsianej po całym świecie.  Programy studiów są na najwyższym poziomie i pozwalają uzyskać cenne kompetencje zawodowe.

czwartek, 21 czerwca 2018

Lista 15 pytań: "Trochu straszno, trochu śmieszno"

Fot. P.Kula (Sejm RP) 
Kiedy rok temu Prezydent Andrzej Duda zapowiedział odwołanie się do Narodu i przeprowadzenie referendum w sprawie zmiany Konstytucji – ucieszyłem się i ja i moi koledzy z Poselskiego Zespołu na rzecz Nowej Konstytucji. Zespół założyliśmy zaraz na pooczątku kadencji w przekonaniu, że Konstytucja z 1997 r. wymaga pilnej zmiany bo właśnie nie określa tego co powinna, a za to obiecuje Polakom jakieś gruszki na wierzbie.

 Konstytucja obecna wprowadza bałagan w relacje miedzy poszczególnymi ośrodkami władzy. I tak np. prezydent wybierany jest w powszechnych wyborach, jest zwierzchnikiem np. sił zbrojnych, mianuje ministrów, ale tych ministrów powołuje Sejm i premier parlamentarnej większości. I tak w samej konstytucji tkwi źródło stałego konfliktu miedzy premierem, a prezydentem – widzieliśmy to i za Millera i Kwaśniewskiego i widzimy obecnie.

środa, 20 czerwca 2018

Po meczu Polski z Senegalem: Stracone marzenia?

Niestety pierwszy występ Reprezentacji Polski na Mistrzostwach Świata w Rosji zakończył się porażką. Biało-czerwoni ulegli Senegalowi po przeciętnym meczu 1-2. Mimo, że przed pierwszym gwizdkiem sędziego byliśmy uważani za faworyta spotkania, po pierwszej kolejce zajmujemy ostatnie miejsce w grupie H.

Spotkanie rozpoczęło się dość chaotycznie w wykonaniu obu drużyn. Z czasem Senegalczycy tworzyli coraz groźniejsze okazje, co przyniosło efekty w 37 minucie, w której to po strzale Gana piłka odbiła się od Cionka i wpadła do bramki obok bezradnego Szczęsnego. Na przerwę do szatni Polacy schodzili z opuszczonymi głowami.

Prof. Mirosław Matyja: W kierunku demokracji

Głosowanie w szwajcarskiej miejscowości Glarus.
Fot. Democracy International Flickr (CC BY-SA 2.0)
Referendum konsultacyjne, w którym dorośli Polacy mają się wypowiedzieć w sprawie zmian ustrojowych, ma być przeprowadzone 11 listopada 2018, czyli dokradnie w 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Ważne jest, aby w nowej ustawie zasadniczej został ukonstytuowany wiążący wpływ obywateli na proces decyzyjny w państwie polskim. Tylko wówczas politycy skupią się na związkach przyczynowo-skutkowych i odstąpią od nierealnych wizji odnowy demokracji w Polsce.

Polska semidemokracja

Semidemokratycznym systemem politycznym, nazywanym też mieszanym, określa się z reguły sposób rządzenia państwem, który zawiera zarówno elementy parlamentaryzmu jak i systemu prezydenckiego. Z czasem termin ten zaczęto używać dla określenia jakichkolwiek rządów mieszanych. Również w polskich realiach politycznych pojęcie semidemokracji (czyli połowicznej demokracji) można odnieść do panującego w kraju systemu sprawowania władzy, zdominowanego z jednej strony próbami wprowadzenia elementów w pełni demokratycznych, bądź ich imitacji, a z drugiej strony sposobu rządzenia kontrolowanego przez elity polityczno-ekonomiczne.

wtorek, 19 czerwca 2018

Antarktyczny rejs Katharsis II już w Księdze Guinnessa

Rada Dyrektorów Światowych Rekordów Guinnessa (GWR) w Londynie poinformowała o przyznaniu i zatwierdzeniu nowego Rekordu Świata Guinnessa dla Polskich Żeglarzy na jachcie Katharsis II (klasa OYSTER 72) w kategorii "Pierwsze okrążenie Antarktydy jachtem żaglowym po wodach antarktycznych - na południe od 60 stopnia szerokości geograficznej południowej" (First circumnavigation of Antarctica in a sailboat south of the 60th paralel). Tak blisko kontynentu, non-stop i tak szybko nie opłynął Antarktydy jeszcze nikt.


Antarktyczny rejs Katharsis II rozpoczął w Kapsztadzie, RPA, 23 grudnia 2017 roku i do zakończenia w Australii trwał 102 dni i ok. 23 godziny, przy czym samo pełne okrążenie najzimniejszego kontynentu Ziemi zostało aktualnie oficjalnie zweryfikowane jako trwające: 72 dni i 6 godzin. Żegluga non-stop została zakończona 6 kwietnia w Hobart w australijskiej Tasmanii, ale do ubiegłego tygodnia trwała procedura dokładnej weryfikacji i zatwierdzania rekordu. Niezależnie od danych pozycyjnych dostarczanych przez kapitana Mariusza Kopera, głównego organizatora rejsu i jednocześnie armatora jachtu Katharsis II, weryfikowano także tracking satelitarny firmy Yellow Brick a także specjalny wykres pozycjonowania jachtu prowadzony przez Światową Radę Żeglarskich Rekordów Prędkości (WSSRC), autoryzowaną przez Światową Federację Żeglarską (World Saling, poprzednia nazwa ISAF).

"Fantastyczny początek": Światowe media o otwarciu MŚ 2018

2018 FIFA World Cup opening ceremony.
 Photo: TASS (kremlin.ru Creative Commons Attribution 4.0
International).
W czwartek w Moskwie wystartowały Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej. Zagraniczne media publikują szczegółowe relacje z imprezy, odnotowują wspaniałą atmosferę i dobrą organizację.

Amerykański kanał CBS nazwał pierwszy mecz, w którym rosyjska reprezentacja zwyciężyła Arabię Saudyjską z wynikiem 5:0, „fantastycznym początkiem".

Ten gol stał się właśnie tym początkiem, który potrzebny był Rosji, żeby zelektryzować publiczność, stadion „Łużniki" teraz świętuje. Nie było lepszego sposobu na rozpalenie tłumu w pierwszym meczu turnieju — pisze komentator kanału.

poniedziałek, 18 czerwca 2018

Jak pomóc dziecku odkryć Ojczyznę, mieszkając za granicą?

Polska jest wyjątkowym miejscem, którego piękno można odnaleźć w każdym zakątku kraju, od południa po północ, od wschodu na zachód. Akcja Odkryj Polskę / Explore Poland, której celem jest zachęcenie Polaków mieszkających poza granicami kraju do zapoznania się z dziedzictwem kulturowym oraz niepowtarzalnym krajobrazem Polski, pozwala polskim dzieciom lepiej poznać Ojczyznę.

 
W ramach akcji powstał specjalny filmik pokazujący zarówno dzieciom, jak i dorosłym niesamowite miejsca znajdujące się na mapie Polski. Są to między innymi piękne górskie szlaki, gęste lasy, rozległe łąki, błękitne jeziora, piaszczyste plaże i strome klify. Nie zabrakło również polskiej architektury. Ukazane zostały również prawdziwe twarze Polaków, oraz elementy nierozłącznie kojarzące się z polską kulturą.

niedziela, 17 czerwca 2018

Eucharystia i Wolność. Szczególna uroczystość w Marayong

Uroczystości w Marayong przewodniczył ks. Henryk Zasiura
Fot.K.Bajkowski
Trzydniowe obchody 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości organizowane w Sydney przez Radę Naczelną Polonii Australijskiej zakończono akcentem religijnym. W kościele polskim w Marayong , w niedzielę 3 czerwca odprawiona została msza dziękczynna i procesja eucharystyczna. Oprócz wiernych ze społeczności polonijnej w uroczystości uczestniczyli m.in. przybyła do Australii dwójka posłów na Sejm, ambasador RP  i konsul  generalna w Sydney oraz uczestnicy 50. Zjazdu RNPA, którzy zjechali się do Sydney z całej Australii.

Mszy dziękczynnej za odzyskanie niepodległości przez naród polski po 123 latach niewoli  przewodniczył ks. Henryk Zasiura Tch, rektor polskiego  kościoła w Marayong. W homilii kapłan oprócz przypomnienia znaczenia Eucharystii w życiu chrześcijan  podkreślił  również szczególne znaczenie Wolności  nie tylko dla narodu ale dla każdego indywidualnie w kontekście  społecznym a także  duchowym.  

sobota, 16 czerwca 2018

100. rocznica urodzin polsko-australijskiego artysty

Władysław Dutkiewicz „Self Portrait”, 1945,
Hohenfels DP Camp, Germany
Obchody 100-lecia odzyskania wolności przez Polskę (1918-2018) zbiegają się z obchodami 100. rocznicy urodzin Władysława Dutkiewicza (1918-1999), Polsko- Australijskiego artysty malarza, rzeźbiarza, autora sztuk teatralnych, scenografa, aktora i reżysera teatralnego.
Władysław Dutkiewicz urodził się 21 lutego 1918 roku we wsi Stara Sól blisko Lwowa, w środku zawieruchy wojny Polsko-Ukraińskiej. Pierwsze dni, tygodnie i miesiące jego życia to burzliwa bitwa o Lwów i oblężenie Lwowa. Z piątki dzieci Dutkiewiczów trójka posiadła talenty artystyczne w sztukach plastycznych: Jan (1911-1985), tworzył i zmarł w Lublinie; Władysław, przybył do Australii z falą polskiej emigracji z Niemiec w roku 1949, osiadł w Adelajdzie gdzie tworzył i zmarł 2 października 1999; Ludwik (1921-2008), żył, tworzył i zmarł w Adelajdzie.

Porady językowe Katarzyny Podjaskiej: Mundialowy wpis

Stadion Łużniki w Moskwie, gdzie w czwartek
 zainaugurowano mundial 2018.
 Fot. Mos.ru (Wikimedia commons)
W sieci krąży dużo „zabawnych” dekalogów mundialowych – np. że kobiety mają podawać posiłki przed i po meczu albo w czasie przerwy i tym podobne… Przygotowałam więc dla Was językowy dekalog mundialowy:
 
Po pierwsze: mundial piszemy małą literą.
Po drugie: odmieniamy nazwiska piłkarzy, trenerów, komentatorów, żon, kochanek, sędziów i kibiców – wszystkich.
Po trzecie: dopełniacz słowa ‚mecz’ brzmi: ‚meczów’ – nie meczy, bo meczy to owca (choć wikipediowy słownik podaje ten wariant jako potoczny).
Po czwarte: mecz można oglądnąć (regionalizm małopolski) albo obejrzeć (forma ogólnopolska).

piątek, 15 czerwca 2018

Po co Andrzejowi Dudzie referendum?

Fot. Twitter (#WspólnieOKonstytucji)
Czy pytania w referendum  w sprawie zmiany Konstytucji RP postawione przez  Andrzeja Dudę to początek jego prezydenckiej kampanii wyborczej? Rozmowa na ten temat  korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z politologiem i publicystą profesorem Adamem Wielomskim. 

— Prezydent Andrzej Duda przedstawił zestaw pytań promowanego przez siebie referendum w sprawie Konstytucji. Dlaczego Andrzej Duda zdecydował się wyjść z tą inicjatywą, skoro wszystkie siły polityczne, w tym częściowo Prawo i Sprawiedliwość, podważają sens tego referendum?
— Inicjatywa ta jest z punktu widzenia odczytywanego literalnie prawa inicjatywą zupełnie bezsensowną, bo Konstytucja RP nie przewiduje zmiany Konstytucji za pomocą referendum bez uchwalenia tej Konstytucji przez Sejm. Również nie przewiduje referendum konsultacyjnego dotyczącego ewentualnego uchwalenia Konstytucji. W tym sensie, oczywiście, wszystkie zarzuty w stosunku do pomysłu pana Prezydenta, prawnie rzecz biorąc, mają charakter zasadny.

czwartek, 14 czerwca 2018

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Owoce – jeść czy nie jeść?

Fot. A. Kozłowska/GACA SYSTEM
Każdy na pewno doskonale pamięta z dzieciństwa starania rodziców o to, byśmy się dobrze odżywiali. Posiłki komponowane z myślą o dzieciach zawsze zawierają wiele warzyw, klasykiem stał się także tekst: „zjedz mięsko, ziemniaczki zostaw”. I słusznie – wszyscy wiemy, że organizm potrzebuje więcej białka niż węglowodanów (oraz ceny ziemniaków są niższe niż mięsa, więc mniej przykro jest je wyrzucać). A co z owocami – czy na pewno warto je spożywać?

Co do warzyw wszyscy są zgodni: mało kalorii, dużo witamin, minerałów i błonnika. Najlepiej jeść je tak często jak to możliwe, np. 5 razy dziennie (wyjątek stanowią warzywa strączkowe i pełne węglowodanów ziemniaki). Owoce też są polecane, choć już nie tak chętnie i nie przez wszystkich. Skąd to się bierze?

 

Grand Prix Katolickiego Festiwalu Filmowego dla "Błękitnej Armii"

Tegoroczny Festiwal „KSF Niepokalana” odbył się w dniach 20-27 maja 2018 w Józefowie oraz w Katedrze Kurii Warszawsko-Praskiej w Warszawie pod osobistym patronatem JE bpa Romualda Kamińskiego.
Grand Prix Festiwalu - film "Błękitna Armia 1917-1919" - reżyser Leszek Wiśniewski  ukazujący niezbyt powszechnie znane dzieje ponad 70-tysiecznej polskiej Armii utworzonej sto lat temu pod dowództwem Generała Hallera przez przebywających poza granicami kraju Polaków.
   

       
 Pierwsze Nagrody za dzieła w poszczególnych kategoriach filmowych otrzymali: 
"Sprawiedliwy" - Michał Szczerbic o powojennych losach rodziny opiekującej się osieroconym podczas okupacji niemieckiej żydowskim dzieckiem, "Dwie Korony" –-  Michał Kondrat o życiu i dziele św. Maksymiliana Kolbe, "Film dla Stasia" - Monika Meleń o dzielnej postawie osób niepełnosprawnych, zarówno dorosłych jak i dzieci, "Janek" - Franciszek Mazur , "Ada-Krysia Willenberg" - Krzysztof Żurowski świadectwo Żydówki uratowanej przez Polaków , "Egzekucja w Markowej" - Rafał Gużkowski o rodzinie Ulmów zamordowanych za pomoc sąsiadom żydowskiego pochodzenia, Nagroda Specjalna Katolickiego Stowarzyszenia Filmowego za film "Luter i rewolucja protestancka" - Grzegorz Braun, Nagroda za programy radiowe: "Majka" – Joanna Sikora, za programy multimedialne: prezentacja "św. Urszula – wzór patriotyzmu"  - s. Katarzyna Purska i s. Anna Pawłowska, za strony internetowe: - Fundacja OPOKA za Portal Opoka News  współtworzony przy udziale współpracujących z nim autorów.


środa, 13 czerwca 2018

W Singapurze panu Trumpowi chodziło o Chiny…

Kim and Trump shaking hands at the red carpet during
the DPRK–USA Singapore Summit.
Fot. D. Scavino Jr (Wikimedia - public domain)
W Singapurze panu Trumpowi chodziło o Chiny. Zarówno pan Donald Trump jak i pan Kim Jong Un byli zadowoleni po spotkaniu. Świat odetchnął z zaciekawienia. Temat spotkania był jednym z głównych tematów rozmów kuluarowych przywódców światowych mocarstw w Szanghaju. W Kanadzie jak wiadomo G7 kłóciło się o cła i inne kwestie. Zachód bardzo szybko oddał pałeczkę pierwszeństwa cywilizacyjnego na świecie, nawet nie tyle co oddał, ale połamał swoją i spuścił w kiblu. 
 
Tymczasem z Singapuru otrzymaliśmy zdjęcia tego, czego należało się spodziewać i co było w interesie obu spotykających się przywódców. Zarówno USA jak i Korea mają wspólny interes, w postaci przeciwstawiania się wspólnemu zagrożeniu ze strony rosnącej potęgi Chin. Jest sporo nieufności pomiędzy nimi, co więcej na pewno tu nie ma zaufania, ani żadnej współpracy na poziomie operacyjnym. Jednak doszło do przełamania osobistego dwóch liderów. To bardzo wiele, to wiele zmienia i redefiniuje układankę. Proszę pamiętać, że mówimy o polityce opartej na ustaleniach pomiędzy dwoma mężczyznami. 

wtorek, 12 czerwca 2018

"Drogi do Niepodległości" - inauguracja polonijnej wystawy na 100-lecie

Małgorzata Kwiatkowska - prezes RNPA, dr Zdzislaw
 Derwiński, Vitek Skonieczny i poseł Wojciech Ziemniak
 podczas otwarcia wystawy "Drogi do Niepodległości"
 Fot. B. Filip
W sobotę, 2 czerwca  w antresoli Klubu Polskiego w Ashfield  nastąpiło otwarcie wystawy plakatowej zatytułowanej „Drogi do Niepodległości” .  Na otwarciu był  obecny  m.in.   ambasador RP Michał Kołodziejski  i  posłowie  na Sejm zaproszeni do Sydney na australijskie obchody  100-lecia niepodległości Polski.
  
Wystawę przygotowało z inicjatywy Rady Naczelnej Polonii Australijskiej  Muzeum i Archiwum Polonii Australijskiej.  Ekspozycja  w formie graficzno – tekstowych plansz obrazuje historię odzyskiwania suwerennego państwa polskiego  spod panowania zaborców.  Stroną merytoryczną  zajął się historyk - dr Zdzisław Derwinski z Melbourne a graficzną,  sydnejski  artysta polonijny - Vitek Skonieczny. 

Jak Korea Ludowo-Demokratyczna zaczęła się liczyć globalnie?

Fot. Flickr arcticpenguin  (CC BY-NC 2.0)
Jak Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna, kraj o bardziej, niż stalinowskim komunizmie – zaczął się liczyć globalnie? Jak do tego doszło, że pomimo wojny, sankcji, embarg, blokowania globalnych kontaktów – Korea okazała się państwem, od którego zależy przyszłość świata? Z przywódcą Korei spotyka się Prezydent USA. To wydarzenie bez precedensu. Zarazem to dowód na to, że odpowiedni system służący do sterowania państwem – jest podstawą jego sukcesu.

Koreańska Republika Ludowo-Demokratyczna przetrwała wszystkie sankcje, embarga, próby zniszczenia, dosłownie odcięcia od świata i wszelkie prześladowania. Nikt nie mówi, że to jest raj dla swoich obywateli. Z tego co wiadomo o tym kraju, to można mieć poważne zastrzeżenia do sytuacji wewnętrznej, w tym do pozycji jednostki w społeczeństwie i relacji państwa do ludzi. Na pewno jest to państwo opresyjne, jednakże już odpowiedź na pytanie ile z tego jest wynikiem presji z zewnątrz, a ile to wewnętrzne potrzeby – jest jak najbardziej otwarte. Oczywiście nie można go zadać, bo media swoje zrobiły i każdy, kto zadaje rozsądne pytania o ten kraj natychmiast jest wrogiem wolności itd. Nie jest jednak naszą rolą nikogo oceniać, jakie mamy do tego prawo? Demokracja? Liberalizm? Szkoda słów na takie mierniki, lepiej już powiedzieć, że możemy kogoś zbombardować…

poniedziałek, 11 czerwca 2018

Piłka łączy, polityka dzieli. Za cztery dni Mundial w Rosji!

Wilk Zabivaka - oficjalna maskotka MS w Rosji, które
 rozpoczynają się w czwartek, 14 czerwca na stadionie Lużniki
 w Moskwie. Fot. Д. Пукалик ( Wikipedia - CC BY-SA 3.0)
Tomasz Latos, poseł PiS z sejmowej komisji kultury fizycznej i sportu tydzień przed rozpoczęciem Mundialu straszy Rosją. Uważa, że „nikt z Polski nie powinien tam jechać”. Na szczęście ci, którzy naprawdę pasjonują się piłką, mają takie deklaracje w nosie.

Podobną wypowiedź zaserwował mediom jego kolega z komisji, Jacek Osuch:
— Ten kierunek nie jest ciekawy dla nas. Co prawda piłka łączy, ale tutaj mamy inny podtekst, dlatego kategorycznie mówię: nie.

Bardzo chciałabym wiedzieć, jaki właściwie „mamy tutaj podtekst". FIFA zresztą już cztery lata temu wyraziła ubolewanie z powodu toczącego się konfliktu z Ukrainą, jednak w oficjalnym komunikacie zapewniła, że mistrzostwa odbędą się zgodnie z planem. Federacja uznała, że piłka łączy, bo taka właśnie powinna być jej rola.

niedziela, 10 czerwca 2018

Grzegorz Machnacki: Najważniejsza jest sztuka...

Alan Kogosowski, Krzysztof Małek, Carlos Alvarado
i Manly-Warringah Orchestra przyjmują owacje
po koncercie "Tribute to Freedom" w Sydney Town Hall
Fot. B.Filip
To najlepszy koncert klasyczny na jakim mogłem być w Australii zorganizowany przez Polonię australijską, jak powiedział jeden z polskich muzyków z orkiestry: "...odkąd tutaj mieszkam (31 lat) takiego koncertu jeszcze nie było...".

Z archiwum, ostatni tak poważny koncert symfoniczny miał miejsce w 1963, zresztą w tej samej absolutnie niezwykłej, co nieznośnej akustycznie sali, wówczas dzięki Narodowej Orkiestrze Polskiego Radia z Katowic.

Nasz koncert, intencjonalny: dwa świetne przemówienia, niezwykle trafne, Ambasadora RP Michała Kołodziejskiego (odrodzenie polskiej niepodległości to 100 lat, nasza państwowość liczy sobie ponad tysiąc!!!), i Hon. David Clark MLC - niezwykle żywiołowe, gdzie David, parlamentarzysta z NSW wykazał się niezwykłą znajomością historii Polski (o najeździe tureckim, o Solidarności i o tym jak bardzo Australia jest dumna z Polaków).

50. Zjazd Rady Naczelnej Polonii Australijskiej w Sydney

Obradom 50. Zjazdu RNPA przewodniczył
dr Zdzisław Derwiński z Melbourne. Fot. K.Bajkowski
W sobotę, 2 czerwca odbył się 50. Zjazd Rady Naczelnej Polonii Australijskiej – organizacji parasolowej skupiającej  polonijne stowarzyszenia i instytucje  z całej Australii. Zjazdowi towarzyszyły imprezy i uroczystości związane z obchodami 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę, takie jak koncert muzyki polskiej w Sydney Town Hall, otwarcie wystawy planszowej  „Drogi do Niepodległości”, bankiet jubileuszowy  i  msza dziękczynna za odrodzenie państwa polskiego po 123 latach zaborów , która odbyła się w niedzielę w kościele polskim w Marayong w ramach uroczystości  Bożego Ciała.  

Na Zjazd do Sydney przyjechali delegaci ze wszystkich stanów z wyjątkiem Zachodniej Australii i Terytorium Północnego. Do grona Rady przyjęty został jako organizacja Klub Polski w Ashfield uzyskując, ze względu na liczbę swych członków - 15 mandatów. Całkowita liczba mandatów, które posiadali wszyscy delegaci podczas głosowań na Zjeździe  wzrosła do 82.

sobota, 9 czerwca 2018

Porady językowe Katarzyny Podjaskiej: Jadę do IKEA?

Fot. Trudny Język Polski
Po pierwsze: nienawidzę zakupów. Serio. Gdy zmuszona jestem pojechać do jakiegoś skupiska sklepów i galerii handlowych, włącza się we mnie tryb przetrwania i moje ciało jedzie na Bielany (takie miasteczko marketów pod Wrocławiem), lecz dusza zostaje bezpieczna w domu.
Po drugie: temat sklepu IKEA był już wałkowany w mediach wszelkiego typu tyle razy, że wahałam się przed opublikowaniem tego wpisu, ale poprosiło mnie jedno z moich dzieci (Olu, o Tobie mowa), a wiecie – matka zrobi dla pociech wszystko 😉

Nie wiem, skąd się biorą informacje, że ktoś zabrania komuś odmiany. Tym ktosiem mogą być firmy – jak IKEA albo może nim być zwykły człowiek – jak pewna polonistka (sic!), która gdy dostała podziękowanie za przygotowanie dziecka do konkursu z odmienioną formą swojego nazwiska, wpadła w dziki szał i zaczęła mi wymyślać od najgorszych… Ręce opadają.