polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 19 maja 2018

Uroczystośċ 3 Maja i nagrody Fundacji Witolda Szupryczyńskiego

Voytek Eymont wręcza nagrody im. Hm. W.Szupryczyńskiego
Uroczystość z okazji 227 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, tradycyjnie przygotowana przez Polską Macierz Szkolną w Nowej Południowej Walii odbyła się w sobotę 5 maja 2018 o godzinie 4.00 po południu. Na koncert w Klubie Polskim w Ashfield przybyli zaproszeni  goście reprezentujący władze australijskie,  Konsulat Generalny Rzeczypospolitej Polskiej w Sydney, przedstawiciele organizacji australijskich i polskich, nauczyciele, uczniowie szkół polskich, zespoły taneczne, harcerstwo oraz wspaniała grupa Polonii z Sydney.

Mieliśmy przyjemność gościć  ks.Kamila Żyłczyńskiego TChr, Julie Passas –  wiceburmistrz Ashfield,  Dorotę Predę - konsul  RP w Sydney, Alberta Vellę - prezesa Federacji Szkόł Etnicznych w NPW, Voytka Eymonta reprezentującego koło Akademikόw Polskich, Ryszarda Adam-Dzierzbę z Federacji Polskich Organizacji w NPW, Gosię Vellę ze Związku Nauczycieli Polskich w NPW,  Marysię Nowak przewodniczącą Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW.

Po okolicznościowych przemόwieniach honorowych gości głos zabrała Marysia Nowak Przewodnicząca  Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW i w swoim wystąpieniu podkreśliła  jak dzieci i młodzież ucząca sie w polskich szkołach pogłebia  wiedzę z historii polski w tak znamiennym roku celebrującym 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.

Marysia Nowak w szczegόlny sposόb podkreśliła swoją dumę z polskich korzeni śpiewając krόtkie wersety z piosenek i pieśni polskich. Urodzona w Anglii dzięki rodzicom poznała wartości wynikające ze znajomości  języka i kultury polskiej i dzięki temu od wielu lat dzieli się tą wiedzą w polskiej szkole i w harcerstwie w Australii.
Program artystyczny rozpoczęła Olivia Kowalik uczennica języka polskiego ze szkoły średniej, utalentowana młoda pianistka, ktόra zagrała Nokturn E flat major op.9, No.2  -  Fryderyka Chopina za co została nagrodzona gromkimi brawami.

Inscenizacja “3-MAJ”  przygotowana przez uczniόw  z polskich szkół z Ashfield  i Dzielnic Pόłnocnych Sydney w North Ryde była lekcją historii Polski upamiętniającą Konstutucję 3 Maja z 1791 roku. Uczniowie w barwnych kostiumach z tamtej epoki  zagrali swoje role wykazując aktorskie talenty i znajomośċ  języka polskiego. Większośċ  uczniόw  należy do trzeciego pokolenia Polakόw  urodzonych w Australii i z chęcią uczeszcza do polskich szkόł pokonując językowe trudności.


Program ten koordynowała Marysia Nowak przy aktywnej  wspόłpracy  rodziców i nauczycieli.

Pięknym akcentem naszej polskiej kultury były występy zespołόw  w tradycyjnych tańcach “Sztajerek”- w wykonaniu zespołu „Kujawy” pod dyrekcją Joli  Żurawskiej i Zosi Cyganiuk;  “Tańce Orawskie”,  oraz śpiew “Kukułeczka” w wykonaniu Angeliki i Patryka Druċ  z zespołem “Lajkonik”  pod dyrekcją Uli Lang.  Taniec “Kaszubski” obejrzeliśmy w wykonaniu zespołu “Podhale” pod dyrekcją Daniela Gadd,  oraz taniec “Kaszuby” w wykonaniu zespołu “Syrenka”  pod dyrekcją  Andrzeja Borysiewicza.  

Występy zespołόw zawsze przyjęte entuzjastycznie przez widzόw przeniosły nas w wyobraźni do tych regionόw w Polsce skąd pochodzą zaprezentowane tańce pełne tradycji i zwyczajόw w przepięknych  kolorowych kostiumach.

Podczas uroczystości  już po raz 27 zostały wręczone nagrody stypendialne Fundacji  Kulturalnej im. harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego.

Dzięki Fundatorowi śp. Witoldowi Szupryczyńskiemu, którego  oryginalny fundusz został powiększony o donację śp. Janiny Neronowicz,  śp. Wiesi Szupryczyńskiej  śp. Natalii Kułakowskiej, Stowarzyszeniu Polskich Kombatantόw ( SPK) oraz dzięki  corocznym dotacjom prywatnych osób.  Fundacja od wielu lat kontynuuje  tradycje nagradzania wyróżniającej się młodzieży za naukę języka polskiego i utrzymanie tradycji i promocję kultury polskiej.  

Nagrody wręczono w obecności Honorowego Powiernika Fundacji Kulturalnej im.Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego mgr.inż. Jerzego Moskały OAM,  emerytowanego Prezesa Koła Akademików  Polskich.

Należy nadmienić,  iż pieczę nad Funduszem  sprawują powiernicy z Koła Akademików Polskich i Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW.

Finalistom nagrody stypendialnej na Rok 2018 zostały wręczone przez Pana Voytka Eymonta z  Koła Akademików Polskich natępującym studentom:

Nagrody pieniężne otrzymali:

Monika Dąbrowski, Krystian Davis, Patrik Druċ,  Bethany Maya Douglas,  Damian Kryj-Bednarski, Jeremy Skrzypka,  Natasha Weston,  Natalia Zięba

Nagrodzonych prezentowała w imieniu powiernikόw  Fundacji Elżbieta Cesarski

Nagrody w postaci ksiażki i dyplomy  dla najlepszych uczniów z polskich szkół sobotnich na poziomie podstawowym prezentowała Pani Barbara Potaczała powiernik Fundacji.

Nagrody te otrzymali:

Julia Fenik  - Szkoła Polska w Ashfield,

Klara Goldberg  - Szkoła Polska w Liverpool,

Pasquale Lavorato - Polska Szkoła Macarthur

Amelia Korczowski  - Szkoła Polska w Marayong, 

Alan Kolodziejski  -  Szkoła Polska w Newcastle,

Maja Maziuk - Szkoła Polska w North Ryde,

Adam Małkiewicz  - Szkoła Polska w Randwick,  

W imieniu nagrodzonych stypendystόw wspaniałą grą na fortepianie podziękował Jeremy Skrzypek, maturzysta z języka polskiego z roku 2017 i niezmiernie utalentowany pianista.  Jeremi zagrał z wielkim wyczuciem  utwory “ Fantazja-Impromptu”  oraz Nokturn B flat minor  Fryderyka Chopina.

Wszytkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów w nauce języka polskiego i poczucia dumy z polskich korzeni.
W roku celebrującym 100-lecie Niepodległości Polski  każda ze szkόł  otrzymała książkę  “Kocham Polskę – Historia Polski dla naszych dzieci”  

Polska Macierz Szkolna w NPW składa serdeczne podziękowania wszystkim gościom i wykonawcom za udział w uroczystości, nauczycielom i uczniom szkόł polskich, utalentowanym młodym pianistom, zespołom tanecznym Kujawy, Lajkonik, Podhale i Syrenka.  W uroczystości wzieły udział Polskie Szkoły z Ashfield, Liverpool,  Marayong, Macarthur, Randwick, Newcastle i North Ryde.

Dziękujemy za Honorowe Poczty Sztandarowe Kombatantom i Harcerzom.  Leszkowi Szymańskiemu za operowanie sprzętem muzycznym. Zdzisławowi za filmowanie i rodzicom nagrodzonych uczniόw za zdjecia.

Dziękujemy Klubowi Polskiemu w Ashfield za udostępnienie sali koncertowej, oraz polskim mediom za promocję: Express Australijski; Puls Polonii, Tygodnik Polski; Bumerang Polski; Radio SBS i Radio 2000FM.

Zapraszamy do szkόł polskich!!!

Nigdy nie jest za późno na zapisanie ucznia do szkoły. Dajcie swoim dzieciom i młodzieży możliwość nauki języka polskiego i poznania polskiej historii, kultury i tradycji.

Popierajmy naukę języka polskiego i całe szkolnictwo polskie na dalekich od Polski Antypodach.

Za Zarząd Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW
I w imieniu powierników Fundacji

Elżbieta Cesarski
Zdjęcia: Polska Macierz Szkolna

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy