Voytek Eymont wręcza nagrody im. Hm. W.Szupryczyńskiego |
Mieliśmy przyjemność gościć ks.Kamila Żyłczyńskiego TChr, Julie Passas – wiceburmistrz Ashfield, Dorotę Predę - konsul RP w Sydney, Alberta Vellę - prezesa Federacji Szkόł Etnicznych w NPW, Voytka Eymonta reprezentującego koło Akademikόw Polskich, Ryszarda Adam-Dzierzbę z Federacji Polskich Organizacji w NPW, Gosię Vellę ze Związku Nauczycieli Polskich w NPW, Marysię Nowak przewodniczącą Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW.
Po okolicznościowych przemόwieniach honorowych gości głos zabrała Marysia Nowak Przewodnicząca Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW i w swoim wystąpieniu podkreśliła jak dzieci i młodzież ucząca sie w polskich szkołach pogłebia wiedzę z historii polski w tak znamiennym roku celebrującym 100 lecie odzyskania niepodległości przez Polskę.
Marysia Nowak w szczegόlny sposόb podkreśliła swoją dumę z polskich korzeni śpiewając krόtkie wersety z piosenek i pieśni polskich. Urodzona w Anglii dzięki rodzicom poznała wartości wynikające ze znajomości języka i kultury polskiej i dzięki temu od wielu lat dzieli się tą wiedzą w polskiej szkole i w harcerstwie w Australii.
Program artystyczny rozpoczęła Olivia Kowalik uczennica języka polskiego ze szkoły średniej, utalentowana młoda pianistka, ktόra zagrała Nokturn E flat major op.9, No.2 - Fryderyka Chopina za co została nagrodzona gromkimi brawami.
Inscenizacja “3-MAJ” przygotowana przez uczniόw z polskich szkół z Ashfield i Dzielnic Pόłnocnych Sydney w North Ryde była lekcją historii Polski upamiętniającą Konstutucję 3 Maja z 1791 roku. Uczniowie w barwnych kostiumach z tamtej epoki zagrali swoje role wykazując aktorskie talenty i znajomośċ języka polskiego. Większośċ uczniόw należy do trzeciego pokolenia Polakόw urodzonych w Australii i z chęcią uczeszcza do polskich szkόł pokonując językowe trudności.
Program ten koordynowała Marysia Nowak przy aktywnej wspόłpracy rodziców i nauczycieli.
Pięknym akcentem naszej polskiej kultury były występy zespołόw w tradycyjnych tańcach “Sztajerek”- w wykonaniu zespołu „Kujawy” pod dyrekcją Joli Żurawskiej i Zosi Cyganiuk; “Tańce Orawskie”, oraz śpiew “Kukułeczka” w wykonaniu Angeliki i Patryka Druċ z zespołem “Lajkonik” pod dyrekcją Uli Lang. Taniec “Kaszubski” obejrzeliśmy w wykonaniu zespołu “Podhale” pod dyrekcją Daniela Gadd, oraz taniec “Kaszuby” w wykonaniu zespołu “Syrenka” pod dyrekcją Andrzeja Borysiewicza.
Występy zespołόw zawsze przyjęte entuzjastycznie przez widzόw przeniosły nas w wyobraźni do tych regionόw w Polsce skąd pochodzą zaprezentowane tańce pełne tradycji i zwyczajόw w przepięknych kolorowych kostiumach.
Podczas uroczystości już po raz 27 zostały wręczone nagrody stypendialne Fundacji Kulturalnej im. harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego.
Dzięki Fundatorowi śp. Witoldowi Szupryczyńskiemu, którego oryginalny fundusz został powiększony o donację śp. Janiny Neronowicz, śp. Wiesi Szupryczyńskiej śp. Natalii Kułakowskiej, Stowarzyszeniu Polskich Kombatantόw ( SPK) oraz dzięki corocznym dotacjom prywatnych osób. Fundacja od wielu lat kontynuuje tradycje nagradzania wyróżniającej się młodzieży za naukę języka polskiego i utrzymanie tradycji i promocję kultury polskiej.
Nagrody wręczono w obecności Honorowego Powiernika Fundacji Kulturalnej im.Harcmistrza Witolda Szupryczyńskiego mgr.inż. Jerzego Moskały OAM, emerytowanego Prezesa Koła Akademików Polskich.
Należy nadmienić, iż pieczę nad Funduszem sprawują powiernicy z Koła Akademików Polskich i Polskiej Macierzy Szkolnej w NPW.
Monika Dąbrowski, Krystian Davis, Patrik Druċ, Bethany Maya Douglas, Damian Kryj-Bednarski, Jeremy Skrzypka, Natasha Weston, Natalia Zięba
Nagrodzonych prezentowała w imieniu powiernikόw Fundacji Elżbieta Cesarski
Nagrody w postaci ksiażki i dyplomy dla najlepszych uczniów z polskich szkół sobotnich na poziomie podstawowym prezentowała Pani Barbara Potaczała powiernik Fundacji.
Nagrody te otrzymali:
Julia Fenik - Szkoła Polska w Ashfield,
Klara Goldberg - Szkoła Polska w Liverpool,
Pasquale Lavorato - Polska Szkoła Macarthur
Amelia Korczowski - Szkoła Polska w Marayong,
Alan Kolodziejski - Szkoła Polska w Newcastle,
Maja Maziuk - Szkoła Polska w North Ryde,
Adam Małkiewicz - Szkoła Polska w Randwick,
W imieniu nagrodzonych stypendystόw wspaniałą grą na fortepianie podziękował Jeremy Skrzypek, maturzysta z języka polskiego z roku 2017 i niezmiernie utalentowany pianista. Jeremi zagrał z wielkim wyczuciem utwory “ Fantazja-Impromptu” oraz Nokturn B flat minor Fryderyka Chopina.
Wszytkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów w nauce języka polskiego i poczucia dumy z polskich korzeni.
Wszytkim nagrodzonym życzymy dalszych sukcesów w nauce języka polskiego i poczucia dumy z polskich korzeni.
Polska Macierz Szkolna w NPW składa serdeczne podziękowania wszystkim gościom i wykonawcom za udział w uroczystości, nauczycielom i uczniom szkόł polskich, utalentowanym młodym pianistom, zespołom tanecznym Kujawy, Lajkonik, Podhale i Syrenka. W uroczystości wzieły udział Polskie Szkoły z Ashfield, Liverpool, Marayong, Macarthur, Randwick, Newcastle i North Ryde.
Dziękujemy za Honorowe Poczty Sztandarowe Kombatantom i Harcerzom. Leszkowi Szymańskiemu za operowanie sprzętem muzycznym. Zdzisławowi za filmowanie i rodzicom nagrodzonych uczniόw za zdjecia.
Dziękujemy Klubowi Polskiemu w Ashfield za udostępnienie sali koncertowej, oraz polskim mediom za promocję: Express Australijski; Puls Polonii, Tygodnik Polski; Bumerang Polski; Radio SBS i Radio 2000FM.
Zapraszamy do szkόł polskich!!!
Nigdy nie jest za późno na zapisanie ucznia do szkoły. Dajcie swoim dzieciom i młodzieży możliwość nauki języka polskiego i poznania polskiej historii, kultury i tradycji.
Popierajmy naukę języka polskiego i całe szkolnictwo polskie na dalekich od Polski Antypodach.
I w imieniu powierników Fundacji
Elżbieta Cesarski
Zdjęcia: Polska Macierz Szkolna
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy