polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 11 maja 2018

Już wkrótce wyjątkowy polski koncert w Sydney Town Hall

Chór i Orkiestra Manly Warringah uświetni polski
koncert Tribute to Freedom.
Trwają intensywne przygotowania do australijskich obchodów 100-lecia odzyskania niepodleglosci Polski organizowanych przez Radę Naczelną Polonii Australijskiej. Głównym punktem trzydniowych rocznicowych obchodów będzie uroczysty koncert w Sydney Town Hall pn.  Tribute to Freedom,  na który złożą się klasyczne arcydzieła   Zygmunta Noskowskiego, Fryderyka Chopina, Ignacego Jana Paderewskiego, Richarda Addinsella (ze słynnym Warsaw Concerto) a także  Karola Szymanowskiego i Wojciecha Kilara. Rozpoczęła się właśnie rezerwacja biletów  na to wyjątkowe, muzyczne, polskie i jubileuszowe wydarzenie.
 
 W piątek 1 czerwca, w Sali Koncertowej sydnejskiego Ratusza (Sydney Town Hall) odbędzie się uroczysty koncert muzyki klasycznej zatytułowany – Tribute to Freedom. Organizatorzy gorąco zachęcają przedstawicieli Polonii, ich znajomych oraz przyjaciół do uczestnictwa w koncercie. Koncert, tak jak został zaplanowany, jest unikalną okazją do wysłuchania polskiej muzyki poważnej w jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych w Australii. Należy też podkreślić okazję  - 1-go czerwca słuchamy w Australii muzyki polskiej z okazji 100-lecia odzyskania przez naszą Ojczyznę niepodległości. Rzecz oczywista, taka okazja się już nie powtórzy - informuje Ita Szymańska, rzecznik Rady Naczelnej Polonii Australijskiej.


Bilety na Koncert w cenie $20 od osoby można zamawiać pod numerami telefonów  0411 282 110 (Małgorzata),  0425 250 623 (Maria) lub przez e-mail: [email protected]

Organizacją koncertu kieruje p. Grzegorz Machnacki z Melbourne, którego konsultantem jest p. Zdzisław Kowalik, skrzypek, członek Orkiestry Symfonicznej Manly-Warringah Choir & Orchestra.

Sponsorami i partnerami wspierającymi organizację koncertu są:

City of Sydney, Zgromadzenie Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu, Holy Family Services, Senat RP, Stowarzyszenie „Wspólnota Polska”, Konsulat Generalny RP w Sydney, Ambasada RP w Canberze, Stowarzyszenie Polaków „Polonia” w Queensland, Fundacja Polska w Nowej Południowej Walii oraz Eugeniusz Żebrowski.

Media polonijne promujące koncert to: Polska Sekcja Radia SBS, Tygodnik Polski, Puls Polonii oraz Bumerang Polski.
 
 

 


Program Koncertu

Zygmunt Noskowski  - Step (poemat symfoniczny)
Pierwszy polski poemat symfoniczny powstały w roku 1896. Noskowski, promujący w swojej twórczości melodykę, wprowadził do tej nowej wówczas formy muzycznej elementy głosowe szumu skrzydeł, dźwięku kopyt konnicy, pastuszych fujarek, kozaczych pieśni, okrzyków wojennych i zgrzytu ścierających się szabel. To natychmiast kojarzy się z „Trylogią” Henryka Sienkiewicza, co i było zamiarem kompozytora. Udanym, bo utwór ten, jak i powieści Sienkiewicza, nie poddają się „zębowi czasu”.
 
Fryderyk Chopin - Ballada No. 1,Op. 23; Nokturn Op. 48;  Polonez Op.53
Richard Addinsell - Koncert Warszawski
Utwór na fortepian i orkiestrę skomponował w 1941 roku Richard Addinsell do brytyjskiego filmu pt. Dangerous Moonlight. Film opowiada o inwazji niemieckiej na Polskę w 1939 roku, a jego fabuła oparta jest na historii pianisty i kompozytora Stefana Radeckiego. Radecki bierze udział w wojnie jako pilot myśliwca a Koncert Warszawski powstaje, gdy Radecki, przy pełni księżyca, gra na fortepianie w zburzonej niemieckim nalotem warszawskiej kamienicy. Grającego muzyka napotyka amerykańska reporterka. Komponowany utwór łączy w sobie echa wojny i rodzącego się uczucia.
 
Karol Szymanowski - Pieśni Kurpiowskie Op.85 No 2

Fryderyk Chopin – Pieśni – Życzenie (Op.74, No 1), Wiosna (Op.74, No.2),     Smutna rzeka (Op.74, No.3), Moja pieszczotka (Op.74, No.12)
 
Ignacy Jan Paderewski - Koncert Fortepianowy  A minor, Op. 17
Koncert jest najbardziej znaną kompozycją Ignacego Jana Paderewskiego; uznany też został za jedno z największych osiągnięć polskiej muzyki fortepianowej. Utwór powstawał kilka lat. Część pierwsza – Allegro – napisana została przez Paderewskiego w roku 1882. Kolejne części powstawały w następnych kilku latach w Zakopanem, Krakowie oraz Wiedniu, zaś cała kompozycja została ukończona w Paryżu w 1888 roku. Prawykonanie koncertu miało miejsce w Wiedniu w styczniu 1889 roku. Utwór doczekał się licznych nagrań studyjnych i koncertowych. Sam Paderewski wykonywał koncert wielokrotnie podczas swoich tras koncertowych.
 
Wojciech Kilar - Polonez z filmu Andrzeja Wajdy „Pan Tadeusz”
W ekranizacji poematu Mickiewicza muzyka jest wszechobecna i zajmuje blisko 1/4 czasu trwania filmu. W kompozycji można rozróżnić do dziesięciu podstawowych motywów, które składają się na powstałą suitę. Dwa tematy odgrywają jednak rolę szczególną. Pierwszym jest Inwokacja, rozpoczynająca film płynnym wyjściem z paryskiego salonu i retrospektywnym „powrotem” na Litwę. Drugim jest tytułowy Polonez z triumfalną melodyką, która w pełni rozbrzmiewa w finale filmu.
 

WYKONAWCY
 
 Daniela Leska. Sopran. Młoda artystka operowa 2017 (Pacific Opera); stypendystka  George Boland Scholarships oraz ArtStart Grant. Ukończyła Adelaide’s Elder Conservatorium of Music oraz Western Australia’s Academy of Performing Arts (WAAPA). Współpracowała  z State Opera of South Australia, Australian International Opera Company, Lyric Opera of Melbourne, Co-Opera Inc., Opera Projects Sydney, Australian Global Entertainment oraz Willoughby Symphony. W dorobku ma role m.in. w „Weselu Figara” (Barbarina), „La Traviata” (Annina), „Zaczarowanym Flecie” (Papagena, Pamina). Występowała w Niemczech, Szwajcarii, i Chinach. Aktualnie występuje z Operą Australijską w “Zaczarowanym Flecie” (Pamina).
 
 
Alan Kogosowski. Pianista. Uznany wykonawca utworów Fryderyka Chopina. Studiował w Ecole Normale de Musique w Paryżu; kształcił się również w Warszawie i Londynie. Najmłodszy w historii (16 lat) stypendysta Winston Churchill Memorial Fellowship (Australia). Odtwórca ostatniego publicznego koncertu Fryderyka Chopina (Londyn, Chicago). Kurator i prezenter muzyczny. Przez 10 lat prowadził serię wieczorów muzycznych (Schubertiada, Londyn) gdzie gościnnie występowali muzycy z całego świata. Prowadził też serię koncertowe w Royal Academy of Arts, Leighton House, oraz Gibson Hall (Londyn).
 
Krzysztof Małek. Pianista. Uznany wykonawca utworów Fryderyka Chopina i Franciszka Liszta.  Studiował w Akademi Muzycznej im. F.Chopina w Warszawie oraz w Vancouver Academy of Music w Kanadzie. Kształcił się też w klasach mistrzowskich V. Mierzhanowa, A.Orlovietzkiego i V.Viardo (Moskwa), O.Yablonskiej (Nowy Jork), R.Reichmana (Melbourne) i Ch.Eltona (Londyn). Laureat międzynarodowych konkursów pianistycznych w 1997 (Polska), 1999 (Litwa), 2001 (Polska), 2007 (Australia). Stypendysta Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2001). Dyplom Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za aktywnośc koncertową w Roku Chopinowskim (2011). Koncertuje w Europie, Azji, Ameryce Północnej oraz Australii.
 
Konrad Olszewski. Pianista. Studiował pianistykę na Uniwersytecie w Melbourne. Kształcił się również w klasach mistrzowskich Piotra Palecznego (Warszawa), Normy Fisher (Londyn) i Klasa Hellwiga (Berlin). Laureat konkursów pianistycznych - Ewa Malewicz Musical Scholarship (Sydney, 2006), Dorothy Glover Memorial Award (2006), Herbert Davis Award (2006), Chris Krans Instrumental Award (2006) oraz Hephzibah Menuhin Memorial Award (2010). Stypendysta John Allison Sydney Eisteddfod Scholarship (2012). Koncertował w Żelazowej Woli (miejsce urodzenia F.Chopina) oraz jako solista z Zelman Symphony Orchestra (Melbourne).
 
 
 
 

Orkiestra Manly Warringah oraz Manly Warringah Chór.   Orkiestra składa się z zawodowych muzyków grających w orkiestrach takich zespołów jak Sydney Symphony, Australian Opera and Ballet, Ku-ring-gai Philharmonic czy Willoughby Symphony.  Chór składa się zarówno z muzyków zawodowych jak i amatorów. Dyrygent, Dr Carlos Alvarado (od 2003),  jest doświadczonym muzykiem wykształconym w Moskwie i Berlinie.
 
 
 
 
 
 

 


Marta Kaczmarek. Prowadząca koncert. Aktorka i poetka. Kształciła się w Akademi Teatralnej im. L.Solskiego w Krakowie. Odznaczona Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski za wkład w kultywację kultury polskiej w  Australii (2004). Autorka zbioru poezji Ziemia Przybrana (Adopted Earth, 2004). Aktywna na scenie w Polsce i Australii.  Znana z australijskich telewizyjnych ról filmowych t.j. GlitchNewton’s LawMr. & Mrs. MurderThe Doctor Blake MysteriesUnderbellyOffspringRushTrip for Biscuits, Wentworth. Laureatka Equity Award for Outstanding Performance by an Ensemble in a Drama Series (2015). Wystapiła w filmie Beast, który otrzymał główną nagrodę na Flickerfest International Film Festival (2017).

 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy