polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

czwartek, 3 maja 2018

Apel Sejmiku Polonii w Austrii na Dzień Flagi i Polonii

Sejmik Polonii w Austrii z okazji Dnia Flagi RP i Polonii wystosował apel do polskich polityków i urzędników o poszanowanie Polonii, o przeciwdziałanie jej marginalizacji  i wykluczenie m.in. poprzez zmianę błędnie przyjętych celów i wytycznych w Rządowym Programie Współpracy z Polonia i Polakami za granica w latach 2015-2020. Autorzy apelu domagają się skonsolidowania działań polskich władz poprzez stworzenie Ministerstwa ds Polonii koordynującego działania innych resortów i wprowadzenia przejrzystości w finansowaniu polonijnych projektów oraz szerszego otwarcia na osoby niestowarzyszone.

Publikujemy całość apelu.

 W pojęciu wolności, zawiera się obowiązek robienia tego, co uznajemy za dobre, słuszne i potrzebne. Podkreślę słowo „obowiązek”.Dlatego - nie robić nic – znaczy być zniewolonym. Aleksander Ścios

Szanowni Państwo, Drodzy Rodacy,

w Dniu Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Polonii oraz Polaków za Granicą  wzywamy patriotów, wszystkich ludzi dobrej woli, a wierzymy, że tych ludzi jest więcej, uczciwych i prawych do długiego marszu w drodze ku światłości. Nie lękajmy się rozważnej pracy i wysiłku na rzecz kultywowania polskości w naszych rodzinach. Nawet w niesprzyjających warunkach jesteśmy w stanie swoim własnym życiem świadczyć o największej spuściźnie po przeszłych pokoleniach, polskich wartościach takich jak ludzka solidarność, gościnność, poszanowanie tradycji, pielęgnacja mowy i kultury dziadów i pradziadów.


Znajdźmy czas na pracę dla dobra rodziny, sąsiadów, dla dobra wspólnego, pamiętajmy o pracy nas sobą i o zachowaniu wartości ważnych dla naszych ojców i matek. Nie przechodźmy obojętnie wobec przypadków marnotrawienia pieniędzy podatników na cele czy stowarzyszenia godzące w interesy Polaków.

W szczególności apelujemy do Rodaków w Austrii o nieustawanie w walce na rzecz odzyskania polonijnego dziedzictwa jakim jest Dom Polski w Wiedniu oraz potajemnie wywiezione z niego historyczne ponad 100-letnie Tablice będące świadectwem ofiarności Polaków podczas zaborów.

Pragniemy przypomnieć i podziękować za wielki wkład Polonii w odzyskanie Niepodległości oraz ogromne wsparcie duchowe i materialne Rodaków na całym świecie dla Solidarności oraz demokratycznych przemian w Polsce.

Apelujemy również do polskich polityków i urzędników o poszanowanie Polonii, o przeciwdziałanie jej marginalizacji  i wykluczenie m.in. poprzez zmianę błędnie przyjętych celów i wytycznych w Rządowym Programie Współpracy z Polonia i Polakami za granica w latach 2015-2020. Domagamy się skonsolidowania działań polskich władz poprzez stworzenie Ministerstwa ds Polonii koordynującego działania innych resortów, wprowadzenia przejrzystości w finansowaniu polonijnych projektów oraz szerszego otwarcia poprzez stworzenie możliwości zgłaszania potrzeb, uczestniczenia w otwartych spotkaniach z polskimi władzami również poprzez osoby niestowarzyszone.


Info Agnieszki Heckhausen z  Austrlii
Sejmik Polonii


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy