polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 14 kwietnia 2018

Tabletka dla prezydenta. Kto uspokoi Donalda Trumpa?

Jak na razie Donald Trump wojuje (na szczęście) tylko na Twitterze. Jednak wyjątkowa aktywność w internecie lidera mocarstwa nuklearnego zaniepokoiła cały świat. Jak cienka jest granica, która oddziela wojnę wirtualną od prawdziwej katastrofy?


Kreml nie jest zwolennikiem „twitterowej dyplomacji". Rosja uważa, że nie należy decydować się na posunięcia, które mogą zaszkodzić i tak już napiętej sytuacji — powiedzał rzecznik prasowy prezydenta Dmitrij Pieskow. 

W podobnym tonie wypowiedział się również sam Władimir Putin. Wręczając 11 kwietnia listy uwierzytelniające nowym ambasadorom z 17 państw, prezydent Rosji powiedział, że sytuacja na świecie staje się coraz bardziej chaotyczna. Tym niemniej wyraził nadzieję, że zdrowy rozsądek ostatecznie zwycięży, a stosunki międzynarodowe będą bardziej konstruktywne.
Jednak zwykłym ludziom ciężko jest w to uwierzyć. Chaotyczne wpisy na oficjalnym Twitterze prezydenta USA nie napawają bynajmniej optymizmem. Chociaż może się wydawać, że po strasznych groźbach i buńczucznych wypowiedziach Trump ni stąd ni zowąd przemyślał swoje zachowanie.

Niespodziewany tweet pojawił się  niespełna godzinę po oświadczeniu, które zszokowało świat. Stosunki Stanów Zjednoczonych i Rosji są obecnie gorsze niż kiedykolwiek, nawet w czasach zimnej wojny nie były tak złe. Ale przecież nie ma ku temu powodów — olśniło nagle Donalda Trumpa. Zdaniem amerykańskiego prezydenta USA są Rosji potrzebne, żeby rozwijać jej gospodarkę, zresztą w ogóle wszystkie narody powinny ze sobą współpracować. Może powinniśmy więc zakończyć wyścig zbrojeń?— zastanawia się przywódca Ameryki.

A teraz przypomnijmy poprzedniego tweeta Trumpa: "Rosja obiecuje zestrzelić wszystkie rakiety wystrzelone w Syrię. Rosjo, szykuj się, ponieważ one nadejdą, piękne, nowe i "mądre". Nie powinniście mieć za partnera Zwierzęcia Zabijającego Gazem, które zabija ludzi i sprawia mu to przyjemność!" — grzmiał amerykański prezydent.


A godzinę po apelu do Moskwy, by „zakończyć wyścig zbrojeń", pojawił się jeszcze jeden żałosny post. Wynika z niego, że to senatorzy z Partii Demokratycznej są wszystkiemu winni. To właśnie oni, inicjując śledztwo ws. związków Trumpa z Rosją, zepsuli stosunki dwóch państw, wlewając w nie „zatrutą krew".

Ciekawą lekturą będą także wpisy na Twitterze Trumpa sprzed kilku lat. W 2013 roku wówczas jeszcze zwykły amerykański miliarder uprzedzał prezydenta Baracka Obamę: nie należy pchać się do Syrii! Nazywał nawet pierwszego czarnoskórego gospodarza Białego Domu „głupim przywódcą" — za to, że proponował on wprowadzić strefę zakazu lotów nad syryjskim terytorium. I aż do rozpoczęcia kampanii prezydenckiej twierdził, że Syryjczycy to nie amerykański problem.

To, że prezydent USA miota się jak ryba w sieci, jest akurat zrozumiałe. Doprowadziwszy świat do granicy, za którą nie widać niczego, oprócz radioaktywnego popiołu,chyba każdemu puściłyby nerwy. Tymczasem brytyjska premier Theresa May okazała się mniej odporna na stres: chociaż pomogła rozkręcić skandal z „otruciem Skripali", to kiedy doszło do wysłania okrętów wojskowych do Syrii, schowała głowę w piasek.

Zdaniem większości analityków Trump blefuje — testując tym samym cierpliwość Rosji. Jednak taka gra może się źle skończyć — w samych Stanach Zjednoczonych słychać apele do przywódcy USA, by zastanowił się, jakie mogą być konsekwencje tak agresywnych oświadczeń i działań. Przecież wysłał już w kierunku Syrii dwa niszczyciele rakietowe, za którymi podąża także grupa uderzeniowa lotniskowca USS Harry S. Truman.

Co więcej — w powietrze wzbił się Boeing E-4B Nightwatch, znany jako samolot „Sądnego Dnia". Jest on przeznaczony dla wyższego kierownictwa USA, w tym prezydenta i stanowi punkt dowódczy, który może funkcjonować nawet w przypadku wymiany uderzeń nuklearnych.

Tak więc Trump zrobił wszystko, żeby pokazać swoją gotowość do wojny. Oczywiście są to metody, typowe dla geniusza biznesu, który stosował je wcześniej wobec swoich konkurentów: najpierw trzeba „przycisnąć", a potem być łagodnym jak baranek i zaprosić ofiarę do stołu negocjacyjnego — gdzie również rozmawia się z nią z pozycji siły. Jednak w polityce nie chodzi przecież o stratę kilku czy kilkunastu miliardów dolarów. Stawka jest o wiele wyższa — w rękach międzynarodowych przywódców są bowiem losy całego świata.
Jakie wrażenie wywarł spektakl amerykańskiego showmana na jego oponentów? Ministerstwo Obrony Rosji wypowiedziało się jasno i konkretnie: Rosja będzie niszczyć rakiety i ich nośniki (czyli samoloty i okręty) w przypadku zagrożenia dla rosyjskich wojskowych w Syrii.
Generałowie i admirałowie w stanie spoczynku, którzy mogą pozwolić sobie na obszerniejsze komentarze również opisali możliwe scenariusze rozwoju sytuacji. Wszystkie sprowadzają się do tego, że lokalne starcie rosyjskich i amerykańskich sił jest całkiem prawdopodobne.
niektórzy politolodzy poszli jeszcze dalej i dopuszczają możliwość, że w przypadku zaostrzenia sytuacji Amerykanie zaatakują Krym i bazującą tam Flotę Czarnomorską.
Eksperci nie mają żadnych wątpliwości, że Rosja i Zachód wyszły na nowy poziom konfrontacji. To, co się obecnie dzieje można już nazywać drugim kryzysem kubańskim.
Niestety w stosunkach z Zachodem, a zwłaszcza z USA normalizacja stosunków jest możliwa tylko poprzez eskalację konfliktu. Waszyngton nie rozumie niestety innego języka. I Donald Trump uspokoi się dopiero wtedy, kiedy dotrze do niego, jaką siłą dysponuje przeciwnik: tym bardziej, że do tej pory Ameryka nie miała z nią nigdy do czynienia.
Igor Silecki 
Sputnik Polska
 * * *
Sekretarz Obrony USA James Mattis: Nie mam dowodów na chemiczny atak w Syrii  ale wierzę, że był.



NEW! Ministerstwo Obrony  Rosji ujawnia kulisy prowokacji,  jak nakręcono film o rzekomym „ataku chemicznym” w syryjskiej Dumie.:




Z OSTATNIEJ CHWILI - 12:50 (SYD):
USA, UK I FRANCJA ZAATAKOWAŁY MILITARNIE SYRIĘ 

na żywo: 








Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy