polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 3 kwietnia 2018

„Konsul” Bogumiły Żongołłowicz w Ambasadzie RP w Canberze

Bogumiła Żongołłowicz  podczas prezentacji swojej książki
w Ambasadzie RP w Canberze
27 marca 2018 r. w sali Ambasadzie Rzeczypospolitej Polskiej w Canberze odbyło się spotkanie autorskie z dr Bogumiłą Żongołłowicz, autorką prezentowanej już niejednokrotnie w Bumerangu Polskim książki „Konsul. Biografia Władysława Noskowskiego” (Oficyna Wydawnicza Kucharski, Toruń 2017).

Spotkanie z udziałem ambasadora Michała Kołodziejskiego poprowadziła z dużą swadą Wanda Horky, aktywna działaczka społeczna związana z Australijskim Festiwalem Chopinowskim w Canberze (Australian Chopin Piano Competition in Canberra), a prywatnie serdeczna koleżanka pisarki.

Przedstawiając Bogumiłę wyjawiała obecnym, że to od niej dowiedziała się, że w Australii znajduje się popiersie Fryderyka Chopina dłuta wybitnego polskiego rzeźbiarza Alfreda Karnego – dar Natalii i Mieczysława Kułakowskich – właścicieli fonograficznej firmy Carinia Record Company – na 25 lecie jej istnienia (1977) – dla Narodowej Galerii w Canberze  w tym czasie w budowie. Dla popiersia znaleziono lokalizację, trudną po latach do ustalenia. Dr Żongołłowicz, zajmująca się od ponad dwudziestu lat badaniami nad powojenną Polonią australijską – dostarczyła wszystkich dostępnych jej informacji, a Wanda Horky wraz z mężem Wojciechem zlokalizowali popiersie w ANU School of Music. Utrwalony na fotografii profil twarzy Fryderyka Chopina z tego popiersia jest dziś graficznym symbolem festiwalu.


Od lewej: Aleksander Gancarz, Wanda Horky, Michał Kołodziejski (ambasador RP), Bogumiła Żongołłowicz,
Eugeniusz Bajkowski
 
Wanda i Wojciech Horky byli pierwszymi, którzy mogli rzucić okiem na archiwum udostępnione pisarce przez synową konsula Gwen de Noskowski. Kilkadziesiąt fotografii z tego zbioru zostało pokazanych na dużym ekranie w sali recepcyjnej ambasady podczas spotkania. Wieczór uświetnił występ australijskiego pianisty Alexandra Yau, który zagrał Nocturne in B flat op.16, no.4 Ignacego Jana Paderewskiego oraz 6 Images, op.27, III Monologue i Elegiac Polonaise Zygmunta Noskowskiego, stryja bohatera promowanej książki.
 
Autorka "Konsula" z Wandą Horky i pianistą Alexandrem Yau
Dr Żongołłowicz opowiadając o działalności konsula Noskowskiego sporo uwagi poświęciła historii oryginalnych tablic z Góry Kościuszki odsłoniętych w stulecie jej odkrycia i nadania nazwy przez Pawła Edmunda Strzeleckiego, zdewastowanych w latach sześćdziesiątych-siedemdziesiątych ubiegłego wieku, a obecnie wyeksponowanych na jednej ze ścian holu ambasady. Zdaniem pisarki miejscem ich stałej ekspozycji powinno być Muzeum Narodowe w Canberze. Zainteresowanie tym tematem okazał ambasador Kołodziejski.


Pamiątkowe zdjęcie, lampka wina i kuluarowe rozmowy zakończyły spotkanie, które upłynęło w miłej atmosferze.
(inf. wł.)
Zdj. ze zbiorów B. Żongołłowicz

 Książkę można nabyć w internetowej  Księgarni Bumeranga Polskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy