polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 12 lutego 2018

Utrudnienia w edukacji domowej. Konferencja w Sejmie

Fot. woodleywonderworks  Wikimedia (CC BY 2.0)
21 listopada 2017 roku w Sejmie odbyła się konferencja na temat edukacji domowej. Wzięli w niej udział politycy, naukowcy, dyrektorzy szkół, a także rodzice dzieci korzystających z edukacji domowej i maturzyści. Na konferencji przedstawiono m.in. koncepcję utworzenia szkoły eksperymentalnej dla dzieci polonijnych. Wniosek o założenie takiej szkoły został  odrzucony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Przesłanką do zorganizowania konferencji były zmiany w prawie oświatowym, które wpłynęły na realizację edukacji domowej w Polsce. Ze względu na wprowadzone przepisy, np. o rejonizacji wojewódzkiej czy obowiązku uzyskania opinii publicznej przychodni psychologiczno-pedagogicznej, edukacja domowa została znacznie utrudniona dzieciom w Polsce, a praktycznie uniemożliwiona małym Polakom za granicą.


W debacie wzięły udział osoby reprezentujące pięć perspektyw. Z punktu widzenia władzy wypowiedzieli się mecenas Krzysztof Tusiński i dr hab. Mariusz Dzieciątko, którzy przedstawili raport z prac grupy roboczej do spraw edukacji domowej powołanej przez panią minister Annę Zalewską. Grupa postulowała utrzymanie swobody wyboru szkoły z całej Polski czy powrót do niedyskryminującego finansowania edukacji domowej.

Drugą perspektywą było spojrzenie rodziców, których dzieci uczone są w systemie edukacji domowej – wskazywali oni na problemy wynikające z braku zrozumienia czym naprawdę jest edukacja domowa i niechęci urzędników. W trzecim panelu okazję do wypowiedzenia się mieli maturzyści i studenci – absolwenci edukacji domowej. W czwartej perspektywie wystąpili dyrektorzy szkół. Konferencję zakończyło przedstawienie perspektywy naukowców. Wspomniano również o koncepcji utworzenia szkoły eksperymentalnej dla dzieci polonijnych, którą zaprezentowała Anna Łącka z Fundacji Edukacji Polonijnej. Wniosek o założenie takiej szkoły został dwukrotnie odrzucony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.  

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem z konferencji. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.edukacja-domowa-dla-polonii.pl w dziale aktualności. Nagranie całej debaty dostępne jest na stronie Sejmu:
 Konferencja "Edukacja domowa wobec zmian ustawowych" (iTV Sejm)
(na podst. informacji prasowej Fundacji Edukacji Polonijnej) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy