polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

poniedziałek, 12 lutego 2018

Utrudnienia w edukacji domowej. Konferencja w Sejmie

Fot. woodleywonderworks  Wikimedia (CC BY 2.0)
21 listopada 2017 roku w Sejmie odbyła się konferencja na temat edukacji domowej. Wzięli w niej udział politycy, naukowcy, dyrektorzy szkół, a także rodzice dzieci korzystających z edukacji domowej i maturzyści. Na konferencji przedstawiono m.in. koncepcję utworzenia szkoły eksperymentalnej dla dzieci polonijnych. Wniosek o założenie takiej szkoły został  odrzucony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Przesłanką do zorganizowania konferencji były zmiany w prawie oświatowym, które wpłynęły na realizację edukacji domowej w Polsce. Ze względu na wprowadzone przepisy, np. o rejonizacji wojewódzkiej czy obowiązku uzyskania opinii publicznej przychodni psychologiczno-pedagogicznej, edukacja domowa została znacznie utrudniona dzieciom w Polsce, a praktycznie uniemożliwiona małym Polakom za granicą.


W debacie wzięły udział osoby reprezentujące pięć perspektyw. Z punktu widzenia władzy wypowiedzieli się mecenas Krzysztof Tusiński i dr hab. Mariusz Dzieciątko, którzy przedstawili raport z prac grupy roboczej do spraw edukacji domowej powołanej przez panią minister Annę Zalewską. Grupa postulowała utrzymanie swobody wyboru szkoły z całej Polski czy powrót do niedyskryminującego finansowania edukacji domowej.

Drugą perspektywą było spojrzenie rodziców, których dzieci uczone są w systemie edukacji domowej – wskazywali oni na problemy wynikające z braku zrozumienia czym naprawdę jest edukacja domowa i niechęci urzędników. W trzecim panelu okazję do wypowiedzenia się mieli maturzyści i studenci – absolwenci edukacji domowej. W czwartej perspektywie wystąpili dyrektorzy szkół. Konferencję zakończyło przedstawienie perspektywy naukowców. Wspomniano również o koncepcji utworzenia szkoły eksperymentalnej dla dzieci polonijnych, którą zaprezentowała Anna Łącka z Fundacji Edukacji Polonijnej. Wniosek o założenie takiej szkoły został dwukrotnie odrzucony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.  

Zachęcamy do zapoznania się z materiałem z konferencji. Więcej informacji znajdą Państwo na stronie www.edukacja-domowa-dla-polonii.pl w dziale aktualności. Nagranie całej debaty dostępne jest na stronie Sejmu:
 Konferencja "Edukacja domowa wobec zmian ustawowych" (iTV Sejm)
(na podst. informacji prasowej Fundacji Edukacji Polonijnej) 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy