polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 17 lutego 2018

RNPA odpowiada na list marszałka Karczewskiego

Członkowie Prezydium RNPA podczas dzisiejszego spotkania
w Brisbane. Od lewej:  Henryk Kurylewski , Leszek Wikarjusz, 
Joanna Merwart,  Andrzej Golkowski,  Ita Szymanska
Marek Barczak, Malgorzata Kwiatkowska
Helena Andrusiewicz , Marian Radny. Fot. RNPA 
- Stwierdzenie, że uchwalona nowelizacja ustawy o IPN stanie się siłą sprawczą naprawy wizerunku Polski i Polaków odczytujemy jako sugestię, iż wolne od 29 lat państwo Polskie, podobnie jak Polonia z historią dłuższą niż wolna Polska, nie zrobiły w tym zakresie nic (...) - pisze prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska w odpowiedzi  na niedawny  apel marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z dn. 7 lutego do organizacji polonijnych na całym świecie w związku z kontrowersjami a następnie międzynarodową  burzą  jaką wywołała uchwalona przez Parlament RP nowelizacja ustawy o IPN.

W Bumerangu Polskim publikujemy całość listu wysłanego  przez prezes Małgorzatę Kwiatkowską w imieniu RNPA  do marszałka Karczewskiego.


Szanowny Panie Marszałku,

Z uwagą przeczytaliśmy list Pana Marszałka rozesłany do światowych organizacji polonijnych i ich członków w dniu 7 lutego 2018 r. List nawiązuje do sytuacji na świecie jaka powstała po uchwaleniu przez Sejm i Senat RP, i podpisanej przez Prezydenta RP, ale skierowanej jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego, nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN). List zawiera też apel do Polonii o pomoc w przywracaniu i zachowaniu dobrego imienia Polski i Polaków. Niniejszym tekstem chcemy podziękować Panu Marszałkowi za nadesłany list oraz podzielić się kilkoma spostrzeżeniami.


W swoim liście Pan Marszałek pisze, że „...nadszedł najwyższy czas, żeby wolna od 29 lat Polska upomniała się o prawdę historycznq. Przyjęta ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej pozwoli dochodzić do prawdy, na której wszystkim nam zależy”. Stwierdzenie, że uchwalona nowelizacja ustawy o IPN stanie się siłą sprawczą naprawy wizerunku Polski i Polaków odczytujemy jako sugestię, iż wolne od 29 lat państwo Polskie, podobnie jak Polonia z historią dłuższą niż wolna Polska, nie zrobiły w tym zakresie nic,  zatem  „..najwyższy czas, żeby...” ten stan rzeczy, wspomnianą ustawą, zmienić. Stanowczo podkreślamy, że uchwalona ustawa nie może mieć i nie ma żadnego przyczynowego związku z działalnością Polonii w zakresie walki o prawdę historyczną, ponieważ o tę prawdę Polonia nieustannie walczy od momentu swego powstania. Ocenę działalności wolnej od 29 lat Polski w tym zakresie pozostawiamy historykom.

Chcemy również podkreślić, że w dotychczasowej praktyce wszelkie krzywdzące Polskę i Polaków opinie i sądy były przez Polonię nagłaśniane, a echa tych działań trafiały do konsulatu, ambasady i Polski. Z założenia to pierwsze, poza żądaniem korekty pomówień, było zaproszeniem do dialogu wyjaśniającego ich źródła oraz sposobu zadośćuczynienia historycznej prawdzie. Zapisy znowelizowanej ustawy o IPN sugerują zmianę tej perspektywy  - o naruszeniu dobrego imienia Polski i Polaków zdecyduje polski sąd łącznie z obłożeniem takiego czynu odpowiedzialnością karną. 

Pierwsza strona oryginału listu Prezes RNPA Małgorzaty Kwiatkowskiej
do Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego


Zapewniamy Pana Marszałka, że działania Polonii australijskiej prowadzone w obronie  i utrwalaniu dobrego imienia Polski i Polaków trwają i nie ustaną dopóty, dopóki będzie taka potrzeba. Deklarujemy też gotowość kontynuacji współpracy z Polską w tym zakresie; współpracy opartej na przeświadczeniu, iż prawda której szukamy jest niezależna od oceny osoby czy urzędu, i odkrycie jej właśnie takiej jest możliwe w oparciu o dialog i zaufanie stron;  szukamy bowiem tego samego, dla dobra sprawy jak i wszystkich zainteresowanych.

Z wyrazami szacunku,

Małgorzata Kwiatkowska
Prezes

Zob. Apel Marszałka Stanisława Karczewskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy