polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

sobota, 17 lutego 2018

RNPA odpowiada na list marszałka Karczewskiego

Członkowie Prezydium RNPA podczas dzisiejszego spotkania
w Brisbane. Od lewej:  Henryk Kurylewski , Leszek Wikarjusz, 
Joanna Merwart,  Andrzej Golkowski,  Ita Szymanska
Marek Barczak, Malgorzata Kwiatkowska
Helena Andrusiewicz , Marian Radny. Fot. RNPA 
- Stwierdzenie, że uchwalona nowelizacja ustawy o IPN stanie się siłą sprawczą naprawy wizerunku Polski i Polaków odczytujemy jako sugestię, iż wolne od 29 lat państwo Polskie, podobnie jak Polonia z historią dłuższą niż wolna Polska, nie zrobiły w tym zakresie nic (...) - pisze prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska w odpowiedzi  na niedawny  apel marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z dn. 7 lutego do organizacji polonijnych na całym świecie w związku z kontrowersjami a następnie międzynarodową  burzą  jaką wywołała uchwalona przez Parlament RP nowelizacja ustawy o IPN.

W Bumerangu Polskim publikujemy całość listu wysłanego  przez prezes Małgorzatę Kwiatkowską w imieniu RNPA  do marszałka Karczewskiego.


Szanowny Panie Marszałku,

Z uwagą przeczytaliśmy list Pana Marszałka rozesłany do światowych organizacji polonijnych i ich członków w dniu 7 lutego 2018 r. List nawiązuje do sytuacji na świecie jaka powstała po uchwaleniu przez Sejm i Senat RP, i podpisanej przez Prezydenta RP, ale skierowanej jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego, nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN). List zawiera też apel do Polonii o pomoc w przywracaniu i zachowaniu dobrego imienia Polski i Polaków. Niniejszym tekstem chcemy podziękować Panu Marszałkowi za nadesłany list oraz podzielić się kilkoma spostrzeżeniami.


W swoim liście Pan Marszałek pisze, że „...nadszedł najwyższy czas, żeby wolna od 29 lat Polska upomniała się o prawdę historycznq. Przyjęta ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej pozwoli dochodzić do prawdy, na której wszystkim nam zależy”. Stwierdzenie, że uchwalona nowelizacja ustawy o IPN stanie się siłą sprawczą naprawy wizerunku Polski i Polaków odczytujemy jako sugestię, iż wolne od 29 lat państwo Polskie, podobnie jak Polonia z historią dłuższą niż wolna Polska, nie zrobiły w tym zakresie nic,  zatem  „..najwyższy czas, żeby...” ten stan rzeczy, wspomnianą ustawą, zmienić. Stanowczo podkreślamy, że uchwalona ustawa nie może mieć i nie ma żadnego przyczynowego związku z działalnością Polonii w zakresie walki o prawdę historyczną, ponieważ o tę prawdę Polonia nieustannie walczy od momentu swego powstania. Ocenę działalności wolnej od 29 lat Polski w tym zakresie pozostawiamy historykom.

Chcemy również podkreślić, że w dotychczasowej praktyce wszelkie krzywdzące Polskę i Polaków opinie i sądy były przez Polonię nagłaśniane, a echa tych działań trafiały do konsulatu, ambasady i Polski. Z założenia to pierwsze, poza żądaniem korekty pomówień, było zaproszeniem do dialogu wyjaśniającego ich źródła oraz sposobu zadośćuczynienia historycznej prawdzie. Zapisy znowelizowanej ustawy o IPN sugerują zmianę tej perspektywy  - o naruszeniu dobrego imienia Polski i Polaków zdecyduje polski sąd łącznie z obłożeniem takiego czynu odpowiedzialnością karną. 

Pierwsza strona oryginału listu Prezes RNPA Małgorzaty Kwiatkowskiej
do Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego


Zapewniamy Pana Marszałka, że działania Polonii australijskiej prowadzone w obronie  i utrwalaniu dobrego imienia Polski i Polaków trwają i nie ustaną dopóty, dopóki będzie taka potrzeba. Deklarujemy też gotowość kontynuacji współpracy z Polską w tym zakresie; współpracy opartej na przeświadczeniu, iż prawda której szukamy jest niezależna od oceny osoby czy urzędu, i odkrycie jej właśnie takiej jest możliwe w oparciu o dialog i zaufanie stron;  szukamy bowiem tego samego, dla dobra sprawy jak i wszystkich zainteresowanych.

Z wyrazami szacunku,

Małgorzata Kwiatkowska
Prezes

Zob. Apel Marszałka Stanisława Karczewskiego

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy