polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 16 lutego 2018

Dobry rok PAWA Community Care

Manager PAWA Irmina Sułkowska i prezes Stowarzyszenia
PAWA CC, Kristina Kurkowska podczas  zebrana członków
PAWA w Domu Polskim w Ashfield. Fot. A.Rumianek
Członkowie i pracownicy PAWA Community Care – polonijnej organizacji zajmującej się opieką nad seniorami i pomocą dla ich najbliższych – mają powody do optymizmu. W roku finansowym 2016-2017 zanotowano wzrost przychodów o 35 procent, i to mimo trwającej reformy systemu opieki oraz silnej konkurencji. Pieniądze te umożliwiają utrzymanie wysokiego poziomu usług oferowanych podopiecznym, których w ubiegłym roku było ponad 150. Informacje te przedstawiono na spotkaniu podsumowującym kolejne 12 miesięcy funkcjonowania organizacji.

PAWACommunity Care (dawniej znana Polakom w Sydney jako Polish Australian Welfare Association) funkcjonuje w ramach współfinansowanego przez rząd australijski systemu wsparcia starszych osób. Dwa główne programy pomocy, jakie oferuje, to tzw. Home Care Packages, które umożliwiają seniorom funkcjonowanie we własnym domu, oraz Flexible Respite, polegający na wyręczaniu osób, które swoimi starzejącymi się bliskimi opiekują się na co dzień. W obu z nich wachlarz usług jest bardzo szeroki: od profesjonalnej opieki pielęgniarskiej, po pomoc w zakupach, pracach domowych czy transport – np. na umówioną wizytę do lekarza.

Podczas dorocznego spotkania organizacji w Domu Polskim w Ashfield mówiono o sukcesach, jakimi niewątpliwie są stabilna sytuacja finansowa i zaufanie klientów, przejawiające się w wielu ciepłych słowach, jakie na co dzień słyszą opiekunowie. Nie ukrywano jednak także wyzwań, przed którymi stoi PAWA. Trwa wciąż reforma systemu pomocy, która sprawia, że usługodawcy silniej niż dotąd muszą konkurować o klienta, co faworyzuje potężne firmy. Z drugiej strony muszą borykać się z niskim stopniem świadomości potencjalnych podopiecznych, którzy często nie zdają sobie sprawy z możliwości uzyskania wsparcia i zaczynają się o nie ubiegać bardzo późno. Dość powiedzieć, że średnia wieku klientów PAWA to 84 lata.

Z oboma tymi wyzwaniami PAWA radzi sobie doskonale, dzięki – jak podkreśliła Kristina Kurkowski, prezydent stowarzyszenia – zbiorowemu wysiłkowi pracowników. Ponad 40 lat doświadczenia owocuje tym, że organizacja może poszczycić się opinią profesjonalnego, specjalistycznego usługodawcy, który podopiecznych traktuje jak partnerów, a nie tylko klientów.

źródło: PAWA Annual Report 2017
PAWA poszerza wachlarz oferowanych usług, między innymi otrzymała finansowanie programu opieki domowej w zachodnim Sydney. Z innymi programami działa na terenie całej aglomeracji od Gór Błękitnych po wybrzeże i od Richmond po Campbeltown. Otwiera się też na osoby spoza tradycyjnego środowiska polonijnego. Dziś wśród podopiecznych organizacji są osoby z terenu całego Sydney, wielu różnych narodowości, co z kolei pociąga za sobą potrzebę zatrudniania opiekunów ze znajomością różnych języków i kultur. Pracownicy PAWA mówią po chorwacku, czesku czy nawet filipińsku.

Trwający rok, jak podkreślano podczas spotkania, również będzie rokiem wyzwań. Można jednak być pewnym, że PAWA jest na nie przygotowana.
 
Artur Rumianek


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy