polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 25 lutego 2018

Do Krakowa nadchodzi moda na ekologię!

Fot. Mat. prasowe Cracow Fashion Awards 2017
Nadchodzi moda na ekologię! Pokaże ją 9. edycja Cracow Fashion Week (10-18 marca 2018), który organizuje  Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru we współpracy z miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Wydarzenie odwiedzi wielu międzynarodowych gości ze świata fashion.

„Fashion & Ecology” - hasło przewodnie Cracow Fashion Week – przypomni, jak bardzo współczesny świat potrzebuje nowego spojrzenia na projektowanie i produkowanie odzieży. Polska moda ma w tej kwestii wiele do powiedzenia, czego przykładem są działania młodych marek, które tworzą często w duchu ekologicznym, zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju i uczciwego handlu. Działania CFW wspierają ponownie międzynarodowe organizacje zajmujące się tym tematem - Fashion Revolution Poland oraz Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, koordynująca w Polsce kampanię Clean Clothes. W czasie całego tygodnia będą wspierać promocję ekologicznego myślenia, nie tylko w modzie, ale także w codziennym życiu.



Krakowski tydzień mody rozpocznie pokaz  dyplomowy SAPU-konkurs Cracow Fashion Awards w Centrum Kongresowym ICE Kraków (10 marca), w czasie którego zobaczymy najlepsze tegoroczne kolekcje dyplomowe Szkoły Artystycznego Projektowania Ubioru. Nagrody dla młodych talentów mody z całego świata, którzy uczą się w SAPU, przyzna międzynarodowe jury. W jego składzie znajdą się uznane osobowości mody, m.in. Mark Fast (Kanada, absolwent Central Saint Martins), Nawie Kuiper (Holandia, reprezentant festiwalu Fashionclash), Maria Cristina Rigano (Włochy, Alta Roma) czy Bin Chen (Chiny, wydział mody uniwersytetu w Szanghaju), a także Ilona Majer i Rafał Michalak (MMC), Ranita Sobańska (4F), Michał Zaczyński czy Harel.

W czasie gali Cracow Fashion Awards dojdzie również do spotkania ponad podziałami geograficznymi czy estetycznymi. Na wybiegu zobaczymy również kolekcje gościnne projektantów z wydziału mody na uniwersytecie w Szanghaju – Wang Jiefei i Howu Wenwen, a także uznanej polskiej projektantki Moniki Ptaszek, absolwentki SAPU.



Cracow Fashion Week zakończy pokaz No Waste Show (18 marca, Novotel Kraków City West), który przypomni o tym, że nie powinniśmy pochopnie wyrzucać otaczających nas przedmiotów. Młodzi projektanci z SAPU przygotują kreacje stworzone z materiałów recyklingowych pod okiem wykładowców SAPU: Anny Niemczyk oraz Pat Guzik -  zwyciężczyni konkursu EcoChic Design w Hongkongu. Będzie to przykład niezwykłej kreatywności, bowiem projekty powstają z materiałów nie zawsze kojarzonych z modą i pochodzących z odzysku.




W czasie całego tygodnia, od 10 do 18 marca, będzie można wziąć udział w licznych warsztatach dotyczących tworzenia autorskiej mody i biżuterii. Ich uczestnicy poznają podstawy powstawania haute couture, przerabiania ubrań czy projektowania obuwia. Otwarte zostaną także wystawy artystycznej fotografii zrealizowane we współpracy ze Szkołą Kreatywnej Fotografii, na czele z „Focus on Fashion” - międzynarodową ekspozycją młodych fotografów mody (Nowohuckie Centrum Kultury).

Większość wydarzeń Cracow Fashion Week jest bezpłatna, na pokazy obowiązują zaproszenia.


Katarzyna Cybuch
www.cracowfashionweek.com

Zdjęcia pochodzą z Cracow Fashion Awards 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy