polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Rosyjskie wojska przeprowadziły w niedzielę rano zmasowany atak na ukraińskie obiekty infrastruktury energetycznej, które zapewniały funkcjonowanie przemysłu zbrojeniowego i zakładów produkujących uzbrojenie – poinformowało Ministerstwo Obrony Rosji. Do ataku wykorzystano pociski dalekiego zasięgu. Wszystkie cele zostały trafione.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 28 lutego 2018

Apel Sprawiedliwych wśród Narodów Świata do Polski i Izraela

Medal Sprawiedliwej wśród Narodów Świata przyznany
pośmiertnie Marcie Bocheńskiej. Senat RP 17 kwietnia 2012
Fot.  M. Józefaciuk,  lic.  Creative Commons
Polscy Sprawiedliwi wśród Narodów Świata wystosowali list do rządów i parlamentów Polski i Izraela oraz do narodów polskiego i żydowskiego. W liście możemy przeczytać m.in. apel o powrót na drogę dialogu i pojednania, który skierowany jest do polskich i izraelskich polityków. Autorzy listu nie zgadzają się również na skłócanie Żydów i Polaków.

Pismo zostało bezpośrednio zaadresowane do premiera Izraela Benjamina Netanjahu, premiera RP Mateusza Morawieckiego, przewodniczącego Knesetu Juli-Joela Edelsteina i marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego.

wtorek, 27 lutego 2018

Kolejny rejs charytatywny Magdaleny Rudzkiej

W najblizszą sobotę, 3 marca  odbędzie sie kolejny rejs charytatywny organizowany przez Magdalene Rudzką, która w 2016 roku  startowała w sydnejskim konkursie Pageant of the World jako Miss Poland.  Poprzedni rejs charytatywny odbył się w listopadzie 2016 roku  dla  The Aussie Hands Fundation zrzeszającej rodziny dzieci urodzonych z wadami rączek, dłoni i palców. Tym razem dla programu SISTER2sister  w celu pomocy nastoletnim dziewczętom  nieradzącym sobie w życiu.

Celem obecnego rejsu  jest finansowe wsparcie programu  Sister2Sister organizowanego przez  Life Changing Experiences Foundation  - fundacji  zarejestrowanej i działającej w Sydney.  Fundacja nie otrzymuje dotacji rzadowych   i opiera się w 100% na hojności  wolontariuszy i sympatyków. Wszystkie darowizny  przeznaczane na programy charytatywne Fundacji  odliczane sa od podatku.

poniedziałek, 26 lutego 2018

Sydney, Canberra, Melbourne: Dni Poradnictwa ZUS


Zasady wypłaty i rodzaje  polskich świadczeń emerytalno-rentowych osobom, które mieszkają w Australii, warunki , jakie trzeba spełnić i zasady skladania wniosków o polskie świadczenia emerytalne to niektóre zagadnienia, które będą omawiane podczas cyklu spotkań ze specjalistami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych   w Sydney, Canberze i Melbourne pn.  Dni Poradnictwa ZUS. 
Podajemy szczegółowy terminarz spotkań przesłany przez Konsulat Generalny  RP w Sydney.

niedziela, 25 lutego 2018

Do Krakowa nadchodzi moda na ekologię!

Fot. Mat. prasowe Cracow Fashion Awards 2017
Nadchodzi moda na ekologię! Pokaże ją 9. edycja Cracow Fashion Week (10-18 marca 2018), który organizuje  Szkoła Artystycznego Projektowania Ubioru we współpracy z miastem Kraków i Krakowskim Biurem Festiwalowym. Wydarzenie odwiedzi wielu międzynarodowych gości ze świata fashion.

„Fashion & Ecology” - hasło przewodnie Cracow Fashion Week – przypomni, jak bardzo współczesny świat potrzebuje nowego spojrzenia na projektowanie i produkowanie odzieży. Polska moda ma w tej kwestii wiele do powiedzenia, czego przykładem są działania młodych marek, które tworzą często w duchu ekologicznym, zgodnym z zasadami zrównoważonego rozwoju i uczciwego handlu. Działania CFW wspierają ponownie międzynarodowe organizacje zajmujące się tym tematem - Fashion Revolution Poland oraz Fundacja Kupuj Odpowiedzialnie, koordynująca w Polsce kampanię Clean Clothes. W czasie całego tygodnia będą wspierać promocję ekologicznego myślenia, nie tylko w modzie, ale także w codziennym życiu.

sobota, 24 lutego 2018

Najbardziej rozpoznawalny polski głos aktorski gości w Australii

"Mam Teatr" czyli  Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak
 po występie w Klubie Polskim w Bankstown. Fot. K.Bajkowski
W Australii występuje obecnie poIska para aktorska: Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak. W ubiegłą sobotę zagrali komedię ‘Pomoc Sąsiedzka” w Klubie Polskim w Bankstown i przy tej okazji opowiedzieli Bumerangowi Polskiemu coś o sobie.  Po ubiegłotygodniowych występach w Sydney,  od dziś parę aktorską  będzie można zobaczyć na scenach polonijnych ośrodków w Melbourne.

Najnowsza produkcja teatralna Komedia "Pomoc sąsiedzka", którą zobaczyliśmy w Bankstown  została stworzona  na obchody  40-lecia  pracy na scenie Aleksandra Mikołajczaka – aktora, którego głos rozpoznaje niemal każde polskie dziecko.  Sztuka ta to bardzo relaksująca  komedia z nutką sentymentalną pod pretekstem denerwujących i niekiedy absurdalnych konwersacji  dwóch sąsiadów o różnej osobowości.  W rzeczywistości pokazuje humorystycznie  ważne aspekty naszego życia, że powierzchowna wiedza  doprowadza do fałszywych wniosków, wiara pomaga żyć,  no i mimo, że  drugi człowiek nas irytuje to jednak bycie razem jest lepsze od samotności.

piątek, 23 lutego 2018

Gafy premiera Morawieckiego czy celowe działanie?

Mateusz Morawiecki podczas konferencji w Monachium.
 Fot. YouTube
„Musimy to tłumaczyć ludziom. W 1968 r. nie było w ogóle Polski. Był reżim komunistyczny, który tak naprawdę paskudnie traktował Żydów” –powiedział  premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji Koerber Global Leaders Dialogue w Berlinie 16 lutego.  Nazajutrz zdążył w ciągu jednego dnia zaognić i tak już napięte stosunki z Izraelem, używając sformułowania „żydowscy sprawcy", a także uczcić pamięć żołnierzy polskiego podziemia z  Brygady Świętokrzyskiej Narodowych Sił Zbrojnych, którzy jawnie współpracowali z nazistowskim okupantem.

Media pełne są komentarzy znawców historii, politologów i zwykłych czytelników po tym co premier dokonał w zaledwie dwa dni.

czwartek, 22 lutego 2018

Porady zdrowotne Konrada Gacy: Złoto faraonów, czyli CZARNUSZKA

Ziarna czarnuszki i olej z czarnuszki
Jest znana od zamierzchłych czasów, także pod nazwą „czarny kmin” – czarnuszka, wspaniała i niepozorna jest rośliną na pograniczu przyprawy i leku. Tutenchamon w swoją drogę w zaświaty zabrał ją ze sobą – po wielu latach w jego grobowcu odnaleziono fiolkę z olejem z czarnuszki. Dlaczego uznał ją za cenną?

Czarnuszka od kilku lat wraca do polskiej kuchni. Przepisy babć sugerują, by dodawać jej nasiona do pieczywa i mięs – słusznie, bo właściwości zdrowotne tej rośliny są bardzo rozległe.

Wszystko to w małym ziarenku
Ziarna czarnuszki przypominają czarny sezam, w mniejszym stopniu też siemię lniane. Są bogate w aminokwasy, witaminy: A i E oraz witaminy z grupy B, a także w… olejki eteryczne. Zaś potas, magnez, wapń, żelazo i cynk, a także zdrowe (nienasycone) kwasy tłuszczowe i antyoksydanty sprawiają, że kumulacja właściwości zdrowotnych jest ponadprzeciętna.

środa, 21 lutego 2018

Ostatnie pożegnanie Druhny Wandy Hrynaszkiewicz

Fot. H.Igliński
  Z prochu jesteś i w proch się obrócisz –  ks. Maksymilian wypowiada kończące pogrzebową ceremonię słowa. Na trumnie, którą dopiero co opuszczono do grobu, miękko lądują białe i czerwone płatki róż na przemian z garstkami sypkiego piasku. Szpaler harcerek z nisko pochylonym sztandarem... Po drugiej stronie grupa przyjaciół a wśród nich ks. Józef Kołodziej – były, wieloletni kapelan harcerstwa, siostry Nazaretanki -  Joanna i Julia, opiekunki i duchowe powierniczki Zmarłej, organistka Hania Zdon z Mikołajem, jednym z "wnuków" dh Wandy oraz wiele, wiele innych osób, które miały niekłamaną przyjemność i zaszczyt znać tę wspaniałą Osobę...  

Druhno Wando, my wiemy, że to nie bałtycki piasek z okolic Twojego rodzinnego Gdańska i nie nadmorska sosna szumi do wtóru harcerskiego hymnu –  ale australijski busz także ma swój urok, cmentarz Pinegrove, miejsce Twojego doczesnego spoczynku, ma sosnę w swojej nazwie... a pod bluzami szarych mundurów biją naprawdę polskie serca...

Bohdan Piętka: Egzamin z polityki jest oblewany nadal

Bohdan Piętka - historyk i publicysta.
Zawodowo zajmuje się historią
 KL Auschwitz ze szczególnym
uwzględnieniem deportacji do
Auschwitz Polaków z ziem
wcielonych do Rzeszy.
Rządząca prawica nie spodziewała się, że nowelizacja ustawy o IPN wywoła tak nieoczekiwany i głęboki kryzys polityczny o reperkusjach międzynarodowych. O dezorientacji i zaskoczeniu obozu rządzącego świadczy najlepiej to, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianie ustawy o IPN dla elektoratu PiS i jednocześnie skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego dla udobruchania Izraela i Ukrainy.

Można dyskutować nad tym czy zmiany w ustawie o IPN będą skuteczne, zwłaszcza wobec mediów i autorów zagranicznych, a także czy stosowanie tego prawa na gruncie krajowym nie doprowadzi do nieporozumień i nadużyć. Niemniej jednak samą oficjalną intencję inicjatorów tej nowelizacji – czyli ochronę dobrego imienia Polski i narodu polskiego przed posądzaniem o udział w zbrodniach nazistowskich – należy uznać za słuszną.

wtorek, 20 lutego 2018

List otwarty "Naszej Polonii" po apelu marszałka Karczewskiego

Nowelizacja do ustawy o IPN daje państwu polskiemu narzędzia prawne do walki z bezpodstawnym oczernianiem wizerunku naszej Ojczyzny, naszych przodków i nas samych. Niestety ustawa zawiera karygodny błąd zezwalający pod płaszczykiem twórczości artystycznej lub naukowej bezkarnie atakować naszą Ojczyznę. Atak izraelsko - amerykańskich mediów i polityków po uchwaleniu tej ustawy wpierw nas zadziwił i zasmucił bo oto przedstawiciele państwa i narodów, które uważamy za sojuszników uciekają się do podłej nagonki na Polskę. - piszą w liście otwartym członkowie Stowarzyszenia "Nasza Polonia" z Sydney.
 
List jest odpowiedzią na niedawny apel  Marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego do środowisk polonijnych i polskich za granicą o podejmowanie wszelkich działań mających na celu upominanie się o prawdę historyczną i obronę dobrego imienia Polski i Polaków. Apel został wystosowany w związku z burzą międzynarodową, jaką wywołała nowelizacja ustawy o IPN a szczególnie art. 55a.

Jak miecz Damoklesa…

Fot. Twitter
Wrzawa wokół ustawy o IPN była tylko przygrywką do znacznie większego problemu przed jakim stoi Polska. Ten problem to kwestia gigantycznych roszczeń jakie szykują wobec nas organizacje żydowskie. Chodzi o mienie utracone w wyniku Holocaustu i po 1945 roku.

Nie jest żadną tajemnicą, że Izrael, mimo zaprzeczeń oficjalnych, tę właśnie kwestię uważa za znacznie ważniejszą i łączy ją ściśle z protestem wobec ustawy o IPN. Zdjęcie z narodu polskiego jakiejkolwiek odpowiedzialności za zagładę Żydów, a tak odczytano intencje polskiego ustawodawcy, osłabiałoby siłę argumentacji strony wnoszącej roszczenia, czyli organizacji żydowskich.

O tym, że taka perspektywa jest realna nie trzeba chyba nikogo przekonywać. Gdyby weszła w życie ustawa Senatu USA S 447 – JUST (Justice for Uncompensated Survivors Today), Departament Stanu USA miałby prawo, a wręcz obowiązek wspierania międzynarodowych organizacji zrzeszających i wspierających ofiary Holocaustu w odzyskiwaniu mienia niemającego spadkobierców.

poniedziałek, 19 lutego 2018

Trzecie olimpijskie złoto Kamila Stocha!

Kamil Stoch ze zlotym medalem olimpijskim
w Pyeongchangu. Fot. Kamil Stoch FB
Kamil Stoch wygrał, mimo że jego największy rywal skoczył 6 metrów dalej. Poza odległością – ocena stylu, przeliczniki komputerowe związane z wiatrem. Nie tylko oko sędziego, jeszcze technika. W założeniu – ideał obiektywizmu. Bardziej niż oko oraz możliwe sympatie z antypatiami… Polski sędzia policzył, że nawet gdyby jego koledzy zdecydowali się na ciut niższe noty, i tak pan Kamil by ten konkurs wygrał… W pełni zasłużenie wskoczył na podium historyczne. Tylko chodziarz Robert Korzeniowski ma więcej złota – 4 takie medale, a Irena Szewińska z Panem Kamilem — po trzy. Z tym że dwójka jest już poza grą sportową, a skoczek z oszalałego ze szczęścia (słusznie i ładnie) Zębu wciąż w pełni zawodniczej aktywności…

Wielka i powszechna jest radość z tego złota, a zarazem dowód, że bardzo potrzebujemy powodów do optymizmu, a sport – nawet, jeśli nie może do końca sprostać marzeniom Kowalskich z Nowakami – to jednak w mistrzowskim wykonaniu podnieca oraz jakoś satysfakcjonuje…

niedziela, 18 lutego 2018

Występy Marzanny Graff i Aleksandra Mikołajczaka w Melbourne

Pod koniec lutego do Melbourne przylatują aktorzy z Polski, aby zaprezentować trzy współczesne spektakle teatralne. Dwójka aktorów, którzy nas odwiedzą, to Marzanna Graff oraz Aleksander Mikołajczak. Swoje tournée po Australii rozpoczęli od Perth i Sydney, gdzie zebrali pozytywne, a nawet entuzjastyczne recenzje. W Melbourne wystąpią w dniach od 24 lutego do 11 marca.


Marzanna oraz Aleksander nie po raz pierwszy goszczą w Australii. Ich poprzednia wizyta była niezwykle udanym teatralnym wydarzeniem i wielu z nas z niecierpliwością czekało na ich powrót. Tym razem na spotkanie z australijską Polonią warszawscy aktorzy przygotowali dwie komedie oraz wzruszającą opowieść o losach Polaków zesłanych w głąb Rosji.

Pomysł Czaputowicza: Przeniesienie baz USA z Niemiec do Polski

Nowy szef MSZ Jacek Czaputowicz chcialby przenieść bazy
 amerykańskie z Niemiec do Polski.
 Fot. T. Markowski  MSZ Flickr (CC BY-NC 2.0) 
Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w rozmowie z „Gazetą Polską" zgłosił nową inicjatywę - przeniesienie amerykańskich baz z Niemiec do Polski.

Rozmowa korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z niezależnym posłem na Sejm Januszem Sanockim.

— Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz w rozmowie z „Gazetą Polską" zgłosił nową inicjatywę — przeniesienie amerykańskich baz z Niemiec do Polski. Skutkowałoby to zmniejszeniem kosztów dla USA i byłoby znaczącym wzmnocnieniem bezpieczeństwa na wschodniej flance NATO — brzmi argumentacja pana ministra. Według Czaputowicza jest to zbieżne z polskimi interesami. Jak Pan poseł zapatruje się na tę inicjatywę i czy jest to rzeczywiście w polskim interesie?

— Nie widzę potrzeby angażowania się w amerykańską obecność i szukania pomocy Amerykanów w naszych relacjach z otoczeniem, zwłaszcza z sąsiadami i Rosją. To jest oczywiście moje zdanie jako pojedynczego posła i jako publicysty. Staram się w swojej publicystyce na ile jest to możliwe dawać wyraz temu, że mam inne zdanie na ten temat. Uważam, że po pierwsze rzekome zagrożenie ze strony Rosji jest mocno przesadzone, jest to raczej kategoria pewnego zarządzania — w cybernetyce czy w socjologii jest takie pojęcie „zarządzanie strachem".

sobota, 17 lutego 2018

RNPA odpowiada na list marszałka Karczewskiego

Członkowie Prezydium RNPA podczas dzisiejszego spotkania
w Brisbane. Od lewej:  Henryk Kurylewski , Leszek Wikarjusz, 
Joanna Merwart,  Andrzej Golkowski,  Ita Szymanska
Marek Barczak, Malgorzata Kwiatkowska
Helena Andrusiewicz , Marian Radny. Fot. RNPA 
- Stwierdzenie, że uchwalona nowelizacja ustawy o IPN stanie się siłą sprawczą naprawy wizerunku Polski i Polaków odczytujemy jako sugestię, iż wolne od 29 lat państwo Polskie, podobnie jak Polonia z historią dłuższą niż wolna Polska, nie zrobiły w tym zakresie nic (...) - pisze prezes Rady Naczelnej Polonii Australijskiej Małgorzata Kwiatkowska w odpowiedzi  na niedawny  apel marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego z dn. 7 lutego do organizacji polonijnych na całym świecie w związku z kontrowersjami a następnie międzynarodową  burzą  jaką wywołała uchwalona przez Parlament RP nowelizacja ustawy o IPN.

W Bumerangu Polskim publikujemy całość listu wysłanego  przez prezes Małgorzatę Kwiatkowską w imieniu RNPA  do marszałka Karczewskiego.


Szanowny Panie Marszałku,

Z uwagą przeczytaliśmy list Pana Marszałka rozesłany do światowych organizacji polonijnych i ich członków w dniu 7 lutego 2018 r. List nawiązuje do sytuacji na świecie jaka powstała po uchwaleniu przez Sejm i Senat RP, i podpisanej przez Prezydenta RP, ale skierowanej jednocześnie do Trybunału Konstytucyjnego, nowelizacji ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej (IPN). List zawiera też apel do Polonii o pomoc w przywracaniu i zachowaniu dobrego imienia Polski i Polaków. Niniejszym tekstem chcemy podziękować Panu Marszałkowi za nadesłany list oraz podzielić się kilkoma spostrzeżeniami.

piątek, 16 lutego 2018

Dobry rok PAWA Community Care

Manager PAWA Irmina Sułkowska i prezes Stowarzyszenia
PAWA CC, Kristina Kurkowska podczas  zebrana członków
PAWA w Domu Polskim w Ashfield. Fot. A.Rumianek
Członkowie i pracownicy PAWA Community Care – polonijnej organizacji zajmującej się opieką nad seniorami i pomocą dla ich najbliższych – mają powody do optymizmu. W roku finansowym 2016-2017 zanotowano wzrost przychodów o 35 procent, i to mimo trwającej reformy systemu opieki oraz silnej konkurencji. Pieniądze te umożliwiają utrzymanie wysokiego poziomu usług oferowanych podopiecznym, których w ubiegłym roku było ponad 150. Informacje te przedstawiono na spotkaniu podsumowującym kolejne 12 miesięcy funkcjonowania organizacji.

PAWACommunity Care (dawniej znana Polakom w Sydney jako Polish Australian Welfare Association) funkcjonuje w ramach współfinansowanego przez rząd australijski systemu wsparcia starszych osób. Dwa główne programy pomocy, jakie oferuje, to tzw. Home Care Packages, które umożliwiają seniorom funkcjonowanie we własnym domu, oraz Flexible Respite, polegający na wyręczaniu osób, które swoimi starzejącymi się bliskimi opiekują się na co dzień. W obu z nich wachlarz usług jest bardzo szeroki: od profesjonalnej opieki pielęgniarskiej, po pomoc w zakupach, pracach domowych czy transport – np. na umówioną wizytę do lekarza.

czwartek, 15 lutego 2018

Perła Górnego Śląska w projekcie „Polska level wyżej”

Zamek w Pszczynie. Fot. Hons084 / 
"Polska level wyżej" to nowy projekt Fundacji Edukacji Polonijnej, rozpowszechniającej polską edukację wśród Polaków na całym świecie. Projekt promuje historię i dziedzictwo Polski poprzez ukazanie jej mniej znanych skarbów w postaci serii filmów.

W ramach projektu kręcone są krótkie filmiki o miejscach w Polsce oddalonych od głównych szlaków turystycznych, które przyciągnąć mogą niezwykłą historią, zwyczajami czy architekturą. Celem projektu jest wzmocnienie więzi Polonii i Polaków za granicą z krajem ojczystym oraz zachęcenie do częstszych odwiedzin w kraju. Fundacja chce pokazać Polskę mniej znaną, a piękną i pełną tajemnic. Wspólnie możemy odkryć nieznane oblicza naszej Ojczyzny!

środa, 14 lutego 2018

Walenty czy Kupała – polski spór o święto miłości

Św. Walenty, obraz Lucasa
 Cranacha Starszego (1502 r.)
public domain
W przestrzeni internetowej pojawiły się dziś apele o bojkot Walentynek i przypomnienie sobie o słowiańskiej Nocy Kupały. Spór staje się o tyle poważny, że jego uczestnicy sięgają do argumentów tożsamościowych – jedni przypominają, że 14 lutego to wspomnienie chrześcijańskiego patrona zakochanych, drudzy zaś odwołują się do rodzimych tradycji. Życie najpewniej jak zwykle przejdzie obok tych polemik, ale warto się zastanowić, czy mają one jakikolwiek sens?

Współczesna wersja Walentynek jako święta zakochanych, jest słusznie uważana za wytwór komercjalizacji kultury. Zarówno ich data jak i charakter doskonale wpisuje się bowiem w martwy okres w handlu jaki następuje po gorączce Świąt Bożego Narodzenia i przed przyjściem wiosny. Zostaje on więc zagospodarowany przez moralno-uczuciowy szantaż, który nakazuje w połowie lutego biegać po sklepach w poszukiwaniu prezentów dla ukochanej lub ukochanego, zamawiać bilety na – zazwyczaj – kiczowate komedie romantyczne, lub też wydawać resztki pensji na wystawne kolacje. Wszystko podlane jest zaś sosem nieznośnego różu zlewającego się z mdłą czerwienią.

poniedziałek, 12 lutego 2018

Utrudnienia w edukacji domowej. Konferencja w Sejmie

Fot. woodleywonderworks  Wikimedia (CC BY 2.0)
21 listopada 2017 roku w Sejmie odbyła się konferencja na temat edukacji domowej. Wzięli w niej udział politycy, naukowcy, dyrektorzy szkół, a także rodzice dzieci korzystających z edukacji domowej i maturzyści. Na konferencji przedstawiono m.in. koncepcję utworzenia szkoły eksperymentalnej dla dzieci polonijnych. Wniosek o założenie takiej szkoły został  odrzucony przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Przesłanką do zorganizowania konferencji były zmiany w prawie oświatowym, które wpłynęły na realizację edukacji domowej w Polsce. Ze względu na wprowadzone przepisy, np. o rejonizacji wojewódzkiej czy obowiązku uzyskania opinii publicznej przychodni psychologiczno-pedagogicznej, edukacja domowa została znacznie utrudniona dzieciom w Polsce, a praktycznie uniemożliwiona małym Polakom za granicą.

niedziela, 11 lutego 2018

Duet aktorski "Mam Teatr" występuje ponownie w Australii

Po raz kolejny „Mam Teatr” czyli Marzanna Graff i Aleksander Mikołajczak odwiedzili Polonię w Australii.
 
Zagrali już w Perth  nowość: komedię „Pomoc sąsiedzka”. To komedia z nutą nostalgii o dwójce wyjątkowo niedobranych sąsiadów. Ona to Pani Jola – pracoholiczka, singielka a on- Pan Stefan – uparty i nie przejmujący się konwenansami człowiek. Czy taka dwójka będzie umiała się porozumieć?
 
W sobotę tę komedię obejrzano (z ogromną radością ale i łezką wzruszenia) w Sydney w Klubie Polonia w Plumpton.

17 lutego o godz. 18:30 „Pomoc sąsiedzka” zostanie zagrana jeszcze w klubie Polskim w Bankston. 18 lutego  o godz. 12.30 (dodatkowo na specjalną prośbę publiczności!) w Marayong.
 
Dziś w Marayong widzowie obejrzeli wzruszający spektakl „Podaj dłoń”, który w Sydney można będzie jeszcze obejrzeć w piątek w Konsulacie Polskim. Jest to historia rodziny, która dopiero po śmierci ukochanej babci odkrywa, że była ona Sybiraczką.

sobota, 10 lutego 2018

Obie Koree zjednoczyły się na czas Zimowych Igrzysk Olimpijskich

Sportsmenki reprezentujący obie Koree przekazują pochodnię
z ogniem olimpijskim  łyżwiarce figurowej Kim Yu-na, która
zapaliła znicz  23. Zimowych Igrzysk w Pjonczangu.
Fot. TV screen
W położonym zaledwie  80 km od granicy z Koreą Północną   Pjongczangu rozpoczęly się 23. Zimowe Igrzyska Olimpijskie,  które potrwają  do 25 lutego. W zawodach biorą udział sportowcy z 92 krajów.

Północna i Poludniowa Korea  po okresie napięcia polityczno-militarnego doszły do porozumienia i ich sportowcy wystepują  jako jeden zespół pod neutralna flagą z wizerunkiem konturu calego Półwyspu koreańskiego.
Przy okazji rozpoczęcia Igrzysk  przywódca Korei Północnej wystosowal list  z zaproszeniem do prezydenta Koreii Poludniowej Moon Jae-in , ktory został przekazany przez siostrę Kim Dzong Una - Kim Yo-jong . Obecnie przebywa ona w Korei Południowej  i  znalazła się w loży honorowej podczas   uroczystego otwarcia Olimpiady.

Polsko-izraelska wojna o prawdę

Brama obozu Auschwitz.  Fot. Logaritmo, (domena publiczna)
Polska, jak mało kto na świecie, ma prawo do walki z oszczerczym terminem „polskie obozy śmierci”. Takowe nigdy nie istniały, ale od lat w debacie publicznej ten pogląd funkcjonuje. Nieoczekiwanie cios w tej sprawy padł ze strony naszego dotychczasowego sojusznika. Nowelizacja ustawy o IPN obudziła demony w Izraelu, stawiając pod znakiem zapytania lata przyjaźni polsko-izraelskiej.

Przez wiele lat, w wolnej Polsce, rządy od lewa do prawa musiały praktycznie co chwila reagować na pojawiające się na Zachodzie określenia „polskie obozy śmierci”. Termin tak głęboko zakorzenił się w zachodnim opinio communis, że używali go nawet najwięksi przywódcy wolnego świata, m.in. Barack Obama. Lata dyplomacji i edukacji nie przyniosły skutku. Nie dziwi mnie zatem, że nacjonalistycznie nastawiony rząd postanowił wziąć sprawę w swoje ręce. Sejm przyjął niedawno uchwałę mająca penalizować używanie określeń o „polskich obozach śmierci”, ale nie to obecnie budzi kontrowersje w polskiej debacie. Ustawa zakłada bowiem karanie grzywną lub więzieniem za „sugerowanie współodpowiedzialności za Holocaust narodu polskiego".

piątek, 9 lutego 2018

Apel marszałka Senatu RP Stanisława Karczewskiego do Polonii

 W związku z nowelizacją ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej marszałek Senatu Stanisław Karczewski 7 lutego 2018 r. wystosował list do środowisk polonijnych i polskich za granicą, w którym zwrócił się z apelem o podejmowanie wszelkich działań mających na celu upominanie się o prawdę historyczną i obronę dobrego imienia Polski i Polaków.

Marszałek chciałby, aby jego apel trafił do przedstawicieli Polonii na wszystkich kontynentach; prosi w nim, aby Polacy na świecie byli polskimi ambasadorami, aby budowali mosty z diasporą żydowską i dokumentowali świadectwa prawdy historycznej.  Apel został przesłany również do naszej redakcji. Na stronie internetowej Senatu ukazała się również wersja filmowa  apelu marszałka Karczewskiego.
 
            Szanowni Państwo,
 
 od wielu lat Polacy w kraju i za granicą stykają się z krzywdzącym, niesprawiedliwym, a przede wszystkim nieprawdziwym sformułowaniem „polskie obozy śmierci” i oskarżeniami Polaków o współudział w Holocauście, które uwłaczają naszej godności i dumie narodowej. 
W związku z tym nadszedł najwyższy czas, żeby wolna od 29 lat Polska upomniała się o prawdę historyczną. Przyjęta ustawa o Instytucie Pamięci Narodowej pozwoli dochodzić do prawdy, na której wszystkim nam zależy.

czwartek, 8 lutego 2018

Echa "Australia Day" w Sydney

Prezes Klubu POLONIA w Plumpton Adam Biziuk z premier
NSW Gladys Berejiklian podczas spotkania w Australia
Day w Blacktown.
Zaproszenie przyszło niespodziewanie:

The Honourable Gladys Berejiklian MP Premier of New South Wales
requests the company of Mrs Marianna Lacek OAM, President of The Polish Teachers’ Association and Mr Bronislaw Lacek at the Western Sydney Australia Day Community Reception
at Bowman Hall, 35 Campbell St, Blacktown
on Friday 26 January 2018 from 1.30 pm to 3.30 pm
Dress: Smart Casual
[…]
Please ensure you bring your invitation and photo ID to assist with
registration.



Tak więc odpowiednio ubrani, z oficjalnym zaproszeniem w ręku oraz z wymaganym ID dokumentem, zjawiliśmy się o wskazanej porze w samym centrum Blacktown. Bowman Hall to społeczno kulturalny ośrodek, którego właścicielem jest Rada Miejska Blacktown.

Rękas: USA i Izrael działają z premedytacją. Polska w narożniku

We wtorkowym przemówieniu prezydent Andrzej Duda
 oświadczył, że podjął decyzję o podpisaniu Ustawy
i w trybie następczym skieruje ją do Trybunału
Konstytucyjnego. Fot. printscreen YouTube
PiS wpadł w pułapkę błędnej polityki zagranicznej, a także nadrzędnej zasady, że interesy środowiska międzynarodowego, w którym znajduje się Polska, są drugorzędne wobec wewnętrznych politycznych gierek propagandowych...

Nowelizację ustawy o IPN Sejm przyjął 26 stycznia — dzień przed Międzynarodowym Dniem Pamięci o Ofiarach Holocaustu, a 5 dni później przyjął ją Senat. Podpisanie ustawy doradzał prezydentowi prezes PiS Jarosław Kaczyński.    

W swoim wtorkowym przemówieniu prezydent Andrzej Duda oświadczył, że podjął decyzję o podpisaniu Ustawy i w trybie następczym skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego. To temat rozmowy korespondenta radia Sputnik Leonida Sigana z politykiem i niezależnym publicystą Konradem Rękasem.

— Jak Pan skomentuje to, co się stało, i podpis prezydenta pod Ustawą o IPN?

— Po pierwsze wyjaśnijmy kwestię prawną, która wydaje się niejasna nawet dla polskich, a co dopiero zagranicznych obserwatorów całej tej afery. Decyzja prezydenta tak, jak ona brzmi literalnie, oznacza, że Ustawa w obecnym kształcie prawdopodobnie się nie utrzyma i zostanie zmieniona. To powinno głośno wybrzmieć. To jest zapowiedź rozpoczęcia prac nad zmianą tej ustawy, bo prawdopodobnie taką decyzję podejmie Trybunał.

środa, 7 lutego 2018

Polonia w Wiktorii odnawia polską Polanę w Healesville

Polana w Healesville, zwana również Polaną Harcerską... Któż z Polaków w Melbourne nie słyszał o tym miejscu. Nawet ci, którzy tam nigdy nie byli, wiedzieli co to jest. Także nasi rodacy z całej Wiktorii, a nawet z innych stanów.  Ci ostatni bardzo nam tej posiadłości zazdrościli. W żadnym innym stanie nic takiego nie istnieje. - pisze Elżbieta Romanowska z Melbourne i apeluje o pomoc w renowacji  tego polskiego miejsca.

Nikt poza nami nie miał takiego szczęścia, by w swojej społeczności znaleźć trzech podobnych ludzi jak Władysław Czarkowski, Adam Gruszka i Henryk Pieńkos, którzy w 1960 roku kupili koło Healesville grunty o powierzchni 11 akrów, w tym ok. 7 akrów lasu, z zamiarem założenia obozu dla polskiej młodzieży. Kilka lat później odsprzedali posiadłość, po kosztach zakupu, Związkowi Polaków w Melbourne.

wtorek, 6 lutego 2018

O “polskich” obozach śmierci w kontekście geopolitycznym

Graf. freepik
Zapiski z facebooka prof. Adama Wielomskiego.
 Skoro w Izraelu wybuchła taka burza z powodu penalizacji wypowiedzi na temat “polskich” obozów koncentracyjnych, to niedawna demaskacja 5 polskich neonazistów, zbrojnych w czekoladowe wafelki, wpisuje się nagle w zupełnie nowy kontekst polityczny.

28 stycznia
Rząd PiS znalazł się w wielkich tarapatach. Musi się albo publicznie sprzeciwić Izraelowi i doprowadzić ustawę o penalizacji kłamstwa obozowego do końca, albo kompletnie ośmieszyć się w oczach polskiej opinii publicznej i de facto uznać polską współwinę za Holocaust. Chyba nikt się nie spodziewał, że ta sprawa – dla każdego w Polsce zupełnie oczywista – wywoła kontrowersje o randze światowej. Ciekawe czy głos zabierze amerykański departament stanu w tej sprawie? Wcale bym nie był zaskoczony.

Janusz Sanocki: „Nikt nie będzie pouczał Polaków, co mają robić"

Grafika ze strony petycji o "Zakaz Używania symboli
 Banderowskich na terenie Rzeczypospolitej Polskiej".
petitiongo
Nie ustają komentarze wokół przyjętej przez Senat nowelizacji ustawy o IPN, zakładającej m.in. odpowiedzialność karną za propagandę ideologii ukraińskich nacjonalistów, zaprzeczanie rzezi Wołyńskiej i zarzuty o współpracę Polaków z nazistami w czasie II wojny światowej.

Swój negatywny stosunek do nowelizacji wyrazili polscy intelektualiści w apelu podpisanym przez wielu znanych przedstawicieli życia kulturalnego. Członkowie wspólnot żydowskich w Polsce nie kryją swego oburzenia. Jednak nie brakuje też głosów popierających nową ustawę. Wśród nich jest niezależny poseł na Sejm Janusz Sanocki z Warszawy, z którym rozmawiała korespondentka radia Sputnik Irina Czajko.

— Czy Pan poseł był zdziwiony burzą w Polsce i zagranicą, na przykład na Ukrainie, która rozpętała się w związku z tym, że w Sejmie i Senacie został przyjęty projekt ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej?

— Przypuszczałem, że to się Ukraińcom nie spodoba, tym obecnym władzom i środowiskom ukraińskim, które budują tożsamość ukraińskiego narodu na straszliwym zakłamaniu, na zbrodniczej przeszłości takich formacji jak OUN i UPA i postaciach takich, jak Szuchewycz i Bandera. Niestety, to jest wielki błąd władz Ukrainy i jej politycznych środowisk, które tak sobie określiły budowanie tożsamości i zatruwają nowe pokolenie tą nieprawdą. Robią bohaterów z faszystów i morderców. Dlatego Polski Sejm bardzo słusznie postąpił. Ja głosowałem za tą ustawą. W Polsce banderyzm będzie traktowany na tej samej zasadzie jak hitleryzm, nazizm i będzie zakazane jego gloryfikowanie.

poniedziałek, 5 lutego 2018

Nie żyje Wojciech Pokora. Aktor, który bawił Polskę

Wojciech Pokora ( 1934 - 2018).  Fot. FB - Och Teatr
W wieku 83 lat zmarł jeden z najwybitniejszych polskich aktorów komediowych, niezwykle lubiany przez widzów  -  Wojciech Pokora. O jego śmierci poinformowała w niedzielę Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultur.

"Z głębokim bólem zawiadamiamy, że dziś nad ranem (4.02.2018 r.) w wieku 83 lat odszedł nasz wielki przyjaciel, wybitny aktor pan Wojciech Pokora. Składamy kondolencje i łączymy się w bólu ze wszystkimi widzami i wielbicielami talentu pana Wojciecha. Fundacja Krystyny Jandy Na Rzecz Kultury" - napisano na profilu Och Teatru na Facebooku.

niedziela, 4 lutego 2018

Napięcie polsko-izraelskie. Oświadczenie Premiera RP

Premier Morawiecki podczas uroczystości z okazji 73.
Rocznicy Wyzwolenia Obozu Auschwitz . Fot.  KPRM -cc
Walcząc z nieprawdziwymi twierdzeniami o udziale państwa polskiego w niemieckiej machinie zbrodni, Polska staje po stronie prawdy. Rozumiemy emocje ze strony Izraela. Trzeba wiele pracy, abyśmy naszą wspólną, często skomplikowaną historię, potrafili opowiedzieć razem - zapewnił premier Mateusz Morawiecki w specjalnym oświadczeniu nagranym i opublikowanym na You Tube w języku polskim i angielskim po tym jak przyjęta przez polski parlament ustawa o IPN przewidująca karę za stosowanie określenia „polskie obozy śmierci” wywołała oburzenie Izraelczyków. 

Władze Izraela  domagają się wprowadzenia poprawek do inicjatywy, zarzucając jej autorom wypaczenie prawdy historycznej o Holokauście. Tel Awiw obawia się, że dokument uderzy w Żydów, którzy ucierpieli z winy Polaków i zechcą o tym opowiedzieć. Wcześniej doszło do ostrej wymiany zdań na Twitterze. Jeden z izraelskich prominentnych polityków, Yair Lapid, napisał w serwisie społecznościowym, że za pomocą tej ustawy próbuje się negować polski udział w Holokauście.

sobota, 3 lutego 2018

Sojusz Polski i USA, czyli PiS w wannie z krokodylem

Fot.Emell (Wikimedia Commons - cc)
Teza powyższa jest dość szokująca jednak doszedłem do niej na podstawie obserwacji efektów relacji polskich polityków ze znanym i wpływowym amerykańskim senatorem  Johnem McCainem. Ten amerykański polityk jest uznawany w kręgach PiS za wielkiego przyjaciela Polski. Jednak fakty zaprzeczają temu potocznemu sądowi. McCain znalazł się na czołówkach światowych mediów, gdy wystartował w wyborach prezydenckich w roku 2008. Przegrał wtedy sromotnie z Barackiem Obamą jednak na pewno serca większości zwolenników prawicy jak i PiS były po jego stronie.
McCain znany jest z radykalnej retoryki jak i promowania działań militarnych w polityce. W języku angielskim  funkcjonuje określenie „warmonger” – „podżegacz wojenny”.  Pod tym względem Antoni Macierewicz wydaje się być do niego podobny a nawet chyba go naśladuje.  Niż zatem dziwnego, że gdy PiS po katastrofie smoleńskiej szukał wsparcia, to wysłanych do USA, Antoniego Macierewicza oraz Annę Fotygę, spotkał właśnie McCain.[i] Te kontakty polityków PiS z senatorem McCainem nasiliły się po przejęciu władzy w Polsce przez PiS po wyborach w roku 2015.  McCain jest głównym kontaktem PiS w amerykańskim establishmencie.  Jednak McCain nie odwzajemniał wcale tej jednostronnej miłości PiS jakimś politycznym poparciem. Wprost przeciwnie, w lutym 2016 r. wystosował on, wraz z dwoma innymi senatorami, znany list do rządu polskiego gdzie znalazły się słowa: “Wzywamy rząd do przestrzegania zasad demokracji”[ii]

piątek, 2 lutego 2018

Sytuacja jest już krytyczna, kryzys był do wczoraj

Polska kraj negujący Holokaust? Chociaż to niewyobrażalne, to jest możliwe. Ostatni komunikat Departamentu Stanu USA bardzo istotnie odwołuje do skutków tej opcji. „We encourage Poland to reevaluate the legislation in light of its potential impact on the principle of free speech and on our ability to be effective partners.” [Źródło: tutaj].

Wedle pani Heather Nauert Department Spokesperson, nasza zdolność do bycia efektywnymi partnerami może się pogorszyć. Chodzi o partnerstwo z USA, którego nie ma. To, co jest i nawet w tej formie w jakiej jest, nie jest efektywne. Jednak mimo wszystko jest podstawą naszej polityki od już prawie 30 lat. Obecnie jeszcze bardziej nam na nim zależy, niż kiedykolwiek. Nie chodzi o to, czy to dobra polityka, czy zła! Opisujemy stan istniejący z punktu widzenia obecnego paradygmatu władzy.

czwartek, 1 lutego 2018

Nowa awantura o Holokaust

Izraelski polityk Yair Lapid: „To były polskie obozy śmierci
i żadna ustawa tego nie zmieni".
 Fot. R.Alswang (flickr cc)
Obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau obchodził 73. rocznicę wyzwolenia w atmosferze gniewu ze strony izraelskich władz. Sam Benjamin Netanjahu skarcił Polskę.

Premierowi Izraela wybitnie nie spodobały się przepisy, które 26 stycznia uchwalił polski Sejm. Parlament w Warszawie przyjął nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do 3 lat więzienia za słowa typu „polskie obozy śmierci". Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów.