polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda wziął udział oficjalnie w otwarciu amerykańskiej bazy wojskowej w Redzikowie k. Słupska. Część tarczy antyrakietowej USA osiągnęła gotowość operacyjną w połowie grudnia 2023 r., z prawie czteroletnim opóźnieniem. To najważniejsza bojowa inwestycja amerykańska w Polsce. Baza dysponuje stacją radarową dalekiego zasięgu i została uzbrojona w pociski przechwytujące, zdolne do zestrzeliwania rakiet międzykontynentalnych. Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow stwierdził, że otwarcie bazy w Redzikowie jest próbą przesunięcia infrastruktury militarnej USA w kierunku rosyjskiej granicy i zapowiedział, że Moskwa odpowie działaniami, które zmierzą do "zagwarantowania parytetu". * Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk został zatrzymany przez funkcjonariuszy CBA. Chodzi o nieprawidłowości w Collegium Humanum, które handlowało dyplomami. Mieli z tego korzystać m. in. Ukraińcy. Oskarżenia dotyczą między innymi przyjęcia ponad miliona złotych za wystawienie tysiąca dyplomów, w tym dyplomów MBA niezbędnych do objęcia posady w radach nadzorczych spółek Skarbu Państwa. * * * AUSTRALIA: Lider opozycji Peter Dutton i premier Anthony Albanese opublikowali w mediach społecznościowych posty, w których gratulują Donaldowi Trumpowi historycznego zwycięstwa w wyborach prezydenckich, podkreślając, że stosunki amerykańsko-australijskie będą nadal prosperować. W niedzilę natomiast wyszło na jaw, że były premier, który obecnie pełni funkcję ambasadora Australii w Stanach Zjednoczonych, po cichu wyczyścił swoje konta w mediach społecznościowych ze wszystkich "paskudnych" postów pełnych obelg pod adresem Donalda Trumpa. Rudd, który uważa się, że zarabia do 400 000 dolarów rocznie za bycie reprezentantem Australii różnych momentach opisywał Trumpa jako "zdrajcę Zachodu" i "problem dla świata". * * * SWIAT: Prezydent Rosji Władimir Putin oficjalnie podpisał nową narodową doktrynę nuklearną, która nakreśla scenariusze, w których Moskwa byłaby upoważniona do użycia swojego arsenału nuklearnego. Dwa głowne punkty odnoszą się do agresji któregokolwiek pojedynczego państwa z koalicji wojskowej (bloku, sojuszu) przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom. Będzie to uważane za agresję koalicji jako całości. Agresja jakiegokolwiek państwa nienuklearnego przeciwko Federacji Rosyjskiej i/lub jej sojusznikom przy udziale lub wsparciu państwa nuklearnego będzie uważana za ich wspólny atak. Federacja Rosyjska zastrzega sobie prawo do użycia broni jądrowej w odpowiedzi.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

sobota, 20 stycznia 2018

XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne w Krynicy-Zdroju

XIII ŚWIATOWE ZIMOWE IGRZYSKA POLONIJNE

W dniach 25.02. - 03.03.2018 r. odbędą się XIII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne ,,Krynica-Zdrój 2018”.  Będzie  to kolejne święto  sportu  polonijnego oraz szansa na odwiedzenie Ojczyzny przez  rodaków mieszkających za granicą. Do końca dzisiejszego dnia  trwa rejestracja uczestników  imprezy.

- W tym roku nasze zmagania sportowe odbędą się w Krynicy-Zdrój, perle polskich uzdrowisk, jednym z najważniejszych kurortów, miejscu niepowtarzalnym, zrodzonym z piękna przyrody, bogatej kultury i urzekającej tradycji, które od ponad 220 lat zachwyca i kradnie serca przybyszów z Polski i Świata. – pisze Dariusz Piotr Bonisławski  Prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska", które patronuje imprezie.

- Krynica-Zdrój to wielkie tradycje sportowe, zwłaszcza w dziedzinie hokeja na lodzie i saneczkarstwa. – pissze z kolei burmistrz Krzynicy-Zdrój – Dariusz Reśko.  - Nasz kurort posiada kilka prężnie działających ośrodków narciarskich z trasami zjazdowymi i slalomowymi, sztucznie naśnieżanymi stokami i snowparkami. Tu w okresie międzywojennym odbywały się mistrzostwa świata w hokeju na lodzie i w saneczkarstwie. Również po wojnie dwukrotnie odbyły się mistrzostwa świata i Europy w saneczkarstwie, zaś w roku 2001 na hali lodowej w Krynicy-Zdroju podczas Zimowej Uniwersjady zostały rozegrane zawody w short tracku i turniej hokejowy. W roku 2003 i 2004 odbył się w Krynicy-Zdroju turniej kontynentalny w hokeju na lodzie zaś w roku 2012 Mistrzostwa Świata w Hokeju na Lodzie Dywizji I grupy B. Mieliśmy również przyjemność gościć u siebie uczestników kilku ostatnich Olimpiad Młodzieży startujących w takich dyscyplinach jak saneczkarstwo, łyżwiarstwo figurowe, curling czy hokej na lodzie. – wylicza burmistrz Krynicy-Zdroju.

Światowe Igrzyska Polonijne to cykliczna impreza sportowa organizowana przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska" w partnerstwie z polskimi samorządami, a skierowana do sportowców polonijnych zarówno sportów letnich, jak i zimowych,. Igrzyska organizowane są na przemian co dwa lata: Światowe Letnie Igrzyska Polonijne i Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Partnerem Igrzysk jest Polski Komitet Olimpijski (PKOL)..
I Igrzyska Sportowe Polaków z zagranicy, odbyły się na Stadionie Wojska Polskiego w Warszawie w 1934 roku. W czasach PRL na pewien czas zawieszono organizację Igrzysk. W latach 90. XX wieku – prof. Andrzej Stelmachowski – pierwszy prezes Stowarzyszenia "Wspólnota Polska" powrócił do idei organizowania Światowych Igrzysk Polonijnych.
W igrzyskach letnich bierze udział ponad 1000 sportowców polonijnych z ponad 30 krajów świata, którzy startują w ponad dwudziestu sportowych dyscyplinach olimpijskich. W igrzyskach zimowych bierze udział ponad 600 sportowców polonijnych z ponad dwudziestu krajów świata i startujących w kilkunastu olimpijskich dyscyplinach sportów zimowych. Ostatnie XII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne odbyły się w lutym 2016 roku na Podkarpaciu, a XVII Światowe Letnie Igrzyska Polonijne odbyły się w lipcu 2017 roku w Toruniu.
mat. prasowe


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy