polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

piątek, 19 stycznia 2018

Polacy światowym liderem programu firmowanego przez papieża?

Model Papieskiego  Namiotu Spotkania.
 Fot. materiały prasowe Masterclass Leadership with the Pope
Szef najstarszej korporacji świata, w dorocznym przemówieniu do swoich pracowników, wymienił 15 chorób, z którymi zmaga się organizacja. Znalazły się wśród nich m.in. arogancja, nietolerancja, krótkowzroczność i małostkowość. Tym „szefem” jest papież Franciszek. Jego przemówienie stało się inspiracją do powstania programu Masterclass Leadership with the Pope, którego mottem jest: „wartości warte rozpowszechnienia” (values worth spreading).

Blisko 200 liderów biznesu, kultury, organizacji społecznych i dziennikarzy wzięło udział
w prezentacji programu Masterclass Leadership with the Pope 16 stycznia w Warszawie. To szansa, aby Polacy stali się motorem ogólnoświatowego projektu, który firmować chce papież Franciszek. Jednym z elementów całego przedsięwzięcia ma być wędrujący Papieski Namiot Spotkania, który odwiedzi kilkadziesiąt państw świata z misją zjednoczenia ze sobą ludzi, powołania społeczności, dla których ważne są wartości i myślenie o przyszłości.



Pomysł powstał z inicjatywy polskiej Fundacji Twórczości Narodowej (CTN) i Papieskiej Rady ds. Kultury w ramach programu Masterclass Leadership with the Pope. Jego celem jest bezpłatne przeszkolenie miliona młodych liderów na całym świecie w ramach „15 Zasad Przywództwa Papieża Franciszka” i wartości uniwersalnych. Misją programu jest rozwijanie kompetencji przywódczych młodych liderów w oparciu o uniwersalne wartości oraz dostarczanie praktycznej wiedzy, przekazywanej przez światowe autorytety biznesu, kultury, nauki, sportu oraz dojrzałych liderów z różnych państw świata.   

Fundacja podkreśla, że dla wielu młodych liderów istnieje olbrzymia bariera finansowa w dostępie do najlepszej wiedzy, doświadczenia i osobistych kontaktów ze światowej klasy liderami. Dla przykładu dostanie się na Forum Ekonomiczne w Davos czy uzyskanie certyfikatu renomowanej, światowej uczelni z zakresu kompetencji przywódczych, jest dla wielu młodych tylko marzeniem. Fundacja chce to zmienić, prosząc dojrzały biznes, przywódców, autorytety ze świata, by zechcieli poświęcić swój czas i środki na zbudowanie międzynarodowej społeczności.


 
Na czym polega program?
 
Według pomysłodawców program ma polegać na całodziennych wystąpieniach w Polsce i docelowo w 25 państwach świata.  Młodzi ludzie mieliby okazję porozmawiać i posłuchać autorytetów
i praktyków biznesu, nauki, kultury, którzy na przykładzie własnego życia i konkretnych przykładów związanych z działalnością zawodową, odpowiadać będą na ważne pytania, nawiązując do „15 Zasad Przywództwa Papieża Franciszka”. Dodatkowo planowane są też warsztaty prowadzone metodą „okrągłych stołów”, gdzie każdy zespół ma swojego mentora.

Program dostępny będzie również na ogólnodostępnej interaktywnej platformie internetowej. Znajdą się na niej nagrania video mentorów z całego świata. Każdy moduł wyposażony będzie w forum dyskusyjne dla bezpośredniej interakcji pomiędzy uczestnikami i mentorami.


Papieski Namiot Spotkania
 
Inauguracja wędrującego Papieskiego Namiotu Spotkania planowana jest w Rzymie w 2018 roku z udziałem papieża Franciszka, dojrzałych liderów a także młodych z organizacji pozarządowych
i samorządowych, grup nieformalnych i formalnych, młodych twórców, przedstawicieli rodzin, administracji, prawa, wszystkich grup zawodowych, przedsiębiorców, ludzi świata nauki, kultury
i biznesu. Wspólnie z nimi Fundacja Centrum Twórczości Narodowej pragnie stworzyć mapę wyzwań współczesnego świata. Nawiązując do słów papieża organizatorzy chcą dać młodym ludziom "wędki”, czyli umiejętności. 

Fundacja przypomina, że według badań przeprowadzonych w 24 państwach, papież Franciszek został uznany za najbardziej autentycznego lidera świata. 74 proc. ankietowanych wybrało głowę Kościoła Katolickiego. Stąd pomysł, by to właśnie papież Franciszek był „twarzą” programu, która potrafi zjednoczyć różnych liderów z całego świata. Franciszek był również inspiracją dla pomysłodawców.

W jednym ze swoich przemówień do pracowników Kurii Rzymskiej, papież wskazał na 15 bolączek,
z którymi zmagają się obecnie przywódcy. Znalazły się wśród nich m.in. arogancja, nietolerancja, krótkowzroczność i małostkowość. Według Franciszka, kiedy te problemy trwają, sama organizacja jest osłabiona. 

Zainspirowany wystąpieniem Papieża Gary Hamel, jeden z czołowych autorytetów w dziedzinie przywództwa, sformułował „15 Zasad Przywództwa Według Papieża Franciszka” podkreślając, że choć słowa padły w gronie duchownych, to mogą stanowić znakomity drogowskaz dla każdego, bez względu na wyznanie, narodowość, wiek czy profesję. 

 
15 Zasad Przywództwa Według Papieża Franciszka
 
1. NIE MYŚL, ŻE JESTEŚ NIEŚMIERTELNY LUB NIEZBĘDNY

 2. NIE PRZEPRACOWUJ SIĘ

3. NIGDY NIE TRAĆ WRAŻLIWOŚCI

 4. NIE ELIMINUJ SPONTANICZNOŚCI

 5. DBAJ O WSPÓLNOTĘ

6. NIE ZAPOMINAJ O TYCH, KTÓRZY CI POMOGLI

 7. OCENIAJ INNYCH LEPIEJ NIŻ SAM OCENIASZ SIEBIE

 8. NIE TRAĆ KONTAKTU Z RZECZYWISTOŚCIĄ

9. NIE PLOTKUJ, NIE NARZEKAJ, NIE KĄSAJ

 10. NIE UBÓSTWIAJ SWOICH PRZEŁOŻONYCH

 11. NIE BĄDŹ OBOJĘTNY NA INNYCH

 12. UŚMIECHAJ SIĘ!

13. NIE PATRZ NA PIENIĄDZE

 14. NIE ZAMYKAJ SIĘ W GRUPACH

 15. NIE PROMUJ SIĘ ZA WSZELKĄ CENĘ



Prapremiera 15 Zasad Papieża Franciszka  podczas Masterclass w Szczawnicy w kwietniu ub. r.
Fot. materiały prasowe Masterclass Leadership with the Pope


Do chwili obecnej odbyło się pięć pilotażowych edycji Masterclass, w których udział wzięło blisko 300 przedsiębiorców. Wiosną 2017 odbyła się prapremiera z udziałem 400 młodych liderów. Organizatorzy podkreślają, że program cieszył się ogromnym zainteresowaniem młodych. 
(Zob. nagrania  z edycji Masterclass ze Szczawnicy, w której udział wzięli: bp Grzegorz Ryś, Anna Dymna, Szymon Hołownia, Jaś Mela, Paweł Motyl, Pawel Konzal, s. Małgorzata Chmielewska i Krzysztof Zanussi - Pope Leadership - Channel You Tube)


W prezentacji idei programu Masterclass Leadership with the Pope, która odbyła się 16 stycznia w Warszawie udział wzięli m.in. nuncjusz papieski abp Salvatore Pennacchio, kardynał Kazimierz Nycz, Grażyna Kulczyk, Jerzy Starak, Jacek Szwajcowski z Polskiej Rady Biznesu, Joao Bras Jorge – prezes Zarządu Banku Millennium, prof. Andrzej Koźmiński – wieloletni rektor Akademii im. Leona Koźmińskiego, prof. Andrzej Chochół - Rektor Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, Alicja i Tadeusz Bachleda-Curuś, profesor Jerzy Bralczyk, Krzysztof Zanussi, abp Grzegorz Ryś, profesor Krzysztof Meissner i Bogusław Wołoszański. W spotkaniu uczestniczyło w sumie blisko 200 przedstawicieli biznesu, nauki i kultury. To m.in. oni zdecydują, czy projekt zyska charakter globalny, a Polacy zostaną jego światowym liderem.
Decyzje będą znane pod koniec lutego 2018 roku.  
 

Więcej informacji o programie na stronie: www.popeleadership.org oraz na Facebooku: facebook.com/popeleadership/
 
Organizatorzy:

Papieska Rada ds. Kultury – potocznie zwana watykańskim ministerstwem kultury. Jest jedną z dykasterii Kurii Rzymskiej działającej przy Stolicy Apostolskiej. Rada zajmuje się relacjami Kościoła ze światem kultury i nauki, promując szczególnie dialog między różnymi kulturami współczesnego świata. Od 2007 roku funkcję Przewodniczącego Rady pełni kardynał Gianfranco Ravasi
Fundacja Centrum Twórczości Narodowej - w działalność Rady Fundacji na przestrzeni ostatnich 15 lat zaangażowali się m.in.: prof. Leszek Kołakowski, Jan Nowak-Jeziorański. Celem CTN jest pomaganie ludziom, w szczególności młodym, w dochodzeniu do wielkości do jakiej są przeznaczeni. W latach 2009-2014 Fundacja była organizatorem festiwalu Karuzela Cooltury, który w ciągu sześciu lat odwiedziło blisko 800 tys. osób. Najbardziej medialnym wydarzeniem Fundacji, relacjonowanym przez 56 stacji telewizyjnych na całym świecie, był występ tancerzy breakdance przed Janem Pawłem II.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy