polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 30 stycznia 2018

PAWA Community Care poszerza ofertę pomocy dla starszych osób

Już kilkanaścioro seniorów korzysta z pomocy w utrzymaniu higieny osobistej i przyjmowaniu leków, którą oferuje PAWA – polonijne stowarzyszenie z siedzibą w Ashfield zajmujące się wsparciem osób starszych, które wolą zostać we własnym domu w Sydney, a nie przenosić się do domu opieki. To nowa usługa, która uzupełnia, już i tak bardzo bogatą, ofertę organizacji.

Pan Witold, po latach spędzonych w Canberze, na emeryturze sprowadził się z żoną do Sydney. Sprzedali swój dom w stolicy i zależało im, by nadal żyć samodzielnie, a nie w domu opieki. Zdecydowali się więc na mieszkanie w Polskiej Wiosce w Marayong.  - To jedyne miejsce w Australii, gdzie wiem, że kiedy ktoś puka do drzwi, na pewno mogę odpowiadać po polsku - śmieje się pan Witold.


Opiekuje się nim żona, ale ponieważ pan Witold jeździ na wózku, z czasem okazało się, że przy niektórych codziennych czynnościach potrzebuje profesjonalnego wsparcia. Pomieszczeniem, w którym zaczął się czuć mniej komfortowo, okazała się łazienka. – Zacząłem się trochę bać – przyznaje.

Wtedy znajomi opowiedzieli starszemu małżeństwu o PAWA. – Byli bardzo pomocni – wspomina pan Witold. – Dzięki ich pomocy na decyzję o dofinansowaniu rządowym czekaliśmy tylko parę miesięcy – dodaje. Po spełnieniu formalności opiekunka PAWA zaczęła przychodzić do starszego małżeństwa kilka razy w tygodniu. Pomaga panu Witoldowi brać prysznic i sprząta dom.

 - Usługę pomocy w domu dostosowujemy do indywidualnych potrzeb naszych podopiecznych – tłumaczy Irmina Sułkowska, manager PAWA. – Jeśli jest taka konieczność, opiekun może pojawiać się nawet kilka razy dziennie, o ustalonych wcześniej porach – wyjaśnia. Odbywa się to w ten sposób, że na początku współpracy ustalane są potrzeby osoby wymagającej pomocy i do nich dostosowuje się plan usług. Ich wachlarz jest bardzo szeroki. Niektórzy potrzebują właśnie pomocy w utrzymaniu higieny, inni, np. niedowidzący, mniej sprawni manualnie lub mający kłopoty z pamięcią, wsparcia w bezpiecznym przyjmowaniu leków.

Pomoc w domu jest dofinansowywana przez rząd australijski. Osoba decydująca się na wsparcie PAWA musi co prawda dopłacić do usług z własnej kieszeni, ale stawki są konkurencyjne i negocjowane indywidualnie. W skrajnym przypadku, kiedy podopiecznego w ogóle nie stać na opłaty, pomoc PAWA może być świadczona za darmo.

40 lat doświadczeń

PAWA Community Care Inc., wcześniej znane jako Polish-Australian Welfare Associaion, jest niedochodowym stowarzyszeniem, działającym w rejonie Sydney od 1974 roku. Funkcjonuje w ramach dofinansowanego przez rząd australijski systemu wsparcia osób starszych. Ma wszelkie wymagane prawem certyfikaty i zezwolenia, które gwarantują profesjonalną jakość opieki i bezpieczeństwo.

Wielu seniorów nie chce na starość opuszczać swojego domu, ale potrzebuje coraz więcej wsparcia w rozmaitych codziennych czynnościach. Tu z pomocą przychodzą opiekunowie PAWA, którzy mogą pomóc w zasadzie we wszystkich aspektach życia. W ofercie stowarzyszenia jest opieka pielęgniarska, fizjoterapia, ale także pomoc w sprzątaniu, przygotowaniu posiłków, zakupach, a nawet niezbędne modyfikacje domu.

Wszystkie te usługi podzielone są na pakiety, które mogą być dofinansowane przez państwo. Samo zdobycie dofinansowania jest jednak procesem żmudnym i skomplikowanym. Starsze osoby, a nawet ich dorosłe dzieci, mogą zagubić się w gąszczu przepisów, formularzy i stron internetowych, na których trzeba się zarejestrować.

Szczęśliwie pracownicy PAWA mają w tym wieloletnie doświadczenie i za darmo dzielą się nim z osobami, które szukają pomocy. Jeden telefon do PAWA wystarczy, by opiekun wskazał możliwe opcje i pomógł przygotować oraz wysłać odpowiednie dokumenty i zgłoszenia. Potem wystarczy czekać na decyzję rządowych instytucji i… cieszyć się spokojną starością we własnym domu, przy profesjonalnym wsparciu opiekuna PAWA.

Artur Rumianek

Osoby zainteresowane ofertą wsparcia osób starszych mogą kontaktować się z PAWA Community Care Inc. zarówno w języku polskim jak i angielskim  pod numerem (02) 9716 0036.
 
* * *
Wśród wielu usług oferowanych starszym osobom przez PAWA są codwutygodniowe spotkania seniorów, na których często zawiązują się przyjaźnie a przyjemna, domowa atmosfera i  atrakcyjny program nie pozwalają  nikomu czuć się samotnym.  W Bumerangu Polskim przedstawiamy reportaż filmowy  z ubiegłorocznego spotkania świątecznego z seniorami - podopiecznymi  PAWA. (Realizacja reportażu:  Krzysztof Bajkowski dla PAWA).
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy