polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

środa, 17 stycznia 2018

Niekończąca się wojna światowa

U.S. Army and Iraqi army soldiers board a Marine
 Corps CH-53 Super Stallion helicopter  (Nov 2009)
Fot. The US Army - Wiokimedia
Gazeta The Nation opowiedziała o prawdziwej skali amerykańskiej wojny z terroryzmem.
Według mapy opracowanej przez zespół amerykańskich naukowców w ramach projektu Costs of War, wojna z terroryzmem, którą prowadzą USA, obecnie obejmuje 76 krajów. Jak donosi gazeta The Nation, liczba ugrupowań terrorystycznych na świecie nadal rośnie, amerykańscy wojskowi planują coraz to nowe operacje wojskowe, a wydatki wojskowe osiągają astronomiczne kwoty.

Dziś amerykańskie siły antyterrorystyczne znajdują się w znacznie większej liczbie krajów, niż możecie to sobie wyobrazić, pisze amerykański dziennikarz Tom Engelhardt. Jego artykuł, który pierwotnie ukazał się na prywatnej stronie internetowej dziennikarza tomdispatch.com, publikuje The Nation.


Analizując rezultaty wojny z terroryzmem, rozpoczętej przez Stany Zjednoczone w 2001 roku w jednym kraju, Afganistanie, autor artykułu zauważa, że ​​dzisiaj, w dobie Trumpa, ona nie tylko nie zbliża się ku końcowi, ale rozrosła się do niespotykanych rozmiarów. Przy tym liczba grup terrorystycznych na świecie stale rośnie. Tylko w Afganistanie od 2001 roku — kiedy kraj był prawie całkowicie kontrolowany przez „Taliban” — liczba grup terrorystycznych wzrosła do 20.

W ramach projektu Costs of War („Cena Wojny” — red.) zespół naukowców z Uniwersytetu Browna USA po raz pierwszy opublikował mapę amerykańskiej wojny z terroryzmem w latach 2015-2017. Mapa pozwala zobaczyć pełny obraz wojen antyterrorystycznych Waszyngtonu na całym świecie: ich rozprzestrzenianie się, rozmieszczenie amerykańskich sił, misje szkoleniowe jednostek antyterrorystycznych, amerykańskie bazy, naloty dronów i inne naloty, a także liczbę obecnych amerykańskich wojskowych.

„Jedno spojrzenie na mapę pozwoli zrozumieć, że wojna z terroryzmem, coraz bardziej komplikująca się seria powiązanych konfliktów, jest dziś w większym stopniu globalnym zjawiskiem. Rozciąga się od Filipin… przez Azję Centralną, Bliski Wschód, Afrykę Północną, w głąb Afryki Zachodniej, gdzie ostatnio w Nigerii zginęły cztery «zielone berety», które wpadły w zasadzkę” — zaznacza autor.

Nie mniej imponująca jest również lista krajów, które w takim czy innym stopniu dotknęła wojna z terroryzmem. „Dzisiaj, według danych projektu Costs of War, co najmniej 76 krajów bierze udział w tym globalnym konflikcie, czyli 39% wszystkich krajów na świecie” — czytamy w artykule. Należą do nich nie tylko takie kraje, jak Afganistan, Syria, Jemen, Somalia i Libia, gdzie amerykańskie naloty „stały się normą”, a wojsko USA bezpośrednio lub pośrednio uczestniczy w walkach. „To także kraje, w których amerykańscy doradcy szkolą miejscowych wojskowych lub nawet powstańców taktyki prowadzenia operacji antyterrorystycznych, a także kraje, w których znajdują się bazy wojskowe, które są kluczowe dla tych narastających konfliktów. Jak wyraźnie pokazuje mapa, kategorie te często się krzyżują” — wyjaśnia dziennikarz.

„W międzyczasie wielkie miasta zostały zamienione w stosy gruzu, dziesiątki milionów ludzi zmuszono do opuszczenia swoich domów, miliony uchodźców nadal przekracza granicę, naruszając spokój coraz to nowych ziem, organizacje terrorystyczne stały się markami na znacznej części planety, a nasz amerykański świat coraz bardziej militaryzuje się” — podsumowuje autor.

W tym kontekście nic dziwnego, że ta wojna „pochłania pieniądze podatników w tempie, które powinno razić wyobraźnię kraju, którego infrastruktura jawnie się wali” — przekonuje Tom Engelhardt. Według innego badania projektu Costs of War całkowity koszt wojny z terroryzmem osiągnął już „astronomiczną sumę” 5,6 biliona dolarów. Jak przypomina autor, sam prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump ostatnio podał jeszcze większą kwotę — 7 bilionów dolarów. Według prognoz badaczy jedynie wypłata odsetek od pożyczek na cele wojskowe w połowie wieku zwiększy zadłużenie zagraniczne USA o ponad 7,9 biliona dolarów. Budżet Pentagonu w pierwszym roku prezydentury Trumpa wyniósł „oszałamiające” 700 miliardów dolarów.

Według autora tę wojnę dzisiaj „należy postrzegać jako nowy rodzaj niekończącej się wojny światowej”.

Jednocześnie, jak zauważa autor, wojna z terroryzmem osiągnęła podobną skalę „praktycznie bez poważnej debaty w USA o jej koszcie i rezultatach”. Wynika to z samej natury wojny, w której nie ma wyraźnie określonych frontów, armii, ofensyw czy odwrotów oraz utratą zainteresowania ze strony społeczeństwa „nieskończoną serią wojen i konfliktów pod nazwą wojny z terroryzmem”.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy