polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 30 stycznia 2018

Medal Orderu Australii dla Marka Burdajewicza

Marek Burdajewicz OAM.
Fot. K.Bajkowski
Z okazji Dnia Australii  co roku władze federalne przyznają ordery i medale wybitnym osobistościom za zasługi dla Australii. W tym roku wśrod wyróznionych znalazł się mieszkający w Sydney Polak -  Marek Burdajewicz, długoletni  wiceprezes Australijskiego Instytutu Spraw Polskich.  Został  on uhonorowany Medalem Orderu Australii  (OAM) za pracę dla tutejszej polskiej społeczności.

Jego dorobek obejmuje prace  w  Australijskim Instytucie  Spraw Polskich (AIPA) począwszy od 1995 r. W organizacji pełnił funkcję  wiceprezesa  na szczeblu krajowym  (2005 - 2015) i koordynatora Sydney Chapter (1995- do chwili obecnej ).
W dwudziestoczteroletniej historii Australijskiego Instytutu Spraw Polskich Marek  Burdajewicz koordynował w NSW wizyty ponad trzydziestu zaproszonych gości z Europy (głównie z Polski) i USA.

Wśród nich było czterech  premierów rzadu RP, trzej polscy ministrowie spraw zagranicznych, polski minister obrony narodowej oraz legendarni działacze na rzecz praw człowieka, bohaterowie wojenni, dziennikarze, historycy, teologowie, reżyserzy filmowi i pedagodzy.
Marek Burdajewicz  reprezentował AIPA podczas rozmów okrągłego stołu organizowanych przez Konsulat Generalny RP w Sydney z okazji wizyt w Australii  wielu  polskich ministrów. Towarzyszył także zaproszonym  gościom podczas wizyt  m.in. w   Parlamencie  Nowej Południowej Walii, Australijskim  Instytucie Spraw Międzynarodowych, Ośrodku Niezależnych Studiów, Instytucie  Sydney, Banku  Rezerw i organizacji medialnych  takich jak ABC i SBS.

Był również  odpowiedzialny za organizowanie wizyt i utrzymywanie bliskich kontaktów z instytucjami dydaktycznymi w Sydney, takimi jak University of Sydney, University of Technology Sydney, University of Western Sydney i University of New South Wales.
Koordynował spotkania w Żydowskim Muzeum w Sydney związane z trwającym dialogiem polsko-żydowskim. Kilka wydarzeń okolicznościowych związanych z Holokaustem i uznaniem  heroicznych  czynów w dużej mierze nieznanych bohaterów II wojny światowej zorganizował we współpracy z Konsulatem Generalnym RP w Sydney.

Pan Marek  także koordynował monitorowanie i reagował na antypolskie  oszczerstwa pojawiające się czesto  w  australijskich mediach , w szczególności używanie terminu "polskie obozy koncentracyjne". Napisał wiele listów do redaktorów z prośbą o sprostowania.
Przez lata aranżował jedenaście wydawnictw kilku autorów, głównie członków Australijskiego Instytutu Spraw Polskich. Zorganizował szereg publicznych odczytów  organizowanych w Konsulacie Generalnym RP w Sydney.

Jak sam podkreśla za jego pracą całkowicie społeczną stały dziesiątki innych osób również społecznie pracujących  a w szczególności jego żona Ilia, która oprócz tego, że wspierała  go  pełniła też funkcję archiwistki AIPA.  
W Bumerangu Polskim przedstawialiśmy wiele realcji z wydarzeń i spotkań organizownych przez Marka Burdajewicza  min. z  Krzysztofem Zanussim czy Normanem Daviesem.

Serdecznie gratulujemy Panu Markowi  zasłużonej australijskiej nagrody i uznania.
kb/BumerangMedia/AIPA

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy