polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Trybunał Konstytucyjny poinformował w poniedziałek, że Julia Przyłębska nie jest już prezesem, lecz sędzią kierującą pracami Trybunału. W grudniu kończą się kadencje trzech z 15 sędziów zasiadających w TK: 9 grudnia – Julii Przyłębskiej, a 3 grudnia – Mariuszowi Muszyńskiemu i Piotrowi Pszczółkowskiemu. Julia Przyłębska jest sędzią Trybunału Konstytucyjnego od 2015 r. W grudniu 2016 r. została p.o. prezesa, a 21 grudnia 2016 r. – prezesem Trybunału. * * * AUSTRALIA: Nastolatki poniżej 16 roku życia wkrótce zostaną objęte zakazem korzystania z aplikacji społecznościowych, takich jak TikTok, Instagram, Reddit, Snapchat i Facebook. Pierwsze na świecie ustawy przeszły przez parlament australijski w piątek rano. Premier Anthony Albanese powiedział, że zakaz, który wejdzie w życie za rok, pomoże zachęcić młodych Australijczyków do pielęgnowania lepszych relacji z innymi. * * * SWIAT: We wtorek późnym wieczorem czasu koreańskiego prezydent Jun Suk Jeol ogłosił wprowadzenie stanu wojennego a następnego dnia odwołał to, po tym jak Zgromadzenie Narodowe sprzeciwiło się jego decyzji. Yoon Seok-yeol wyjaśnił wprowadzenie stanu wojennego, mówiąc, że od jego inauguracji w 2022 r. złożono 22 wnioski o impeachment przeciwko urzędnikom państwowym. * Nocą na Bałtyku przerwany został kabel telekomunikacyjny między Szwecją a Finlandią. W połowie listopada uszkodzeniu uległy kable telekomunikacyjne łączące Litwę ze Szwecją oraz Finlandię z Niemcami. Niemiecki minister obrony Boris Pistorius uznał przecięcie kabli za sabotaż.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 23 stycznia 2018

Konkurs "Być Polakiem" - tym razem również dla nauczycieli

Przygotowania do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę  są  w toku. Aby czynnie włączyć w te przygotowania najmłodsze pokolenie Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach  świata, powstała inicjatywa zorganizowania konkursu dla nauczycieli szkół polonijnych na konspekt lekcji o niepodległości Polski pt "Rok 1918 - spełnione marzenia pokoleń", będącego modułem B realizowanego od ośmiu lat konkursu „Być Polakiem” . Nadsyłanie prac do 4 marca. Organizatorem konkursu są: Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Polska Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii i Fundacja Świat na Tak.  


Organizatorzy piszą:
Z pewnością już dziś nauczyciele przedmiotów ojczystych poza granicami Polski pracują nad najskuteczniejszymi scenariuszami lekcji jubileuszowych. Powstaną setki konspektów. Warto nagrodzić te, które, według oceny Jury, będą dawały największą gwarancję rozbudzenia żywego zainteresowania u uczniów i chęć opowiadania rówieśnikom z dumą o tych wydarzeniach, oraz  będą reprezentowały najwyższy poziom kunsztu metodycznego.

Wiele tekstów, materiałów dydaktycznych, jak wiersze, piosenki, gry terenowe i sytuacyjne, filmy, cały ten skarbiec pomysłów metodycznych powinien być wykorzystany i służyć tysiącom dzieci  i młodzieży.
Nie ma ograniczeń tematu ani wskazówek co do rodzaju pomocy dydaktycznych i środków technicznych użytych do przygotowania konspektu.
Pozostawiona  swoboda pozwoli profesjonalnym i angażującym się w pracę nauczycielom osiągnąć zamierzony cel.
Ustanowione nagrody pieniężne dla zwycięzców powinny świadczyć o uznaniu ogromu pracy jaką wkładają nauczyciele w szkołach przedmiotów ojczystych, obalając często spotykane  krzywdzące opinie i oczekiwania, że nauczyciel polonijny to wolontariusz zawsze i wszędzie.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody:

Nagroda I – 1000 euro

Nagroda II – 500 euro

Nagroda III – 250 euro

Oraz nagroda dla szkół, z których wpłyną zwycięskie konspekty:

 I nagroda 500 euro,

 II nagroda 250 euro,

 III nagroda 100 euro.

Konspekty będą dla 2 grup wiekowych, 9-13 i 14-19 lat, zatem liczba nagród jest podwójna.
Nagrodzone konspekty będą, za zgodą autorów, przesłane do wszystkich szkół przedmiotów ojczystych na świecie, jako modelowe scenariusze lekcji.
Regulamin Konkursu będzie  zamieszczony na stronach Organizatorów Konkursu, to jest: Fundacji Świat na TAK, Polskiej Macierzy Szkolnej, Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz w „Kwartalniku Metodycznym” wydawanym przez Wspólnotę Polską.

Szkoły przedmiotów ojczystych są proszone przez organizatorów o upowszechnienie powyższych informacji i zachęcenie do udziału pro publico bono oraz o wykorzystanie najbliższego czasu na głębsze przemyślenie udziału w Konkursie  i na zebranie potrzebnych materiałów.

Informację o konkursie przekazali:

Stowarzyszenie Wspólnota Polska - Prezes Dariusz Piotr Bonisławski       
Polska Macierz Szkolna  -  Prezes  Krystyna Olliffe
Fundacja „Świat na TAK”  - Prezes  Joanna Fabisiak
Przewodnicząca Jury   -  Aleksandra Podhorodecka


* * *
 
Uwaga! Na stronie http://swiatnatak.pl/byc-polakiem-IX-2018/ są już dostępne wszystkie dokumenty kolejnej, IX edycji konkursu "Być Polakiem" dla dzieci i młodzieży (moduł A) -Autorzy zwycięskich prac będą zaproszeni na Galę w Zamku Królewskim w Warszawie oraz uczestniczyć w okolicznościowych wycieczkach, oraz dla nauczycieli na konspekt lekcji (moduł B) - nagrody pieniężne dla zwycięzców.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy