polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Polska może stanąć przed poważnym wyzwaniem, jeśli chodzi o dostawy energii elektrycznej już w 2026 roku. Jak podała "Rzeczpospolita", Polska może zmagać się z deficytem na poziomie prawie 9,5 GW w stabilnych źródłach energii. "Rzeczpospolita" zwróciła uwagę, że rząd musi przestać rozważać różne scenariusze i przejść do konkretnych działań, które zapewnią Polsce stabilne dostawy energii. Jeśli tego nie zrobi, może być zmuszony do wprowadzenia reglamentacji prądu z powodu tzw. luki mocowej. * * * AUSTRALIA: Wybuch upałów w Australii może doprowadzić do niebezpiecznych warunków w ciągu najbliższych 48 godzin, z potencjalnie najwcześniejszymi 40-stopniowymi letnimi dniami w Adelajdzie i Melbourne od prawie dwóch dekad. W niedzielę w Adelajdzie może osiągnąć 40 stopni Celsjusza, co byłoby o 13 stopni powyżej średniej. Podczas gdy w niektórych częściach Wiktorii w poniedziałek może przekroczyć 45 stopni Celsjusza. * * * SWIAT: Rosja wybierze cele na Ukrainie, które mogą obejmować ośrodki decyzyjne w Kijowie. Jest to odpowiedź na ukraińskie ataki dalekiego zasięgu na terytorium Rosji przy użyciu zachodniej broni - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Jak dodał, w Rosji rozpoczęła się seryjna produkcja nowego pocisku średniego zasięgu - Oresznik. - W przypadku masowego użycia tych rakiet, ich siła będzie porównywalna z użyciem broni nuklearnej - dodał.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

wtorek, 23 stycznia 2018

Konkurs "Być Polakiem" - tym razem również dla nauczycieli

Przygotowania do obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę  są  w toku. Aby czynnie włączyć w te przygotowania najmłodsze pokolenie Polaków rozsianych po wszystkich kontynentach  świata, powstała inicjatywa zorganizowania konkursu dla nauczycieli szkół polonijnych na konspekt lekcji o niepodległości Polski pt "Rok 1918 - spełnione marzenia pokoleń", będącego modułem B realizowanego od ośmiu lat konkursu „Być Polakiem” . Nadsyłanie prac do 4 marca. Organizatorem konkursu są: Stowarzyszenie Wspólnota Polska, Polska Macierz Szkolna w Wielkiej Brytanii i Fundacja Świat na Tak.  


Organizatorzy piszą:
Z pewnością już dziś nauczyciele przedmiotów ojczystych poza granicami Polski pracują nad najskuteczniejszymi scenariuszami lekcji jubileuszowych. Powstaną setki konspektów. Warto nagrodzić te, które, według oceny Jury, będą dawały największą gwarancję rozbudzenia żywego zainteresowania u uczniów i chęć opowiadania rówieśnikom z dumą o tych wydarzeniach, oraz  będą reprezentowały najwyższy poziom kunsztu metodycznego.

Wiele tekstów, materiałów dydaktycznych, jak wiersze, piosenki, gry terenowe i sytuacyjne, filmy, cały ten skarbiec pomysłów metodycznych powinien być wykorzystany i służyć tysiącom dzieci  i młodzieży.
Nie ma ograniczeń tematu ani wskazówek co do rodzaju pomocy dydaktycznych i środków technicznych użytych do przygotowania konspektu.
Pozostawiona  swoboda pozwoli profesjonalnym i angażującym się w pracę nauczycielom osiągnąć zamierzony cel.
Ustanowione nagrody pieniężne dla zwycięzców powinny świadczyć o uznaniu ogromu pracy jaką wkładają nauczyciele w szkołach przedmiotów ojczystych, obalając często spotykane  krzywdzące opinie i oczekiwania, że nauczyciel polonijny to wolontariusz zawsze i wszędzie.

Dla zwycięzców przewidziano nagrody:

Nagroda I – 1000 euro

Nagroda II – 500 euro

Nagroda III – 250 euro

Oraz nagroda dla szkół, z których wpłyną zwycięskie konspekty:

 I nagroda 500 euro,

 II nagroda 250 euro,

 III nagroda 100 euro.

Konspekty będą dla 2 grup wiekowych, 9-13 i 14-19 lat, zatem liczba nagród jest podwójna.
Nagrodzone konspekty będą, za zgodą autorów, przesłane do wszystkich szkół przedmiotów ojczystych na świecie, jako modelowe scenariusze lekcji.
Regulamin Konkursu będzie  zamieszczony na stronach Organizatorów Konkursu, to jest: Fundacji Świat na TAK, Polskiej Macierzy Szkolnej, Stowarzyszenia Wspólnota Polska oraz w „Kwartalniku Metodycznym” wydawanym przez Wspólnotę Polską.

Szkoły przedmiotów ojczystych są proszone przez organizatorów o upowszechnienie powyższych informacji i zachęcenie do udziału pro publico bono oraz o wykorzystanie najbliższego czasu na głębsze przemyślenie udziału w Konkursie  i na zebranie potrzebnych materiałów.

Informację o konkursie przekazali:

Stowarzyszenie Wspólnota Polska - Prezes Dariusz Piotr Bonisławski       
Polska Macierz Szkolna  -  Prezes  Krystyna Olliffe
Fundacja „Świat na TAK”  - Prezes  Joanna Fabisiak
Przewodnicząca Jury   -  Aleksandra Podhorodecka


* * *
 
Uwaga! Na stronie http://swiatnatak.pl/byc-polakiem-IX-2018/ są już dostępne wszystkie dokumenty kolejnej, IX edycji konkursu "Być Polakiem" dla dzieci i młodzieży (moduł A) -Autorzy zwycięskich prac będą zaproszeni na Galę w Zamku Królewskim w Warszawie oraz uczestniczyć w okolicznościowych wycieczkach, oraz dla nauczycieli na konspekt lekcji (moduł B) - nagrody pieniężne dla zwycięzców.   

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy