polish internet magazine in australia

Sponsors

NEWS: POLSKA: Andrzej Duda podpisał Ustawę z dnia 6 grudnia 2024 r. o zmianie ustawy o dniach wolnych od pracy oraz niektórych innych ustaw. Ustawa przewiduje ustanowienie dnia 24 grudnia - wigilii Bożego Narodzenia - dniem wolnym od pracy. Nowe prawo zacznie obowiązywać od przyszłego roku. Projekt ustawy o wprowadzeniu wolnej Wigilii złożyła w Sejmie Lewica. * * * AUSTRALIA: Były dyrektor generalny Nine, Hugh Marks, został ogłoszony nowym dyrektorem zarządzającym ABC i zastąpi odchodzącego Davida Andersona od marca 2025 roku na pięcioletnią kadencję. W latach 2015-2021 Marks pełnił funkcję dyrektora generalnego Nine i nadzorował fuzję firmy z Fairfax w 2018 roku, która stworzyła największą kompanię medialną w Australii. * * * SWIAT: Rząd koalicyjny SPD, Zielonych i FDP, na której czele stał Olaf Scholz upadł. Prezydent RFN Frank-Walter Steinmeier rozwiązał Bundestag i zapowiedział przedterminowe wybory parlamentarne. Niemcy wybiorą nowy rząd w lutym. Nowym kanclerzem zostanie prawdopodobnie Friedrich Merz z CDU.
POLONIA INFO: Spotkanie poetycko-muzyczne z Ludwiką Amber: Kołysanka dla Jezusa - Sala JP2 w Marayong, 1.12, godz. 12:30

niedziela, 28 stycznia 2018

Kary za banderyzm i „polskie obozy śmierci"

Pawel Kukiz na Twitterze: Sejm właśnie
przegłosował ustawę K'15 zakazującą
 propagowania banderyzmu w Polsce!
Czekaliśmy od 6 lipca 2016 ale się
doczekaliśmy! Nareszcie!
Polski Sejm przyjął nowelizację ustawy, na podstawie której używanie sformułowania „polskie obozy śmierci/zagłady" będzie niosło za sobą odpowiedzialność karną, nawet do 3 lat więzienia. To samo dotyczyć będzie promowania idei banderyzmu.


Projekt Kukiz'15 dotyczył karania za podważanie zbrodni ludobójstwa na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej. Przyjęta ustawa ma na celu określenie definicji zbrodni ukraińskich nacjonalistów i ukraińskich formacji współpracujących z III Rzeszą, a także wprowadzenie możliwości wszczynania, na podstawie art. 55 ustawy o IPN, postępowań karnych przeciwko osobom zaprzeczającym tym zbrodniom.


Projekt został przedstawiony ponad rok temu, ale uważa się, że został przyjęty dopiero teraz, żeby nie zaogniać stosunków polsko-ukraińskich przed wizytą prezydent Andrzeja Dudy na Ukrainie.

Jeśli chodzi o „polskie obozy śmierci", odnośnie przyjęcia przepisów ws. kar za używanie tego sformułowania głosowało 414 posłów, w tym 279 „za". 130 posłów wstrzymało się od głosu, a pięciu zagłosowało „przeciw".



— Do tej pory państwo polskie nie było wstanie walczyć z przypisywaniem polskiemu narodowi zbrodni nazistowskich. Ta ustawa pozwala skutecznie walczyć z tymi określeniami — powiedział podczas debaty w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Patryk Jaki.

Sputnik Polska

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy