polish internet magazine in australia

NEWS: POLSKA: Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się 18 maja, a ewentualna druga tura – 1 czerwca. PKW zarejestrowała do tej pory siedmiu kandydatów na prezydenta. Są to: Sławomir Mentzen, Grzegorz Braun, Rafał Trzaskowski, Artur Bartoszewicz, Karol Nawrocki, Adrian Zandberg i Szymon Hołownia. * * * AUSTRALIA: Premier Australii, Anthony Albanese, rozpisał wybory parlamentarne na 3 maja, rozpoczynając trwającą pięć tygodni kampanię wyborczą, w której dominować będzie temat rosnących kosztów życia. * * * SWIAT: Kiriłł Dmitrijew, doradca prezydenta Rosji Władimira Putina, od dwóch dni przebywa w Stanach Zjednoczonych. Kluczowy negocjator Kremla chwali działania Donalda Trumpa. Na antenie Fox News Dmitrijew powiedzial, że przez ostatnie trzy lata nie było żadnego dialogu z Rosją ze strony administracji Bidena. Nie było prób zrozumienia rosyjskiego stanowiska. - Nie ma wątpliwości, że zespół prezydenta Trumpa nie tylko powstrzymał III wojnę światową przed wybuchem, ale także osiągnął już znaczny postęp w sprawie rozwiązania sprawy Ukrainy – dodał.
POLONIA INFO:

piątek, 26 stycznia 2018

Australia Day 2018: Najważniejsze australijskie święto

Australia Day, Sydney Harbour.
Fot. P.Whitehouse (Wikimedia)
Chociaż tegoroczne obchody Australia Day, znanego także jako Foundation Day, budzą wśród komentatorów i polityków większe kontrowersje niż zazwyczaj, to obchodzone w piątek 26 stycznia święto bez wątpienia pozostaje jedną z najważniejszych dat na australijskich kalendarzach.

Tego dnia celebrujemy oficjalne powstanie kolonii, którą nazwano Nowa Południowa Walia. Chociaż członkowie Pierwszej Floty przybyli na kontynent kilka dni wcześniej, to rozkaz króla odczytano właśnie tego dnia i przyjmuje się, że właśnie ta data jest początkiem państwa australijskiego.


Warto jednak pamiętać, że wraz z upływem czasu zmienił się wymiar świętowania, bo o ile wciąż 26 stycznia jest okazją do świętowania założenia nowej brytyjskiej kolonii, to obecnie celebruje się przede wszystkim bogactwo kulturowe, jakim cechuje się Australia. 

Według ankiet przeprowadzonych przez National Australia Day Council aż 75% mieszkańców kraju uważa, że dzień ten jest powodem do refleksji nad zróżnicowaniem kulturowym. Natomiast zaledwie 54% osób uważa, że Foundation Day powinno być traktowane jako okazja do zastanowienia się nad tym, jak dobrze jest mieszkać w Australii. Niecała połowa ankietowanych udzieliło odpowiedzi, jakoby 26 stycznia był bodźcem do świętowania wolności.

Warto jednak dodać, że jak co roku, komentatorzy i politycy spierają się o zasadność istnienia Australia Day w takiej formie, w jakiej funkcjonuje ona obecnie. Przeciwnicy tej formuły święta podnoszą argument, że 26 stycznia nie powinien być nazywany Dniem Australii, a co najwyżej rocznicą założenia przez Brytyjczyków pierwszej kolonii i początkiem odbierania wolności rdzennym Australijczykom. Wielu ekspertów twierdzi, że dzień, w którym świętuje się bycie mieszkańcem tego kraju nie może odbywać się w rocznicę odebrania tego kraju pierwotnym mieszkańcom. Powszechnym argumentem przeciwko tej konkretnej dacie jest też fakt, że samo założenie stanu Nowa Południowa Walia nie ma obecnie aż takiego znaczenia dla Australijczyków i dlatego powinno rozważyć się wybór innej, bardziej symbolicznej dla całego narodu daty.

Na przestrzeni ostatnich lat do publicznej debaty trafiały różne koncepcje odnośnie modyfikacji obecnego sposobu świętowania Dnia Australii. Sugerowano zmianę daty na rocznicę ustanowienia Federacji lub otwarcia pierwszego parlamentu, jednak pomimo podzielonych opinii i kontrowersji, jakie z co roku budzi ten dzień, w tym roku już po raz 230 obchodzimy Australia Day.

AustralianLiving.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy